Skocz do zawartości

Wybór modelu holownika 4x4 do ciężkiej przyczepy


inhalt

Rekomendowane odpowiedzi

Marek , jak takie Disco Polo wjeżdża na wiochę to tam podejrzewam  ,że wszyscy w okolicy  są nawaleni a taki szofer na traktorku to tym bardziej       :laugh:

 

czyli dla fejmu zrobi robotę za darmo :). Fajna robota, lubię takie klimaty. Kupiłbym mocnego kampera z hakiem i wszedł w buty z taką sceną !

 

kolejny biznes do dopisania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 707
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mysle jeszcze np o renault mascott 2.8 tdi z roku ok 2002 na bliźniaku. Nie które posiadają blokadę tylnego mostu, i do tego np wyciągarkę elektryczną. Nie wiem czy blokada mostu cos pomoże. Kwestia jeszcze tego czy napęd na przód czy tył?

Mascott i inne tym podobne na bliźniaku i szczególnie na ramie (jak Iveco) są bardzo dobrymi holownikami do codziennej pracy. Napęd przy przyczepie i na śliskim / grząskim to oczywiście na tył! Jeśli masz blokadę mostu to bardzo często poradzisz sobie sam bez konieczności użycia wyciągarki. Ale wyciągarka jest ok i warto mieć na wszelki wypadek.

Z moich doświadczeń terenowych (nie za wielkich, ale trochę było) wynika, że niesamowicie pomocnym sprzętem są recovery tracks. Czyli takie jakby najazdy, które kładziesz pod koła i po nich wyjeżdżasz bez konieczności szarpania auta kinetykiem. Możesz kupić dwa takie najazdy (mogą być używane najazdy od starej lawety) i wrzuć je na Mascotta czy Iveco Daily. W razie potrzeby podłożysz pod koła i się sam bez żadnego traktora wyciągniesz. Taki zestaw będzie trwały, wystarczająco mocny, bezpieczny i zgodny z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wyciąganiem ciągnikami trafiłeś w 10tke. Niejednokrotnie dożynki wyżynki i inne takie kończą sie o 2-3 nad ranem i nie ma opcji by kogo znalezc. Dodatkowo scena zawsze wyjeżdża ostatnia wiec nie ma juz nikogo od nagłośnienia czy światła. Mam dwa iveca daily 2.8 sa nie do zajechania. Dlatego też myślę o mascocie 2.8 na tym samym silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czyli w przypadku busa aby ciągnąć przyczepę o DMC 2500 kg bus musi mieć DMC min 3500 kg, a jego masa własna w dowodzie rejestracyjnym musi wynosić nie co najmniej 2501 kg tak? czy np 2500 kg wystarczy? jak to jest?

 

Nie. NIE.

DMC busa musi być nie mniej niż 3325 kg, ale większość ma 3500 kg lub 3495 kg. To jest ok, ale wystarcza 3325 kg.

Nie ma znaczenia masa własna busa.

 

Ale w momencie, gdy holujesz przyczepę to rzeczywista masa busa wraz z wszystkimi gratami, które się na nim znajdują musi być nie mniejsza niż rzeczywista masa przyczepy.

 

Dla przykładu:

  • przyczepa DMC=2500 kg i rzeczywiście waży ze sceną 2500 kg
  • bus ma masę własną 2200 kg i do tego na pace masz 300 kg gratów (bo masa rzeczywista to masa własna busa plus masa gratów, kierowcy, ...)

Cały zestaw jest LEGALNY.

 

Takich busów jest cała masa. Wszystkie Ducato, Daily, Sprintery itd. spełnią ten warunek bez problemu.

Problemem jest dopiero to, gdy się uprzesz na napęd 4x4, bo wówczas ze swoim budżetem nie masz w czym wybierać. Aktualnie na allegro nie ma ani jednej sztuki za takie pieniądze jak napisałeś z napędem 4x4. Ale napęd na jedną oś już pozwala na zakup czegoś sensownego w tym budżecie. Myśl raczej o tych większych silnikach, a motor z Iveco 2.8 jest bardzo polecany, trwały, dość mocny i da radę z przyczepą. Napęd na tył lepszy do holowania niż na przód.

Oczywiście przed zakupem sprawdzaj co ma dane auto wpisane w dowód, żebyś nie kupił egzemplarza, który pozycję O1 ma mniejszą niż 2500 kg.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. NIE.

DMC busa musi być nie mniej niż 3325 kg, ale większość ma 3500 kg lub 3495 kg. To jest ok, ale wystarcza 3325 kg.

Nie ma znaczenia masa własna busa.

 

Ale w momencie, gdy holujesz przyczepę to rzeczywista masa busa wraz z wszystkimi gratami, które się na nim znajdują musi być nie mniejsza niż rzeczywista masa przyczepy.

 

Dla przykładu:

  • przyczepa DMC=2500 kg i rzeczywiście waży ze sceną 2500 kg
  • bus ma masę własną 2200 kg i do tego na pace masz 300 kg gratów (bo masa rzeczywista to masa własna busa plus masa gratów, kierowcy, ...)

