Skocz do zawartości

Wybijcie mi to z głowy :)


rack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Ze względu na to, że przez dobre kilka lat w zasadzie nie miałem urlopu, a na horyzoncie pojawiły się zmiany umożliwiające trochę wolnego wpadliśmy z żoną na pomysł, aby przyspieszyć trochę realizację marzeń o dłuższej wyprawie.
Koncepcja jest taka, aby zakupić przyczepę (budżet do 20 tys) i na początku roku ruszyć na południe europy, do Grecji lub Włoch.

Zakładając Grecję w zależności od pogody chcieliśmy ruszyć w lutym jak najdalej się da, spędzić tam trochę czasu, potem Gruzja i Chorwacja.

Chcemy wyjechać na ok. 2-3 miesiące, może dłużej, może krórej.

 

Wątpliwości, nad którymi się zastanawiam:

- czy temperatura w nocy 5-8 stopni to nie będzie zbyt mało? Czy potrzebuję jakieś specjalne wyposażenie, ogrzewanie, czy jakaś farelka doraźnie wystarczy? Czy każda przyczepa się na to nadaje? Będziemy podróżować z 8 miesięcznym dzieckiem.

- auto ma 1,5 roku, benzyna 1.6, 115 km, ale masa własna tylko 1090 kg. Czy mogę w tym wypadku w ogóle myśleć o przyczepie w okolicach 1000 kg, czy raczej coś lżejszego?

 

Co w ogóle myślicie o wyprawie w tym terminie? Co może pójść nie tak? :)

Teoretycznie możemy ruszyć bliżej kwietnia, ale nie mamy parcia na wysokie temperatury. 

 

Samej wyprawy ogólnie się nie boimy, braliśmy już udział w Złombolach, gdzie Polonezem robiliśmy 5000 km w 7 dni, także jazda nam nie straszna.

Edytowane przez rack (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witaj.

Pomysł fajny ale zacznij od sprawdzenia możliwości holowniczych waszego pojazdu. Co to za pojazd?

Temperatury o których piszesz to nie problem. Każda budą ma jakieś ogrzewanie... najczęściej gazowe bo jest to niezależne. Bardziej obawialbym się drogi przez góry do tego słońca.

 

Ładnie byłoby też okazać szacunek braci forumowej i uzupełnić profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każda przyczepa ma ogrzewanie, musisz zwracać przy zakupie uwagę, czy przyczepa ma ogrzewanie. 
Uważam też, że przy tak lekkim autku raczej tylko przyczepa lekka, czyli DMC 750Kg. Są takie, dla 2 osób w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi, profil obiecuję sukcesywnie uzupełniać :)

Auto to Citroen C-Elysee, niby sedan, ale bardzo lekki. Trochę w związku z tym obawiam się jak zachowa się przy załadowanej przyczepie.

Myślę, że mocno obładowani nie będziemy, bo i tak większość rzeczy będziemy uzupełniać na bieżąco. Chociaż pewnie 200 kg załadunku to się pojawi w mgnieniu oka... :)

 

Czy ogrzewanie w przyczepie jest konieczne? Nie wystarczy mały wolnostojący grzejnik elektryczny lub gazowy?

Chcemy zacząć od regionów, gdzie będzie najcieplej, więc w dzień będą kilkunastostopniowe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rack, wątków o podróżowaniu z przyczepą jest tu mnóstwo. Poczytaj forum, a potem zacznij pytać. Odpowiedzi na Twoje pytania już tu są. Wystarczy, że użyjesz wyszukiwarki.

 

Karawaning to wspaniałe hobby. Warto je pielęgnować. Teraz, kiedy pogoda nie rozpieszcza, masz świetny czas na zgłębianie informacji z tego forum. Korzystaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ogrzewanie w przyczepie jest konieczne? Nie wystarczy mały wolnostojący grzejnik elektryczny lub gazowy?

Chcemy zacząć od regionów, gdzie będzie najcieplej, więc w dzień będą kilkunastostopniowe temperatury.

Wolnostojący grzejnik gazowy to śmierć na pierwszym noclegu, z przedawkowania tlenku węgla. Polecam tego allegrowicza, jeśli nie chcecie obciążać podatników waszymi świadczeniami emerytalnymi.

