Skocz do zawartości

Wybór przyczepy - nowicjusz :)


artnoise

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koleżanki i koledzy

 

Od lat sporo podróżuję w wakacje, nie lubię siedzieć w jednym miejscu za długo i do tego sporo zwiedzam jak już gdzieś dojadę - nie wiedzieć zupełnie czemu - dopiero w te wakacje wpadł do głowy znakomity w swej prostocie pomysł zakupu przyczepy kempingowej. Jakoś wcześniej uważałem że to cholernie niewygodne w podróży i mało komfortowe na miejscu. Dopóki nie zacząłem ogarniać tematu - no teraz te przyczepy to dużo lepsze niż kwatery czy hotele - wszystko jest, nawet klima :look: I to poczucie wolności...

 

Sporo szukałem po internetach, sporo myślałem czego bym potrzebował i skrystalizowały się wymagania.

Przede wszystkim - będziemy dość często na dziko nocować. Stąd też potrzeba pełnej samowystarczalności w terenie.

Podstawowe wymagania:

1) Moja luba musi mieć codziennie prysznic - stąd szukałem przyczep które mają wydzielony prysznic. Co już ogranicza mocno poszukiwania

2) Maksymalna samowystarczalność - i tutaj pojawiło się pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w necie. O ile ogrzewanie, gotowanie i lodówka chodzą na gaz o tyle w opisie przyczep na temat ogrzewania wody do mycia zwykle jest zapis bojler o pojemności takiej i owakiej na 230V... I zonk, są bojlery zarówno na prąd i gaz?

3) Na wczasy jeździmy głównie 2 dorosłych i jedno dziecko. Ale różnie bywa. Czasami dwoje dorosłych i dwoje dzieci, a rzadko 3+2.

 

Przechodząc do sedna - przyczepę chcę kupić nową. Jak poczytałem tematy na temat używanych i ew. pułapek - no to nie. Tym bardziej że przyczepa będzie w rodzinie służyć na lata.

 

Biorąc pod uwagę wymagania znalazłem to co by mi odpowiadało:

HOBBY De luxe 545KMF

KNAUS SUNDWIND 580QS

FENDT SAPHIR 560SKM

 

Nie bardzo wiem która firma oferuje lepszą jakość i rozwiązania. Pewnie dlatego że w temacie karawaningu jestem greenhornem... Co byście wybrali? A może jakaś inna firma? Nie ukrywam że trochę jestem jak dziecko we mgle - nawet nie wiem do końca czy są inne firmy. Czytałem o Adrii ale nie znalazłem dobrej polskiej strony by pooglądać ich rozwiązania.

No właśnie - do tego jestem człowiek starszej daty i uczyli mnie w szkole ruskiego - z angielskiego znam tylko "cool big bier please" i niewiele więcej :)

 

Pomożecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Są bojlery gazowe, także to można ogarnąć. Do dzikusa to koniecznie solary i aku. A zasadnicze pytanie, jaki masz holownik? Bo z przyczep które wybrałeś to raczej coś dużego i mocnego byś potrzebował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy nowej i dużej to już nie taki problem.

2. Można mieć bojler gazowy, ale nikt w standardzie tego nie daje - tylko za dopłatą. Jeśli chcesz być samowystarczalny to jeszcze akumulator i solar

 

Co do Adrii to strony po PL nie ma, ale powinieneś sobie poradzić, ewentualnie przez google tłumacza: http://www.adria-mobil.com/caravans/adora/

 

Nie pozostaje Ci nic innego jak przeglądać strony produentów (nie przeglądaj polskich stron, a w oryginale) i wybór interesującego CIę modelu. Radzę się spieszyć, bo lepiej zamaiwać możliwie jak najszybciej jeśli chcesz odebrać przyczepę przez sezonem 2018. Bierz poprawkę na to, że od zamówienia do realizacji to minimum 6 miesięcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są bojlery gazowe, także to można ogarnąć. Do dzikusa to koniecznie solary i aku. A zasadnicze pytanie, jaki masz holownik? Bo z przyczep które wybrałeś to raczej coś dużego i mocnego byś potrzebował

 

Czy do nowych przyczep które rozpisałem w poście można bojler gazowy założyć? To się fabrycznie przy zamawianiu załatwia czy trzeba na własną rękę?

