Skocz do zawartości

Amortyzatory wpływ na prowadzenie zestawu.


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłem, że moim zestawem trochę bardziej buja niż zwykle. W drodze do Chorwacji ustawiłem nacisk na hak ok 75kg. Pewnie zmieniał się w trakcie podróży z powodu napełniania toalety z tyłu przyczepy i ubywania wody w zbiorniku.

Jechało się całkiem ok natomiast obciążenie haka było zbyt duże bo oślepiałem światłami jadących z naprzeciwka (migali mi). Zabrakło też regulacji pochylenia reflektorów, nadal oślepiałem. Czułem, że obciążenie na koniec było za duże.

 

Optymalnie jest jak mam przyczepę wyważoną na ok. 60kg. Tylko wtedy jakoś bardziej buja. 

 

Czy na bujanie może mieć wpływ stan amortyzatorów/sprężyn samochodu? Mój przebieg to 180 tyś, 8 sezon z przyczepą. Diagności twierdzą, że stan amortyzatorów jest ok. Ale zawsze tak twierdzili jeszcze w żadnym samochodzie w życiu chyba nie wymieniałem amortyzatorów. 

 

Może wymienić je profilaktycznie? Tylko same czy ze sprężynami? Przerabiał ktoś temat? Internet twierdzi, że na naszych drogach to po 80 tyś dobrze jest wymienić, może warto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moja Xsara stoi podkulawiona, pękła sprężyna i przebiła oponę. Też na przeglądzie pepiki mówili że jest dobrze, nie trzeba zmieniać. Szczęście że powoli jechałem. Szkoda mi opony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amory na telepaczkach zawsze wychodzą dobrze, po wymianie na nowe miały 78% a raz pokazało podajże 75% a się okazało że amor był wylany i w rękach go mogłem wcisnąć. Nie wiem jak musiałyby być wytłuczone żeby telepaczka pokazała przykładowo 20%

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MI tez buja tyłem auta obciążenie na hak max 75 kg , myślę o założeniu gum na sprężyny może to coś pomoże , wg. przeglądu auta amory mam dobre ,przebieg auta mam 310 tyś km ,niby Passat ma twarde zawieszenie ale zastanawiam się właśnie nad takimi gumami , wkłada się ja między spiralę sprężyny może to coś pomoże

Edytowane przez BIENIEK2712 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl głównie o tylnym zawieszeniu, które pod obciążeniem mogło się zużyć. Sprężyny mogły się ugnieść i zawieszenie mocno siada pod naciskiem. Ja kiedyś zmieniłem same sprężyny i było wiele lepiej z przyczepą. Tylko to było kombi z ciężkim bagażnikiem z 70l LPG i długim zwisem za osią.

MI tez buja tyłem auta obciążenie na hak max 75 kg , myślę o założeniu gum na sprężyny może to coś pomoże , wg. przeglądu auta amory mam dobre ,przebieg auta mam 310 tyś km ,niby Passat ma twarde zawieszenie ale zastanawiam się właśnie nad takimi gumami , wkłada się ja między spiralę sprężyny może to coś pomoże

Gumy to ostateczność i wkłada się ze w nowe sprężyny, stara może pęknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl głównie o tylnym zawieszeniu, które pod obciążeniem mogło się zużyć. Sprężyny mogły się ugnieść i zawieszenie mocno siada pod naciskiem. Ja kiedyś zmieniłem same sprężyny i było wiele lepiej z przyczepą. Tylko to było kombi z ciężkim bagażnikiem z 70l LPG i długim zwisem za osią.

 

Gumy to ostateczność i wkłada się ze w nowe sprężyny, stara może pęknąć.

 

Wymienię komplet i przetestuję (8 lat na pewno zostawiło ślad na zawieszeniu). Mechanik przed wakacjami chciał władować mi gumy?! .. nieufny jestem takim rozwiązaniom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... 180000km i amortyzatory "jeszcze dobre"... ciekawe co Ci diagności biorą... Sprężyny też dostają w tyłek przy jeździe z przyczepą. Wymień amorki, sprężyny, gumy w zawiasie i będzie znów dobrze. 


