Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Światło przeciwmgielne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arkady11

Arkady11

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów
  • Telefon:607810386
  • SkądKielce
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Buerstner 3552
  • Holownik:Opel Omega C kombi 2,2 DTI

Napisano 28 czerwiec 2017 - 19:36

Witam. Mam pytanie do posiadaczy Burstnerów wyprodukowanych w 1989 i starszych. Czy w tylnych lampach macie oryginalne światło przeciwmgielne. Mój jest z 1989 i takowego nie posiadam. Przyczepę mam od 8 lat co roku przechodziła przegląd a w zeszłym roku podczas przeglądu diagnosta marudził że nie ma przeciwmgielnego. Fakt że miał rację. Kupiłem dodatkową lampę żeby je zamontować przed zbliżającym się przeglądem ale przed tym pytam się jak jest u Was.   

Arkady11

#2 beruang

beruang

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1645 postów
  • Skądprawie Kraków
  • Model:bürstner city 390tl
  • Holownik:octavia'n 1,6

Napisano 28 czerwiec 2017 - 20:51

Coś nie halo. Światło przeciwmgielne jest obowiązkowe od "stu lat". Mój Burstner jest z 85 i światełko mam. Nieobowiązkowe jest natomiast w takich starociach światło cofania. Co roku na przeglądzie każą mi włączać i muszę przypominać rok produkcji mojej babci  :hej:

Do zobaczenia gdzieś w Polsce ;-)

#3 Leon35

Leon35

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 360 postów
  • SkądMałopolskie
  • Model:Piękna
  • Holownik:Stary ale jary

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:53

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 3
Światła

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;

pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojałzdu Sił Zbrojnych;

Było wielokrotnie na forum   :yay:

Hobby, Burstner

#4 Arkady11

Arkady11

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów
  • SkądKielce

Napisano 29 czerwiec 2017 - 17:15

To że światło przeciwmgielne ma być to ja wiedziałem od samego początku, ale tyle razy przechodziła przegląd i nie sprawdzali to nie zawracałem sobie tym głowy. Ale pytam, czy przeciwmgielne (w tych wyprodukowanych przed 1989r.) macie oddzielnie, czy razem z pozycyjnym i jak nie włączy się przeciwmgielnego w aucie to świeci tylko pozycyjne a po włączeniu przeciwmgielne tzn. na tej samej żarówce tak jak w samochodzie. Bo może u mnie coś jest nie tak w instalacji. 

Arkady11

#5 KrystianC

KrystianC

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 62 postów
  • SkądWawa
  • Model:Burstner Champion
  • Holownik:Volvo S40 II

Napisano 06 listopad 2017 - 14:52

Cześć. Też mam burstnera i właśnie na przeglądzie się dowiedziałem że mam mieć światło przeciwmgielne. Da się tutaj podłączyc? Czy muszę dokładać zewnętrzne? Wtyczkę mam 7pin
Dołączona grafika

moje 2 koła - www.motocyklista.net

#6 ed

ed

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2535 postów
  • Telefon:Jak potrzebny podam na PW
  • SkądGliwice
  • Model:Beyerland 400-2
  • Holownik:Toyota Corolla 1,4

Napisano 06 listopad 2017 - 15:56

Światło p-mgielne wykorzystuje  pin nr 2. W Twoje lampie dałoby się to zrobić. Do lampy z czerwonym kloszem trzeba założyć oprawę żarówki 2-włóknowej (postojowe i stop) a do drugiej z czerwonym kloszem podpiąć zasilanie św. p-mgilnego. Oczywiście trzeba to zrobić w obu lampach. Jednak prościej zamontować dodatkową lampę pod prawymi światłami przyczepy. Ja w swojej przyczepce wykorzystałem lampy które stosowane były w Maluchach. Wystarczy dorobić z blachy uchwyt do takiej lampy tak aby dało się go równocześnie przykręcić wkrętami które mocują lampę świateł przyczepy. Uchwyt ten wsunąłem pod lampę świateł przyczepy dopasowując otwory pod wkręty którymi jest ona przykręcona.  Teraz tylko trzeba przeciągnąć przewód (a może jest już w kablu - trzeba sprawdzić we wtyczce i po kolorze szukać w lampie). Wszelkie opisy mówią o kolorze niebieskim.

Przepisy pozwalają nie mieć tego światła - pod pewnymi rygorami -  patrz post Leona35  ( #3),  ale w/g mnie bezpieczniej jest je mieć. Podobnie jak światło cofania

Użytkownik ed edytował ten post 06 listopad 2017 - 16:05

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:    Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.

Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ed

#7 Cezarr

Cezarr

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11795 postów
  • Sprzęt:Brak
  • Model:Boski Rydwan
  • Holownik:Incitatus ;)

Napisano 06 listopad 2017 - 15:58

Ja nie mam przeciwmgielnego, ale jeżeli przyczepa taka wyszła z fabryki i tak została rejestrowana to czy aby na pewno

to światło musi być, bo jeżeli tak to może i wsteczne musi być?

