Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Oświetlenie bakisty

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 gornik15

gornik15

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 94 postów
  • SkądStargard
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Fendt 590 Diamant
  • Holownik:Das Auto

Napisano 30 sierpień 2017 - 21:56

Witam po wakacyjnej przerwie. Wymyśliłem sobie podświetlenie bakisty i częściowo już je zrobiłem. Taśma LED w profilu aluminiowym powędrowała do środka bakisty ale problem mam z włączaniem. Podpowiedzcie coś koledzy jaki włącznik i gdzie tu zastosować/zamontować? Plan jest oczywiście taki żeby światło samo się włączało po otwarciu klapy...Pozdrawiam.

Załączone miniatury

• WP_20170819_17_55_45_Pro.jpg
  • WP_20170819_17_56_10_Pro.jpg
  • WP_20170819_17_57_22_Pro.jpg
  • WP_20170819_20_42_25_Pro.jpg
  • WP_20170819_20_42_43_Pro.jpg

#2 Dpong

Dpong

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 443 postów
  • SkądRokietnica
  • Model:Adria Adora 502
  • Holownik:Volkswagen Passat B6 2.0TDI DSG

Napisano 30 sierpień 2017 - 22:08

Może zastosuj czujnik ruchu do taśm led, albo cuś w tym stylu

#3 gornik15

gornik15

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 94 postów
  • SkądStargard

Napisano 30 sierpień 2017 - 22:12

No tak, nie pomyślałem o czujniku ruchu. Myślałem o jakimś włączniku drzwiowym ale chyba Twój pomysł byłby lepszy.

#4 chris_66

chris_66

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2759 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 30 sierpień 2017 - 22:36

Czujnik szufladowy, jak otworzysz to się zapali

Wysłane z telefonu.

Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często......................................... i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.

#5 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8669 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 30 sierpień 2017 - 23:13

Witam!

Mam takie oświetlenie w swojej przyczepie i początkowo miałem zamontować automatyczne włączanie, jednak zrezygnowałem.

Zdarzają się sytuacje, że przedni schowek powinien być otwarty dłuższy czas, więc palące się oświetlenie niepotrzebnie ciągnie prąd z akumulatora, a wieczorem zwabia owady. Ostatecznie zrezygnowałem z automatyki na rzecz zwykłego miniaturowego wyłącznika.

Każdy ma inne potrzeby, więc i rozwiązania mogą być inne, jednak u mnie najlepiej sprawdza się wyłącznik.

Jedynie sygnalizuję taki aspekt zagadnienia.

IMHO

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#6 czyś

czyś

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 399 postów

Napisano 31 sierpień 2017 - 14:39

W sumie przychylam się do doświadczeń Kristofera. Są też takie miejsca, w których wolałbym nie pokazywać co mam w bakiście, łakome kąski. A automat to takie bezwiedne "pokaż kotku co masz w środku". Akurat jeśli trzeba, sprawnie znajduję wszystko "na macanego". Pstryczek i cześć, może hermetyczny albo nieiskrzący i to w górnej części bakisty (butle!)

Chcąc mieć opcje, daj 3 wyłączniki w szeregu: najpierw - włącznik reagujący na otwarcie klapy, potem zwykły wyłącznik, jako trzeci czujnik ruchu. Wtedy obwód będzie zasilany tylko przy otwarciu klapy, zawsze będzie można włączyć/wyłączyć, a jak już będzie otwarta klapa i włączone, będzie się włączał tylko gdy wykryje ruch.

Ewentualnie zamiast czujnika ruchu wyłącznik zmierzchowy. Wtedy światło zapali się po otwarciu klapy i tylko w ciemności.

Albo zamiast wyłącznika włącz/wyłącz, przełącznik na 2 obwody (trzypozycyjny) mostkujący dalsze włączniki, żeby dawało się zapalić "z palca" na stałe.

Albo cztery (otwarcie, wyłącznik/przełącznik trzypozycyjny, zmierzchowy i ruchu). To by było cudeńko. Istny moduł komfortu do oświetlenia bakisty.

Zawsze jednak jako pierwszy wyłącznik sterowany otwarciem, żeby nie zostawić przypadkowo włączonego światła w zamkniętej bakiście.

Opcji, a opcji :)

#7 MariuszG

MariuszG

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 4 postów
  • Telefon:507 707 975
  • SkądMarklowice
  • Model:N 126d
  • Holownik:Kia Picanto 1.0

Napisano 31 sierpień 2017 - 14:40

Witam,

Jeszcze można zastosować krańcówkę (mikroprzełącznik z dźwignią) lub krańcówkę do drzwi samochodu https://www.google.p...0&bih=737&dpr=1, ale tak jak pisze  Kristofer wolałbym zwykły wyłącznik i możliwość wyłączenia w każdej chwili.

