Skocz do zawartości

Zamiennik transformatora/ zasilacza


kilu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecZnie.

Od dłuższego czasu zaglądam na forum i czytam ale dziś pierwszy raz stanąłem przed problemem ktory mnie mocno zmobilizowal do napisania wątku. Z reguły wolę znaleźć odpowiedź na forum ale czas nagli bo wyjazd w sobotę. Do życzy jestem posiadaczem przyczepy hiszpanki sun roller 490 2004. Dziś stwierdziłem że wymienię pompę wody bo nie działała. Okazał o się ze że nie ma napięcia w zasilaniu ów pompki. Znalazłem bezpieczniki następnie transformator ktor y okazał się być mocno napuchniety. Zasilanie 230v na wejściu transformatora jest natomiast na wyjściu nie ma. Co kupić jako zamiennik. Dodam tylko ze przyczepa nie ma akumulatora. Dzięki za pomoc.

Pozdrowionka

post-29034-0-71855300-1502818192_thumb.jpg

post-29034-0-83064200-1502818266_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu miałem identyczną sytuację. Tylko u mnie uszkodzenie transformatora spowodowała pompka wody. Wymieniłem pompkę i kupiłem zasilacz (transformator) trochę inny, a miałem identyczny jak u Ciebie. Teraz założyłem 230V- 12V ,5A,60 Wat.Po montażu pracował cały tydzień i jest wszystko w porządku, a zasila krany i wentylatory od lodówki i wzmacniacz anteny TV w przyczepie. Kupiłem używany na próbę, ale teraz kupię drugi na zapas i niech leży. Musiałem tylko przerobić kabel wyjściowy na 12V. Kupiłem na allegro za 15 zł +przesyłka. Nie mogę wkleić linka ,więc Ci podaję dane: Zasilacz Sagemcom 12V 5A ,60W. Nr. aukcji 6225129199.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 pon ale chyba jest coś skopane z elektryka bo jednajedną strona krawedziowek i podświetlenie tablicy się nie świeci.Dodam że lodówka też. Kocha muszę grzebać przy tym bo w sobotę wyjazd. jestem świeżo po wymianie angielki na tego Sun roller 490

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w mojej przyczepie mam elektroblok

miko mk90 i transformator zaczyna buczyć chyba się kończy jego żywotność czy na taki można wymienić

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6799563948

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w mojej przyczepie mam elektroblok

miko mk90 i transformator zaczyna buczyć chyba się kończy jego żywotność czy na taki można wymienić

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6799563948

 

Witam!

Bez zmian, z pewnością nie.

Masz nie "elektroblok", tylko "zasilacz".

Jeśli "buczy", to niekoniecznie oznacza to uszkodzenie transformatora, raczej przeciążenie. Warto sprawdzić, czy w którymś z zasilanych obwodów:

1) nie założono bezpiecznika o zbyt dużej wartości, niż być powinien

2) nie ma zwarcia lub uszkodzonego odbiornika (pobierającego zwiększony prąd)

3) nie zamontowano dodatkowych odbiorników bez uwzględnienia możliwości prądowych zasilacza

4) nie ma uszkodzonych elementów/obwodów wewnątrz samego zasilacza (diody, prostownik, przekaźnik itd.)

Dopiero po wykluczeniu tych kwestii, można z pewnym prawdopodobieństwem przyjąć usterkę zasilacza (np. zwarcie międzyzwojowe transformatora - najczęściej w wyniku przegrzania/przeciążenia).

Nie piszesz, czy to buczenie jest non stop, czy tylko w czasie włączania niektórych odbiorników, jak bardzo jest głośne, czy zasilacz nie jest nadmiernie gorący, itd.

Odłącz wszystkie obwody z wyjść zasilacza i wtedy sprawdź, czy dalej "buczy". Jeśli tak, to możliwa usterka wewnątrz samego zasilacza, ale nie musi to być transformator.

Jeżeli wymienisz zasilacz bez uprzedniego sprawdzenia obwodów, to nowy może również ulec uszkodzeniu.

IMHO

Zasilacz zamówiony Mam nadzieję że dotrze do soboty.

 

Przeczytaj uważnie post #2 oraz #10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz rację zasilacz jest za słaby dołożyłem parę odbiorników tv 12v 3razy taśma Led 5m wentylator 12v radio 12v czyli muszę zmieniać ten zasilacz. Powiedz czy te się nadają 120w

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6799563948

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dzięki za informacje.Nie chciałem opisywać problemu z zasilaczem bo po dołożeniu tych odbiorników co pisałem wcześniej zasilacz działał dobrze od kwietnia kiedy to wszystko dołożyłem,ale po ostatnim powrocie z wakacji w zeszłym tygodniu zaczęły się dziać  cyrki z oświetleniem na 12v włączony tv i po dołączeniu radia i jednych 5m led buczał transformator i tv szalał gasł i gubił kolory, Dlatego pisałem  temat o wymianie zasilacz myślałem że padł a okazało się co inne zimne luty na tym tranzystorze z radiatorem trzy luty i po sprawie dział jak przedtem. pozdrawiam

post-22610-0-47031000-1503312968_thumb.jpg

post-22610-0-34381800-1503312979_thumb.jpg

post-22610-0-62914900-1503312991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o tym, że ten zasilacz nie ma zbyt dużej mocy, więc musiał być przeciążony, skoro wygrzało się lutowanie pod diodami (to nie jest tranzystor). Miałeś szczęście, że tylko na tym się skończyło. Teraz staraj się nie włączać wszystkiego jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dzięki za informacje.Nie chciałem opisywać problemu z zasilaczem bo po dołożeniu tych odbiorników co pisałem wcześniej zasilacz działał dobrze od kwietnia kiedy to wszystko dołożyłem,ale po ostatnim powrocie z wakacji w zeszłym tygodniu zaczęły się dziać  cyrki z oświetleniem na 12v włączony tv i po dołączeniu radia i jednych 5m led buczał transformator i tv szalał gasł i gubił kolory, Dlatego pisałem  temat o wymianie zasilacz myślałem że padł a okazało się co inne zimne luty na tym tranzystorze z radiatorem trzy luty i po sprawie dział jak przedtem. pozdrawiam

Policz pobór mocy w watach ze wszystkich odbiorników, i porównaj z mocą znamionową zasilacza. TV ok. 25-30W, radio (samochodowe) też minimum 20-30 W i to na cicho, ledy minimum 5-6W/m czyli 3x 5m to 15m*5W=75W minimum, już to daje co najmniej 120W, czyli włączenie wszystkiego ewidentnie przeciąża zasilacz, a działało tylko dlatego, że nie osiągnęło to jeszcze natężenia prądu palącego bezpiecznik (prawdopodobnie na wyjściu "siedzi" 15 A, bo 10-ka pewnie by już się spaliła).

To, że działało, to jeden cud, to, że tylko wylutowały się diody, to drugi.

Następnym razem zliczaj waty, i albo załóż mocniejszy zasilacz, albo przynajmniej nie włączaj wszystkiego na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest pod kontrolą trochę się znam na prądzie jak bym przeciążył to bym wiedział a te zimne luty niebyły spowodowane od przeciążenia tylko się utleniły bo inaczej to by śmierdziało a bezpiecznik jaki mam założony to 7,5a  ale dzięki za podpowiedzi  wszystko było włączone co na 12v i na wyświetlaczu widać jaki jest pobór w watach i amperach  pozdrawiam

post-22610-0-75601200-1503412418_thumb.jpg

post-22610-0-13169800-1503412434_thumb.jpg

post-22610-0-11043600-1503412446_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.