Skocz do zawartości
PiotrHome

Napięcie 12V po stacyjce?

Rekomendowane odpowiedzi

ed

No i możliwość stanięcia gdzie się chce a nie gdzieś blisko skrzynki też jest fajna.

Jedyny feler - odpada stanie w cieniu pod drzewami, wtedy niestety, średnio solar ładuje jak w cieniu przez cały dzień jest i jak masz duże potrzeby prądowe to może wystąpić zonk po kilku dniach :)

Jednak nie tam gdzie się chce :yay:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krzysiek5

Oj ta, raz na kilka dni warto i tak się przestawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mac28

Niby wszystko się zgadza ale przy rocznym urlopie 26 dni i jakiś paru może więcej weekendowych wyjazdach myślę, że trochę potrwa zwrot zainwestowanych pieniążków. To jest dopiero nasz pierwszy sezon z przyczepą i tak się składa, że teraz jesteśmy w Chorwacji pierwszy raz z nią. Cena parceli zawiera prąd więc bez różnicy chociaż po paru noclegach na Węgrzech byłoby już taniej. Sprawa wymaga przemyślenia w czasie zimowych wieczorów. W każdym razie dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
witus

Niby wszystko się zgadza ale przy rocznym urlopie 26 dni i jakiś paru może więcej weekendowych wyjazdach myślę, że trochę potrwa zwrot zainwestowanych pieniążków. To jest dopiero nasz pierwszy sezon z przyczepą i tak się składa, że teraz jesteśmy w Chorwacji pierwszy raz z nią. Cena parceli zawiera prąd więc bez różnicy chociaż po paru noclegach na Węgrzech byłoby już taniej. Sprawa wymaga przemyślenia w czasie zimowych wieczorów. W każdym razie dzięki za rady.

Nie rozpatruj tego jak inwestycję, karawaning to kaprys :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Krzysiek5

@Mac28 - tak jak witus napisał, to nie ma się opłacać, to ma być fajne :) Ja u siebie ustawilem wszystko tak ze do szczęścia potrzebuję jeden dzień słońca raz na 3-4 dni, i butlę z gazem raz na dwa trzy tygodnie - cała reszta - światło/ładowarki (w tym laptopowe) idzie z akumulatora, a ciepła woda/lodówka/ogrzewanie z gazu. I żadnego kabla na zewnątrz :) Dzięki temu nie muszę się zastanawiać jak daleko do prądu tylko po prostu staję tu gdzie mi pasuje :) ale ja sobie lubie podłubać i potem cieszyć się efektami tego dłubania , i ekonomia jest na końcu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mac28

Trochę racji pewnie macie bo dwa dni temu ustawiłem przyczepę, wypoziomowałem , sprawdziłem kierunki wiatrów ;-), wykręciłem podpory i... okazało się, że brakuje mi ok. 5m do skrzynki z prądem. Wszystko trzeba było przestawiać, podpory w górę, żona za jeden uchwyt, starszy synek drugi i jazda przestawiać żeby kabla starczyło. Operacja zakończyła się na szczęście powodzeniem bo parcela jest nieco w dołku i inaczej już nie dałbym rady ustawić. Gdybym miał solary i możliwość wciśnięcia butli 11kg do bakisty nie byłoby problemu ale niestety znając życie z solarami się trochę powaham a z butlą wyszło ,że mam dwie 5kg i testuję czy wystarczą na 4 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MartiNBR

Ja też mam ten komfort że mogę stanąć nawet na dziko. Volvo ma w bagażniku gotowe + i - do przyczepy. Stajemy gdzie chcemy i podstawowe sprzęty chodzą na 12 z auta czyli światło, woda i kibelek. Reszta o ile jest taka potrzeba chodzi na gaz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kvasir

Tylko będzie zonk jak kibelek zabierze za dużo prądu i Volvo stwierdzi że tu jest fajnie i dalej nie jedzie :P

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Proqr

Ja też mam ten komfort że mogę stanąć nawet na dziko. Volvo ma w bagażniku gotowe + i - do przyczepy. Stajemy gdzie chcemy i podstawowe sprzęty chodzą na 12 z auta czyli światło, woda i kibelek. Reszta o ile jest taka potrzeba chodzi na gaz.

Ja wlasnie w moim XC90 po podlaczeniu wtyczki do przyczepy mam tylko swiatla zewnetrzne i bede szukal opcji aby wszystko mi dzialalo w przyczepce z aku samochodu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MartiNBR

Tylko będzie zonk jak kibelek zabierze za dużo prądu i Volvo stwierdzi że tu jest fajnie i dalej nie jedzie :P

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Jestem gotowy na taką ewentualność. Podczas jazdy raczej mu prądu nie zabraknie ale na postoju gdy zapomnę wyłączyć lodówkę... :)

Ja wlasnie w moim XC90 po podlaczeniu wtyczki do przyczepy mam tylko swiatla zewnetrzne i bede szukal opcji aby wszystko mi dzialalo w przyczepce z aku samochodu :)

To chyba trochę nowsza konstrukcja. U mnie w bagażniku przy kostce do świateł są 2 dodatkowe przewody stworzone do tego celu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Proqr

To ja podbijam temat. mam gniazdo w aucie 7 pin, do przyczepy idzie 13 pin, światła mam tylko zewnętrzne.

po otwarciu skrzyneczki widzę podłączone kable, ale prąd jest tylko tam gdzie zaznaczyłem i tu mam pytania: :)

1. Jak w aucie wtyczka jest 7 pin i do przyczepki idzie 13 pin to jakoś te kable są zmostkowane na wtyczce?

2. jak widzicicie ani lodówka ani oświetlenie do przyczepki mam nie działające pomimo podpięcia - czy na wtyczce Niemieckiej 13 pin jest to jakoś lepiej rozwiązane?

3. Jak przypinam kable od oświetlenia przyczepki do górnych złącz z oświetlenia zewnętrznego - to w przyczepce wszystko ruszyło :) i działa wszystko ok (ale tylko jak w aucie mam włączone światła) - Szukam jak tu podłączyć dodatkowy akumulator w przyczepce aby ładował się w trakcie jazdy (co jeszcze dokupić?) a na postoju korzystać z aku.

4. Lodówka - jak podłączam / mostkuję lodówkę tak jak kable od oświetlenia, to mam taki objaw że włączam lodówkę (Thetford N112) na tryb z kabla (jak przy 230V) - światełko w lodówce włącza się i wygląda na to że lodówka działa ok (choć jest zasilana z 12V), ale jak przełączę na tryb z AKU (symbol baterii) to wtedy światełko w lodówce świeci słabiej i przygasają światła z oświetlenia w przyczepce (wszystko przy włączonym silniku w aucie i ciągłym doładowywaniu z alternatora). Czy coś źle podpinam czy tak właśnie ma być? :)

Dzięki z góry za pomoc - bo teraz włąśnie chcę kupić większy akumulator (docelowo planuję solary) - proszę doradźcie co najlepiej dokupić aby mieć ładowanie aku w trakcie jazdy i z 230V.

post-28982-0-42771400-1504294114_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
witus

To ja podbijam temat. mam gniazdo w aucie 7 pin, do przyczepy idzie 13 pin, światła mam tylko zewnętrzne.

po otwarciu skrzyneczki widzę podłączone kable, ale prąd jest tylko tam gdzie zaznaczyłem i tu mam pytania: :)

1. Jak w aucie wtyczka jest 7 pin i do przyczepki idzie 13 pin to jakoś te kable są zmostkowane na wtyczce?

2. jak widzicicie ani lodówka ani oświetlenie do przyczepki mam nie działające pomimo podpięcia - czy na wtyczce Niemieckiej 13 pin jest to jakoś lepiej rozwiązane?

3. Jak przypinam kable od oświetlenia przyczepki do górnych złącz z oświetlenia zewnętrznego - to w przyczepce wszystko ruszyło :) i działa wszystko ok (ale tylko jak w aucie mam włączone światła) - Szukam jak tu podłączyć dodatkowy akumulator w przyczepce aby ładował się w trakcie jazdy (co jeszcze dokupić?) a na postoju korzystać z aku.

4. Lodówka - jak podłączam / mostkuję lodówkę tak jak kable od oświetlenia, to mam taki objaw że włączam lodówkę (Thetford N112) na tryb z kabla (jak przy 230V) - światełko w lodówce włącza się i wygląda na to że lodówka działa ok (choć jest zasilana z 12V), ale jak przełączę na tryb z AKU (symbol baterii) to wtedy światełko w lodówce świeci słabiej i przygasają światła z oświetlenia w przyczepce (wszystko przy włączonym silniku w aucie i ciągłym doładowywaniu z alternatora). Czy coś źle podpinam czy tak właśnie ma być? :)

Dzięki z góry za pomoc - bo teraz włąśnie chcę kupić większy akumulator (docelowo planuję solary) - proszę doradźcie co najlepiej dokupić aby mieć ładowanie aku w trakcie jazdy i z 230V.

Wymień w samochodzie gniazdo na 13 pinowe, z porządną wiązką elektryczną. W przyczepie też zrób to od nowa, nie podłączaj lodówki pod światła, oświetlenia pod światła, wszystko zemści się w trasie. Będziesz po ciemku rozpinał tego pająka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi