Skocz do zawartości

Chorwacja - dojazd i kontrole DMC


Rekomendowane odpowiedzi

nie panikujcie z ważeniem... macie dopuszczalna tolerancje  do10% na Austrii - jak masz możliwość zlania wody do studzienki lub przełożenia gratów to przyjmujesz mandat 30 ojro i jedziesz dalej... jak nie masz możliwości zdjecia wagi to laweta i mandat - minimum 200 ojro wychodzi ... jesli masz wiecej jak 110% DMC - to pozamiatane...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jakie 10%?skąd to wziąłeś?przepisy austriackie mówią o 2%.

Jak się mylę to podaj linka.

Austriacy waża kampery i nas to trafiło co drugi wyjazd i to poza sezonem.jak masz za dużo to albo płacisz albo np spuszczasz czysta wodę jak Ci pozwoli policja austriacka. Maja stanowiska stacjonarne jak i mobilne. Sa mapy gdzie najczęściej stoją, ale generalnie to zaraz za granica. Nas ważyli przy wjeździe do Austrii z Włoch i ze Słowenii. Jeździmy kamperem. Nie widzilem osobiście aby ważyli zestawy ale wagi się do tego nadają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym ważeniem to tak ajk kiedys pisano ze Czechów nie lubią...

 

Temat wazenia to rzeka... Mozna go podzielic na wiele kategorii....

 

- wagi preselekcyjne (mobline) ustawiane najczesciej 5-10km przed wagami stałymi lub calkowicie w odosobnionych miejscach - forma ważenia i jego sposob jest różny - napize ponizej.

- wagi stałe (wazenie najczesciej od 3,5T lub 2,8T DMC).

 

 

Najczesciej na autostradach w A, SLO, CH, H - uzywane wagi preselekcyjne...

 

1 - wychwytywanie i informacja o wadze na tablicach swietlnych - zjazd dobrowolny do korytarza... (ale jesli waga w drodze cie zlapie lub rzucisz sie w oczy - to za kilka km jestes wazony na "poduszkach" na kolejnym parkingu i HALT i długa rozmowa...

- piktogramy >2,8T - oznaczone BUS i AUTOBUS

- piktogran >2,8T - oznaczone (ALL Vechicle) -

- piktogram - auto + przyczepa 

- piktogram - ciezarowka 

 

 

2 - informacja o ważeniu - piktogramy >2,8T  - przejazd przez zamkniety rekaw na drodze lub stacji - wazony każdy - czyli przejeżdżasz przez wagę i jeśli suma osi da nacisk większy jak 2,8T to jesteś wazony dokładnie... (każdy pojazd)

 

3 - informacja i ważeniu - - piktogram - auto + przyczepa i piktogram - ciężarówka - masz obowiązek ważenia i sprawdzają najpierw dokumenty a później ważenie w ruchu przejeżdżając przez wagę na pojedyncze osie... 

 

 

 

Generalnie

- jak rzucasz sie w oczy - czyli auto z ryjkiem zadartym ku górze, rowery na dach i box plus przyczepa na tyle - wazony jesteś praktycznie zawsze wyrywkowo lub pkt3 wyzej...

- jak rzucasz sie w oczy - nie masz rowerów i boxa a po aucie i przyczepie widać ze "leży" - tak samo jak wyżej...

- kampery są ważone przy każdej kontroli - masz obowiązek zjechać jak masz piktogram busa lub kampera lub >2,8T

 

 

Ważony byłem w A w 2013 roku Citroenem (DMC 2280kg)+ Hobby 420 (DMC 1050kg) - waga auta w normie, przyczepa przeładowana blisko 100kg - przełożyłem do auta zgrzewkę piwa, beczkę z woda 30L i mała skrzynkę z zakupami do auta - nikt mnie więcej nie ważył i pozwolili jechać...