Cały zestaw jest LEGALNY.

 

Takich busów jest cała masa. Wszystkie Ducato, Daily, Sprintery itd. spełnią ten warunek bez problemu.

Problemem jest dopiero to, gdy się uprzesz na napęd 4x4, bo wówczas ze swoim budżetem nie masz w czym wybierać. Aktualnie na allegro nie ma ani jednej sztuki za takie pieniądze jak napisałeś z napędem 4x4. Ale napęd na jedną oś już pozwala na zakup czegoś sensownego w tym budżecie. Myśl raczej o tych większych silnikach, a motor z Iveco 2.8 jest bardzo polecany, trwały, dość mocny i da radę z przyczepą. Napęd na tył lepszy do holowania niż na przód.

Oczywiście przed zakupem sprawdzaj co ma dane auto wpisane w dowód, żebyś nie kupił egzemplarza, który pozycję O1 ma mniejszą niż 2500 kg.

 

nie mogłem znaleźć definicji rzeczywistej masy pojazdu, mam jeszcze jedno pytanie, czy potrzebuję do legalnego ciągnięcia takiej przyczepy jakieś dodatkowe zezwolenia typu na ponad gabarytowy transport? gdzieś słyszałem o tym. 

nie mogłem znaleźć definicji rzeczywistej masy pojazdu, mam jeszcze jedno pytanie, czy potrzebuję do legalnego ciągnięcia takiej przyczepy jakieś dodatkowe zezwolenia typu na ponadgabarytowy transport? gdzieś słyszałem o tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przyczepę 2500 kg (zakładam, że nie jest cięższa, tylko prawdziwa masa mieści się w DMC). Do tego kupisz busa 3.5 tonowego. Z punktu widzenia mas nie potrzebujesz żadnych zezwoleń. Prawo jazdy B+E albo wyższe (może być C+E jeśli masz) i wykupienie viatoll (tego nie lekceważ, bo kary są bardzo wysokie).

 

Ale ponadgabaryt możesz mieć z powodu rozmiarów, a nie mas. Jeśli przekraczasz dopuszczalną skrajnię to musisz mieć stosowne pozwolenia na przejazd.

 

Napisz jakie są wymiary (prawdziwe) tej przyczepy to coś pomyślimy. Jest rozporządzenie ministra, które mówi o maksymalnych wymiarach.

 

Zobacz coś takiego: http://allegro.pl/iveco-daily-maxi-3-0-hpi-kola-blizniaki-fv-23-i6914216909.html

Na pace możesz sobie nawet zorganizować spanie i jakąś kuchenkę plus kibelek. A na haku scena.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary sceny do transportu

Długość 9,115 m

Szerokość 2,46 m

Wysokość 3,6 m

Viatoll - oczywiście będzie

brawko b + E również

 

Myślę właśnie o takim iveco, z tym, że trochę krótszym ponieważ nie potrzebuję aż tak długiego, myślałem np. o takim:


jakieś właśnie miejsce do spania, stolik lodówka.

Często montujemy scenę np. na 12.00 i impreza trwa do 2.00 - my musimy czekać na miejscu pilnując sceny. (wiatr, wichury itp)

 

Jeszcze jedno pytanie dotyczące waszych doświadczeń, koła bliźniacze czy pojedyncze?

Bliźniacze - wiadomo więcej można naładować(choć nie planuje go przeładowywać)

jednak jak jest z wyciąganiem czegokolwiek z błota?

 

Napaliłem się na blokadę tylnego mostu jednak zacząłem czytać, że potrafi się to psuć oraz, że gdy ktoś zapomni wyłączyć, albo włączy przez przypadek to może to narobić sporo szkód. 

Edytowane przez aksound (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie ministra.

 

Dział II
Wymiary, masy i naciski osi pojazdu
§ 2.1. Długość pojazdu nie może przekraczać w przypadku: 4) zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy – 18,75 m;
 
2. Szerokość pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 12,§ 45 ust. 3 pkt 1, § 54 ust. 3, nie może przekraczać 2,55 m i nie obejmuje ona lusterek zewnętrznych, świateł umieszczonych na bokach pojazdu oraz elementów elastycznych wykonanych z gumy lub z innych tworzyw sztucznych.
 
4. Wysokość pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 11, nie może przekraczać 4,00 m.
 
Jak widać mieścisz się spokojnie. Na szerokość i wysokość to masz jeszcze zapas ze swoją przyczepą (sceną). Na długość masz nieco ponad 9 m (mój maszt ma 8,5 m i jeździ na łodzi, ale nie odczuwam tego jako problem długościowy więc i ty pojedziesz bez problemu) zatem samochód mógłbyś mieć też około 9 m. Oczywiście nie ma takich długich dostawczaków więc z punktu widzenia przepisów czy kupisz długie Iveco czy krótsze czy Sprintera itp. to nie ma znaczenia - zmieścisz się w dopuszczalnej długości.
 
