Skocz do zawartości

Pare pytań co do przyczepy Hobby 495 Oględziny


sirOLEK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie byłem oglądać przyczepę hobby excellent 495 2001r i mam pare pytań bo sie rozczarowałem. Mianowicie ze zlewanie wody szarej na zewnątrz z podstawianie wiadra a myslałem że taki model juz będzie miał zbiornik. Kolejna sprawa to brak instalacji na 12V a chce jeżdzić na dziko na ryby z rodziną. Jedynie to ratuje agregat ale....... to hałas i koszt bo czytałem też o agregatach to wypadło na model hondy za około 2900pln.

 

pytania:

0. Które modele mają juz zlewanie wody do zbiornika jakiegoś wewnętrznego.

1. Brak instalacji na 12V ile to by kosztowało wyprowadzenie dodatkowo pod akumulator w przyczepie zeby była lodówka, oswietlenie

2. po wyprowadzeniu instalacji na 12V czy bedzie opcja ładowania podczas jazdy akumulatora w przyczepie i uruchomienia lodówki podczas jazdy?

3. Patrząc od spodu znalazłem dwie niepokojące rzeczy. Prawy przód przyczepy był narożnik zrobiony jakaś masą i było to w oddali od podpory. Właściciel mówił ze tam mu podciekało i oderwał od podłogi listwe metalową która była zamocowana na zszywki tak aby woda spływała po tej listwie. A po drugiej stronie było ok. Zdjęcie z opisem 1 i 1,2

4. Po prawej stronie znalazłem wstawke w podłodze pod łóżkiem około 15cm na 20cm zdj. nr 2 i jest to lekko wypukłe.

5. Terma czy jak to zwał grzeje wode tylko na prąd zdjęcie nr 3 a myślałem że gazem też to sie pociągnie.Ewetualnie podłączenie innej na gaz ale jakie byłby koszty.

6. na tylnich narożnikach deska przyczepy była  lekko wybarwione z czarnej farby konserwacyjnej  i trochę "zmurszałe". zdj 4 i 5

7. Gdzie nie gdize wychodzi z listw jakby sylikon uszczelniający juz poprostu czarny stary ale mówił że to normalne. ?

 

To była moja pierwsza przyczepa bo w bliskiej odległości i ogladałęm sam. Ale wszystkie narożniki wewnątrz suche pod oknami sucho, podłoga twarda równa, w szafkach wszystko suche nic nie poprzebarwiane. Pachnąca i zadbana tylko zaniepokoiły mnie te elementy co opisałem u góry i brak instalacji 12V. Obok stała druga ale krótsza i z podobnego rocznika i narożniki miała dobre lecz patrzac z boku na ten róg przyczepy gdzie jest ta masa nie widać nic niepokojącego zeby było cos prostowane klepane i tak dalej. Zdjecie przyczepy to ten róg z robionym narożnikiem co widac podpore. Instalacji nie sprawdzałem bo jak sie zdecyduje to wówczas bedę testował ale właściciel mówi że lodówka działa i ogrzewanie działa.

 

 

 z góry dziękuję za podpowiedzi i postaram się szybko odpowiadać na ewentualne pytania

post-29623-0-47728400-1505930238_thumb.jpg

post-29623-0-07695300-1505930250_thumb.jpg

post-29623-0-15377400-1505930861_thumb.jpg

post-29623-0-30732100-1505930867_thumb.jpg

post-29623-0-72694200-1505931666_thumb.jpg

post-29623-0-80894100-1505931682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie narożniki podciekają wodą.

Najgorszy jest ten zaszpachlowany, bo chyba koleś zaszpachlował otwór wentylacyjny?

Narożniki tylne to dowód że całe podwozie nie było zabezpieczane, poza fabryką.

Podłoga jest dwuwarstwowa i na szczęście woda nie przenikła do górnej (wewnętrznej) części narożników.

 

Jeśli się na nią zdecydujesz to pręciutko trzeba zrobić "kapinoski" osuszyć podłogę i pomalować (zabezpieczyć) całość przynajmniej dwukrotnie (szorując całość aby usunąć stare zmorszałe zabezpieczenie).

