Skocz do zawartości

Kontrola wagi zestawu na drodze.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 571
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Powiem tylko tyle i aż tyle. Zachowujcie wymagany odstęp od pojazdu poprzedzającego. Kary sa ASTRONOMICZNE ! nie porównywalne z żadnym innym wykroczeniem drogowym. Biora jakiś współczynnik razy predkość razy dopuszczalna masa zestawu i mamy na koncu karę. Dla zestawu zasadzona kara NIGDY nie zamyka się poniżej tysiąca/cy €. Prawo jest nie "ubłagalne" tutaj. O ile z wagą można jeszcze alternatywnie ruszyć w droge :hmm:  to za nie zachowanie odstępu nie dyskutują. Na forum pisza Polacy którzy osobowkami dostają za takie wykroczenia po 600-800 € kary bo nagrała ich kamera na wiadukcie. Uważajcie.

100€ za niezachowanie odstępu. Wiem, bo płaciłem. Tak czy owak nie jest to mało, ale na pewno nie 600 ani 800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24.07 wracaliśmy z Włoch przez Austrię. W trakcie przejazdu przez Austrię byliśmy dwukrotnie ważeni.

Nad autostradą wyświetlany był komunikat, że wszystkie samochody/ zestawy powyżej 2,5t mają zjechać na parking gdzie była waga.

 

Przejazd przez wagę i machnięcie ręką kontrolera dawało sygnał do dalszej jazdy.

Przejeżdżają przez wagę rzuciłem okiem na "wynik". Brakowało mi 190 kg do max DMC całego zestawu.

Za zjazdem na parking czekało całe stado kamer/ aparatów w gotowości. gdyby ktoś nie zastosował się do nakazu i nie zjechał na wagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejazd przez wagę i machnięcie ręką kontrolera dawało sygnał do dalszej jazdy.

Przejeżdżają przez wagę rzuciłem okiem na "wynik". Brakowało mi 190 kg do max DMC całego zestawu.

 

A kontrolujący tez wiedzial ze sie miescisz w wadze? Bo z opisu wynika ze nie dawales dokumentów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100€ za niezachowanie odstępu. Wiem, bo płaciłem. Tak czy owak nie jest to mało, ale na pewno nie 600 ani 800.

to już teraz wiem, za co mojej szefowej przyszedł mandat z Austrii na 110E - w piśmie, po polsku,  napisane, że nieprawidłowe parkowanie na autostradzie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a propos  tematu. Wiem że DMC wałkowane jest na wszystkie strony, ale zapytam z tej drugiej...Chodzi o dopuszczalne DMC zestawu (pozycja F 3 w DR). Wiem że DMC to nie to samo co masa rzeczywista itp...ale... Czy można prowadzić zestaw jeśli rzeczywista masa (z uwzględnieniem 1,33, prawa jazdy  itp) nie przekracza F3 ale w dokumentach suma F2 i O1 przekracza F3?

 

Przykładowo : DMC auta 2310 (ładowność 810kg), maksymalna masa całkowita przyczepy (O1) 1500, a F3 tj. dopuszczalna masa całkowita zestawu : 3510..... Tymczasem DMC przyczepy to 1500 Kg. Czy ustalając że auto w rzeczywistości to 2000 kg a przyczepa gotowa do jazdy 1400 kg, można prowadzić tym autem zestaw? 

 

Wg dokumentów auto + przyczepa to 3810 kg, w realu 3400 kg? a DMC zestawu to 3510 kg??

Co Wy na to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam wątpliwości, bo o ile przy 01 mowa jest o maksymalnej masie całkowitej, to w F3 mowa juz o DMC więc nie wiem czy Policjant nie zsumuje dwóch DMC (podobnie jak przy prawie jazdy). Ma ktoś doświadczenia z zagranicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam wątpliwości, bo o ile przy 01 mowa jest o maksymalnej masie całkowitej, to w F3 mowa juz o DMC więc nie wiem czy Policjant nie zsumuje dwóch DMC (podobnie jak przy prawie jazdy). Ma ktoś doświadczenia z zagranicy?

Jak nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam wątpliwości, bo o ile przy 01 mowa jest o maksymalnej masie całkowitej, to w F3 mowa juz o DMC więc nie wiem czy Policjant nie zsumuje dwóch DMC (podobnie jak przy prawie jazdy). Ma ktoś doświadczenia z zagranicy?

Najpierw może co to jest w ogóle to magiczne DMC? DMC to największa określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

 

Czyli zgodnie z powyższym F2 auta oznacza że to jest największa dopuszczalna masa pojazdu jadącego solo. F2 przyczepy oznacza, że jest to największa dopuszczalna masa przyczepy.

F3 natomiast to największa dopuszczalna masa zespołu pojazdów.

 

Reasumując. Zestaw pojazdów składający się z samochodu A i przyczepy B ma DMC określone dla AB oznaczone w polu F3 pojazdu A. I tej wagi przekroczyć nie możesz. Czyli możesz obciążyć osobami i ładunkami łącznie oba pojazdy do wagi określonej w F3. I przy ważeniu zestawu suma obu pojazdów będzie składać się na sumę całkowitą zespołu pojazdów AB.

 

Jeśli natomiast zważą Ci sam pojazd A to nie może on ważyc więcej niż pozycja F2.

 

Jeśli zechcą Ci zważyć samą przyczepę B to nie może ona ważyc więcej niż pozycja F2.

 

Jeśli postanowią zważyć zestaw AB to nie może ważyć on więcej niż pozycja F3.

 

To tyle.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest to dla mnie jasne, ale co w sytuacji gdy suma DMC samochodu i przyczepy - wpisana w dowodach - przekracza F3? a w rzeczywistości waga składu jest niższa niż wartość F3? Czyli F3 to 3550, DMC auta 2350 a przyczepy 1500 - kiedy w rzeczywistości auto , z kierowca itp wazy 2000, a przyczepa 1300 - czyli nie przekracza w sumie F3. W skrócie pytanie sprowadza się do tego czy F3 musi być sumą F2 i O1 (lub F2 DR przyczepy), czy też F3 odnosi się jedynie do realnej wagi zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie warunków technicznych pojazdów....

 

par 3 ust 1 pkt  1 a :dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie może przekraczać w przypadku ... przyczepy o 1 osi - 10 ton

 

par 3 ust 3 w przypadku pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym podstawą sprawdzenia wymagań o jakich mowa w ust 1 są wartości rzeczywiste wymienionych mas.

 

Natomiast ust 4 i 5 mówią o specjalnych pojazdach i tam - w ust 5 - wyraźnie deleguje się do dokumentu rejestracyjnego. 

 

Nic więcej o zespołach pojazdów nie znalazłem w rozporządzeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC- dopuszczalna masa całkowita w przypadku f3 zespołu pojazdów. Tyle może w rzeczywistości ważyć zestaw, i tyle, bez drugiego dna, bez żadnych sumowań z papierów itp. Równie dobrze możesz trafić na policjanta który nędzie się upierał że na b można ciągnąć tylko przyczepe lekka, bo i tacy się zdarzają. Jeżeli nie trafią argumenty z przepisów to dzwonisz po drugi patrol z douczonym funkcjonariuszem i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.