Skocz do zawartości

Oświetlenie bakisty


gornik15

Rekomendowane odpowiedzi

No powiem Ci że ciekawe rozwiązanie, można dodać 4 urządzenia. Dzięki - człowiek nie wie że takie cuda istnieją :hmm: .

niedawno zamontowałem u siebie właśnie z 4 przyciskami ale tez są z 2 lub z 1 funkcja.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Boas a z jakiego powodu napisałeś że ważne żeby wyłącznik miał grzybek? Jakie to ma znaczenie

Jak działa taka krańcówka z jednym konektorem? Jak dla mnie musi być wejście i wyjście a tu nie ma :/

http://allegro.pl/wylacznik-krancowy-b-z-gumka-0033-i6586319816.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta zasada działania - przerwanie obwodu ....przedstawiłeś typowy włącznik świateł wewnętrznych do auta gdzie jego karoseria to jedna wielka masa/minus...ale po kolei....

- każde światło  ma dwa wyjścia-  musi mieć zasilanie (plus) oraz masę..... ja mam tak zrobione że do jednego z wyjścia świetlówki mam podłączoną masę, a  z drugiego wyjścia świetlówki puszczony mam kabelek do czujnika drzwiowego. Do drugiego wyjścia czujnika drzwiowego podłączony mam kabel, który mam poprowadzone zasilanie 12v. Podnosząc klapę powoduję zamkniecie obwodu i prąd płynie do świetlówki. 

 

Nie wiem jak w innych bakistach wygląda ich krawędź, ale jak zastosowałem włącznik bez "grzybka" to zamykając klapę krawędź jej ześlizgiwala mi się z tego włącznika i światło nadal się paliło mimo zamkniętej pokrywy - grzybek zwiększa powierzchnię styku z klapą. Szukaj pod nazwa czujnik drzwi ale lepiej jak kupisz w zwykłym elektronicznym - cena 2pln lub 2,50pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie musi być wejście i wyjście a tu nie ma :/

http://allegro.pl/wylacznik-krancowy-b-z-gumka-0033-i6586319816.html

 

Jednym "wejściem" jest metalowa "obudowa" włącznika, a drugim - ruchomy trzpień (z wyjściem na konektor).

Tak, to działa:

 

post-8228-0-66774000-1513039140_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu ‎2017‎-‎08‎-‎30 o 22:56, gornik15 napisał:

Witam po wakacyjnej przerwie. Wymyśliłem sobie podświetlenie bakisty i częściowo już je zrobiłem. Taśma LED w profilu aluminiowym powędrowała do środka bakisty ale problem mam z włączaniem. Podpowiedzcie coś koledzy jaki włącznik i gdzie tu zastosować/zamontować? Plan jest oczywiście taki żeby światło samo się włączało po otwarciu klapy...Pozdrawiam.

post-12717-0-91627500-1504126506_thumb.jpg

post-12717-0-74023400-1504126509_thumb.jpg

post-12717-0-28158400-1504126512_thumb.jpg

post-12717-0-57436100-1504126515_thumb.jpg

post-12717-0-13252000-1504126518_thumb.jpg

Wreszcie dokończyłem swoją. Zamontowałem włącznik drzwiowy od Audi 80 przykręcony od spodu do przedniego podszybia. Przy zamykaniu klapy zawias naciska na włącznik i odcina prąd. Prąd od skrzynki gdzie mam 12V. Wszystko działa jak należy.

DSC00909a.jpg

DSC00910a.jpg

DSC00911a.jpg

DSC00912a.jpg

DSC00913a.jpg

DSC00914a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem korzyści oświetlenia w bakiście ale chciałbym zauważyć, że producenci pojazdów karawaningowych celowo nie montują żadnych kabli elektrycznych a już tym bardziej stykowych włączników w pobliżu butli z gazem ponieważ może stanowić to zagrożenie wybuchowe! Wystarczy lekko niedokręcony reduktor, sparciały wąż gazowy i kłopot gotowy. Swego czasu i ja myślałem nad oświetleniem w bakiście, ale ze względu na powyższe odpuściłem sobie ten temat. Lepiej nie kusić losu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Paweł Prokop napisał:
Rozumiem korzyści oświetlenia w bakiście ale chciałbym zauważyć, że producenci pojazdów karawaningowych celowo nie montują żadnych kabli elektrycznych a już tym bardziej stykowych włączników w pobliżu butli z gazem ponieważ może stanowić to zagrożenie wybuchowe! Wystarczy lekko niedokręcony reduktor, sparciały wąż gazowy i kłopot gotowy. Swego czasu i ja myślałem nad oświetleniem w bakiście, ale ze względu na powyższe odpuściłem sobie ten temat. Lepiej nie kusić losu.

Oczywiście, że montują kable. Ile masz przyczep gdzie w bakiście masz zbiornik z wodą i pompkę na 12V? Także w droższych przyczepach montowane są fabryczne oświetlenia bakist. Nawet akumulatory się przecież montuje.

 Żeby doszło do zapłonu to bakista musiałaby być szczelna na tyle, aby ulatniający się gaz w baliście mógł osiagnąć stężenie około 15%. Więc nie wystarczy sam fakt ulatniania się gazu. On musi się jeszcze w odpowiedniej ilości skumulować. A to w bakiscie jest oczywiście niemożliwe przez jej konstrukcje i otwory w podłodze, które mają zapobiegać właśnie gromadzeniu się gazu.

 

 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna robota i Ciebie ma cieszyć i Tobie odpowiadać :)

Jak wcześniej pisano i ja mam lampki led na bateryjki z Pepco za 4 zł. Montaż 2 min. koszt żaden świecą sezon już ;)

Edytowane przez AgaMar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.