 

Ważony byłem w Czechach w 2015 - Volvo S80 (DMC 2100kg) + LMC495 (DMC1300) - auto przeładowane blisko 100kg - przyczepa OK - odpiecie przyczepy i ponowny przejazd auta - wszystko OK - ponowne pdpiecie przyczepy i "szerokiej drogi"

 

Ważony bylem na H  w 2016 - Volvo V70 (DMC 2180) plus LMC 495 (DMC1300kg) - Auto OK przyczepa za ciężka 100kg, zlałem wodę... ponowne ważenie - przyczepa blisko 50kg za ciężka - ale "proszę jechać" (wszystko ważone bez rozpinania i przejazd po jednej osi przez wagę)

 

Ważony bylem na A w 2017 - na rękawie gdzie każdy przejeżdżał i był ważony - sam holownik - Caddy (DMC 2550) - w środku kierowca i 4 pasazerów i sprzęt turystyczny - sam przejazd przez wagę OK - ale 100m dalej ponowne ważenie na (wadze lawecie - auto ważone na raz w całości) - kontrola dokumentów, pani pokazuje mi wynik 2700kg, idziemy zajrzeć z nią do bagażnika - chwila zadumy (w bagażniku 5 dużych walizek lub toreb, skrzynka z owocami i piciem i 4 zgrzewki piwa) i po chwili  "proszę jechać" ....

 

 

NIGDY nie dostałem MANDATU....

 

W tym roku w kwietniu widziałem naszego forumowicza w Austrii (srebrne Mondeo MK4 i nowy Knaus - moze jakas "500" -  nie znam go sobiscie i nie kojarzę z forum ) - na dachu auta 4 rowery, przyczepa siedzi na osi, auto lezy na glebie ... łączny wynik blisko 4100 - wiec na 100% przewalone oba elementy zestawu i kategoria "B" - z tego co slyszalem - zakaz jazdy, laweta zamówiona na auto i przyczepę...

 

 

Może ujawni sie tutaj na forum - ale jak widać, można być na forum, być nieświadomym  i tak jechać przeładowanym BARDZO GRUBO.

 

 

Zazwyczaj najwięcej maja do powiedzenia o ważeniu ci co tylko czytali lub słyszeli.... generalnie na Cro leci kilka tysiecu zestawów i kamperów przez Austrie w sezonie...

Ważonych bylo 10%? 20%? - a ilu ukaranych - tego nie wiemy...

 

 

Austria...

 

A1 VKP Haag - waga stała
A2 Völkermarkt- waga stała
A2 Ilztal - waga stała
A4 Bruck an der Leitha - waga w drodze i waga na stacji obslugi autostrady
A8 Kematen-waga stała
A9 -miejsc owość Gersdorf - stały rekaw w nocy, 2 stanowiska stałe
A10 Göll - waga stała
A10 Kellerberg -waga stała
A12 Kundl - waga stała
A12 Kundl - waga mobilna 
A12 - miejscowowść Radfeld - waga stała - przed zjazdem na MOP waga w drodze
A13 Brenner (km 34) - termin oddania do użytku 2010
A14 Nüziders - waga stała i waga w drodze przez stacja paliw
A14 Lauterach - waga w drodze
A14 Wolfurt - waga w drodze po obu stronach

 

i cennik tegoroczny ???

 

- do 100 kg więcej - 70 EUR 
- do 200 kg więcej - 140 EUR 
- do 350 kg więcej - 210 EUR 

 

przy przekroczeniu DMC >= 10% zakaz dalszej jazdy

przy przekroczeniu DMC <10% - mandat i rozładunek

 

Należy pamietać także o...

 

- DMC samochodu - nośność opon zgodna z naciskiem na oś i suma nośności wieksza jak 10% DMC w dowodzie, opony nie moga byc sparciałe, nierówno zużyte - nie zawsze musza byc o takim samym wzorze bieżnika

- DMC przyczepy - nosność opon zgodna z oznaczeniem na tabliczce lub dowodzie.

 

Oświetlenie samochodu - np w Austrii i Słowenii nie wolno jeździć na światłach innych niż fabryczne, jeśli są inne to musza byc oznaczone (np jako dzienne i posiadać homologacje na dany kraj) - wiec jesli ktos ma "pseudo dzienne" z Chin - to lepiej ich nie włączać ...

 

 

 - słyszałem na rozmowach i na CB, że opony nie mogą być starsze jak 7 lat w Austrii - ktos to moze potwierdzic?

 

 

chyba pomoglem - ale sie rozpisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wal z Łodzi na Czechy - masz bezpłatną autostradę do samej granicy , Wiedeń też praktycznie omijasz bez korków i do Gratz-u jedziesz jak po sznurku ale tam jak byś chciał przenocować na parkingu to szukaj albo wczesnym wieczorem albo kilkanaście km wcześniej bo pózno w nocy ostatnie 2 mopy są zabite na amen .

