Skocz do zawartości

Solar" wiem że nic nie wiem"


starszy

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy przystosowałem Forda Connecta do podróżowania i potrzebuję prądu 230V planując używanie   lodówki,wentylatora,laptopa światełko jedno 25 wat.  Wiem, na forum dużo tego jest  ale im więcej czytam tym bardziej się gubię. Staruszek już nie nadąża, dlatego proszę o poprowadzenie że tak powiem za rękę. Będę chciał tą całą instalację włącznie z solarem zmontować sam , oczekuję prostych podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam!
Jakiej podpowiedzi dla tego accu oczekujesz? :hmm:
W pozostałych kwestiach: przydałyby się jakieś zdjęcia i bardziej konkretny opis posiadanych sprzętów (lodówka - rodzaje zasilania i pobierana moc, laptop - pobierana moc i przewidywany czas pracy, przewidywany czas pracy oświetlenia). Ile konkretnie masz miejsca na dachu - wymiary (nadającego się na zmontowanie panelu)? Powinieneś określić potrzeby energetyczne, albo umożliwić ich przybliżone wyliczenie komuś, kogo temat zainteresuje lub będzie chciał Ci pomóc. Bez tych informacji, nie jest to możliwe.
PS
Nie zaczynaj od końca, czyli zakupu akumulatora.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki nie było mnie parę dni miło że się odezwałeś Kristofer wiem że sensownie doradzisz. Przeczytałem tyle postów w temacie paneli ze słuchając rad tych co już doświadczyli postanowiłem zacząć. Tylko dlaczego piszesz że od końca? Któryś z doświadczonych kolegów napisał tak o  kupowaniu paneli że to jest od końca  Rozumie że trzeba określić potrzeby prądowe i tu jest kłopot Na podstawie rożnych wpisów wywnioskowałem że accu tej pojemności plus bateria słoneczna 130W 12V np.taka https://www.akumulatory-zelowe.pl/bateria-sloneczna-130w-12v-p-112.html da mi wystarczająca ilość prądu. Odbiorniki na 230V jak wyżej, czas używanie jest ważny Lodówka mała bez zamrażalnika- całodobowa ( jeszcze nie podoiłem decyzji jaka ) Laptop około 90W  - 6 godzin, dmuchawa 1000W dorywczo według potrzeb , małe światełko przy kompie 20W wieczorkiem, sporadycznie golarka do włosów,trudno tak określić zawsze będzie za mało. Miejsce na dachu -solar dł. 1800mm  się zmieści. Pytam i pokazuję jakie urządzenie  główne bym chciał o kontrolerze i przetwornicy nie wspomnę. chodzi mi o ich jakosć  abym nie popełnił kosztownego błędu .Czas wojaży kwiecień- pażdziernik , zima w domu 


 da mi wystarczająca ilość prądu. Odbiorniki na 230V jak wyżej, czas używanie jest ważny Lodówka mała bez zamrażalnika- całodobowa ( jeszcze nie podoiłem decyzji jaka ) Laptop około 90W  - 6 godzin, dmuchawa 1000W dorywczo, małe światełko przy kompie 20W wieczorkiem, sporadycznie golarka do włosów,trudno tak określić zawsze będzie za mało. Miejsce na dachu -solar dł. 1800mm  się zmieści. Pytam i pokazuję jakie urządzenie  główne bym chciał o kontrolerze i przetwornicy nie wspomnę. chodzi mi jakosć ich bym nie popełnił kosztownego błedu  Od kwietnia do października

zima w domu


 da mi wystarczająca ilość prądu. Odbiorniki na 230V jak wyżej, czas używanie jest ważny Lodówka mała bez zamrażalnika- całodobowa ( jeszcze nie podoiłem decyzji jaka ) Laptop około 90W  - 6 godzin, dmuchawa 1000W dorywczo, małe światełko przy kompie 20W wieczorkiem, sporadycznie golarka do włosów,trudno tak określić zawsze będzie za mało. Miejsce na dachu -solar dł. 1800mm  się zmieści. Pytam i pokazuję jakie urządzenie  główne bym chciał o kontrolerze i przetwornicy nie wspomnę. chodzi mi jakość ich bym nie popełnił kosztownego błedu

 

Edytowane przez starszy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Coś postaram się pomóc i skupię się też na tym abyś niepotrzebnie nie wydawał pieniędzy i proszę bardziej doświadczonych kolegów o nie czepianie się szczegółów bo pewne sprawy uproszczę oraz moje pomiary mogły być nie do końca precyzyjne.

Tak naprawdę nie potrzeba Ci 230V bo wszelkie urządzenie, ładowarki, telewizja, oświetlenie nawet suszarka do włosów czy wentylator można zakupić na 12V czy ładowarkę do laptopa. Przerabianie 12V na 230V generuje niepotrzebne straty energii.