Pozdrawiam

#8 maciejek34

maciejek34

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 605 postów
  • SkądŁódź
  • Model:Kip Sun line KS44 TS
  • Holownik:V70 2.5TDI

Napisano 31 sierpień 2017 - 14:55

Witam, też mam w planie oświetlenie bakisty, z tym, że ja ograniczę się do zwykłej okrągłej lampki led na trzy diody, zadanie spełni w 100 procentach

#9 adje

adje

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1766 postów
  • SkądChorzów
  • Model:Bürstner Premio 450 TS
  • Holownik:Mietek 2.0 DiD

Napisano 31 sierpień 2017 - 15:29

Ja zamontowałem kupioną w Lidlu lampkę led. Chodzi już drugi sezon bez wymiany baterii. MOżna ją włączyć na stałe lub na czujnik ruchu. te opcje całkowicie mnie zadowalają.Podobnie oświetliłem schowek pod łóżkiem :skromny:

Pozwól,aby co jakiś czas duch przygody zatriumfował w tobie nad zdrowym rozsądkiem

#10 AgaMar

AgaMar

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 726 postów
  • Telefon:W kieszeni
  • Skądlubuskie
  • Model:Dethleffs
  • Holownik:traktor

Napisano 31 sierpień 2017 - 15:40

Ja zamontowałem kupioną w Lidlu lampkę led. 

A możesz pokazać co to za cudo? Czy najzwyklejsza lampka tzw. meblowa?

pozdrawiamy
Aga & Mar

#11 adje

adje

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1766 postów
  • SkądChorzów
  • Model:Bürstner Premio 450 TS
  • Holownik:Mietek 2.0 DiD

Napisano 31 sierpień 2017 - 16:27

Przy najbliższej okazji zrobię foto

Pozwól,aby co jakiś czas duch przygody zatriumfował w tobie nad zdrowym rozsądkiem

#12 patriks

patriks

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2113 postów
  • Skądzachodniopomorskie
  • Model:Foto na forum
  • Holownik:Foto na forum

Napisano 31 sierpień 2017 - 17:47

Niektórzy koledzy, co nie mają i nie chcą mieć aku, przetwornicy itd., takie przenośne wciskane lampki ledowe na baterie "z lidla czy z biedronki" instalują sobie jako dodatkowe oświetlenie na stałe w budzie na suficie i przy braku prądu doskonale to się im sprawdza.

#13 maciejek34

maciejek34

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 605 postów
  • SkądŁódź
  • Model:Kip Sun line KS44 TS
  • Holownik:V70 2.5TDI

Napisano 31 sierpień 2017 - 17:53

Niektórzy koledzy, co nie mają i nie chcą mieć aku, przetwornicy itd., takie przenośne wciskane lampki ledowe na baterie "z lidla czy z biedronki" instalują sobie jako dodatkowe oświetlenie na stałe w budzie na suficie i przy braku prądu doskonale to się im sprawdza.

Dokładnie ,mam takie dwie ,minusem jest słaba taśma - lampka odpada ;)

#14 reflexes

reflexes

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 932 postów
  • SkądGKW
  • Model:Chateau Cantara 908
  • Holownik:Z Kija :-) Sportage 2.0 CRDI

Napisano 31 sierpień 2017 - 21:28

Parę dni temu za całe 21 plnów zamówiłem 4 takie lampki na aliexpress. W bakiście mam inna, włączaną manualnie a te chcę użyć do lodówki i szafek. Wziąłem 4 bo tyle wchodziło na darmową wysyłkę. Jeżeli się sprawdzą to kupię do wszystkich szafek i bakist pod łóżkami i innych ciemnych zakamarków. Do bakisty też z pewnością się sprawdzą.
Dołączona grafika

#15 gornik15

gornik15

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 94 postów
  • SkądStargard

Napisano 31 sierpień 2017 - 23:41

No tak, już mam zamontowane to cudo co sobie wymyśliłem więc nie będę chyba już nic już kombinował, zamiast poszperać i kupić taniego gotowca tak jak polecacie, to faktycznie zrobię zwykły włącznik jak pisze Kristofer i zakończę temat. Taka lampka z czujnikiem ruchu nawet u kolegi w domu na tarasie wisi ale kto o tym pomyślał... Właśnie zwykła z Lidla...Teraz będę zakładał włącznik, ciągnął prąd...Aj.... Dzięki oczywiście za wszystkie wypowiedzi i porady. Pozdrawiam.

Użytkownik gornik15 edytował ten post 31 sierpień 2017 - 23:49

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych