Skocz do zawartości
Mandrol

[Relacja] Grecja 2017 załogi Mandrola

Rekomendowane odpowiedzi

Mandrol

Jacku!

Z temperaturą całkowicie się z Tobą zgadzam dlatego myślę o zakupie interfejsu do OBD i aplikacji (np. Torque) do monitorowania parametrów silnika.

Odnośnie prędkości to powoli dojrzewałem do takich speedów z naszą nowszą przyczepką. Rok temu to tylko max 90km/h w drodze znad polskiego morza, w tym roku na V OPK koledzy lecieli w okolicach 100-110km/h więc się do nich dostosowałem. A te 115km/h to już niewielka różnica ale tylko wtedy jeśli warunki pozwalają. Zaraz mi się oczywiście dostanie, że z takimi prędkościami jechałem. Wiem, to dużo, nawet bardzo dużo! Cały czas mam w pamięci fotki Kajetana i jego rozwalonej budy i wakacji i dlatego przy zakupie Hobby od razu postanowiłem zamontować ATC. Wiadomo, że to dodatkowy koszt 2,5 tyś. zł ale przy cepce za 50 tyś. to znikomy wydatek a człowiek jest dużo spokojniejszy podczas prowadzenia zestawu. I to ATC naprawdę działa bo od czasu do czasu sprawdzam jego działanie specjalnie wprowadzając zestaw w "bujanie" gwałtownym manewrem w lewo i prawo, oczywiście przy mniejszych prędkościach rzędu 40-50km/h. Myślę, że Maarec też może potwierdzić, że ATC to bardzo dobra rzecz bo przed zakupem pytałem się o jego odczucia i też bardzo pozytywnie. Druga sprawa to stosunek DMC samochodu i cepki- 2291kg do 1350kg też ma duże znaczenie na prowadzenie całego zestawu. Niemniej jednak jestem zwolennikiem nie przekraczania setki podczas jazdy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Commander

Wystrzał opony w budzie...i nie ma żadnego ratunku...a pisałeś o 130.

Zamykam się już bo to przecież relacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Czytam twoją relację fajne widoki!

Powiedz mi jaką winietę zakupiłeś na Węgry? bo cena odpowiada za auto + przyczepa do 3,5T, nie przekraczałeś?

Pozdrawiam

Danielku, na Węgry kupiłem D1 bo tam kupujesz na auto do 3,5T i max 7 osób a moje Orlando jest właśnie zarejestrowane na 7 osób i ma DMC2291kg. Liczy się tylko samochód, do którego możesz mieć podpiętą cepkę i przekroczyć 3,5T a i tak jesteś w D1. Za to samochód powyżej 7 osób i kampery to już D2.

Jacek00 fajnie to przedstawił w tym poście: http://forum.karawaning.pl/topic/23022-winiety-2017/?p=563992

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
janm

Mandrol - super relacja :thank: , która zmobilizuje zarówno starych bywalców jak i niezdecydowanych do spędzenia urlopu w tamtych rejonach ; co do kosztów to już dawno zauważyłem , że takie wyjazdy zamykają się podobnie 6 - 7 tyś. , dłuższy pobyt niewiele podraża bo można poszukać tańszy kemping i jeszcze do tego wynegocjować poważny upust ; co do prędkości przelotowej :hmm: wszystko zależy od warunków na drodze , zachowania składu , predyspozycji kierowcy itd jeśli to wszystko jest na plus to też nie lubię się ślimaczyć ; każdy jedzie tak jak wymaga tego sytuacja na drodze byle było komfortowo i bezpiecznie :smirk:

Belgrad można już przejechać przez centrum z prędkością 80 bo jest tylko kilka ograniczeń bodajże do 60 ale żadnych świateł ani korków nawet w dzień - idzie płynnie jak po sznurku :laugh:

Pozdrowionka :hej:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

To samo może się zdarzyć przy 80-90km/h i też będzie pozamiatane. Takie ekstremum zawsze się może wydarzyć, nawet przy 140km/h jadąc solówką i też może być pozamiatane :oslabiony:

Relacja już zakończona- cali i zdrowi jesteśmy w domu :yay:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
janm

Kiedyś jadąc do Hiszpanii w Niemczech na autostradzie przed Francuską granicą poleciała mi opona w N-ce przy 95 / h i dopiero w lusterku zauważyłem , że coś jakby krzywo stoi przyczepa jak zjechałem na pas awaryjny to z opony już nie było co zbierać ; fakt , że jechałem cały czas po prostej bo w innym wypadku pewnie inaczej by to się skończyło .

