Skocz do zawartości

Pomoc w poprawnym skonfigurowaniu instalacji prądowej przyczepy


S&A

Rekomendowane odpowiedzi

I małe podsumowanie pierwszych dwóch wyjazdów w tym roku (2x pt-nd)

Wyjechaliśmy na pierwszy weekend w 100% naładowani. Korzystaliśmy z prądu normalnie, bez żadnego oszczędzania, łącznie z włączonym całe noce oświetleniem zewnętrznym. Następnie powrót (2h jazdy), postawienie cepki bez ładowania i znów podobna trasa w inne miejsce i taki sam sposób korzystania, z tym że teraz mieliśmy jeszcze 2 dodatkowe osoby z dzieckiem na pokładzie. Na koniec przed wyjazdem kontrola i na regulatorze napięcie 11,7V i jeszcze 2 kreski z 6 na wskaźniku rozładowania aku, a tak jak już wcześniej posłem mamy tylko 65Ah.

Żona bardzo zadowolona, a ja podwójnie bo teraz wiem, że każda godzina spędzona na modyfikacjach nie była ‚stracona’!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo :), a ile kasy w kieszeni ;).


Teraz jeszcze tylko gniazdo natynkowe na zewnątrz garażu i wpięta ładowarka na stałe do akku w uklad 230V cepki.
Podjazd pod dom, podpięcie cepki do 230V i ladowanie akku. Za kazdym razem wyjazd ze 100% naladowanym akku ;).


Brawo Ty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizorycznie do tej pory po prostu podłączałem do gniazdka zewnetrznego w ogrodzie, bo ładowarka jest już od zawsze wpięta w ten układ.
Już kupiłem wszystkie potrzebne graty i teraz zmontuje na stałe wyprowadzenie kabla z elewacji (bez żadnego gniazdka, bo byłoby to niewygodne). Przewód pójdzie górą po tej drewnianej konstrukcji i na słupku najbliżej gniazda w cepce będzie włącznik IP67 i dalej z niego metrowy kabel zakończony wtyczką żeńską CEE.
Oczywiście do podłączenia będzie użyty taki sam przewód jaki używamy do połączenia cepy na polach, czyli 3x2,5 mm2 H07RN-F 450/750V.

Wizualizacja poniżej (na szybko z telefonu):
72c770c8cb0db6e9399b084d7b13941a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Długo tu nic nie pisałem, bo nie było co :-)

 

Oczywiście ładowanie pod domem, które opisywałem wyżej jest wykonane i sprawdza się tak świetnie, że pluję sobie w brodę, że wcześniej tego nie zrobiłem i korzystałem ze zwykłego kabla!

 

Rozwiązanie przedstawione i wykonane przeze mnie sprawdza się świetnie przez cały ten sezon. Ani pół chwili nie spędziłem przy jakichkolwiek naprawach elektryki (wyłączając oderwanie jednego lutu od złącza światła w łazience-zrobiłem niedokładnie i musiałem poprawić).

 

Teraz kupiłem jeszcze podwójną obudowę na 12V (gniazdko zapalniczki i ładowarka USB 2.1+1.0) żeby wypuścić do przy klapie serwisowej, żeby z zewnątrz był dostęp do ładowania urządzeń. Podłączę to do obwodu gniazda 12V na „panelku sterowania”.

 

Jeździliśmy w tym roku bardzo dużo i praktycznie prawie nie korzystaliśmy z podłączeń do 230V. Zakupiona tez została pompka zewnętrzna aby na dzikusa przepompować wodę ze zbiorników zewnętrznych do tego w przyczepie - korzystam wtedy z aku odpalonego auta.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie powiedzcie mi czy ten zestaw zda egzamin? 

https://allegro.pl/oferta/panel-sloneczny-zestaw-solarny-320w-regulator-kabl-10884291564

Planuje dokupić aku żelowy 80-100 Ah plus przetwornice 12/230 żeby być całkowicie niezależny bo w zamiarze mam omijanie szerokim łukiem obozowisk i kempingów. Proszę o opinię, wszelkie rady i sugestie są dla mnie bardzo cenne. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam Panie i Panowie.

Tak mi się wydaję, że kiedyś byłem sprytniejszy jednak mgła covidowa mnie chyba dopadła.

Wydaje się proste ale poproszę o pomysły i opinie, ponieważ w przygodę z karawaningiem właściwie dopiero zaczynam.

Na załączonych obrazkach jest kilka drobiazgów i potrzeba połączenia tego we właściwy sposób, żeby nie spłonąć oraz żeby działało.

1. Będę montował gniazdo 13 pin.

2. potrzeba ładowania akumulatora w przyczepie podczas jazdy.

3. potrzeba zasilania lodówki w przyczepie podczas jazdy.

4. potrzeba podłączenia gniazda zapalniczki, USB oraz woltomierza,

5. potrzeba zasilania z akumulatora przyczepy oświetlenia i pompki wody w przypadku braku 230 V.

6. potrzeba ładowania akumulatora przyczepy podczas postoju na kempingu (z 230V).

Jakich użyć przewodów do poszczególnych połączeń oraz zabezpieczeń?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

IMG_20220118_093728_8.jpg

received_437869531341516.jpeg

received_349096140026399.jpeg

Edytowane przez No name01 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.