Skocz do zawartości

Solar" wiem że nic nie wiem"


starszy

Rekomendowane odpowiedzi

Tomi, to są dwa różne urządzenia z zupełnie innymi zastosowaniami.

Jeżeli zależy Ci na 12V w capce to weź regulator.

Jeżeli natomiast wszystko ma być na 230V to większy akku i może być ten kombajn Volta (tak w skrócie).

Ten kombajn ma w sobie zasilacz 230V, przetwornice, ładowarkę akku oraz opcję UPSa czyli przy braku 230V da 230V z akku, ale nie da on 12V dla obiorów w przyczepie bo takiego wyjścia nie ma.

 

Dla tego jak ma być to do zasilania instalacji 12V w cepce to opcja 1-sza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ten kombajn ma w sobie przetwornice  230V 700w i to by było potrzebne tylko na podgrzanie wody grzałka 300v i 12v przez zasilacz będzie przez elektro blok miko MK90 no a solar będzie robił swoje ładował akumulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego kombajnu masz tylko 230V wię maialbyś tak 12V z solara do akku przez kombajn, ten kombajn zrobi 230V i podasz MK90 i MK90 zrobi z tego znów 12.

Strat od groma.

 

Lepiej juz regulator i podpiąc to pod MK90 + zwykla przetwornica z pełnym sinusem do tego. Całość zamkniesz delikatnie taniej (jakieś 200zł)niż ten kombaj, mniej strat na zmianach napięć i w razie awarii jednego z nich (regulator/przetwornica) drugie działa i spełnia swoja funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kombajn ma w sobie przetwornice  230V 700w i to by było potrzebne tylko na podgrzanie wody grzałka 300v i 12v przez zasilacz będzie przez elektro blok miko MK90 no a solar będzie robił swoje ładował akumulator

 

Piotrek dobrze Ci radzi.

Przeczytaj ten temat - jest tam również o tym "kombajnie" ;)

http://forum.karawaning.pl/topic/22920-przetwornica-12v-230-w-uk%C5%82adzie-solarnym/

Dla Twoich potrzeb nie musisz mieć inwertera z czystą sinusoidą, wystarczy z modyfikowaną.

Jeśli jednak chcesz mieć przetwornicę bardziej uniwersalną i wolisz mieć czysty sinus, to możesz kupić np. którąś z tych (przykładowe oferty):

http://allegro.pl/przetwornica-samochodowa-hex-sinus-600-12v-600w-i6798958745.html?reco_id=ba28eae9-891d-11e7-b196-246e964e2830&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

http://allegro.pl/przetwornica-pradu-samochodowa-sinus-12v-800w-hex-i6714246688.html?reco_id=ba28eae9-891d-11e7-b196-246e964e2830&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piotrek dobrze Ci radzi.

Przeczytaj ten temat - jest tam również o tym "kombajnie" ;)

http://forum.karawaning.pl/topic/22920-przetwornica-12v-230-w-uk%C5%82adzie-solarnym/

Dla Twoich potrzeb nie musisz mieć inwertera z czystą sinusoidą, wystarczy z modyfikowaną.

Jeśli jednak chcesz mieć przetwornicę bardziej uniwersalną i wolisz mieć czysty sinus, to możesz kupić np. którąś z tych (przykładowe oferty):

http://allegro.pl/przetwornica-samochodowa-hex-sinus-600-12v-600w-i6798958745.html?reco_id=ba28eae9-891d-11e7-b196-246e964e2830&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

http://allegro.pl/przetwornica-pradu-samochodowa-sinus-12v-800w-hex-i6714246688.html?reco_id=ba28eae9-891d-11e7-b196-246e964e2830&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

jaka róznica w użytkowaniu jest między przetwornicami wskazanymi przez Kristofera a taką

http://allegro.pl/przetwornica-samochodowa-green-cell-12v-230v-1000w-i6802676011.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty podałeś przetwornice o "modyfikowanej sinusoidzie o przebiegu schodkowym" a Kristofer o pełnej sinusoidzie...

Na pełnej możesz odpalić wszystkie silniki elektryczne (na modyfikowanej różnie z tym bywa nawet można je uszkodzić), mikrofale, urządzenia indukcyjne itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze pracują, czy nie maja zaniżonych parametrów, jak z żywotnością, na ile się grzeją...

 

Zamiast się rozpisywać, odpowiem Ci w ten sposób: wśród tego typu sprzętów i urządzeń, "Victron Energy" jest jak Rolls-Royce wśród samochodów.

Jeśli wyższe kwoty zakupu nie są dla Ciebie przeszkodą, to sprzęt jest najwyższej klasy (światowa czołówka).

Inaczej: to, co jest podane na papierze, jest również w rzeczywistości (... a firma ma się czym pochwalić!).

Nie znam lepszej firmy (w tym zakresie produktów), którą z pełnym przekonaniem mógłbym polecić, a jednocześnie, która nie zrujnowałaby kupującego finansowo. Mimo wszystko, należy mieć świadomość, że tanie nie będzie ;)

PS

Pytanie tylko, czy potrzebujesz aż 30 A kontrolera :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, potrzebuje 30A kontrolera (przydał by się nawet 35 ;) ale to już żarcik)

Wiem że firma to firma (a ta firma to górna półka), ale też wiem że w dobie "ekonomi" dobrzy producenci wprowadzają tańsze rozwiązania np "zlecajac" tanią linię produkcyjną tańszemu producentowi i nagle wychodzi że - np z moje branży tani Daikin to porażka (w innych branżach...to samo) dlatego zanim wydam górkę kasy to wolę zapytać, bo może... w sumie od tego jest forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, potrzebuje 30A kontrolera (przydał by się nawet 35 ;) ale to już żarcik)

Wiem że firma to firma (a ta firma to górna półka), ale też wiem że w dobie "ekonomi" dobrzy producenci wprowadzają tańsze rozwiązania np "zlecajac" tanią linię produkcyjną tańszemu producentowi i nagle wychodzi że - np z moje branży tani Daikin to porażka (w innych branżach...to samo) dlatego zanim wydam górkę kasy to wolę zapytać, bo może... w sumie od tego jest forum :)

Jaka jest cena takiego kontrolera?

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kliku źródeł wiem że ta 30A jest ponoć 25-26...wiec dla mnie byłby potrzebny model 4210A który już oscyluje bliżej 500zł a nawet 600zł...

Ale widziałem te Tracery...i z czystym sumieniem mogę powiedzieć że są całkiem sensowne (to jest jeden z 3 modeli które rozważam dla siebie) chociaż np jak dla mnie troszeczkę zbytnio się grzeją i mocno zależą od konkretnej sztuki...

Ponad to urządzenie 40A które ma podejście na przewody 10mm2 też tak ciut "dla mnie dziwne"...

BlueSolar MPPT ponoć trzyma bardzo ładnie parametry...no i ma przy 30A przewody 16mm2.

 

PS. za 320zł to bardzo dobra też cena za 3210A...możesz pokazać gdzie jest w takiej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.