Skocz do zawartości

Napięcia na gnieździe 7 pin


Piotr_ek

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem umówiony na montaż instalacji 13 pin po niedzieli ale mam dylemat ponieważ nie wiem czy kupować wiązkę bez modułu http://allegro.pl/wiazka-13-pin-renault-grand-scenic-04-09-i6668700852.htmlczy z modułem http://holowniczy.pl/2004-2009/11757-dedykowana-wiazka-elektryczna-westfalia-13-pin-renault-grand-scenic-07-03-06-09.html Obecna instalacja 7 pin jest bez modułu i komputer nie wariuje, a wszystkie światła zarówno na aucie jak i przyczepie działają. Jak myślicie którą opcje wybrać???? Moje auto jest z 2007 roku.

 

No i jestem po zabiegu :-) Plus do lodówki poszedł prosto z akumulatora, instalacja bez modułu, wszystkie światła działają, lodówka chłodzi aż miło jedynie zostaje mi wymiana oświetlenia zew. w przyczepie na led co by choć troszeczkę odciążyć alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bamber,

dwie sprawy:

- dołóż przekaźnik na tym "+" do lodówki. Kiedyś się zapomnisz i po dłuższym postoju w trasie możesz nie odpalić. Przekaźnik kosztuje 6-8zł a podłączy go pierwszy lepszy elektryk.

- zamiast wymieniać światła na led w cepce (niewielka korzyść ale zawsze), natomiast bardzo droga (światła muszą mieć homologację jeżeli chcesz to zrobić poprawnie, jak "na sztukę" to tani chińczyk też można założyć), dołóż sobie w aucie światła do jazdy dziennej :). wtedy na samych mijania w aucie zyskujesz tyle ile pobiera lodówka + reszta oświetlenia auta + cepki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bamber,

dwie sprawy:

- dołóż przekaźnik na tym "+" do lodówki. Kiedyś się zapomnisz i po dłuższym postoju w trasie możesz nie odpalić. Przekaźnik kosztuje 6-8zł a podłączy go pierwszy lepszy elektryk.

- zamiast wymieniać światła na led w cepce (niewielka korzyść ale zawsze), natomiast bardzo droga (światła muszą mieć homologację jeżeli chcesz to zrobić poprawnie, jak "na sztukę" to tani chińczyk też można założyć), dołóż sobie w aucie światła do jazdy dziennej :). wtedy na samych mijania w aucie zyskujesz tyle ile pobiera lodówka + reszta oświetlenia auta + cepki.

Dzięki za podpowiedź z tym przekaźnikiem już jestem umówiony na środę z elektrykiem. Co do świateł do jazdy dziennej to posiadam takowe (założyłem zaraz po zakupie auta w miejsce halogenów) ale na niewiele mi się zdadzą ponieważ jedziemy na noc (wyjazd 21.00 i 11 godzin jazdy przed nami). Mam na cepce aż 10 obrysówek 6 po 3W i 4 po 5W co daje w sumie 38W dlatego zdecydowałem się na zamianę ich na led. Po zmianie będzie w sumie 3,4W więc zmiana dość znaczna na plus dla alternatora. Co do świateł tylnych to wymienię tylko światła pozycyjne bo świecą się przez cały czas. Migacze, stop, wsteczne oraz przeciwmgielne nie zmieniam bo nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć.

 

Odkryłem u siebie w samochodzie fabryczną instalacje haka ORIS 13 pin, zacząłem wszystko sprawdzać i mam problem podobny jak autor tematu.

 

Otóż przy włączeniu któregokolwiek kierunku (lewy, prawy lub awaryjne) na gnieździe pojawiają mi się napięcia na pinach 1,4 oraz 6 (hamulec) napięcia oczywiście się zmieniają w rytm przerywacza. Pierwsze co sprawdziłem to zwarcie na przewodach (pomiar przejścia pin 1 z 4, 4 z 6, 1 z 6) brak jest zwarcia więc zakładam, że nie tu tkwi problem?

 

Następna sprawa, mój moduł to VOLTA SIK 5.0 i nie znalazłem wyjaśnienia oznaczeń IR, OL, OR i odpowiednio AR AL (nie wiem, które powinno być wejści/wyjście oraz pin do samej wtyczki).

 

Ostatnia kwestia, to wyczytałem w poście @California, że może to być brak masy. 

 

Czy chodzi o to, aby na pinie 31 modułu była podpięta masa z samochodu czy chodzi o masę z pinu 3 gniazda? 

 

Dziękuję z góry za pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

// Niestety nie mogę edytować posta, bardzo przepraszam admina/moderatora i prosiłbym o scalenie tematu.

 

Bawiłem się dzisiaj ze swoją elektryką w haku i znalazłem następujące rzeczy:

 

1 IL IR - to sygnały sterujące kierunkami (odpowiednio lewy/prawy)

2. OL i OR - wyjście na lampy w samochodzie

3. AL i AR - wyjście na przyczepę 

 

Czynności sprawdzające:

Obciążyłem gniazdo żarówkami 3 x 21W dla kierunków oraz stopu (niektóre modułu nie reagują jak nie mają obciążenia) i zacząłem testowanie:

1. Uruchomiłem kierunek lewy/prawy bez reakcji żarówek

2. Uruchomiłem awaryjne - nic 

3. Uruchomione awaryjne, wypięta jedna żarówka z gniazda haka 1 żarówka zaczęła lekko się jarzyć (a przekaźnik zaczął skrzeczeć)

Dobrałem się do modułu i zacząłem testować bezpośrednio wkłuwając się w przewody i tak:

 

OL i OR (wyjście na lampy) gdy miałem włączony kierunkowskaz kontrolka mi się jarzyła bardzo mocno (normalne zapalenie)

AL i AR (wyjście na przyczepę) włókna lekko się jarzyły

 

Czy to oznacza, że moduł jest uszkodzony?

 

Obecnie podłączyłem przewodów AL z OL oraz AR z OR (kierunkami w przyczepie steruje OL I OR wyjście na lampy - są podpięte 2 na 1) i o dziwo wszystko działa... , komputer diagnostyczny nie wyrzuca błędów w samochodzie.

 

Niektórzy łącząc bez modułu czerpiąc sygnał z lampy podłączają przekaźniki - w jakim celu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.