Co do solarów i aku, aku na pewno, solary przy okazji pewnie też. Ale znów - czy to lepiej fabrycznie zamawiać czy samemu zakładać? I jak wtedy z gwarancją przyczepy?

 

 

Holownik to RengeRover DMC3200kg, lub czasami jak będziemy jechać w jakiś dzikszy teren - Jeep GrandCherooke. Nie mam papierów przed oczami ale ma DMC chyba koło 2750kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zasadnicze pytanie, jaki masz holownik? 

 

RangeRover DMC3200kg - chyba wystarczy ;)

Czy do nowych przyczep które rozpisałem w poście można bojler gazowy założyć? To się fabrycznie przy zamawianiu załatwia czy trzeba na własną rękę?

 

Wszystko zamówisz przy zamawianiu. Jak nie od producenta, to od dealera.

 

Co do solarów i aku, aku na pewno, solary przy okazji pewnie też. Ale znów - czy to lepiej fabrycznie zamawiać czy samemu zakładać? I jak wtedy z gwarancją przyczepy?

 

 

 

U dealera wyjdzie pewnie taniej. W tym miejscu od razu uczulam na Smolicza - skoro inrteresuje CIę Hobby to być może do niego trafisz, a nie cieszy się on dobrą opinią, nawet w przypadku kupna nowej.

 

Holownik to RengeRover DMC3200kg, lub czasami jak będziemy jechać w jakiś dzikszy teren - Jeep GrandCherooke. Nie mam papierów przed oczami ale ma DMC chyba koło 2750kg

 

Pamiętaj oczywiście o odpowiednich uprawnieniach i Viatollu. Bo przy takim holowniku to z pewnością przekroczysz 3500 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy nowej i dużej to już nie taki problem.

2. Można mieć bojler gazowy, ale nikt w standardzie tego nie daje - tylko za dopłatą. Jeśli chcesz być samowystarczalny to jeszcze akumulator i solar

 

Co do Adrii to strony po PL nie ma, ale powinieneś sobie poradzić, ewentualnie przez google tłumacza: http://www.adria-mobil.com/caravans/adora/

 

Nie pozostaje Ci nic innego jak przeglądać strony produentów (nie przeglądaj polskich stron, a w oryginale) i wybór interesującego CIę modelu. Radzę się spieszyć, bo lepiej zamaiwać możliwie jak najszybciej jeśli chcesz odebrać przyczepę przez sezonem 2018. Bierz poprawkę na to, że od zamówienia do realizacji to minimum 6 miesięcy. 

 

Dziękuję kolego za odpowiedź.

Co do pkt 1 to nie doprecyzowałem - nie chcę też za dużej przyczepy żeby się na drodze nie męczyć. Nie mam też dużych potrzeb jeśli chodzi o powierzchnię w środku. Te przyczepki które napisałem - są w moim odczuciu "w sam raz". Tylko nie wiem czy inna firma nie oferuje w tej kategorii czegoś lepszego lub tańszego. Ale z naciskiem na "lepsze".

Dzięki za linka do adrii, szkoda że nie ma nic po polsku. Przy okazji znów pytanie - jak nie ma po polsku to czy w polsce jest dealer i co z ew. serwisem?

