Skocz do zawartości

Cywilizacyjny niedorozwój


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Jednym słowem: Górnośląski Okręg Przemysłowy, czy raczej to co z niego zostało.. Czasem tam bywam i jedno mogę powiedzieć: to taka polska Somalia. Rzeźnia. Ci co bardziej operatywni dawno stamtąd wyjechali. 

Ciekawe gdzie bywasz w GOP skoro masz takie zdanie. Jako mieszkaniec Katowic w 5 pokoleniu mogę Cię zapewnić, że do Somalii nam daleko...

 A co się tyczy "bardziej operatywnych" to informuje Cię, gdybyś nie wiedział, że w GOP mamy salony: Porsche, Ferrari, Bentley oraz Maserati - wiesz dlaczego? Pewnie nie wiesz -  bo to Twoim zdaniem Somalia - śląsk jest najbogatszym regionem w PL :) i z tego co widzę to przybywa nam "tych bardziej operatywnych" aniżeli ubywa.

Ale tak to jest jak porównuje się miasto/region, w którym się bywa "przejazdem" do kraju (Somalii), w której też pewnie nie byłeś.

A co do linka Helmuta: patologia jest wszędzie - na śląsku jak i w małopolsce :)

P.S.

Wybierasz się na zlot do Imielina?

 

 

Edytowane przez bw81 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie wina z regionu. To wina durnych rodziców, którzy swoje niepowodzenia i chore ambicje przelewają na dzieci, i to nie tylko w tym wypadku. Wiele jest takich sytuacji.
Znając dzieci, (oczywiście nie wszystkie) ale myślę że większość, to nie dość, że by się świetnie bawiły, to jeszcze by się z tymi jajkami niespodziankami podzieliły po równo.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bw81 napisał:

 śląsk jest najbogatszym regionem w PL

No nie wiem - odrapane domy, centra miast gdzie nawet nie ma porządnego chodnika, przejścia podziemnie nie remontowane od PRL-u, komunikacja miejska realizowana jakimiś upiorami kupowanymi z demobilu z innych aglomeracji (trafiały do was min autobusy wycofywane z Krakowa, nie rzadko jeździły w charakterystycznych krakowskich kolorach bo nie były przemalowywane). W dodatku komunikacja kursująca na głównych liniach co pół godziny lub rzadziej.. Można tak wymieniać w nieskończoność. Dopiero rok, dwa lata temu coś tam drgnęło i widziałem, że wreszcie gdzieniegdzie się pojawiają odnowione elewacje i nowsze autobusy. 

Zarobki (poza górnictwem, na które łoży cały kraj) są u was znacznie niższe niż w ościennych aglomeracjach, dlatego ludzie migrują z GOPu do innych rejonów PL.

15 godzin temu, bw81 napisał:

przybywa nam "tych bardziej operatywnych"

Bzdura: Ubywa wam i to w straszliwym tempie, (polecam lekturę statystyk GUS) w ciągu ostatnich 15 lat ubyło wam 10-30% (w zależności w którym mieście) mieszkańców, prognozy GUSu przewidują w ciągu kolejnych 15 lat utrzymanie tej tendencji. Np, Sosnowiec w 2030 będzie miał trochę ponad 170000 mieszkańców i tylko połowa z nich będzie w wieku produkcyjnym. A to miasto miało prawie 300 000 mieszkańców 20 lat temu. Dla Katowic nieco lepsze są prognozy, ale i tak spadkowe. (ubędzie około 10% ludności). Widziałem że ostatnio problem został przez władze wreszcie zauważony i odpalone programy socjalne promujące osiedlanie się w GOP (darmowa komunikacja dla dzieci szkolnych, ajekiś dodatcje miejszaniowe itp), może to was uratuje nieco przed całkowitą klęską regionu. jak narazie to wjeżdżając do Dąbrowy czy Sosnowca, (to są pierwsze miasta od jadąc od moeje strony) mam wrażenie, że czas się cofnął o 20 lat. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam niestety w Sosnowcu, zawsze zastanawiałem gdzie władze miasta przewalały kasę, że to miasto wyglada jak wygląda. Tychy przy nim (w Tychach mieszkałem) to jakieś eldorado.

Teraz trochę się rusza ale zapóźnienie jest ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

No nie wiem - odrapane domy, centra miast gdzie nawet nie ma porządnego chodnika, przejścia podziemnie nie remontowane od PRL-u, komunikacja miejska realizowana jakimiś upiorami kupowanymi z demobilu z innych aglomeracji (trafiały do was min autobusy wycofywane z Krakowa, nie rzadko jeździły w charakterystycznych krakowskich kolorach bo nie były przemalowywane). W dodatku komunikacja kursująca na głównych liniach co pół godziny lub rzadziej.. Można tak wymieniać w nieskończoność. Dopiero rok, dwa lata temu coś tam drgnęło i widziałem, że wreszcie gdzieniegdzie się pojawiają odnowione elewacje i nowsze autobusy. 

Zarobki (poza górnictwem, na które łoży cały kraj) są u was znacznie niższe niż w ościennych aglomeracjach, dlatego ludzie migrują z GOPu do innych rejonów PL.

Bzdura: Ubywa wam i to w straszliwym tempie, (polecam lekturę statystyk GUS) w ciągu ostatnich 15 lat ubyło wam 10-30% (w zależności w którym mieście) mieszkańców, prognozy GUSu przewidują w ciągu kolejnych 15 lat utrzymanie tej tendencji. Np, Sosnowiec w 2030 będzie miał trochę ponad 170000 mieszkańców i tylko połowa z nich będzie w wieku produkcyjnym. A to miasto miało prawie 300 000 mieszkańców 20 lat temu. Dla Katowic nieco lepsze są prognozy, ale i tak spadkowe. (ubędzie około 10% ludności). Widziałem że ostatnio problem został przez władze wreszcie zauważony i odpalone programy socjalne promujące osiedlanie się w GOP (darmowa komunikacja dla dzieci szkolnych, ajekiś dodatcje miejszaniowe itp), może to was uratuje nieco przed całkowitą klęską regionu. jak narazie to wjeżdżając do Dąbrowy czy Sosnowca, (to są pierwsze miasta od jadąc od moeje strony) mam wrażenie, że czas się cofnął o 20 lat. 

 

1. Statystyki GUS. Jeśli lewą noga stoisz w lodzie a prawą nogą w gotującej się wodzie to statystycznie jest zajefanie dobrze! Statystyki podają suche dane. Pewnie, że ubywa nam ludzi ale to wynika z tego, że w latach 60, 70 i 80-tych mieliśmy bardzo wielu przyjezdnych do pracy w górnictwie. Ci ludzie przechodząc na emeryturę bardzo często wracają w swoje rodzinne strony.

2. Młodzi ludzie z kolei zaczynają podróżować, migrować - normalna rzecz w krajach rozwiniętych.

3. Temat górnictwa pomijam bo jest trudny i skomplikowany i nie to forum aby o tym dyskutować choć tu mamy chyba zbieżne poglądy.

4. Wjedź do Katowic od strony A4 lub od strony E75. Każdy region ma biedniejsze i zamożniejsze dzielnice. To, że Ty przez nie przejeżdżasz, nie oznacza, że tak wygląda wszędzie.

Z zarobkami - nie wiem - nie znam wszystkich Katowiczan ale poczytaj ile luksusowych samochodów zostało zarejestrowanych na Śląsku w ubiegłych latach. Ile nowych przyczep zostało zarejestrowanych etc. Jeśli kogoś stać to znaczy, że nie zarabia minimalnej krajowej?

Komunikacji miejskiej nie używam od 20 lat więc się nie wypowiadam.

Kiedy byłeś na Rynku w Katowicach? Kiedy byłeś na Nikiszowcu? Jechałeś kiedyś do SCC tunelem? Stałeś w korku ostatnio w Katowicach?

Dyskutowanie z kimś, kto opiera się na danych statystycznych i/lub opiera swoją opinię przejeżdżając przez miasta nie związane ze Śląskiem jest bez sensu. Bo z całym szacunkiem do Sosnowiczan - Sosnowiec nie jest wizytówką Śląska czy GOP-u.

Zakończmy tę dyskusję bo żeby pisać o jakimś regionie trzeba w nim mieszkać a nie znać z tabelek i opowiadań.

 

Edytowane przez bw81 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cezarr napisał:

Normalnie nie do wiary. :zlo:  Pewnie jak by go policja za chwilę zatrzymała to w ogóle nie wiedział by o co chodzi. Ciężarówki? gdzie !? Nie było żadnej  :swiety: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.