Wnioski - opony w przyczepie podstawą bezpieczeństwa jazdy !!! :skromny::hej:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ufolz

5gr. na Słowację kupowaliście VInietę?? jeżeli nie to którędy przemkneliście bez opład z Ziliny.. 

Ciekawi mnie bo ostatnio jadąc do Grecji pomkneliśmy na Sahy i było fajnie i przyjemnie ale wracajac to navi pokierowała nas po takich dziurach że 40km/h max..

Jak możesz Mandrol pusć mapkę trasy przez Słowację..

W Marahalom my w tym roku nocowaliśmy pod Pakiem miniatur i stadionem. Miejscówka spokojna i okamerowana. Cieć tylko wyszedł zobaczył że bratanki z Polski pokiwał nam, a my spać poszliśmy. :)

Móradomb körút
Mórahalom, 6782 Hungary

46.221493, 19.900892

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Jasne, że mieliśmy winietki- pisałem o tym tu- http://forum.karawaning.pl/topic/24900-relacja-grecja-2017-załogi-mandrola/?p=563970. Tam też jest mapa jak jechaliśmy do Mórahalom.

A tu jest już droga powrotna z Jackiem nawigatorem- http://forum.karawaning.pl/topic/24900-relacja-grecja-2017-załogi-mandrola/?p=564596

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Magda Pawłowicz

Fajnie było popatrzeć na zdjęcia ciepłego, błękitnego morza i plaży a przede wszystkim Waszych zadowolonych buzi :) Widać, że wakacje udane! Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Dzięki Madziu za miłe słowa!

Ja podziwiam Waszą podróż i cały czas myślę o dokończeniu Norwegii ale na to trzeba cięższego holownika no i całe 4,5 tygodnia z mojej rotacji. A niestety ten lipiec i następny znowu zapowiada się na "Made in Korea" :oslabiony: Pożyjemy zobaczymy :skromny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maarec

Dotarłem do końca :).  Zacznę od podziękowań - pokazaliście fajnie kawałek Grecji, są dobre rady i piękne widoki.

Pogratuluję odcinków po ponad 1000km. U mnie albo wstajemy za późno (w tym roku start 7:45) albo dzieci za małe (córa na wczasach kończyła 2 lata) - bo u nas odcinki mają od 550 do 700km. Fakt, że przeważnie nie jedziemy dłużej niż 8 do 10 godzin. Pewnie bez fotelików i z odpowiednim czasem przejazdu dołoży się jeszcze ze 200km.

Bardzo zmartwiłeś mnie campingiem Thalatta - miałem go na liście do odwiedzenia, po obejrzeniu tego filmiku -

może był tam ktoś z forumowiczów i podzieli się wrażeniami ?

Prędkość przejazdu - to świadome ryzyko podejmowane przez nas na podstawie wiedzy o stanie samochodu, przyczepy i aktualnych warunkach na drodze. Nie popieram, ale krytykować nie mogę, sam przekroczyłem już 130kmh i to na naszej A1, warunki były po prostu idealne a zestaw szedł jak po nowych szynach. Wyprzedzanie ciągu ciężarówek zestawem przy takiej prędkości to atrakcja i adrenalina jak na dobrej karuzeli. Sam wiem, że powyżej 95kmh znacząco spada poziom nudy a wchodzi koncentracja, z tyłu głowy mam wyryte fotki Kajetana, wartość faktury za przyczepę i samochód, na  dzieci spoglądam przez fabryczne dedykowane do tego lusterko. Jak się nie da, to nie przeginam i myślę, że masz podobnie. U mnie niby cięższe auto (ale tylko papier) a budka 1700kg. ATC jeszcze na autostradzie nie użyłem, jedynie na zwężeniach kiedy za szybko wychodzę z zakrętów...

Waluta - to jedyny minus Twojej relacji, wiem, że upierdliwe jest przeliczanie - ale lepiej jak zrobiłbyś to Ty, niż wszyscy czytający sprawdzają w trakcie kursy walut. (ceny paliwa są jednak kluczowe).

Mam nadzieję, że ta relacja zostanie tu na dłużej (chodzi mi o fotki i awarie serwera) i pozwoli mi wrócić jak będę planował Grecję (może już za rok ?)