Ave, Cæsar, morituri te salutant

#8 klonik058

klonik058

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • SkądKraków
  • Model:knaus
  • Holownik:ford mondeo mk3

Napisano 06 listopad 2017 - 16:54

Ja nie mam przeciwmgielnego, ale jeżeli przyczepa taka wyszła z fabryki i tak została rejestrowana to czy aby na pewno
to światło musi być, bo jeżeli tak to może i wsteczne musi być?

Należy stosować się do warunków technicznych jakie są stosowane w kraju rejestracji . A kolega Leon już przytoczył treść warunków technicznych. Dam przykład wszystkie pojazdy przywiezione za oceanu muszą mieć wymienione oświetlenie bo nie spełniają warunków technicznych w Polsce.

Edit: tu masz bieżące warunki techniczne dotyczące świateł przeciwmgielnych i cofania.

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej
masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po
dniu 1 sierpnia 2009 r.;

...1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1
stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik klonik058 edytował ten post 06 listopad 2017 - 17:03

#9 beruang

beruang

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1645 postów
  • Skądprawie Kraków

Napisano 06 listopad 2017 - 17:27

Cześć. Też mam burstnera i właśnie na przeglądzie się dowiedziałem że mam mieć światło przeciwmgielne. Da się tutaj podłączyc? Czy muszę dokładać zewnętrzne? Wtyczkę mam 7pin
1919ad8622d183a39c19f80a82a100cd.jpg

Mogę sie założyć, że masz przeciwmgielne. Tylko w lewej oprawce ( zewnętrznej ). Rozkręć i pooglądaj powinna być żarówka dwuwłóknowa 5/21W. 

Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam  :]

Pooglądaj dokładnie.

Edziu - przeciwmgielne może być tylko w jednej lampie i zdaje się zewnętrznej. 

#10 klonik058

klonik058

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • SkądKraków
  • Model:knaus
  • Holownik:ford mondeo mk3

Napisano 06 listopad 2017 - 17:36

Mogę sie założyć, że masz przeciwmgielne. Tylko w lewej oprawce ( zewnętrznej ). Rozkręć i pooglądaj powinna być żarówka dwuwłóknowa 5/21W.
Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam :]
Pooglądaj dokładnie.

Być może ktoś po prostu też odpiął. Bo miał instalację 7 pinów i wtedy bardzo często się stosowało oświetlenie przyczepy wewnętrzne, poprzez światło przeciwmgielne.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

#11 ed

ed

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2535 postów
  • Telefon:Jak potrzebny podam na PW
  • SkądGliwice
  • Model:Beyerland 400-2
  • Holownik:Toyota Corolla 1,4

Napisano 06 listopad 2017 - 19:52

Są przecież samochody ze światłami przeciwmgielnymi w obu tylnych lampach

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:    Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.

Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ed

#12 jacekzoo

jacekzoo

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4005 postów
  • Telefon:Zawsze przy sobie :)
  • SkądJelcz Laskowice
  • Model:Hobby 495 UFe Excellent Easy 02' 1300DMC
  • Holownik:C4 Grand Picasso 2.0HDI 150KM, ''16r., DMC 2250 na haku 1700

Napisano 06 listopad 2017 - 20:04

Ale to nie jest wymagane, wymagane jest w jednej, w lewej
Facet jest jak niemowle, jak mu źle to chce albo cycka albo butelkę :)

#13 Arkady11

Arkady11

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 572 postów
  • SkądKielce

Napisano 06 listopad 2017 - 21:27

Nie ma wyjścia oddzielnego na przeciwmgielne w lampach zespolonych. W nowszych modelach na pewno. Moja jest z 89r. Musiałem dodać osobną lampę chyba nawet dedykowaną do malucha. 

Użytkownik Arkady11 edytował ten post 06 listopad 2017 - 21:30

Arkady11

#14 beruang

beruang

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1645 postów
  • Skądprawie Kraków

Napisano 06 listopad 2017 - 22:01

Ale to nie jest wymagane, wymagane jest w jednej, w lewej

To miałem na myśli ale "polska języka to trudna jezyka". Taki zbitek niejednoznacznie brzmiących słów wyrwanych z kontekstu  :bzik:

#15 KrystianC

KrystianC

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 62 postów
  • SkądWawa
  • Model:Burstner Champion
  • Holownik:Volvo S40 II

Napisano 09 listopad 2017 - 14:31

Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam  :]

Pooglądaj dokładnie.

heja

lewa wygląda dokładnie tak samo jak prawa,zastanawia mnie ten fioletowy kabelek po lewej,w lewej jest tak samo, moze ktoś po prostu odłaczył..

moje 2 koła - www.motocyklista.net

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych