Skocz do zawartości

Kontrola wagi zestawu na drodze.


Rekomendowane odpowiedzi

Szósty raz czytam odpowiedź z KGP, nie kumam, ton odpowiedzi (pierwszy akapit) jest taki, że można na B do 4250 kg. A z drugiego akapitu nie wynika nic, co by objaśniało wyjątek od zasady ogólnej (pow. 3,5t do 4250 kg i wymagane w tym zakresie uprawnienia).

 

Chodzi im o to, że na B możesz prowadzić zestaw do 4250 kg. Ale jeśli chcesz spełnić dodatkowy warunek opisany w pkt 2 musisz zdać egzamin praktyczny i mieć prawo jazdy kat B z kodem 96:

 

Rzeczony ust. 2 mówi, że zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy (tzw. kategoria B96).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 571
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

 Nie mam wątpliwości jak być powinno, ale klarowność pisma z KGP jest powalająca. Trzech na czterech "zwykłych śmiertelników" stwierdziłaby że można na B jechać zestawem do 4250 kg.

 

Możliwe. Gdybym ja nie wiedział jaki jest stan prawny, to być może też bym zupełnie inaczej odebrał to ich pismo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem również do policji i otrzymywałem różne odpowiedzi potwierdzającą, wymijającą i zakazującą :P pisałem do 3 różnych jednostek mailem. Niestety teraz znaleźć nie mogę bo nie wiem z jakiego pisałem. Być może stworzyłem maila na potrzeby tych maili. Generalnie aby nie odpisać z jednej komendy to nawet dzwonili aby i tłumaczyli co i jak.

 

Wykładnie mają różne ale pamiętam jak na końcu jednego pisma było napisane coś takiego.

 

Jednocześnie informuję, że przedmiotowe stanowisko nie stanowi opinii prawnej
w rozumieniu odrębnych przepisów.

 

Generalnie uznałem, że można ciągnąć przyczepę inną niż lekka i tak będę robił chociaż przed dyskusją miałem inną opinię. Jednak dalej uważam, że przepis nie mówi jasno i wprost co można ciągnąć na kat. B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jedną odpowiedź

 

Moja zapytanie

W związku z niejasnym dla mnie zapisem Ustawie o kierujących, zwracam się z pytaniem dotyczącym uprawnień do kierowania. W tabloidach doczytałem się różnych wzajemnie sprzecznych interpretacji przepisu ustawy i chcę zapobiec popełnieniu błędu oraz ewentualnych konsekwencji.

Posiadam prawo jazdy kat. B pojazd m-ki Hyundai DMC 1980kg, wg dowodu rejestracyjnego pozycja „o”pojazd może ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym DMC 1900kg

Pytanie: czy mając tylko kategorię „B” mogę holować przyczepę kempingową z hamulcem najazdowym DMC 1000, czy też muszę rozszerzyć uprawienia o kod 96 lub dodatkową kategorię B+E.

 

 

Odpowiedź

W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 6 lit. c w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.u. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 z późn. zm) do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy innej niż lekka gdzie masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B oraz zdany egzamin praktyczny, potwierdzony wpisem do dokumentu prawa jazdy (kod 96).

Jednocześnie informuję, że przedmiotowe stanowisko nie stanowi opinii prawnej w rozumieniu odrębnych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec mam dwie odpowiedzi. Pierwsza z nich nadesłana z Peugeot Polska:

 

"Szanowny Panie,

 
Sprawdziłem dokumentację samochodu i podane przez Pana dane są prawidłowo naniesione do dowodu rejestracyjnego.
 
Proponuję zobrazowanie przypadku za pomocą teoretycznego przykładu - jeżeli zajdzie konieczność maksymalnego obiążenia samochodu i wyniesie ono 2310 kg (masa samochodu, pasażerowie, bagaże) to wówczas można ciągnąć przyczepę o maksymalnej masie 1200 kg, ponieważ nie może zostać przekroczona DMC zespołu (3510 kg). Z kolei, jeżeli samochód nie będzie obciążony i masa samochodu łącznie z kierowcą/pasażerami/bagażami będzie równa lub mniejsza niż 2110 kg to można wykorzystać maksymalną masą cięgniętej przyczepy z hamulcem wynoszącą 1500 kg, ponieważ w takim wypadku nie zostanie przekroczna DMC zespołu.
 
Aspekt matematyczny można rozwiązać w ten sposób:
 
x + y ≤ 3510 dla x ≤ 2310 ʌ y ≤ 1500, gdzie x - DMC, y - max masa przyczepy."
 