Oświetlenie (ale najlepiej led), laptop i TV jak najbardziej pociągnie na solarze i aku ale z lodówką już jest problem. Przykładowo moja tylko nie pamiętam na którym biegu pobiera 5A czyli przy 12V moc grzałki = 60W. Zaproponowałeś akumulator 120Ah czyli taka lodówka rozładuje akumulator do zera przez 24h (24hx5A=120Ah) a tak naprawdę nie można rozładowywać akumulatora nawet żelowego do zera. Czyli tylko na lodówkę nie starczy prądu na dobę. Teraz jaki musiał by być panel aby wyrobił, biorąc pod uwagę parametry panelu który zaproponowałeś ma 130W ale przy 17V (regulator obniży do 12V) następnie dojdzie to że panel jest na dachu na płasko, następny spadek mocy czyli przy słońcu da 70W. Czyli aby tylko uzupełnić to co zeżre lodówka trzeba by założyć 3 takie panele.

Moim zdaniem lodówka tylko na gaz. Reszta będzie chodzić, akumulator bardzo dobry ten który proponujesz ale nie ma sensu wywalać kasy, proponuje jakiś AGM głębokiego rozładowania 100Ah można kupić za 400-500 zł ale bez lodówki to wystarczy nawet 60Ah i będzie jeszcze tańszy. Panel kup na Allegro używany, ja kupiłem 180W za 200zł pięknie trzyma parametry. No i regulator też jest ważny ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie każde zdanie ma swoją wartość.Opinie użytkowników w/w sprzętów troche się różnią od siebie. Dalej czytam i zbieram inf. w temacie, np. pisali użytkownicy grzejników olejowych że spokojnie im starcza prądu z solarów mimo że mają jeszcze inne urządzenie prądożerne . Lodówka którą bym potrzebował nie miała by zamrażalnika, byłaby włączana dorywczo nic by  nie ciekło z niej bo potrzebne było by schłodzenie prawdę powiedziawszy jedno dniowe itd Oczywiście będę musiał sam zdecydować ale Wasze sugestie coś do tematu wnoszą. W głównej mierze chodzi mi powiązaniu w całość, jakością i parametrami ,paneli fotowoltaicznych,regulatora akumulatora,przetwornicy 


witam, poprzedni mój wpis nie za bardzo się uwidocznił dlatego pozwolę sobie na powtórzenie ( Odbiorniki na 230V jak wyżej, czas używanie jest ważny Lodówka mała bez zamrażalnika- ( jeszcze nie podjąłem  decyzji jaka ) Laptop około 90W  - 6 godzin, dmuchawa raczej grzejnik olejowy 500W dorywczo, małe światełko przy kompie 20W wieczorkiem, sporadycznie golarka do włosów,trudno tak określić zawsze będzie za mało. Miejsce na dachu -solar dł. 1800mm  się zmieści. Pytam i pokazuję jakie urządzenie  główne bym chciał, chodzi mio ich jakość bym nie popełnił kosztownego błędu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lodówkę musisz liczyć co najmniej 8 A. Grzałki mają moc od 90 do 110 W. Przy takim poborze mocy akumulator nawet 120Ah wystarczy Ci na kilka godz. Weź pod uwagę, że wydajność akumulatora spada coraz gwałtowniej z  upływem czasu poboru dużego prądu. A jak będzie pochmurno i deszczowo to solar nie uzupełni ubytku energii w wystarczającym stopniu. Myślę, że lodówka na 230 V po przetwornicy z akumulatora to nie najlepszy pomysł. Na przetwornicy też stracisz trochę mocy więc ten bilans nie wypada tak zachęcająco. Już wcześnie napisali Ci, że w tej sytuacji lodówka na gaz i masz wtedy pod dostatkiem energii z akumulatora. A już o grzejniku 500W to zapomnij w tej konfiguracji jaką proponujesz.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ed napisał ( że w tej sytuacji lodówka na gaz i masz wtedy pod dostatkiem energii z akumulatora.) tylko na co mi tej energii pod dostatkiem jak nie mam ani lodówki ani ogrzewania z solara  A jak pisałem oświetlenia potrzebuje minimalnie ,pozostaje laptop i też pewnie z ładowarki czyli accu 40 i panel coś koło tego :swieca:


nie ciekawa perepektywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ed napisał ( że w tej sytuacji lodówka na gaz i masz wtedy pod dostatkiem energii z akumulatora.) tylko na co mi tej energii pod dostatkiem jak nie mam ani lodówki ani ogrzewania z solara A jak pisałem oświetlenia potrzebuje minimalnie ,pozostaje laptop i też pewnie z ładowarki czyli accu 40 i panel coś koło tego :swieca:

 

nie ciekawa perepektywa

Skontaktuj się telefonicznie z forumowiczem "tarapukuara" wszystkiego się dowiesz, a co więcej poczynisz u niego zakupy (panel/e + regulator napięcia mppt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Na dachu mqm 2 panele a w szafie takie o to cudo. Czy jest jakqs opcja zeby dołożyć wyświetlacz, który pokazywlaby mi co sie dzieje w danym momencie ?

Praktycznie cala instalacja dziala na 12V (lampki pompa kibelek dmuchawa itd).

 

Nie bardzo moge również rozeznać czy akumualotr jest ładowany z 230V lub z auta czy tylko przez solary. Poprzedni właściciel nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.