Skocz do zawartości

Silnik - dziura, spadek mocy, między 3, a 4 tys obrotów


terenowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy nie przesadzam zakładając ten temat, ale wśród znajomych mechaników nie uzyskałem rozwiązania mojego problemu. Od 2,5 roku mam Toyotę Previę D4D, 2001 rok, 2 litrowy 116 konny turbo diesel (260Nm). Byłem z nią na kilku wyjazdach (Dania, Dolomity i Chorwacja). Od początku jest problem z jej mocą, a dokładnie wyraźnie odczuwalna jest długa dziura podczas przyspieszania w zakresie od 3 do 4 tys obrotów. Jest to wyczulane na solo i z przyczepą. Rzecz jest do tego stopnia niewygodna, że np. przyspieszając czwórką, po dojściu do 3 tys obrotów, przyspieszanie tak spada, że zdecydowanie lepiej wrzucić jest piątkę, bo wtedy auto idzie znacznie szybciej. Oczywiście po przekroczeniu 4 tys. obrotów samochód ponownie przyspiesza. Podobnie jest też na trójce. Na dwójce jest to już mniej zauważalne,

Mankament jest szczególnie uciążliwy, kiedy ciągnę budkę i trafi się na autostradzie lekki podjazd. Wówczas trzeba z piątki redukować do czwórki i trafia się właśnie na tę dziurę, więc aut przestaje iść. Z kolei zrzucenie niżej, na trójkę i jazda trójką, na obrotach powyżej 4 tys/min  jest nieprzyjemna, by nie powiedzieć, że dla silnika niedobra. Tak więc z praktyce, nawet minimalne autostradowe wzniesienia, muszę pokonywać na trójce 50 -60km/h. A wtedy hurtem zaczynają wyprzedzać mnie TiR-y, co przy bocznym wietrze jest niebezpieczne. 

Co może być przyczyną tej długiej dziury?

Jeżeli nie wiecie co to jest, to gdzie mogę szukać odpowiedzi?

Jeżeli wiecie co to, to ile orientacyjnie może kosztować naprawa czegoś takiego (setki, czy tysiące zł)? Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Udaj się do kogoś kto ma porządne oprogramowanie . Trzeba podpiąć pod kompa i wtedy okaże się jaka jest przyczyna .

Może być kilka , więc gdybanie nic tu nie da. Od przepływomierza do ...

Jedź , szkoda tu gdybania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem Arek u kilku. W tym w specjalistycznym zajmującym się tylko sprawami komputerów. Nic nie znaleźli, a powodem może być to, że do pierwszych sztuk tego modelu nie mają oprogramowania, albo mają złe. Krótko mówiąc, wszyscy (czyli 4 - 5 zakładów) odsyłali mnie z kwitkiem mówiąc, że nic nie widzą. Po półrocznych staraniach i kilku wizytach, po prostu sobie odpuściłem i tak jeżdżę. Ale problem cały czas jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz na myśli serwis Toyoty? Bo tam nie byłem ze strachu, że podpięcie pod komputer przekroczy wartość auta :]

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieniek, właśnie z moim przypadkiem jest kłopot. Kiedy dzwoniłem do różnych firm tuningowych, każda deklarowała że zaczipuje. Kiedy jednak podawałem im numer VIN, okazywało się, że nie mogą tego zrobić. Dotyczy to tylko początku serii. Nowsze roczniki tego samego modelu czipują bez problemu, ale mojego nie potrafią. Dowiadywałem się w 3 - 4 firmach wrocławskich (na pewno nie wszystkich). W Krakowie i Opolu. Wszędzie po otrzymaniu nr VIN poddawali się. Wyjątkowy przypadek. :thank:    

Na marginesie dodam, że strasznie chciałem Previę zaczipować. Zły jestem, ze nie potrafią sobie z tym poradzić. Może jak znacie kogoś, kto by spróbował, to chętnie to zrobię. Pojadę nawet do Gdańska, byle umieli to zrobić. 

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u nich kilka razy. Czekałem tygodniami i ciągle nie mieli jakiegoś programu. W końcu powiedzieli mi, że tego nie potrafią zrobić. Jeździłem od sierpnia do wiosny. Może teraz coś się zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie wiem, ja na wiosne byłem. U mnie był problem z jak się okazało immobiliserem, inni się męczyli, kombinowali, nie umieli. W końcu jeden elektromechanik z mojej okolicy mi ich polecił. Ogarnęli w pół dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze napisz do lysego z milosnicy czterech kolek na you tube czesto ich ogladam nie zeby to byla reklama ale moze sie uda nie pamietam jak nazywa sie ich warsztat poszukaj . Przepraszm za pisownie wyslane z tel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.