Moim zdaniem jasne i klarowne.
Druga z odpowiedzi nadeszła z KWP w Krakowie. Brzmi mniej więcej tak, że zwrócili sie o interpretacje przepisów do Biura Ruchu Drogowego KGP.

a, i jeszcze poprzednie info z Peugeota, też trochę informacji:

 

 

"Szanowny Panie,
 
Parametry DMC, DMC zespołu i maksymalnej masy przyczepy ustalane są przez producenta na etapie produkcji samochodu i nie wynikają z równania matematycznego. Niestety polskie urzędy usilnie oczekują aby równość została zachowana - jest to błąd. Równość może być zachowana, ale nie musi. W przypadku, w którym równość nie jest zachowana kierowca ma do wyboru - albo maksymalnie obiążyć pojazd do wartości DMC, ale wtedy nie może wykorzystać maksymalnej masy przyczepy - albo maksymalnie obiciążyć przyczepę niewykorzystując maksymalnej ładowności samochodu - generalnie nie może zostać przekroczna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów. Nie ma możliwości zmiany paramterów technicznych samochodu ustalonych przez producenta.
 
Dla pewności poproszę o skan wyciągu ze świadectwa homologacji i dowodu rejestracyjnego, zweryfikujemy przypadek Pana samochodu pod kątem poprawności danych."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to potwierdzenie tego co tutaj wielokrotnie już pisaliśmy. I tak też wg mnie wynika to z logiki. Stanowisko Puga bardzo jasno i klarownie wszystko wyjaśnia. To samo zresztą jest napisane w instrukcji Puga i Citroena.

 

Natomiast to co Pug nadmienia o urzędzie się zgadza. Oni mogą sobie mogą probować zachować tą równość, ale nie wynika to z żadnych przepisów, a wręcz przeciwnie. W definicji DMC wprost jest napisane czym jest DMC pojazdu. I odpowiedź Puga się z tą definicją w pełni pokrywa. Nigdzie w przepisach nie ma napisane, że masz obowiązek maksymalnie obciążyć pojazdy, które składają się na cały zestaw, albo że suma DMC pojazdów = DMC zestawu.

 

Więc dopóki nie ma w przepisach napisane, że na DMC zespołu składa się suma DMC pojazdu i przyczepy (tak jak ma to miejsce w przypadku viaTOLL czy PJ) to nie mamy się czym przejmować zupełnie.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze że zrobiłem E i ominie mnie ta szarpanina z nieukami na drodze. Uff...

Niekoniecznie ominie. Tu nie chodzi o uprawnienia a o coś innego. Mianowicie o sumę DMC auta i przyczepy, która może być większa niż DMC zespołu w F3 holownika.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A policjant na drodze i tak zinterpretuje przepis po swojemu.

Który? Właśnie w tym problem, że nie ma żadnego. Jest tylko definicją DMC.

 

Ale policjant może zinterpretować sobie wszystko jak będzie chciał. Łącznie z tym, że na zestaw musisz mieć prawo jazdy T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu trafiliśmy w Austrii na łapankę - autostrada z 3 pasów co kilometr zwężana była słupkami o jeden pas aż do momentu gdzie wszyscy jechali prawym pasem który skierował wszystkich na rastplatz...

 

Kontrolę prowadziła wspólnie policja, służba celna i jeszcze jakaś inna służba której nie rozpoznałem

 

Było to w środku nocy - coś około godziny 1:00-2:00 , na parking ściągali WSZYSTKICH.

Cały plac ogrodzony radiowozami i pojazdami służb, masa oświetlających reflektorów dodatkowo cały parking

Przejeżdżało się po kolei przez wygrodzone stanowiska:

 

1. zatrzymanie auta przed kamerą - skanowanie nr rej i egzekucja niezapłaconych mandatów

2. kontrola winiet i dokumentów pojazdu i pasażerów i pobieżna kontrola wnętrza pojazdu i bagażnika

3. w czasie kontroli dokumentów auto stało na białej płycie - wtedy szukano plam płynów eksploatacyjnych pod pojazdem

4. kontrola masy pojazdu - waga platformowa dla pojazdów do chyba 10T - większe ważone osiowo, interesowały ich jedynie zapisy z DR - nikt nie wydziwiał zapisu 1,33....

5. ogólna ocena stanu technicznego: opony, luzy kierownicy i na rolkach działanie hamulców /osobówki i busy/

Jeśli ktoś zmoczył na poszczególnym stanowisku zjeżdzał na wygrodzoną część placu parkingowego

 

2/3 powierzchni ogromnego parkingu było wygrodzone dla tych co nie przeszli bez zarzutu kontroli - nie pomylę się dużo jak napiszę że odsiali na bok ze 200 samochodów...

 

Powiem tak - szło to maszynowo i ekspresowo. najmniejsze zastrzeżenia i odsiany byłeś na bok do wyjaśnienia albo do zabrania przez lawetę!

 

Przed zwężką na autostradzie był nawet spory ruch bo była to noc z soboty na niedzielę - po wyjechaniu z powrotem na autostradę były pustki.

 

Jako ciekawostkę podam że jakieś 30 km przed strefą kontroli było słychać jak na CB ostrzegają a później CB tylko piszczało :-D

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.