I obserwować, być czujnym żeby wilgoć nie przyszła do środka bez zaproszenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 0 Większość przyczep ma to właśnie tak rozwiązane że woda szara wylewa się na zewnątrz a jak piszą że ma zbiornik na szarą wodę to jest to taki zbiornik na kółkach podstawiany pod ten wylew. Od wiaderka różni się tym że jest większy i wygodniej opróżnić. Zbiorniki wewnętrzne są w dużych kamperach.

 

Ad 1 Co znaczy brak instalacji? Nie ma żadnych odbiorników na 12V? Myślę że chodzi Ci o to że nie ma akumulatora ani specjalnego miejsca na niego. W większości przyczep użytkownicy sami dodają akumulator i niezbędne połączenia, ewentualnie solar. Chyba że trafisz taką w której wcześniej już ktoś zamontował.

 

Ad 2 Jest możliwe takie przygotowanie instalacji aby aku był ładowany podczas jazdy (gniazdo 13 pin).

 

Ad 5 Większość przyczep w standardzie ma grzanie wody na 230V, są termy na gaz koszt nowej ok. 3k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wrażenie, że kolega jest kolejnym gotowym kupić hobby bo to taki VW (niby lux) wśród przyczep i myśli, że tam w zestawie będzie wszystko. Patrząc po opiniach, że każda hobby z lat 90-tych będzie miała mokre narożniki przednie i podłogę to odpuściłbym tą markę, chyba że na oględziny byłoby bardzo blisko.

 

 

99% przyczep nie ma podwieszanych zbiorników na wodę szarą - prawie w każdej dasz radę dołożyć, jednak nie widzę sensu większego niż 10l - tylko na czas postoju aby na stacji paliw przy myciu rąk nie leciało pod przyczepę.

 

Lodówka na 12V z aku długo nie pociągnie (tak z godzinę), więc na czas postoju na dziko idzie na gaz. Wszystkie światła po zakupie przerobisz na led-owe, skupiałbym się w Twoim przypadku na tym czy wszystko na gaz jest sprawne. Nie oczekuj w cenie bojlera gazowego bo go nie będzie. Używany dokupisz za ok 1000zł.

 

P.S. Patrząc po fotkach podłogi to szukałbym innej przyczepy :). Znaczną część Twoich wymagań spełnią angielki tylko tam wielkie ryzyko zgniłka, a do WLKP nie ma nawet po co jechać ich oglądać (place pod Poznaniem to jedno wielkie złomowisko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzieki za odpowiedzi. Nie ukrywam ze wyglad ma dla mnie znaczenie i musi sie podobac wnetrze. Excellent ma polkoliste meble i to mi sie podoba a nasfepna rzecza ktora mi nie pasuje to niebieskie dodatki typu blaty poduchy takie cos odpada. To jest podstawa bo ma mi cieszyc oko a kolejna to stan tech w tym przypadku mam blisko i patrzylem ale trupa nie kupie ktory ma mi cieszyc oko bo nie o to chodzi jestem wybredny pod wzgledem wygladu i nawet jak kupuje auta to wygladaja inaczej ladniej ciekawiej. Gosc w tym przypadku jezdzi juz po kolejna przyczepe 560 i spotyka ze sa zielone z wilgoci w srodku a o tej co mowil to ogladalem na necie nic tylko jechac i brac ze zdjec. Sprzedajacy tez lubi ladniej w srodku jak ja i jasno a nie niebiesko jest przytulniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wrażenie, że kolega jest kolejnym gotowym kupić hobby bo to taki VW (niby lux) wśród przyczep

:D Może tak rzeczywiście jest :D

Po prostu to popularna marka, gdyby nie była atrakcyjna to nie była by też popularna, na 10 przyczep 3-4 to hooby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, bardzo często na forum czepiacie się marki Hobby? Każdy kupuje to co mu się podoba i co chce. Ja uważam że zawsze lepiej kupić popularną markę niż jakiś wynalazek, dotyczy to przyczep, samochodów i innych rzeczy. Duży wybór, łatwo kupić, łatwo sprzedać i części dużo. Tak jak np. z mercedesami, ogólnie dziadostwo ale j.w. więc jeżdżę mercedesami a Patrol to wyjątek potwierdzający regułę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba czepiania się nie widziałeś, poczytaj o angielkach, tam dopiero czepianie.