Temperatura silnika to sprawa trudna - pisałem już, że w fordach z nowszej generacji wskazówka zaczyna się podnosić kiedy na prawdę płyn chłodniczy ma już ponad 110C (czyli przedział 79-110C - to zawsze wskaźnik w poziomie). Sprawdź to w swoim samochodzie właśnie za pomocą aplikacji, bo możliwe że miałeś już ponad 120C. Mimo wszystko skoro nie doszedłeś do czerwonego pola to wszystko gra.

Klimatyzacja podłogowa - dla mnie po pierwszym sezonie urządzenie zbawienne. Chłodzi zdecydowanie ciszej i zdrowiej niż dachowa. Moja poprzednia dachowa wiała po głowie i szyi już od samego wejścia do przyczepy. Po tygodniu wczasów wszyscy byliśmy chorzy mimo temperatury w środku ok 26C przy zewnętrznej 38C. Podłogową zamontowałem tak, aby wiała na sufit, ściany i gorące okno dachowe. W ten sposób omijamy strumienie zimnego powietrza, a klima pracująca w trybie nocnym powoli opływa budkę zimnym powietrzem a nie mrozi.

Coś mi się wydaje, że znaleźlibyśmy wspólne tematy przy stole wieczorową porą :).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Marku, specjalnie na Twoje życzenie koszty paliwa w walucie EUR :skromny: Mogłem to zrobić od razu, przepraszam :blagac:

Droga tam:

1. Słowacja- 1,249 EUR/l,

2. Węgry- 1,067 EUR/l,

3. Serbia- 1,268 EUR/l,

4. Macedonia- 0,777 EUR/l,

5. Grecja- 1,180 EUR/l

Droga powrót:

1. Macedonia- 2 x 0,768 EUR/l,

2. Serbia- 1,205 EUR/l,

3. Słowacja- 1,133 EUR/l,

4. Polska- 1,120 EUR/l za Shell V-Power.

Jak widać najtańsze paliwo w Macedonii dlatego wszyscy tankują na pierwszej i ostatniej stacji granicznej. Szkoda, że tylko 160km wiedzie przez ten kraj- mogło by być na odwrót z Serbią :]

Co do opłat za autostradę w Macedonii- za całość płaciliśmy w bilonach EUR po ich przeliczniku- na pokwitowaniu widnieje waluta MKD a w rzeczywistości zapłaciliśmy ok. 6-6,50 EUR za przejazd ich autostradą w każdą stronę, która do komfortowych nie należy :oslabiony: ; dość powiedzieć, że miejscami czuć było, że jedzie się jak starą "Hitlersztrasse" na Olszynę i za chwilę będzie się miało "kwadratowe koła" :miga:

Co do temperatury- planuję zakupić interfejs, który Ty gdzieś w jakimś poście zapodałeś- http://allegro.pl/interfejs-diagnostyczny-icar-vgate-obd2-elm327-bt-i5308286660.html . Sęk w tym, że mój "brygadier" to Koreańczyk wyprodukowany w Korei i sprzedawca nie wie, czy będzie działało (na jego liście samochodów mojego Orlando nie ma). Napisał, że "powinno zadziałać" a co jak nie zadziała? Może ktoś doradzi czy takie cosik czy szukać coś innego...

Kemping Thalatta- napisałem tylko to, co usłyszałem ale sam nie byłem w środku więc najlepiej jak się wypowiedzą Ci, którzy tam byli na wakacjach.

Kemping Armenistis omijaj szerokim łukiem no chyba, że lubisz przebywać w zaludnionych miejscach- dla mnie porażka totalna!

Co do wspólnych tematów- przyjedźcie na jakiś zlot to dzieciaki znajdą tematy do obgadania :hop1:  a my pewnie też przy :drink: i :piwko:.

Pozdrówka z koreańskiej krainy :hej:

Edytowane przez Mandrol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maarec

Dzięki za szybkie przeliczenie cen.

Gratuluję dotrzymania budżetu, u mnie przeważnie jest z tym ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jarosław69

Jak czytam takie relacje to wpadam w depresję...od kilku lat wybieram się na podbój Ellady i nijak nie mogę się wybrać.

Niestety nie mamona jest tu przeszkodą.... !

Tak czy tak chętnie się "poumartwiam" czytając następne relacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Podejrzewam, że tą przeszkodą jest jak zawsze brakujący "T I M E", który tak szybko ucieka, że ani się spostrzeżesz a już będzie za późno, żeby się tam wybrać :oslabiony:

Z takim holownikiem to ja bym od razu tam jechał i przy okazji o jakiś mały offroadzik zahaczył :yay:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi