Skocz do zawartości
darekgd

Holownik pod 1200dmc

Rekomendowane odpowiedzi

darekgd

Witam

Mam na imię Darek i jestem początkujacy w temacie karawaningu.

Czy koledzy z forum mogliby cos mi doradzić w sprawie holownika.

Mam przyczepę 980kg 1200 dmc i szukam do niej holownika.

Moje wymagania:

- wygodna jazda, prowadzenie przyczepy,

- w miarę niskie spalanie

- benzyna plus ewentualnie lpg

- samochód do holowania i na co dzień

- 4x4

- reduktor

Chciałbym aby miał na tyle mocy aby z łatwością można było pojechać w góry z rodziną

Budżet 40tyś

Podpowiedzcie mi proszę jaki model proponujecie, automat czy manual, czy bez reduktora pójdzie pod stromą górkę. Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

No to dostaniesz tyle propozycji że hej :]

ja pierwszy    jeep grand cherokee wk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vrs

Lato czy zima też?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
inhalt

Weź no poczytaj najpierw wątek o holowniku 4x4 do ciężkiej przyczepy. Ta ma 1200 kg i nie jest ciężka, ale zobaczysz, że problemem jest reduktor.

Jeśli z jakiegoś powodu jesteś pewien, że reduktor musi koniecznie być to sprawa jest trudna. Mając budżet 40 tys. zł na pewno chcesz w miarę młode auto, a te zwykle nie mają reduktorów, bo moda poszła w suv'y, bulwarówki itp. No i w diesle, a chcesz benzynę.

Jeśli zrezygnujesz z reduktora to znajdzie się dużo łatwiej auto z benzynowym silnikiem pod lpg i napędem 4x4. Dodaj do tego klasyczną automatyczną skrzynię biegów, która przy powolnych manewrach w pewnym sensie prawie zastępuje reduktor i masz super auto do holowania. Przykładem jest Jeep KK, tylko na co dzień spalanie na poziomie 18 litrów lpg trzeba zaakceptować. No i do budżetu musiałbyś dołożyć z 10 tys. zł.

Myślałeś o Kia Sorento I generacji. To jest właśnie auto do holowania i do jazdy. Ja gdy niedawno szukałem to najpierw Sorento stawiałem na końcu listy, ale z czasem się przesuwała w górę i była bardzo poważnie brana pod uwagę. Sorento I poliftowe to całkiem sensowne auto. Weź wersję EX to będziesz mógł jechać 4x4 po asfalcie, bo ma międzyosiowy mechanizm różnicowy.

Sorento II to już bulwarówka - niestety.

Edytowane przez inhalt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
darekgd

Nie musi być być młode, lato, w zimę raczej nie bede sie nigdzie wybierac. Czytalem o ciezkiej przyczepie, ale moja jest troche lzejsza

Edytowane przez darekgd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

no właśnie ten reduktor to sobie możesz odpuść na rzecz automatu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
darekgd

Moze pomozecie mi,i wyjasniscie na czym polega wyzszosc reduktora, chce aby wyjechac z budka w gory i abym nie mial problemu,po prostej da rade. Nie sugeruje sie wyprawami w teren , tylko dobrem uzytkowania przyczepy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Suzu4x4

To reduktor Ci nie będzie potrzebny , większość aut z reduktorem podczas jego załączenia załącza blokadę centralnego dyfra więc i tak nie wykorzystasz na asfalcie :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

Te ciągniki co koledzy radzą będą ok, a nawet bardziej jak ok do budki 1200 do bezproblemowego ciągania w zupełności wystarczy większy van z większym silnikiem, są również z napędem na 4 buty. Musiałbyś bardziej sprecyzować. Dla mnie np najważniejszy był duży bagażnik, co w nawet dużych terenówkach nie jest taki oczywiste. Co innego gdybyś szukał auta do budy 1800-2000dmc, to musi być duży i mocny koń

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
inhalt

Wyższość reduktora polega na tym, że jak się zakopiesz w porządnym terenie to łatwiej wyjedziesz. Ale jeszcze większa wyższość, gdy chcesz pociągnąć coś bardzo ciężkiego pod bardzo stromą górkę.

Do jazdy po asfalcie reduktor ma niższość a nie wyższość. Jest bez sensu. Nic nie daje. Na asfalt lepiej mieć uto 4x4 ale z międzyosiowym mechanizmem różnicowym. Wtedy możesz mieć stały napęd na 4 koła na asfalcie. To jest fajne przy holowaniu i podczas jazdy po śliskim.

Do tego automatyczna skrzynia powoduje, że nie przypalasz sprzęgła podczas manewrowania powolutku z przyczepą.

Po co ci ten reduktor???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vrs

Jak tylko lato to jakakolwiek turbo benzyna >= 1.4 da radę. IMHO

FWD

Edytowane przez vrs

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Wyższość reduktora polega na tym, że jak się zakopiesz w porządnym terenie to łatwiej wyjedziesz. Ale jeszcze większa wyższość, gdy chcesz pociągnąć coś bardzo ciężkiego pod bardzo stromą górkę.

i do podjazdów pod górę ten reduktor raczej będzie bardziej potrzebny, przy zakopaniu się auta w błocie reduktor nie jest potrzebny :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
inhalt

Ubiegłoroczne wakacje spędziłem tu:

(film nie mój tylko przykładowy z Fraser Island, gdzie jeździłem 4x4).

Zapewniam, że reduktor był potrzebny wielokrotnie.

Ale kolega pytający o przyczepę 1200 kg chyba nie ma zamiaru jechać z nią w takie warunki i dlatego mu sugeruję, żeby skupił się na samochodzie 4x4 z automatem, a poradzi sobie z przyjemnością. On chce silnik benzynowy więc niech weźmie coś około 3 litrów i założy lpg. Będzie zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejek34

Reduktor to raczej do przyczepy z którą można wjechać w powazny teren, w przypadku zakopania się też nic nie da

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kalapan

Felix jest doskonały do przyczepy, super wygodny solo i na dodatek w lekkim terenie też sobie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi