Skocz do zawartości

zwiekszenie nosnosci przyczepy


piotrbod

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Zwracam sie do praktykow z nietypowym pytaniem:

Jest pacjent - przyczepa hobby 420, rocznik cos 199X. Jezdzi, dziala, jest ok. Belka chyba dosyc nisko juz siedzi, ale jakos ze nic sie z tym nie dzieje - to nie wnikalem do tej pory. 

 

Powstala potrzeba, ze bede musial ta przyczepa wozic wiekszy ladunek niz do tej pory (przy spelnieniu standardowych funkcji kempingu) - okolo 200-250 kilo wiecej. 

Czy ktos trenowal wzmacnianie przyczepy pod takie potrzeby.

 

 

Zastanawiam sie nad wzmocnieniem belki lub jej wymiana na inna o wiekszej nosnosci - jest to dosyc prosta operacja dla mnie.  

Czy uwazacie ze rama przyczepy i sama przyczepa - wytrzyma takie obciazenie - z zalozeniem sensownego rozlozenia ciezaru.  Kwestie formalne DMC pominmy milczeniem. 

 

Czy podwozia przyczep o wiekszym DMC znaczaco roznia sie konstrukcyjnie od tego, ktore jest w hobby 420 ? 

 

Z gory dzieki za sugestie. 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, ramą tej przyczepy sama w sobie jest już licha. Oczywiście producent pewnie przewidział ze wystarczy, ale porównując ramę Hobby 420 DMC 1350 do Knausa 450 DMC 1300, to bał bym się do Hobby cokolwiek włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, ramą tej przyczepy sama w sobie jest już licha. Oczywiście producent pewnie przewidział ze wystarczy, ale porównując ramę Hobby 420 DMC 1350 do Knausa 450 DMC 1300, to bał bym się do Hobby cokolwiek włożyć.

 

Az sie przyjrze w weekend :)

Ktos ma jakies realne doswiadczenia z hobby w tym temacie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dużo wiesz, dobrze kombinujesz, jak zachowasz rozsądek do fabrycznie wszystko wystarczy.

Wg mnie możesz dołożyć drewniane podpory (pionowe deski) pod podłogę opierające się o belkę, ale nie jest to konieczne bo przecież my chodzimy po podłodze i dajemy nacisk ok 100 kg, bardzo punktowo (jak stopa), i przez długie lata podłoga wytrzymuje.

W kwestii zmiany całej belki skrętnej musisz uważać, bo jak zwiększymy nośność a będziemy jechać "na pusto" to wałki skrętne nie będą pracowały. Usztywnienie zawieszenia odbije się na konstrukcji nadwozia.

Moja 420 ma DMC1050, więc nie wiem skąd Domino wziął taką wartość?

Jeśli faktycznie tak jest to pozostaje porównanie konstrukcji w obydwu przypadkach, bo to by znaczyło że konstrukcja ma duży zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są Hobby 420 z DMC 1050 i 1350. Osobiście znam użytkowników jednej jak i drugiej. Masa własna obydwu jest chyba taka sama. Te 1050 to chyba troszkę starsze modele, bo Struś ma chyba taką jak autor tematu i ma właśnie 1350.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama oś to nie wszystko ...    Dochodzi jeszcze  UN a w nim zaczep  o podwyższonej wytrzymałości , Chyba ,że ten fabryczny "łapie się" na dodatkowe obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MW 800, DMC 1050, rocznik 91.

Czy wersje DMC 1050 i 1350 roznia sie jakos konstrukcyjnie jesli chodzi o podwozie ? Czy homologowano mniej wiecej to samo na rozne masy ? 

 

 

 

Z gory dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośkę mam BPW, ja rzeczywiście mam 1350kg DMC a MW 800-coś tam, więc pewnie takie samo.

Nie wiem czy we wcześniejszych (ja mam 95r) nie bylo osi PIETZ, pamiętam że 89r i Hobby 510 bylo na PIETZu, nie wiem te modele między tamtą a moją.

Ramę mam niską 7 albo 9cm więc w porównaniu z alko gdzieś 1/2 wysokości, ale za to pełną a nie tak podziurkowaną jak rama alko.

Czy ta BPW lepsza czy gorsza czy taka sama, nie mam pojęcia.

Obie firmy robią/robiły ramy, ośki, zawieszenia, zaczpy więc pewnie jakieś doświadczenie tam mają :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.