 

Tu chodzi o to że hobbitki są popularne jak vw, ani źle ani dobrze. Hobbitki mają swoje wady, jak np podmakające narożniki, ale można trafić fajną sztukę. Szukaj i oglądaj a coś złapiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu to popularna marka, gdyby nie była atrakcyjna to nie była by też popularna, na 10 przyczep 3-4 to hooby 

 

Biedronka też jest popularna dla wielu osób, ale to nie znaczy że jest atrakcyjna ;)

Nie wiem czemu, bardzo często na forum czepiacie się marki Hobby? 

 

Tu nie chodzi o czepianie się, a raczej o jakieś przekonanie, że przyczepa to tylko Hobby. A Hobby ma swoje bolączki o których bardzo dobrze napisał mareec. I to trzeba mieć po prostu na uwadze przy szukaniu swego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ale jak pisałem Hobby jest Popularną marką a z czegoś to wynika.

 

Tak jak pisał mareec. Dla wielu ludzi w Polsce przyczepa kempingowa = Hobby. Zobacz nawet jak wielu handlarzy to wykorzystuje i pisze w nazwie Hobby i tworzy jakieś potworki typu Hobby Abi, Hobby Lunar itp. Porównanie do VW jest bardzo na miejscu. Polak tak samo lubuje się w niemieckiej motoryzacji i uwielbia Passaty - są popularne, ale czy dobre?

Po prostu nie doszukiwałbym się w tym jakiegoś ukrytego dna. Jesteśmy  małym rynkiem, gdzie głównie sprowadzane są szroty i tanie przyczepy - nie oszukujmy się. Inaczej się zupełnie sprawy mają na świecie, bo tam wcale najpopularniejsza nie jest Hobby, a inne grupy. A sama Hobby nie ma też najlepszej renomy. Sami Niemcy częściej wybierają jednak Knausa - z czegoś to wynika.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak patrzę na mobile.de to najwięcej jednak sprzedaję się hobbików reszta daleko w tyle. Więc nie tylko dla Polaków Hobby = przyczepa

 

Dobra sprawdziłem. Masz rację. Grupa Hobby sprzedaje najwięcej przyczep. Natomiast ogólnie są daleko w tyle pod względem obrotu w mln. Prym tutaj wiedzie Eriba Hymer Group. Bo to jednak kampery napędzają rynek a nie przyczepki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zboczyliście mi z tematu koledzy wracac i to szybko :) jeżeli wrzuce akumulator do środka to moge się wpiąć z jakimś przełącznikiem na 12 i 230 w istniejącą instalacje czy mam ciągnąć instalacje dodatkowo? bo pruć przyczepę to mi sie nie chce. I czy ten narożnik to taka tragedia??? bo jezeli nawet jest to puki co zakonserwowane bo sparchaciało i kiedys mnie najdzie wymiana skrawka (30cm na 30cm) narożnika dolnej płyty to juz będzie przyczepa na straconej pozycji dla kolejnego kupującego znającego się w temacie??? bo oglądałem tam wewnątrz wszystko wyglądało dobrze moze problem był wyłapany dość wcześnie czy dać se siana i ogladać dalej.... zobacznie ogłoszenie na alle hobby z lubina. Taki środek mi sie podoba i nie chce nic innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do przyczep hobby, to szczerze? Wszystkie pęknięcia poszycia zewnetrznego nad drzwiami widziałem właśnie W Hobby, a było tego sporo. Większość zamoczonych narożników właśnie w Hobby. Chyba już dziś miałbym większe zaufanie do Adrii którą uważałem za "mało solidnie" zbudowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.