Skocz do zawartości
Krolikrolik

akumulator AGM - jak podlaczyc do instalacji 12V?

Rekomendowane odpowiedzi

Krolikrolik

Czesc,

W jaki sposob korzystac z akumulatora AGM w przyczepie?

Podaje parametry:

przyczepa Savsjo Clubman GLE 1989

akumulator Exide Dual AGM 900Wh

prostownik Exide 12/5.5

Nie mam pojecia, jak to powinno byc podlaczone - w przyczepie jest wbudowany transformator, ale stary akumulator kwasowy, przyczepiony tam na stale, postanowilam z niej usunac. Akumulator Exide nie ma opcji wmontowania na stale, zreszta bez sensu by to bylo, natomiast pytanie

1. jak z tego AGM pobierac prad do instalacji 12V - czy podpiac kable na stale, czy z mozliwoscia odpinania?

2. czy podczas ladowania aku na postoju, mozna go nie odlaczac od instalacji 12V - czy prad bedzie pobierany z transformatora, czy rowniez z akumulatora?

Anka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krolikrolik

Przepraszam, jestem nowa - czy powinnam umieścić ten temat w zbiorczym o akumulatorach? proszę o przeniesienie go tam, jeśli tak powinno być :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kalapan

W sumie to ja doradzać w tej dziedzinie nie powinienem, bo mam kiepskie pojęcie, ale wydaje mi się, że miałem ten sam problem co Ty. Szukałem pomocy na forum i znalazłem  podobny temat.Poczytaj go, a znajdziesz odpowiedź na swój problem. Do tego użytkownik Kristofer wkleił do tego tematu schematy - jak podłączyć akumulator, a nawet przetwornicę i inne urządzenia.

http://forum.karawaning.pl/topic/16030-burstner-champion-przeróbka-12v-pod-akumulator/page-7

W tym temacie znajdziesz nawet przekierowania do innych podobnych tematów.Powodzenia

Edytowane przez kalapan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krolikrolik

Dziękuję Ci bardzo! szukalam podobnych tematow na forum, ale tego nie znalazlam, thx!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hbolo

Z mojego doświadczenia z akumulatorem AGM 100 Ah po dwóch sezonach wygląda to znakomicie. Jeśli chodzi o podłączenie do przyczepy AGM to tak samo jak kwasowy plus do plusa minus do minusa. Nie wskazane jest inne podłączenie, jak w miejscu przeznaczonym na akumulator z możliwością odpięcia. Nie ryzykuj ładowania AGM tym transformatorem jak go nazywasz (moim zdaniem jest tam zainstalowana ładowarka do akumulatorów kwasowych). Do doładowywania akumulatora żelowego są inne ładowarki na 230V, osobiście doładowuję solarem 120 W poprzez regulator napięcia (Steca)10 A. Preferuję dzikie wyjazdy bez 230V, a prądu mi nie brakło, mimo laptopa , telewizora, oświetlenia. Odradzam ładowanie AGM tym "transformatorem", nie tylko na postoju podczas korzystania z 230V, ponieważ może nie mieć automatyki lub zabezpieczenia mikroprocesowego, do akumulatorów żelowych dobiera się konkretny prąd ładowania, zależny od Ah akumulatora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Misio

W sumie AGM nie musi być żelówką...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi