Skocz do zawartości

Oświetlenie bakisty


gornik15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po wakacyjnej przerwie. Wymyśliłem sobie podświetlenie bakisty i częściowo już je zrobiłem. Taśma LED w profilu aluminiowym powędrowała do środka bakisty ale problem mam z włączaniem. Podpowiedzcie coś koledzy jaki włącznik i gdzie tu zastosować/zamontować? Plan jest oczywiście taki żeby światło samo się włączało po otwarciu klapy...Pozdrawiam.

post-12717-0-91627500-1504126506_thumb.jpg

post-12717-0-74023400-1504126509_thumb.jpg

post-12717-0-28158400-1504126512_thumb.jpg

post-12717-0-57436100-1504126515_thumb.jpg

post-12717-0-13252000-1504126518_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam!

Mam takie oświetlenie w swojej przyczepie i początkowo miałem zamontować automatyczne włączanie, jednak zrezygnowałem.

Zdarzają się sytuacje, że przedni schowek powinien być otwarty dłuższy czas, więc palące się oświetlenie niepotrzebnie ciągnie prąd z akumulatora, a wieczorem zwabia owady. Ostatecznie zrezygnowałem z automatyki na rzecz zwykłego miniaturowego wyłącznika.

Każdy ma inne potrzeby, więc i rozwiązania mogą być inne, jednak u mnie najlepiej sprawdza się wyłącznik.

Jedynie sygnalizuję taki aspekt zagadnienia.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przychylam się do doświadczeń Kristofera. Są też takie miejsca, w których wolałbym nie pokazywać co mam w bakiście, łakome kąski. A automat to takie bezwiedne "pokaż kotku co masz w środku". Akurat jeśli trzeba, sprawnie znajduję wszystko "na macanego". Pstryczek i cześć, może hermetyczny albo nieiskrzący i to w górnej części bakisty (butle!)

 

Chcąc mieć opcje, daj 3 wyłączniki w szeregu: najpierw - włącznik reagujący na otwarcie klapy, potem zwykły wyłącznik, jako trzeci czujnik ruchu. Wtedy obwód będzie zasilany tylko przy otwarciu klapy, zawsze będzie można włączyć/wyłączyć, a jak już będzie otwarta klapa i włączone, będzie się włączał tylko gdy wykryje ruch.

Ewentualnie zamiast czujnika ruchu wyłącznik zmierzchowy. Wtedy światło zapali się po otwarciu klapy i tylko w ciemności.

Albo zamiast wyłącznika włącz/wyłącz, przełącznik na 2 obwody (trzypozycyjny) mostkujący dalsze włączniki, żeby dawało się zapalić "z palca" na stałe.

Albo cztery (otwarcie, wyłącznik/przełącznik trzypozycyjny, zmierzchowy i ruchu). To by było cudeńko. Istny moduł komfortu do oświetlenia bakisty.

Zawsze jednak jako pierwszy wyłącznik sterowany otwarciem, żeby nie zostawić przypadkowo włączonego światła w zamkniętej bakiście.

 

Opcji, a opcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze można zastosować krańcówkę (mikroprzełącznik z dźwignią) lub krańcówkę do drzwi samochodu https://www.google.pl/search?rlz=1C1AOHY_plPL708PL708&tbm=isch&q=kra%C5%84c%C3%B3wka+do+drzwi&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwi95-npy4HWAhXRZpoKHb8UBl4QvwUIIigA&biw=1280&bih=737&dpr=1, ale tak jak pisze  Kristofer wolałbym zwykły wyłącznik i możliwość wyłączenia w każdej chwili.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem kupioną w Lidlu lampkę led. Chodzi już drugi sezon bez wymiany baterii. MOżna ją włączyć na stałe lub na czujnik ruchu. te opcje całkowicie mnie zadowalają.Podobnie oświetliłem schowek pod łóżkiem :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy koledzy, co nie mają i nie chcą mieć aku, przetwornicy itd., takie przenośne wciskane lampki ledowe na baterie "z lidla czy z biedronki" instalują sobie jako dodatkowe oświetlenie na stałe w budzie na suficie i przy braku prądu doskonale to się im sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy koledzy, co nie mają i nie chcą mieć aku, przetwornicy itd., takie przenośne wciskane lampki ledowe na baterie "z lidla czy z biedronki" instalują sobie jako dodatkowe oświetlenie na stałe w budzie na suficie i przy braku prądu doskonale to się im sprawdza.

Dokładnie ,mam takie dwie ,minusem jest słaba taśma - lampka odpada ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu za całe 21 plnów zamówiłem 4 takie lampki na aliexpress. W bakiście mam inna, włączaną manualnie a te chcę użyć do lodówki i szafek. Wziąłem 4 bo tyle wchodziło na darmową wysyłkę. Jeżeli się sprawdzą to kupię do wszystkich szafek i bakist pod łóżkami i innych ciemnych zakamarków. Do bakisty też z pewnością się sprawdzą.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, już mam zamontowane to cudo co sobie wymyśliłem więc nie będę chyba już nic już kombinował, zamiast poszperać i kupić taniego gotowca tak jak polecacie, to faktycznie zrobię zwykły włącznik jak pisze Kristofer i zakończę temat. Taka lampka z czujnikiem ruchu nawet u kolegi w domu na tarasie wisi ale kto o tym pomyślał... Właśnie zwykła z Lidla...Teraz będę zakładał włącznik, ciągnął prąd...Aj.... Dzięki oczywiście za wszystkie wypowiedzi i porady. Pozdrawiam.

Edytowane przez gornik15 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.