Skocz do zawartości
inhalt

Wybór modelu holownika 4x4 do ciężkiej przyczepy

Rekomendowane odpowiedzi

inhalt

Kup co chcesz, ale nie będziesz zadowolony z napędu na przód, a właśnie taki podlinkowałeś.

Iveco to dobre auta. Rdza też uważa, że są dobre i chętnie je zjada. Ale mimo wszystko gdy się znajdzie sensowny egzemplarz to powinien pojeździć. Patrz na ramę - ma jeszcze być.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
aksound

Rzeczywiście podlinkowałem napęd na przód. Stwierdziłem jednak, że to za mały wóz dla mnie.

Odnosząc się jeszcze do pozostałych marek (w głowie siedzi mi ciągle Iveco lub Mascott - droższe części) to zastanawiam się jeszcze nad LT czy Sprinterem, martwi mnie tylko jedna rzecz, większość z LT jest z silnikami 2.5 tdi czy to nie za małe silniki do takiej przyczepy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AdamH

Małe?????.  Mój ma 2 litry i producent przewidział DMC cepki na 3200 kg. O możliwościach ciągnięcia trzeba pytać producenta i mieścić się w zaleceniach.  Starsze auta mają większe przełożenia całkowite i mimo słabszych silników z ciężkimi cepkami dobrze sobie radzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
aksound

Myślałem o takim:

https://www.olx.pl/oferta/volkswagen-lt-35-2-5tdi-brygadowka-sredni-srebrny-CID5-IDpdzQN.html#24a64fb89b

tylko dlatego, że wydaje się zwinniejszy od Daily, a to ważne gdy chciałbym go użyć również do innych celów.

Nie mam na myśli tego co przewidział producent tylko komfort, jeżeli motor 2.5 tdi będzie dawał dobry komfort ciągnięcia takiej przyczepy to jeszcze lepiej. 

Edytowane przez aksound

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
inhalt

Jeśli myślisz o VW LT to równie dobrze o bliźniaczym Sprinterze. Różnią się drobiazgami i silnikami - MB ma lepsze, o ile nie kupisz 2.2 litra.

Oba rdzewieją, oba nie mają prawdziwej ramy. LT z silnikiem 2.5 daje radę, ale uważaj na silnik 2.8 bo jest usterkowy. Robotę robią nie konie mechaniczne (zaledwie 109 w silniku 2.5 litra) tylko przełożenia. Daje radę. Ale Iveco z motorem 2.8 i ramą na pewno nie jest gorsze, a raczej lepsze w kontekście holowania i wytrzymałości ogólnej. Rdza może być tragiczna i w Iveco i LT i Sprinterze - trzeba mieć oczy podczas kupowania.

Ja mam Ducato z mocą 111 KM i przyczepą w dowodzie 2 tony. Ale nie wyobrażam sobie jak by miał ten samochód jechać z taką przyczepą, bo ma silnik benzynowy. A kiedyś miałem Mercedesa kaczkę z dieslem 2.4 i dawał radę, choć raczej powolutku, a przyspieszenie było zjawiskiem nieznanym w tym samochodzie. Za to jechał i jechał ponad milion km ... aż go zjadła rdza.

W sumie to kup co ci się podoba. Każdy dostawczak o masie DMC=3,5 tony z napędem na tył i dieslem będzie ok. Jeśli byś znalazł starego Sprintera jeszcze z silnikiem 2.9 to jest super maszyna. Tylko trudno znaleźć egzemplarz nie przerdzewiały i z rozsądnym przebiegiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
aksound

Wybór padł na Iveco Daily. Zdjęcie zakupionego zrobię po Świętach. Motor 2.8 posiada Klimę, webasto , blokadę tylnego mostu.

Nurtuje mnie kolejne pytanie a mianowicie konieczność posiadania tachografu.

Znalazłem art. 3 rozporządzenia WE 561/2006 w sprawie stosowania tachografów. Niestety w wyłączeniach nie ma mowy o przyczepach które posiadam. Zastanawiam sie czy można podpiąć to pod któryś z podpunktów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DOMINO7

Nie obowiązuje Cię żadne rozporządzenie. Dotyczy ono zarobkowego transportu drogowego.

Edytowane przez DOMINO7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
inhalt

Wybór padł na Iveco Daily.

Znalazłem art. 3 rozporządzenia WE 561/2006 w sprawie stosowania tachografów.

Gratuluję wyboru. Zawsze na początku jest coś do zrobienia, poprawienia itp. Z tym się licz i jest to normalne. Jeśli egzemplarz jest sensowny to nie powinny cię czekać żadne duże naprawy. Auto da rade ze sceną na haku.

Co do tacho to nie zarabiasz na transporcie tylko na wynajmowaniu sceny. Masz auto do 3,5 tony plus przyczepę. Moim zdaniem jedziesz legalnie bez tacho. W każdym razie ja podobnym zestawem (samochód ciężarowy o DMC=3 tony + przyczepa o DMC=2 tony) jadę na 100% legalnie przy kat. B+E i viatoll bez żadnych tachografów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
DOMINO7

Tachografy nie dotyczą aut do 3.5t DMC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi