Skocz do zawartości

Wybuch butli na campingu


pplaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kochani,

 

byla policja kryminalna i przyczyna byla klimatyzacja. Nie wiem nic dokladnie ale prawdopodobnie zwarcie instalacji. Dalej poszedl ogien od srodka. Wybuch byl spowodowany zapaleniem sie quada na przyczepce. Do calosci wiatr i inne elementy.

 

Calosc splonela w czasie mniejszym niz 5 minut, straz gasila okolo 30 minut ale straty sa powazne.

 

Rodziny sa pod nasza opieka i trzymamy reke na pulsie.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dziwiłem Duńczykowi, który kazał mi przestawić przyczepę w Norwegii bo stanąłem mniej niż 2 metry od niego. Tłumaczył mi, że w Skandynawii jest taki przepis, że przyczepy mają być oddalone od siebie minimum 2 metry i tego się trzymają na kempingach. Coś w tym przepisie jest chociaż przy dużym wietrze za wiele by to nie pomogło...

Chyba nawet 4 metry. Przynajmniej ja takie info dostałem na jednym z kempingów w Danii.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaką gaśnicą byłbyś wstanie podjąć działania przy palącej się budce jaka pojemność jest wystarczająca

Mi się zdaje ,że taka na kołach jak na stacji benzynowej coś by pomogła.

Wstałem dziś, zerknąłem na kemping i se myślę, że ludziska nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Gdyby w którejkolwiek przyczepie lub namiocie coś się zapaliło, nawet autami nie dało by rady wyjechać.

 

attachicon.gifDSC_1271.JPG

Tak jak mówisz .W takim tłoku byłem kiedyś w Rewalu ,strach pomyśleć jakby coś się zapaliło a w przyczepach spały małe dzieci.Jestem ciekawy kto by za to odpowiedział czy jak zwykle nie byłoby winnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki opis i zdjęcia winien obejrzeć właściciel jednego z Kampingów w Chałupach na Helu. Ustawia tak przyczepy, że nie można otworzyć drzwi o więcej niż 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

 

byla policja kryminalna i przyczyna byla klimatyzacja. Nie wiem nic dokladnie ale prawdopodobnie zwarcie instalacji. Dalej poszedl ogien od srodka. Wybuch byl spowodowany zapaleniem sie quada na przyczepce.

...

No to teraz przeanalizujmy.

1. Zwarcie to nieprawidłowe określenie, gdyż takowe zjawisko wywala bezpiecznik.

2. Jeśli klimatyzacja pracowała w starej budce na starej instalacji elektrycznej, to obciążenie mogło spowodować nagrzewanie się samych kabli (zbyt cienkich lub utlenionych) oraz wszystkich połączeń elektrycznych na drodze od przyłącza aż do samego klimatyzatora.

Jeśli złącza są zanieczyszczone/utlenione to punktowe nagrzanie się takiego złącza do czerwoności jest bardzo możliwe.

3. Czy nie zdarzyło się Wam, że przez chwilę "coś kablami zaśmierdziało" ale trudno to zlokalizować bo przestało? - o tym właśnie piszę.

4. Nasuwa się sugestia, by większe obciążenia jak elektrogrill, elektrokuchenka czy choćby klimatyzator, podłączać sprzed przyłącza do budki/kampera np ze swojego przedłużacza.

.

Konkluzja: I chyba wiem już co będę musiał zrobić u siebie:

Sam sobie ograniczyć obciążalność kampera poprzez wymianę bezpiecznika na wejściu z sieci do kampera, z 25A na 6A a reszta co prądożerna z przedłużacza zasilać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spray gaśniczy tez mam i nawet wiem ze parę załóg po mojej rekomendacji też nabyło. Dobra rzecz nawet w domu jak się tłuszcz zapali na pateli itd.

Hmm to muszę to kupić. Masz pod ręką jakiś link do czegoś takiego aby nie kupić jakiegoś bubla?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy widzieliście tę rozerwana butlę?? Bo mi się wydaje, że huk jaki pewnie słyszeliście to w 80 % nie była butla, a pękające przez rozszerzenie się metalu lub pęknięcie jakiś dezodorantów w samej przyczepie. A te 20% to pewnie wystrzał zaworu z butli.

Bardzo często podczas pożaru samochodów ludzie zgłaszając taki pożar mówią, że się pali i słychać jakieś wybuchy i na pewno to butla z gazem. A z reguły to strzelają z hukiem rozgrzane szyby lub akumulatory ciśnienia.

 

Tak jak Strus słusznie prawi - po wybuchu butli to albo poleciała by w górę i spadła na kogoś albo tej przyczepy w ogóle by tam już nie było.

 

Na koniec chce powiedzieć, że bardzo współczuję rodzinom poszkodowanym. Najgorsze jest to, że to wakacje i nie powinny tak się kończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz przeanalizujmy.

1. Zwarcie to nieprawidłowe określenie, gdyż takowe zjawisko wywala bezpiecznik.

 

Nie zawsze. Naprawiałem kiedyś skutki zwarcia w samochodzie gdzie instalacja wyposażenia dodatkowego była zabezpieczona bezpiecznikiem 40A. Prąd zwarcia który popłynął był z wielu powodów mniejszy, bezpiecznika nie spalił ale kilka metrów przewodów zwęglił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.