 

No i informacja że trzeba czekać 6 miesięcy jest również cenna - nie brałem tego pod uwagę zupełnie, myślałem że szybciej. Pewnie na maj przyczepę chciałbym mieć, więc jest nieco czasu ale też nie za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adria jest na pewno tańsza, albo inaczej dają w podobnej cenie więcej. Masz też 7 lat gwarancji na szczelność i co wg mnie najważniejsze to oferują zupełnie inny design wnętrza niż konkurencja - ale to dlatego, że ich główne rynki zbytu to Skandynawia. Tak więc Knaus, Hobby czy Fendt są może i fajne, ale designem przegrywają z kretesem - no ale to wszystko kwestia gustu rzecz jasna. Dealera masz oczywiście w Polsce - w Szczecinie Camp & Trailer i w Krakowie Elcamp - i oni też realizują gwarancję i u nich też przyczepy serwisujesz. Ja swoją Adrię zamawiałem chyba pod koniec września 2016 - pierwotnie termin miałem na marzec a finalnie skończyło się na maju. I traktuj to jako regułę u wszystkich producentów - nie wyrabiają z produkcją niemal wszyscy.

 

Podobną Adrią do powyższych modeli będzie Adria Adora 573 PT

tutaj masz filmik z 2015 roku: 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja luba musi mieć codziennie prysznic 

 

zobacz jakie pojemności zbiorników czystej wody oferują producenci i czy wogóle któryś oferuje zbiornik na szarą wodę 

 

a następnie poczytaj o tym jak się napełnia zbiornik i jak opróżnia i na których kempingach można się podpiąć do wodociągu i kanalizacji bezpośrednio na parceli 

 

niestety przyczepa to nie kamper w kwestii autonomii wodno-energetycznej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adria jest na pewno tańsza, albo inaczej dają w podobnej cenie więcej. Masz też 7 lat gwarancji na szczelność i co wg mnie najważniejsze to oferują zupełnie inny design wnętrza niż konkurencja - ale to dlatego, że ich główne rynki zbytu to Skandynawia. Tak więc Knaus, Hobby czy Fendt są może i fajne, ale designem przegrywają z kretesem - no ale to wszystko kwestia gustu rzecz jasna. Dealera masz oczywiście w Polsce - w Szczecinie Camp & Trailer i w Krakowie Elcamp - i oni też realizują gwarancję i u nich też przyczepy serwisujesz. Ja swoją Adrię zamawiałem chyba pod koniec września 2016 - pierwotnie termin miałem na marzec a finalnie skończyło się na maju. I traktuj to jako regułę u wszystkich producentów - nie wyrabiają z produkcją niemal wszyscy.

 

Podobną Adrią do powyższych modeli będzie Adria Adora 573 PT

tutaj masz filmik z 2015 roku: 

 

Dzięki za twojego posta. Muszę przyznać że bardzo ładna przyczepa. Właśnie od 3 godzin siedzę i czytam o przyczepach Adrii.

 

U dealera wyjdzie pewnie taniej. W tym miejscu od razu uczulam na Smolicza - skoro inrteresuje CIę Hobby to być może do niego trafisz, a nie cieszy się on dobrą opinią, nawet w przypadku kupna nowej.

 

Faktycznie jak szukałem informacji o przyczepach Hobby to Smolicz wyskakuje na szczycie googli. Jeśli bym się zdecydował na hobby to u kogo kupować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artnoise.

Koniecznie trzeb zobaczyc te przyczepy na zywca. Adria ma fajny design w środku ale na "zywo" przegrywa z kretesem z Knausem, Fendtem czy wyzszymi seriami producentow niemieckich producentow. Tego nie widac na zdjeciach. To trzeba dotknac, pootwierac szafki, polozyc sie na lozku itp. U mnie np. stelaz lozka i materac w przyczepie sa lepsze niz w domu.

Jedna sprawa - jestescie zwolennikami codziennego prysznica - nie zrob mojego bledu i koniecznie bierz pod uwage TYLKO modele z pełna kabiną prysznicową. Jest to duzo wygodniejsze rozwiazanie niz zaslonka i z pewnoscia zdrowsze dla przyczepy w dluzszym okresie uzytkowania.