Tak właśnie planowałem jechać. Zdziwiło mnie jak dużo osób jedzie przez Słowację i Węgry. Stąd moje zainteresowanie czym jest to podyktowane, zwłaszcza jadąc zestawem.

Później usłyszałem że Austryjacy zaczęli "polować" na turystów z wagami. Sam faktycznie nigdy nie ważyłem wszystkiego co wkładam do budki i nawet nie wiem czy się mieszczę z masa całkowitą czy ją przekraczam.

Do CRO ostatni raz z budką jechałem z 7 lat temu przez Austrię i nikt mnie nie kontrolował, nawet na granicy z CRO jak podjechałem to celnik się uśmiechnął, dosłownie poszczekał-odszczekał do mojego Yorka, który usilnie zaznaczał swoją obecność w aucie. Celnik machnął ręką i nawet do ręki dokumentów nie wziął, w sumie to nawet się nie zatrzymałem tylko zwolniłem autem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dlatego podniosłem dmc przy zakupie o 200kg i teraz pakuje się spokojnie ale z rozsądkiem. Ładowność przyczepy to 580kg minus wyposażenie stałe oraz 900kg w samochodzie. Jedyny minus to silnik a w zasadzie sprzęgło. Teraz kiedy mam w planach wymianę holownika w ciągu 2 lat to każdy wyjazd gdzie mam sąsiadów z Europy to cenna lekcja motoryzacji. Chciałabym kupić coś na 5-7 lat, rozsądny mocny koń a później możliwe,ze będzie camper.

Z ciekawości chętnie trafilbyn na wagę, teraz wracając z wczasow dopakowany solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

..... jak rzucasz sie w oczy........ NIGDY nie dostałem MANDATU....nośność opon........

Ło matko, obciąć posta na telefonie to masakra.

 

Mam busa kolorowego więc lubią mnie zatrzymywać, na szczęście bez konsekwencji, holownik z budą też jakoś zwabia kontrole - w tym roku wszystko zmienione to może będzie spokój B), ale generalnie ładnie to rozpisałeś jeśli chodzi o wagi.

Mnie ważą minimum raz na rok, czasem dwa razy, bez przeładowania więc bez szans na mandat ale troszkę stresu zawsze było.

A z oponami jeszcze jedna uwaga - rozmiar oczywiście zgodny z homologacją, i nośność i indeks prędkości tak samo.

 

Wysłane z telefonu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne :)

 

Tak z dodatkowych informacji na temat ważenia dowiedziałem się od kuzyna, który ma transport ciężki powiedział mi, że go często ważą na terenie Niemiec, Austrii i zawsze jest tolerancja 10% czy to jedzie ciągnikiem z naczepą czy busem przynajmniej tak miał do tej pory i wszystko było OK. Tak jak pisał Bartek za to jest tylko albo aż 30 Euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W Austrii za kontrolę pojazdów ciężarowych oraz pilnowanie wagi odpowiedzialni są Federalny Urząd Transportowy, a także Departament Federalnego Ministerstwa Innowacji w Transporcie i Technologii. Regulacje dotyczące masy oraz tolerancji w ważeniu pojazdów zawarte są w dokumencie nazwanym Motor Vehicle Act i zgodnie z tym rozporządzeniem nie istnieje żadna oficjalna tolerancja dotycząca przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Podczas przekroczenia DMC o wartość nie większą niż 2% inspektorzy mogą jednak zastosować ostrzeżenie dla kierowcy, które wiąże się z brakiem żadnych konsekwencji."

Pierwszy wynik wyszukiwania. W Austri 2% dotyczy każdego przepisu drogowego, także prędkości.

http://www.tirstop.pl/wagi-drogowe-tolerancja-w-krajach-ue-cz-1/

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... za kontrolę pojazdów ciężarowych ...

 

No to jeszcze poszukaj co w Austrii oznacza pojazd ciężarowy i od jakiego tonażu ... 

 

Takie kopiowanie wyrwanych z kontekstu fragmentów to ferment i popłoch ... od 10 lat nic sie w Austrii nie zmieniło jedynie cennik i lokalizacja wag ...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.