Skocz do zawartości

Uszkodzone PCB przy piecu Carver 2000 Fanmaster


Darkman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Przez podłączenie wadliwego modułu regulatora ładowania od solarów, uszkodziło mi płytkę PCB przy piecu Carver 2000 Fanmaster.

obudowe.

Miejsce tego elementu SMD oczyściłem spirytusem salicylowym i dzięki temu widać zniszczenia (tylko od przodu).

Co ciekawe do złącza 2 pinowego nie było nic podłączone ale mogło i teraz nic nie działa w piecu poza ogrzewaniem gazowym ręcznym.

 

Panel kontrolny działa, ale piec nic nie reaguje.

 

Poszukuje informacji, jaki element został uszkodzony (spalony) jak przebiegały w tym miejscu ścieżki (najlepiej zdjęcie ze zbliżeniem

i/lub osoby która mogła by to naprawić sprawdzić.

Ta płytka PCB była stosowana w wersjach Fanmaster w piecach Carver 2000, 4000 i 5000.

 

Jeśli ktoś ma choćby taki piec to proszę o szczegółowe zdjęcia.

 

Jedynie co znalazłem to bardzo drogi serwis w Angli: http://www.ebay.pl/itm/Carver-4000-Fanmaster-PCB-Service-Repair-Pt-No-604504-FAST-/162630865214?hash=item25dd8e113e:g:DPMAAOSw3mpXMD5V

post-28264-0-66270400-1504738457_thumb.jpg

post-28264-0-74377900-1504738473_thumb.jpg

post-28264-0-65248400-1504738483_thumb.jpg

Edytowane przez Darkman (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Spirytus salicylowy nie nadaje się do czyszczenia PCB! Po takim "czyszczeniu" pozostaje osad salicylanów. Jeżeli już, to czysty spirytus :pub:
Jak słusznie zauważył mój przedmówca, wypaleniu uległa dioda.
Z tego, co widzę, to podłączyłeś odwrotnie polaryzację lub/i znacznie przekroczyłeś wartość znamionowego napięcia zasilającego kontroler pieca.
Niestety, uszkodzenie tej diody (prawdopodobnie typu Schottky Barrier) może być też objawem wtórnym, a pozostałe uszkodzone elementy, mogą wyglądać "normalnie", mimo, że nie są już sprawne.
Trudno to określić na podstawie niezbyt dobrej jakości zdjęć, ale tego powinieneś się również spodziewać. Dobrze by to było, gdyby każde uszkodzenie w elektronice, objawiało się "spalonym" elementem, po wymianie którego, wszystko wracało by do normy. ;)


Jedynie co znalazłem to bardzo drogi serwis w Angli

 

Czy naprawdę uważasz, że to bardzo drogi serwis :hmm:
Moim zdaniem, kwota ok. 300 zł. za nietypową naprawę, wymagającą odpowiedniej wiedzy, wyposażenia warsztatowego, części oraz informacji serwisowych, nie jest w żaden sposób wygórowana.
Oczywiście, jeśli ktoś czuje się na siłach, może takie rzeczy naprawiać samemu. Może nawet mieć szczęście, że uszkodzone są jedynie wypalone elementy, ale takich osób jest niewiele i na ogół elektroniką się jednak parają.

PS
W Twoim przypadku, naprawa może być jednak znacznie droższa lub nawet nieuzasadniona ekonomicznie  :hmm:  (wypalona część dwustronnej PCB) - taka informacja jest na stronie serwisu wskazanego przez Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykła dioda prostownicza >10A/230V, zabezpieczająca przed odwrotnym podłączeniem zasilania. Masz tam tyle miejsca, że spokojnie wlutujesz zwykłą diodę dyskretną (taka z pręcikami ;) ). Powinno zadziałać. Jako, że z twojego opisu można wywnioskować, że lutownica nie jest twoja przyjaciółką, idź z ta płytką, do najbliższego warsztatu rtv i poproś o wlutowanie "w miarę mocnej" diody prostowniczej. Zabierz fotkę płytki, z dobrą diodą, żeby wiedzieli, jaka polaryzacja. Nie zapłacisz więcej niż 50 zł a za zaoszczędzone 250 kupisz zapas piwa na kolejne wyjazdy.  

Edytowane przez Mik media (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat lutownicą potrafię sie posługiwać (najlepiej transformatorową :) ).

Akurat mam diodę prostownicza 15A więc ją wlutuje w wolnej chwili.

 

Co do sprawdzania płytki po przykręceniu do obudowy to akurat nie prawda bo żaden element styku nie jest połączony srubami czy tez przewodem.

Obudowa jest plastikowa i oddzielona od obudowy piecyka za pomocą prawdopodobnie płyty pokrytej wermikulutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam schematu tego sterownika, nie wiem, co jest przeznaczeniem złącza J2, a do tego należy pamiętać, że PCB jest dwustronna.
Z w/w powodów, trudno określić  na 100 %, jakiego typu element ("dioda") był konkretnie zastosowany.
Jedyne, czego można się domyślić, to jego przeznaczenie (post #3), a to zbyt mało, aby lekkomyślnie podawać typ i parametry takiego elementu. :hmm:
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wszystko naprawić ;)

 

Co się okazało to płytka przy piecyku działa tylko na 12V i jedynie załącza przekaźnikami grzałki.