Zbiornik wody czystej to nie problem w takim samochodzie i przyczepach przy ladownasciach okolo 300kg. Montujesz akcesoryjny zbiornik wody w poblizu osi przyczepy i masz 100 litrow. Dodatkowo w bagaznik samochodu kolejne 100 w 2-3 zbiornikach zapasowych i masz na tydzien oplukiwania sie dla 2-3 osob w dziczy. Inna sprawa ze z takimi duzymi przyczepami to za bardzo w dzicz nie wjedziesz a na kazdym kempingu masz dostep do wody i zlewni.

Na lepszych masz podlaczenie do kanalizacji i bierzaca wode przy parceli wiec doloz koniecznie podlaczenie pod wode do przyczepy. Masz wtedy wode jak w domu i jedyne co Ci zostaje to zajmowanie sie oproznianiem kasety kibelka i dolewanie wody do spluczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą targi w Warszawie w październiku i będzie zarówno Adria, Knaus i Hobby więc będzie można bezpośrednio porównać. Ja się po części zgadzam z dudkiem. Trzeba to wszystko dotknąć i sprawdzić.

 

Dla mnie np Knaus niczym się nie różni od Adrii, poza designem oczywiście. No ale to wszystko jest odbiór indywidualny, zarówno design, jak i uczucie jakości materiałów. Często też jest tak, że wchodząc do danej przyczepy odbiór jest przede wszystkim oczami - kiedy się nam coś nie podoba to automatycznie gorzej to będziemy oceniać - ciężko o obiektywizm bezpośredni, zwłaszcza gdzie każdy element może mieć znaczenie - kolor, wygląd wnętrza, jasność itp. To wpływa bezpośrednio na odbiór całości. Ja tak miałem z Hobby gdzie design wnętrza był dla mnie koszmarny, przez co i odbiór przyczepy był dla mnie negatywny. Szafki sprawiały wrażenie tandety, taniej okleiny, uchwyty wyglądały jakby chrom miał się z nich zaraz zetrzeć itp. Nie budziło to mojego zaufania. No ale finalnie jakości ocenić nie mogę. Natomiast w Weinsbergu podotykałem różnych elementów i wydawały mi się one tandetnie plastikowe i tragicznej jakości, ale też nie mogę ocenić tej jakości bo nie mam wiedzy jak to się będzie zachowywać przez lata, czy się coś urwie, czy odpadnie. Z kolei jak oglądałem Tabberty i Fendty to było widać, że są to marki premium - po prostu wchodząc to było czuć, że są wykonane "inaczej". To trochę jak z Citroena wsiądziesz do Mercedesa. No jest różnica bo różnica być musi.

 

Też inaczej będzie z jakością w najtańszych modelach i w najdroższych z danej marki. To oczywiste. Dlatego samą jakość materiałów, spasowania itp  to można ocenić po kilku latach użytkowania ale naszego. Bo np przyczepa po wypożyczalni może być tak zajechana, że jej stan będzie zupełnie niemiarodajny. Ja teraz przecież mam budżetówkę, więc wydawać by się mogło, że jakość materiałów powinna być dziadowska, a nic takiego nie ma miejsca. Po niemal całym sezonie mojego użytkowania, po kilkudziesięciu nocach wszystko jest w należytym porządku. Pewnie gdybym zdecydował się na Weinsberga, mimo mojego początkowego negatywnego odbioru to też prawdopodobnie byłbym zadowolony finalnie.

 

Dlatego w mojej opinii porównywać trzeba dane serie ze sobą. Fendta ciężko porównać nawet z najwyższymi modelami Hobby (celowo porównuje do Hobby, bo to jedna firma), bo będzie to niemiarodajne. Na każdym polu Fendt powinien być lepiej wykonany. To samo z innymi markami i modelami. Avivę można porówać do Weinsberga, Altee do Knaus Sporta, Adore/Alpinę do Sudwinda bardziej. Ale trzeba to rzecz jasna wszystko dotknąć i sprawdzić organoleptycznie. Nie jest to niestety łatwe w naszym kraju :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artnoise.