MI tez buja tyłem auta obciążenie na hak max 75 kg , myślę o założeniu gum na sprężyny może to coś pomoże , wg. przeglądu auta amory mam dobre ,przebieg auta mam 310 tyś km ,niby Passat ma twarde zawieszenie ale zastanawiam się właśnie nad takimi gumami , wkłada się ja między spiralę sprężyny może to coś pomoże

O, jeszcze lepiej :D 310 bez wymiany amorków? Twarde zawieszenie? On nie ma zawieszenia po takim przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzadom możemy sprawdzić jedynie na shocktesterze, a do tego trzeba go wymontować.

Diagnosta sprawdza sprawność całego układu zawieszenia. Tu i ciśnienie powietrza, albo profil opony może zafałszowa wynik.

200 kk to max życia dla amorów z pierwszego kontażu. Potem to i 100kk to dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumy to zly pomysł... sprężyny pracują nierownomiernie... po kilku tyś km pękają.

 

Lepszym rozwiązaniem są nowe sprężyny i (gdyby byla dalej potrzeba usztywnienia) regulowane amortyzatory.

Edytowane przez BERSC (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... 180000km i amortyzatory "jeszcze dobre"... ciekawe co Ci diagności biorą... Sprężyny też dostają w tyłek przy jeździe z przyczepą. Wymień amorki, sprężyny, gumy w zawiasie i będzie znów dobrze. 

O, jeszcze lepiej :D 310 bez wymiany amorków? Twarde zawieszenie? On nie ma zawieszenia po takim przebiegu.

Czy ja napisałem że nie wymieniałem amorków ? moje mają przejechane ok 90 tyś po wymianie a z przyczepą bardzo mało , wg.przeglądu są dobre,ale jak zapinam cepkę to strasznie siada przy nacisku 70 -75 kg sprawdzone wagą . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojej skody, nacisk na hak to max 90 kg. Sprawdzałem nawet przy maksymalnym nacisku, zestaw prowadzi się jak po sznurku. Nawet przy szarpaniu kierownicą nic szczególnego się nie dzieje. Może to zasługa nowego auta, które ma - jak każde nowy samochód - dobry zawias...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieniek, luz. Tak czy inaczej 90 kola na zamiennikach to nie jest zly wynik. Kup nowe + sprezyny i bedzie zdecydowanie lepiej. Masz fabryczny hak? Jak nie to wstaw sprezyny od takiej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieniek, luz. Tak czy inaczej 90 kola na zamiennikach to nie jest zly wynik. Kup nowe + sprezyny i bedzie zdecydowanie lepiej. Masz fabryczny hak? Jak nie to wstaw sprezyny od takiej wersji.

Hak montowałem ok 5 lat temu , szczerze to najprawdopodobniej ostatnie wakacje z Passatem więc niema sensu tego wymieniać ,a jeśli zostanie na dłużej to są jakieś sprężyny i amory do haka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup nowe amorki gazowe będą twardsze od olejowych szczególnie w ciepłych okresach kiedy jeździsz z przyczepą, olejowe zimą są twardsze latem olej żadki i miękną, wymień razem ze sprezynami będziesz miał pewność ze jest ok. Druga sprawa jeżeli masz zaczep ze stabilizatorem w przyczepie to zawsze przed jazdą przetrzyj papierem toaletowym lub ręcznikiem kule, stabilizator nie działa jak kula jest smarowana lub został na niej smar od innej przyczepki. No i co do rozłożenia ciężaru, zawsze staraj sie redukowac zbyt duży nacisk na hak ukladajac bagaż zaraz za kołami a nie na sam tył przyczepy, będzie go trzeba więcej niż na samym tyle ale odczujesz ze jest o niebo lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie bujanie na boki? Czy kołysanie. Powiem tak leciałem teraz po 110km/h i zarówno za przyczepa jadącą przedemną jak i za tirem nic nie biało i nie trzepało przyczepa, samochód i przyczepa jechały jak po sznurku można było puścić kierownice i zestaw szedł do przodu jak przecinak.

Nacisk na hak 75kg

Jedyny odczuwalny i ingerujący moment w stabilność zestawu to efekt lekkiego zasysania i lekkiego pchnięcia gdy wyprzedza nas coś większego i szybszego od nad np. Jakiś większy bus.

Ale gdy ja wyprzedzałem mając nawet na liczniku te 110km/h To efekt zasysania był znikomy

Mnie się zestaw prowadził super.

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.