Skocz do zawartości

Sterowanie i monitorowanie przyczepy ze smartfona


patryszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zastanawiam sie czy dolozenie sterowania za pomoca smartfona(blutooth) wszystkich elektrycznych funkcji w przyczepie zwiekszy jej atrakcyjnosc ?

 

Bylaby specjalna aplikacja na telefon  ktora monitorowalaby stan przyczepy np. naladowanie akumulatora (mozna rowniez poziom plynow ) i za jej pomoca moznaby rowniez sterowac oswietleniem, lodowka, ogrzewaczem etc.

 

Co myslicie o takim urzadzeniu ? 

 

Zajmuje sie elektornika cyfrowa i takie urzadzenie zrobie bez problemu. 

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arduino to takie przedszkole procesorowe. Max do prototypowania. Chociaz to tak proste zastosowanie ze tez moze byc.

Bedzie to na ''czystym'' avr docelowo. Wyswietlacz dowolny , jak znajde jeszcze w szpergalach lcd z dotykiem i sd to bedzie taki ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miał hejtować? Chodził mi po głowie taki kontroler, ale ostatnik chroniczny brak czasu... Sugerowałem lcd nextion bo: mam juz jeden projekt za sobą, potrzebuje mało przewodów i łatwo o rozdzielenie panela od kontrolera (do którego idzie dużo przewodów we i wy), odciąża procesor od rysowania grafiki,mu ma wbudowaną funkcję przyciemniania podswietlenia z wewn. timera. Z kolei arduino sugerowałem ze względu na platformę sprzętową, podatną na dalszą rozbudowę (np 2560) w przeciwieństwie do dedykowanego PCB. Oprogramować można z pominięciem platformy ardu.

Z funkcji: sterowanie klimatyzatora (pomiar temperatury parownika i wnętrza , zalaczanie sprężarki i wentylatora), pilot ir samouczący a sterowany z apki androida aby można było z przedsionka radiem kierować, cudem było by wifi i połączenie z przyczepą na odległość, ale tu potrzebny był by serwer do którego logowała by sie i apka andro i sterownik.

 

Mogę dalej wymyślać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa. Czemu by miał ktoś hejtować. Przecież to kapitalne. Już raz był pomysł. Nawet jakieś już postępy. Ale temat umarł śmiercią naturalną. Może będzie pomocny.

http://forum.karawaning.pl/topic/15798-system-pomiarowy-do-przyczepy-koncepcja/

Czekam jak się temat rozwinie. Powiedzenia.

 

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam

 

Zastanawiam się............. zwiekszy jej atrakcyjnosc ?

 

.................. sterowac oswietleniem, lodówka........

 

Co myslicie o takim urzadzeniu ?

Nie, to totalnie bez sensu. Lodówkę włączam przed wyjazdem i wyłączam jak wracam, na grzyba mi jej zdalne sterowanie.

 

Poza tym mam obrzydzenie do podłączania wszystkiego do telefonu.

 

Oświetlenie też sobie mogę ręką pstryknąć.

 

Jedyna automatyka która ma sens to czujka CO z odcieciem gazu przy butli.

 

Wysłane z telefonu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połączeni z tym wcześniejszym projektem mogło by być ciekawe, i wysyłanie alarmów przez 3g było by super. Moje przyczepa nie zimuje pod domem i fajnie by bylo wiedzieć co i jak. W mojim przypadku akurat na włączaniu światła mi nie zależy bo mam panel sterujący z opcjami on/off i ściemniania

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miał hejtować? Chodził mi po głowie taki kontroler, ale ostatnik chroniczny brak czasu... Sugerowałem lcd nextion bo: mam juz jeden projekt za sobą, potrzebuje mało przewodów i łatwo o rozdzielenie panela od kontrolera (do którego idzie dużo przewodów we i wy), odciąża procesor od rysowania grafiki,mu ma wbudowaną funkcję przyciemniania podswietlenia z wewn. timera. Z kolei arduino sugerowałem ze względu na platformę sprzętową, podatną na dalszą rozbudowę (np 2560) w przeciwieństwie do dedykowanego PCB. Oprogramować można z pominięciem platformy ardu.

Z funkcji: sterowanie klimatyzatora (pomiar temperatury parownika i wnętrza , zalaczanie sprężarki i wentylatora), pilot ir samouczący a sterowany z apki androida aby można było z przedsionka radiem kierować, cudem było by wifi i połączenie z przyczepą na odległość, ale tu potrzebny był by serwer do którego logowała by sie i apka andro i sterownik.

 

Mogę dalej wymyślać....

 

Nie robilam nic na takim wyswietlaczu - ale wyglada ciekawie. Podstawowa wada arduino to brak stabilnosci przy dlugim dzialaniu, nawet glupi pomiar temperatury czujnikiem NTC po okolo 72h zawiesza urzadzenie. I nic sie z tym nie zrobi niestety a tutaj widze zastosowanie w monitorowaniu cepki caly rok.

 

 

 

 

Nie, to totalnie bez sensu. Lodówkę włączam przed wyjazdem i wyłączam jak wracam, na grzyba mi jej zdalne sterowanie.

 

Poza tym mam obrzydzenie do podłączania wszystkiego do telefonu.

 

Oświetlenie też sobie mogę ręką pstryknąć.

 

Jedyna automatyka która ma sens to czujka CO z odcieciem gazu przy butli.

 

Wysłane z telefonu

 

Niestety zdazylam poznac juz nasza polska mentalnosc i tego sie spodziewalam. Pan czuje obrzydzenie do telefonu a ja do takiego podejscia.

 

 

W połączeni z tym wcześniejszym projektem mogło by być ciekawe, i wysyłanie alarmów przez 3g było by super. Moje przyczepa nie zimuje pod domem i fajnie by bylo wiedzieć co i jak. W mojim przypadku akurat na włączaniu światła mi nie zależy bo mam panel sterujący z opcjami on/off i ściemniania

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

 

 

Przeczytalam watek i jest tam mnostwo przydatnych informacji. Ba, nawet widze ze sa chetni na kupno takiego urzadzenia.

 

Rewidujac plan bylby nastepujacy:

 

- Monitorowanie temperatur, wilgotnosci i napiecia w instalacji

- Sterowanie klima 

- Wykrywacza czadu jeszcze nigdy nie uruchamialam, nie mam pojecia czy jest cos takiego dedykowanego. Moznaby przerobic jakis gotowiec. 

- Prad ladowania z solarow czy zasilacza - tylko tutaj niezabardzo widze bocznikowy pomiar. Dla zaoszczedzenia energii zdecydowanie indukcyjny pomiar LEM albo ACS

-Poziomowanie przyczepki ze smartfona, Uwazam ze przydatne, patrzymy na telefon i krecimy korba.

-Poziom plynow , hmm czujniki sa drogie ale moze daloby sie zamontowac czujnik poziomu paliwa z samochodu rezystancyjny. Mam kilka nowych takich plywakow z reno.

-I chyba koniecznie gps i akcelerometr i transmisja GSM. Internet na karte jest tani teraz i wiedzielibysmy czy nawet ktos kopnal w nasza przyczepe nie ruszajac sie z domu. A jak nie daj Boze ktos by ja ukradl to namierzymy s.....a.

(wifi nie ma wszedzie)

 

Postaram sie doprowadzic to do konca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po głowie chodzi wykorzystanie sterownika "sterbox" do monitorowania parametrów (np. temp w przyczepie, temp wody, poziomów wody w zbiornikach...) oraz sterowania urządzeniami (np. ogrzewanie elektryczne, podgrzewanie wody, włączanie wentylatora...). Możliwości sterownika są ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.