Koniecznie trzeb zobaczyc te przyczepy na zywca. Adria ma fajny design w środku ale na "zywo" przegrywa z kretesem z Knausem, Fendtem czy wyzszymi seriami producentow niemieckich producentow. Tego nie widac na zdjeciach. To trzeba dotknac, pootwierac szafki, polozyc sie na lozku itp. U mnie np. stelaz lozka i materac w przyczepie sa lepsze niz w domu.

Jedna sprawa - jestescie zwolennikami codziennego prysznica - nie zrob mojego bledu i koniecznie bierz pod uwage TYLKO modele z pełna kabiną prysznicową. Jest to duzo wygodniejsze rozwiazanie niz zaslonka i z pewnoscia zdrowsze dla przyczepy w dluzszym okresie uzytkowania.

Zbiornik wody czystej to nie problem w takim samochodzie i przyczepach przy ladownasciach okolo 300kg. Montujesz akcesoryjny zbiornik wody w poblizu osi przyczepy i masz 100 litrow. Dodatkowo w bagaznik samochodu kolejne 100 w 2-3 zbiornikach zapasowych i masz na tydzien oplukiwania sie dla 2-3 osob w dziczy. Inna sprawa ze z takimi duzymi przyczepami to za bardzo w dzicz nie wjedziesz a na kazdym kempingu masz dostep do wody i zlewni.

Na lepszych masz podlaczenie do kanalizacji i bierzaca wode przy parceli wiec doloz koniecznie podlaczenie pod wode do przyczepy. Masz wtedy wode jak w domu i jedyne co Ci zostaje to zajmowanie sie oproznianiem kasety kibelka i dolewanie wody do spluczki.

 

 

Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Co do pełnej kabiny prysznicowej - dokładnie to jest dla mnie jeden z priorytetów co napisałem w pierwszym poście. Stąd od razu napisałem jakie przyczepy spełniające wymagania udało mi się znaleźć. Nie ukrywam że analiza tego forum bardo pomogła w wyznaczeniu priorytetów :)

Co do wody to faktycznie jest to problem jak się biwakuje na dziko, ale widziałem tutaj wątek o filtrach i pompach do pobierania wody np. z czystego jeziora. Do tego odpowiedni zapas własnej wody na czarną godzinę i jakoś to będzie ;)  Ale faktycznie kolego masz rację - chyba już na tym etapie muszę zacząć oglądać przyczepy i porównywać. Innego wyjścia nie ma.

A co do dziczy to nie przewiduję jakiego extremum. Bardziej takie miejsca gdzie spokojnie da się dojechać ale jest po prostu spokój. Coś jak to które widziałem w tym roku na wypadzie do Mielna. My z rodziną na jakiś kwaterach, na plaży parawaning na maxa więc do morza szło się labiryntem a parę kilometrów dalej taka sytuacja jak na filmiku poniżej (sorry filmik wrzuciłem nieobrobiony i niepocięty ale chodzi o fragment od 1:09). Chłopaki sobie przyjechali, zrobili bazę 100 metrów od morza. W ciszy, spokoju. Nie ukrywam że im bardzo pozazdrościłem i m.in. dlatego wogóle szukam przyczepy :)

 

https://youtu.be/0ZelO3bhtOg?t=1m9s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą targi w Warszawie w październiku i będzie zarówno Adria, Knaus i Hobby więc będzie można bezpośrednio porównać. Ja się po części zgadzam z dudkiem. Trzeba to wszystko dotknąć i sprawdzić.