 

Elektryczny - dałby radę, ale trzeba mieć prąd i do tego kemping musi oferować przyłącza o odpowiedniej mocy.. A byłem już na kempingach, gdzie były heble 1A i wywalało je już przy 500W grzejniku.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tylko pozazdrościć tyle wolnego czasu. Myślę że większość forumowiczów rzuciła by wszystko, gdyby mogła, i wyjechała tak jak ty planujesz "gdzieś w Bieszczady".. :) Kupuj dużą przyczepę i jedź.

Jest jeden Camperowiec który wyjechał na miesiąc, a już 3 lata hula swoim kamperkiem po świecie...

 

...

Zakładając Grecję w zależności od pogody chcieliśmy ruszyć w lutym jak najdalej się da, spędzić tam trochę czasu, potem Gruzja i Chorwacja.

 

Naprawdę Gruzja? Chyba coś się pozajączkowało.... ten rejon świata raczej nie caravaningowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rack , piszesz , że masz doświadczenie w Złombolach to sam wiesz jak jest w dalekich przelotach a Polonez solo to nie 16 -to zaworówka z przyczepką - może być ciężko w górach z większą przyczepką poza Niewiadówką . Pomysł super ale ze względu na 8 miesięczne dziecko odpuścił bym Gruzję a do Grecji owszem ale raczej dopiero na początku marca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimowe wyjazdy z przyczepą chyba popularniejszy jest Półwysep Iberyjski. Musisz upewnić się, gdzie znajdziesz całoroczne kempingi, bo z małym dzieckiem i przyczepą kemping o tej porze roku wydaje się niezbędny. Oczywiście powinieneś kupić przyczepę z fabrycznym ogrzewaniem. Co do DMC przyczepy, to co pisze na ten temat książka twojego samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

Nie wiem. Może dlatego że dla mnie za daleko i za dziko? O bezpieczeństwie dojazdu do Gruzji także należy wspomnieć...

A bardziej mi tu nie pasuje Gruzja do opisu autora tematu - z Grecji i Chorwacji bierze pod uwagę Gruzję, która nie za bardzo po drodze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze kolega o citroenie a nie polonezie. Odnośnie ogrzewania to nie ryzykuj czy prąd będzie czy nie. W Grecji z tego co oglądam to można stanąć jeszcze na plaży czy przy knajpce i prąd raz będzie a raz nie. Zorientuj się jakie są gwinty i końcówki do butli w krajach gdzie jedziesz i zakup odpowiednie redukcje. Przy grzaniu w nocy butla 11kg w takim klimacie starczy na 5-7-10 dni w zależności od wiatru, temperatury w środku itd.

 

Wyprawa piękna i spokojnie powoli ale dojedziecie. Na pewno musisz dociążyć holownik i celować aby buda realnie tak jak pisze Commander nie przekroczyła 1200kg. Przy 140km zasilanych lpg jechałem z budką 1500kg i samochód tez ważył bliżej 2 ton więc zdecydowanie więcej niż Twój. Dacie radę.

 

Na taki klimat brałbym przedsionek z podłogą typu bolon. Z małym dzieckiem, które będzie już chodzić lub dobrze raczkować może to pomóc.


Nie wiem. Może dlatego że dla mnie za daleko i za dziko? O bezpieczeństwie dojazdu do Gruzji także należy wspomnieć...

A bardziej mi tu nie pasuje Gruzja do opisu autora tematu - z Grecji i Chorwacji bierze pod uwagę Gruzję, która nie za bardzo po drodze....

dla mnie też pomysł lekko mówiąc dziwny, aż sprawdziłem na mapie czy Gruzja nie zmieniła ostatnio położenia. Może jest tam jakiś prom, a autor ma sentyment do tego kraju ?  Osobiście jak temperatura wzrośnie wybrałbym prom do południowych Włoch lub na spokojnie przejechał magistralą adriatycką przez Albanię, Czarnogórę i Bośnię do Chorwacji.

 

P.S. nie zapomnij zielonych kart, Ekuz, ubezpieczenia i assistanca, jedziesz z małym dzieckiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruzja w tym zestawieniu panstw wygląda na pomyłkę. Nie twierdzę że się nie da ale chyba lekki rozstrzał kierunków. Karawaning w tamtym kraju tez do łatwych nie będzie należał-generalnie odradzam pchać się tam z budką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.