Wlutowalem diodę typu Schottky 15A w miejsce spalonej, ale niczego to nie rozwiązało i dalej nic nie działało.

Analizując co jest na płytce i sprawdzając miernikiem stwierdziłem ze dochodzi do niej o wiele za małe napięcie ze sterownika.

Dotarłem wiec do sterownika i okazało się ze są tam wypalone 2 ścieżki od zasilania.

Jako ze robiłem to w nocy i nie miałem dostępu do przewodów, połączenie zrobiłem za pomocą cyny na starych ścierkach.

Na szczęście to wystarczyło i wszystko zaczęło działać.

 

Zdjęcia w załączeniu.

post-28264-0-92138900-1505412281_thumb.jpg

post-28264-0-06533300-1505412299_thumb.jpg

post-28264-0-42562700-1505412323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wszystko naprawić ;)

Co się okazało to płytka przy piecyku działa tylko na 12V i jedynie załącza przekaźnikami grzałki.

Wlutowalem diodę typu Schottky 15A w miejsce spalonej, ale niczego to nie rozwiązało i dalej nic nie działało.

Analizując co jest na płytce i sprawdzając miernikiem stwierdziłem ze dochodzi do niej o wiele za małe napięcie ze sterownika.

Dotarłem wiec do sterownika i okazało się ze są tam wypalone 2 ścieżki od zasilania.

Jako ze robiłem to w nocy i nie miałem dostępu do przewodów, połączenie zrobiłem za pomocą cyny na starych ścierkach.

Na szczęście to wystarczyło i wszystko zaczęło działać.

 

Będę szczery: nie zdziwię się, jeśli po takiej "naprawie" zjara się kiedyś cała przyczepa, a nie tylko kilka ścieżek na płytce.

Co, jeśli zamiast tego, co włożyłeś, powinien tam być np. element nawet o mocy 1,5 KW :hmm:

Jeżeli po włożeniu "jakiejś" diody kontroler "zaskoczył", nie oznacza to automatycznie sukcesu.

Przy wystąpieniu kiedyś podobnej w działaniu usterki, może się okazać, że część przyczepy po prostu spłonie, bo element, który miał przed tym zabezpieczyć, sam się zapalił. Elektronika jest dosyć precyzyjna i w większości przypadków nie może opierać się na domysłach lub, co gorsze, na zgadywaniu ...

IMO

 

PS

Tak, w tym konkretnym przypadku będę sceptykiem. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co to cale katastrofizowanie i straszenie, nie majac schematu a tylko slabe zdjecia, jest to tylko opieranie sie na domyslach lub, co gorsze, na zgadywaniu.

 

Ja też nie rozumiem a jak próbowałem zrozumieć, to dostałem ostrzeżenie. Choć z drugiej strony to może i dobrze, bo serwisy mają więcej jeleni. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Ja mam troszke inny problem poniewaz zakupilem piec Carver 3700 i mam taka sama plytke zamontowana na nim tylko brakuje mi w nim jakiejs czesci prawdopodobnie sterownika i nie moge uruchomic ani ogrzewania 230V i dmuchawy z silnikiem 12V. Prosil bym o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Udało mi się wszystko naprawić ;)

 

Co się okazało to płytka przy piecyku działa tylko na 12V i jedynie załącza przekaźnikami grzałki.

Wlutowalem diodę typu Schottky 15A w miejsce spalonej, ale niczego to nie rozwiązało i dalej nic nie działało.

Analizując co jest na płytce i sprawdzając miernikiem stwierdziłem ze dochodzi do niej o wiele za małe napięcie ze sterownika.

Dotarłem wiec do sterownika i okazało się ze są tam wypalone 2 ścieżki od zasilania.

Jako ze robiłem to w nocy i nie miałem dostępu do przewodów, połączenie zrobiłem za pomocą cyny na starych ścierkach.

Na szczęście to wystarczyło i wszystko zaczęło działać.

 

Zdjęcia w załączeniu.

Witam.

Też mam problem z tą płytą pcb. Może byś ja pooglądał?

Udało mi się wszystko naprawić ;)

 

Co się okazało to płytka przy piecyku działa tylko na 12V i jedynie załącza przekaźnikami grzałki.

Wlutowalem diodę typu Schottky 15A w miejsce spalonej, ale niczego to nie rozwiązało i dalej nic nie działało.

Analizując co jest na płytce i sprawdzając miernikiem stwierdziłem ze dochodzi do niej o wiele za małe napięcie ze sterownika.

Dotarłem wiec do sterownika i okazało się ze są tam wypalone 2 ścieżki od zasilania.

Jako ze robiłem to w nocy i nie miałem dostępu do przewodów, połączenie zrobiłem za pomocą cyny na starych ścierkach.

Na szczęście to wystarczyło i wszystko zaczęło działać.

 

Zdjęcia w załączeniu.

Witam.

Też mam problem z tą płytą pcb. Może byś ja pooglądał?

Drugie pytanie, czy iskrownik do odpalenia gazu w tym modelu ma osobne baterie, czy jest zasilony z płytki pcb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.