 

Dla mnie np Knaus niczym się nie różni od Adrii, poza designem oczywiście. No ale to wszystko jest odbiór indywidualny, zarówno design, jak i uczucie jakości materiałów. Często też jest tak, że wchodząc do danej przyczepy odbiór jest przede wszystkim oczami - kiedy się nam coś nie podoba to automatycznie gorzej to będziemy oceniać - ciężko o obiektywizm bezpośredni, zwłaszcza gdzie każdy element może mieć znaczenie - kolor, wygląd wnętrza, jasność itp. To wpływa bezpośrednio na odbiór całości. Ja tak miałem z Hobby gdzie design wnętrza był dla mnie koszmarny, przez co i odbiór przyczepy był dla mnie negatywny. Szafki sprawiały wrażenie tandety, taniej okleiny, uchwyty wyglądały jakby chrom miał się z nich zaraz zetrzeć itp. Nie budziło to mojego zaufania. No ale finalnie jakości ocenić nie mogę. Natomiast w Weinsbergu podotykałem różnych elementów i wydawały mi się one tandetnie plastikowe i tragicznej jakości, ale też nie mogę ocenić tej jakości bo nie mam wiedzy jak to się będzie zachowywać przez lata, czy się coś urwie, czy odpadnie. Z kolei jak oglądałem Tabberty i Fendty to było widać, że są to marki premium - po prostu wchodząc to było czuć, że są wykonane "inaczej". To trochę jak z Citroena wsiądziesz do Mercedesa. No jest różnica bo różnica być musi.

 

Też inaczej będzie z jakością w najtańszych modelach i w najdroższych z danej marki. To oczywiste. Dlatego samą jakość materiałów, spasowania itp  to można ocenić po kilku latach użytkowania ale naszego. Bo np przyczepa po wypożyczalni może być tak zajechana, że jej stan będzie zupełnie niemiarodajny. Ja teraz przecież mam budżetówkę, więc wydawać by się mogło, że jakość materiałów powinna być dziadowska, a nic takiego nie ma miejsca. Po niemal całym sezonie mojego użytkowania, po kilkudziesięciu nocach wszystko jest w należytym porządku. Pewnie gdybym zdecydował się na Weinsberga, mimo mojego początkowego negatywnego odbioru to też prawdopodobnie byłbym zadowolony finalnie.

 

Dlatego w mojej opinii porównywać trzeba dane serie ze sobą. Fendta ciężko porównać nawet z najwyższymi modelami Hobby (celowo porównuje do Hobby, bo to jedna firma), bo będzie to niemiarodajne. Na każdym polu Fendt powinien być lepiej wykonany. To samo z innymi markami i modelami. Avivę można porówać do Weinsberga, Altee do Knaus Sporta, Adore/Alpinę do Sudwinda bardziej. Ale trzeba to rzecz jasna wszystko dotknąć i sprawdzić organoleptycznie. Nie jest to niestety łatwe w naszym kraju :)

 

Dzięki kolego za obszerną odpowiedź, info o targach bardzo cenne bo to chyba jedyna taka okazja żeby na żywo obejrzeć interesujące przyczepy w jednym miejscu. A przynajmniej jeśli nie wybrane modele to chociaż rozwiązania i materiały stosowane przez poszczególne firmy. Bo słusznie kolega zauważył że w naszym kraju ciężko jest w jednym miejscu wszystkiego dotknąć i sprawdzić organoleptycznie ;)

No i o tyle fajnie że jako "ekspert karawaningu" napisałeś że fendt jednak jest wybijający się jakością z tych które wymieniłem. Cicho liczyłem że koledzy nakierują mnie nieco na ranking firm. Z tego co się rozejrzałem po necie fendt jest w moim zasięgu budżetowym. Tabbert chyba raczej nie. Oczywiście nadal kminię bo nikt chyba nie lubi płacić więcej za to co może mieć za mniej - a zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na prezenty dla swojej kobiety :]

Tak więc chyba poczekam na te targi, mam nadzieję tylko że jak pod koniec października bym się na coś zdecydował to na sezon dojedzie. Bo inaczej to katastrofa...

 

P.S. Takie przemyślenie mi po głowie przeszło. Jak producenci instalują osobną kabinę prysznicową a termę tylko na 230V to chyba jest to chyba nieprzemyślane. Ten co na kempingach siedzi podpięty do 230V to po co mu prysznic w przyczepie jak ma dużo wygodniejsze na kempingu? A jak na dziko siedzi to po co mu prysznic jak nie może podgrzać wody gazem? Dziwne to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.