Co do podlinkowanego Iveco to mnie osobiście się podoba. Ale w jakim jest stanie to tylko nadworny mechanik może wiedzieć.
Bliźniaki są fajne do obciążania. Poza tym nie mają zalet tylko wady. Jeśli na pace nie wozisz wiele to spokojnie możesz kupić na pojedynczym kole, bo przecież nacisk przyczepy na hak i tak wyniesie około 100 kg (max 150 - musisz przeczytać w danych samochodu).
Przy tak ograniczonym budżecie sugeruję jednak kupić samochód, który będzie w dobrym stanie technicznym i nie ma tu już znaczenia czy na bliźniaku czy na pojedynczym kole. Za drogie są naprawy by kupić szrot tylko dlatego, że ma pojedyncze koło. Odrzucaj tylko przedni napęd, bo się nie sprawdzi w codziennym holowaniu.
Samochody, o których myślisz mają już nalatane około miliona km więc czujność wskazana.
 
Odnośnie długości to pomyśl, czy jednak długie auto nie da więcej możliwości zabudowy "mieszkalnej" niż krótkie. Stawiasz sceną i możesz się położyć, albo usiąść i zjeść jak człowiek siedząc przy stoliku i pijąc świeżo zaparzoną herbatę. To się wydaje drobiazg, ale gdy się jedzie raz bądź dwa. Jednak gdy zarobkujesz w ten sposób, to pewne podstawowe elementy związane z komfortem po prostu umilają życie. I tak dużo czasu się spędza w robocie wiec lepiej go spędzić w ludzkich warunkach. Nie lekceważ możliwości wstawienia łóżka, kuchenki, kibelka, stolika itp. To trzeba mądrze rozplanować, ale da się wiele osiągnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam iveco II 97r na bliźniaku. Wspaniałe auto do ciągnięcia przyczep. Często ciągam lawetę 8-9m najazdu na dwa samochody. masa lawety ok 3t.

Jest roznica w dopuszczalnej masie przyczepy na haku z zaleznosci od tego czy blizniak, czy solo. Dodatkowo solo po 2000r ma chudszą ramę za osią.

bliźniak może ciągnąć 3,5t solo chyba tylko 2t-trzeba sprawdzić

 

Nigdy nie miałem problemu z zakopywaniem się, jak i z pewnością prowadzenia. Na tyle 4x 215/75r16 i przyczepy nie czuć nawet przy 100km/h

 

Solidne auto w dobrych pieniądzach i proste w naprawach. byle tylko rama była zdrowa to sprzęt na długą i ciężką eksploatację, a silnik 2.8 pomimo, że dość głośny i często cieknie, to odpowiednio mocny by zestaw co realnie 7-8ton waży pociągnąć i za tirami nadążać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja posiadam LT35 na pojedyńczym kole i daje on spokojnie radę w terenie.

Mam corocznie przez 10 dni obsługę nagłośnienia WP , oprócz 1 miejsca wszystko szczere pole.

Czasem to nawet na wiosnę zaorane pole, niektóre miejsca się zmieniają.

Oprócz w/w LT35 jadą jeszcze 3 inne pojazdy-zestawy, w tym agregat elektrownia 160 kvA 3 500 DMC.

Ten agregat targa pick`up, ale jest też przyczepa towarowa z sprzętem.

Oczywiście przyczepa :przyczepa:  też jedzie :)

Furgon porządny da Ci radę zrobić robotę

Co to za scenę mobilną masz , tak na marginesie spytam :)

Pozdrawiam

13975417_1272025849476231_40348409379921

Edytowane przez visitor1967 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś powiedział na takie dwie oferty:

 

1) diesel https://www.otomoto.pl/oferta/chevrolet-chevy-van-chevrolet-gmc-zabudowa-serwis-6-5-v8-turbo-diesel-hak-3-5tony-pilne-ID6yFtmt.html

 

2) benzyna pod lpg, ale za to 4x4 https://www.otomoto.pl/oferta/chevrolet-astro-stan-samochodu-bardzo-dobry-fv23-chevrolet-astro-gmc-safari-4x4-ID6yVHqJ.html

 

Oczywiście sprawdzenie stanu technicznego konieczne i przede wszystkim upewnienie się co do wpisu w dokumentach - ma być DMC nie mniej niż 3325 kg i uciąg na haku nie mniej niż 2500 kg. Bez tego nie ma sensu kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenka Alspaw, M48 profilowana. Mocno zastanawiałem się nad Lumexem ale jakość Alspawu wygrała. Po za tą mam 4 modułowe Alustage.

Chevrolety piękne samochody ale obawiam się o dostęp do części. Bardzo zastanawiam się na Iveco, jednak zauważyłem, że nie które Sprintery, T5 czy Lt niskie, mają 3500 dmc i 2500 na haku, przy zamontowanych alufelgach(co zwiększyłoby walory wizualne)  można byłoby nimi pojechać na wędkarskie wakacje :)

np taki:

https://www.otomoto.pl/oferta/volkswagen-t5-transporter-long-2-5-tdi-serwis-aso-3-5-t-dmc-nr-8-ID6ycg1n.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.