Skocz do zawartości

Wysokociśnieniowy wąż do gazu


mihoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  

Wykonałem małą przeróbkę w instalacji gazowej przyczepy. Na ścianie zamontowałem reduktor, a na zakończeniu węża zainstalowałem filtr, który przykręca się do butli. Tym sposobem w wężu elastycznym mam jeszcze wysokie ciśnienie gazu. Zastosowałem wąż do 20 bar i pytanie czy to wystarczy. Ciśnienie panujące w butli nie osiąga nawet 10 bar, ale nie wiem, czy dla takiego węża nie ma jakiś specjalnych wymagań.

Załączam foto przeróbki. 

post-21125-0-63185700-1497291973_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś odważny i ........ Wąż zabezpieczony opaskami skręcanymi ?

Ja mam przy Primusie ciśnienie w wężu 500 mbar . Wąż o średnicy wewnętrznej 3 mm o wytrzymałości 30 bar . Zakończony zakuwanymi końcówkami i skręcany z instalacją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś chociaż wzmacniane opaski, takie z drutu skręcanie śrubą normalną, albo podjedź tam gdzie hydraulikę siłową robią i zaprasuj węża porządnie. Jakoś tak dziwnie to wygląda, po co za reduktorem masz złącze jeszcze jedno, trzeba było dać reduktor od razu pod instalację fabryczną a nie sztukować. Manometr pełni jakąś funkcję czy tylko jest bo ładnie wygląda B) bo połączeń przy nim masz tyle co w trzech normalnych przyczepach. I filtr, co cię skłoniło do niego, to nie faza płynna z paprochami wodą i olejem żeby filtrować, masz fazę gazową praktycznie czystą.

 

Wysłane z telefonu

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zgadzam się z przedmówcą - manometr w tym przypadku nie pełni żadnej przydatnej funkcji, a komplikuje i mnoży ilość złączek, które mogą stworzyć kiedyś potencjalne zagrożenie.

Co do węży wysokiego ciśnienia, to w żadnym przypadku nie mogą być stosowane takie "zwykłe", jak pokazane na Twoim zdjęciu.

Do reduktorów typu mono/duo control są produkowane specjalne węże z zabezpieczeniem odcinającym gaz w przypadku rozszczelnienia instalacji. Jest to konieczny warunek, jeśli pierwszym elementem dokręconym bezpośrednio do butli nie jest reduktor.

W takim przypadku, tym elementem jest zabezpieczenie stanowiące jedno z zakończeń wspomnianego węża (drugie przykręca się do reduktora). Węże są produkowane z różnymi końcówkami tych zabezpieczeń, aby pasowały do gwintów butli gazowych stosowanych w danym kraju.

 

post-8228-0-05016100-1497309980_thumb.jpg

 

Przy okazji przypomnę, że zarówno reduktory, jak i wszystkie węże giętkie posiadają określony okres trwałości, po którym muszą być wymienione na nowe. Dla elementów wysokiej jakości (np. firmy Truma, GOK itp.) trwałość na ogół wynosi 10 lat, a tych mniej znanych lub "no name" ok. 4,3, czy nawet tylko 2 lat.

http://www.gasproducten.nl/onderdelen/truma_gasdrukregelaar.htm

http://allegro.pl/waz-wysokiego-cisnienia-g-12-okazja-duni-i6824688285.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety reduktor ma podejście pod rurkę 8 mm, nie było pod 10 mm, a taką mam w przyczepie. Stąd konieczność dodatkowej złączki za reduktorem. Manometr daje jakieś rozeznanie co do ilości gazu w butli i taka miała być jego funkcja. Dzięki za linki Kristofer, wąż zdecydowanie do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Manometr daje jakieś rozeznanie co do ilości gazu w butli i taka miała być jego funkcja. 

Nie wiem czy da Ci to jakiekolwiek rozeznanie. W zależności od temperatury będziesz miał albo wyższe albo niższe ciśnienie. W duocontrol-u jest wskaźnik ciśnienia żeby było wiadomo z której butli ciągnie gaz, ale pokazuje on dwa stany albo jest ciśnienie albo go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewne wahnięcia ciśnienia w zależności od temperatury są ale jest jakieś ogólne rozeznanie. Są przecież reduktory z manometrami, więc sens chyba jest. 

 

http://www.igaz.pl/index.php?p464,reduktor-igt-50-mbar-a310-ie-g1-4lh-z-manometrem

http://www.igaz.pl/index.php?p243,reduktor-gok-en61-50-mbar-z-manometrem-cemping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, ciśnienie w butli jest "stałe" przez 99% jej zapełnienia.

Szybciej zobaczysz że nie masz jak odpalić kuchenki niż pokaże Ci coś ten manometr :(, niestety, to lipa jest. 

Poczytaj na forum bo było już kilku użytkowników i się wypowiadali.

Sprawdzają, Ciśnienie jest, idą włączyć gaz i czajnik z wodą, w połowie gotowania wody, ciśnienie na "0" i brak gazu. Tylko tyle on pokazuje niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewne wahnięcia ciśnienia w zależności od temperatury są ale jest jakieś ogólne rozeznanie. Są przecież reduktory z manometrami, więc sens chyba jest. 

 

http://www.igaz.pl/index.php?p464,reduktor-igt-50-mbar-a310-ie-g1-4lh-z-manometrem

http://www.igaz.pl/index.php?p243,reduktor-gok-en61-50-mbar-z-manometrem-cemping

 

W sklepie mogą sobie napisać cokolwiek. Manometr jest po to abyś mógł sprawdzić czy ciśnienie w instalacji jest prawidłowe. Czyli jest głównie po to abyś mógł sprawdzić szczelność instalacji, a nie poziom gazu. Poziom gazu to on Ci pokaże, kiedy butlę będziesz mieć już całkowicie pustą, czyli w butli nie będzie już ciśnienia.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie macie rację, niedługo sam się przekonam  :]  Kupię przewód wysokociśnieniowy i wywalę wszystko ponad reduktorem i będzie dobrze.

Dzięki za radę. Następnym razem zapytam przed modyfikacją :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.