Skocz do zawartości

Budżetowy solar 190W - Niezależność energetyczna


adicom

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz na moje uchwyty może jakaś nowa myśl/pomysł się urodzi. Zdecydowałem się na zrobienie uchwytów bo kupno oryginalnych na dwa panele to 3/4 ich ceny :pad:  Krążki aluminiowe o średnicy 80mm i grubości 30mm (cięte z belki i obrobione na tokarce (wyszło 3,5kg x 15zł./kg. robocizna gratis po znajomości) + blacha aluminiowa 3mm (troszkę szukania na skupie złomu (15zł) wygięta w kątownik 30x30 i długości 40cm na maszynie do gięcia parapetów (30zł). Kątowniki narożne zrobiłem sam i przynitowałem oraz przykleiłem do krążków. Razem 97,5zł + nity zrywalne + wkręty, suma sumarum jakieś 115zł za dwa komplety uchwytów narożnych czyli 8szt. + 8szt. kątowników do montażu na środek ścian (jeszcze nie zamontowane). Dystans pod klej zrobiłem z gumy 3mm (wycięte wybijakiem/wycinakiem fi 5mm) przyklejonej na ociupinkę kleju do szyb. Dzisiaj poskręcałem tyle na ile mi czasu starczyło (bez środkowych kątowników). Wygląda bardzo porządnie. Wydaje mi się że prędzej dach mi wyrwie niż te panele (wymiary 673 x 673 x 30 mm / 5.5 kg 60W).

 

Panele gotowe do przyklejenia.

Jak już porobicie mocowanie to proponuję jeszcze dorwać gdzieś kawałek pleksi lub na przykład spienionego pcv i zrobić sobie owiewkę. Tak wiem, że za 150 plnów można kupić oryginalną ale ja mam za darmo, bo z garażowych że tak powiem śmieci. Główny napór powietrza jest właśnie na nią, a nie na panel. Tak jak wspomniałem drugi sezon wszystko to jeździ i trzyma się śmiertelnie poważnie. Szarpałem nawet ostatnio panel żeby sprawdzić czy mróz (przyczepa stoi tylko pod plandeką) gdzieś czegoś nie podsadził ale nic. Mam tylko nadzieję, że panel będzie działał jak najdłużej, bo trochę nie przemyślałem mocowania kątowników (śruba+nakrętka zamiast wkrętów) i jak coś padnie to odciąć to od dachu będzie bardzo ciężko. Zamiast przelotki dachowej, puszka hermetyczna (za 5 zł), wszystko doszczelnione mamutem. Kable i złączki oryginalne solarne. 

 

ed6556765087a214680519616d014c19.jpg

 

Skoczę jutro na skup złomu może jeszcze nie wywieźli do huty tych blach aluminiowych. Jeżeli będą to wezmę i na giętarkę. Jak coś "urodzę" to zapodam zdjęcia.

post-7905-0-89507000-1495648635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panele gotowe do przyklejenia.

 

Skoczę jutro na skup złomu może jeszcze nie wywieźli do huty tych blach aluminiowych. Jeżeli będą to wezmę i na giętarkę. Jak coś "urodzę" to zapodam zdjęcia.

Blachy były!  Owiewki zrobione! Koszt obu to 28zł. Następne zdjęcia z montażu. Pozdrawiam :hej:

post-7905-0-84785500-1495738644_thumb.jpg

post-7905-0-04203500-1495738760_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troche dalej od solara zamontuj owiewke żeby później łape z gąbką wsadzić i umyć, albo chociaż jakąś szczotke z szamponem

Ma się rozumieć że tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz puszki i przejscia dachowego kolonwylotu spalin to slaby pomysl... chyba ze nie bedziesz jezdzil zima i jesieni to ujdzie...

 

 

I jeszcze jedno... jak uzywasz solara i MPT to odbiorniki pod wyjscie a nie pod aku... nie naladujesz go nigdy w ten sposob do konca...

 

Jaki przekroj przewodow 1,5-2 mmkw?

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz puszki i przejscia dachowego kolonwylotu spalin to slaby pomysl... chyba ze nie bedziesz jezdzil zima i jesieni to ujdzie...

Dlaczego słaby pomysł? Ten otwór już był, Ja tylko wywierciłem dziurkę w blasze. Przyczepy używamy tylko w okresie letnim nie licząc majowego wypadu na rybki. Przyczepa od września do kwietnia garażowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima przy zmianach naglych temp to izolacja na przewodach po 1-2 sezonach speka... ale jak jezdzisz poza zima to ok.

Specjalnie przewody umieściłem w peszlach. Ich wymiana w przypadku jak piszesz spękania/skruszenia to chwilka i koszt niewielki. Jeżeli uchwyty na peszlach szlak trafi to też koszt śmieszny i roboty na 0,5h. Starałem się wszystko przewidzieć ale jak to będzie to czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ie.

 

No to testowania zycze a pozniej... "bohater w swoim domu" i browarek... :-)

Dziękuję i przepraszam za posty #68 i #71 w temacie http://forum.karawaning.pl/topic/23071-panele-sloneczne-aku-solary-wybor/page-5troszkę się uniosłem niepotrzebnie. Nawiązałem kontakt z kolegą tarapukuara i wszystko mi wytłumaczył. Nawiasem mówiąc to u Niego poczyniłem zakupy panele po 210zł i regulator za 232zł z odbiorem osobistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Podepne sie pod temat bo tez chce zamontowac solar. W swoim beyerlandzie mam bojler na 230v, cala reszta idzie z aku. Czy jest jakas moliwosc i czy bedzie to wydajne aby korzystac z cieplej wody z pomoca solara?

Nie. Bojler zamień na gazowy ten sprzedaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Podepne sie pod temat bo tez chce zamontowac solar. W swoim beyerlandzie mam bojler na 230v, cala reszta idzie z aku. Czy jest jakas moliwosc i czy bedzie to wydajne aby korzystac z cieplej wody z pomoca solara?

 

Generalnie jest tak, jak napisał Kolega (post #44), a jeśli ciepła woda jest niezbędna w dużej ilości tam, gdzie nie ma dostępu do ~230 V, to tylko wydajny bojler gazowy.

Nie napisałeś nic, jaki model bojlera posiadasz, więc trudno cokolwiek bliżej powiedzieć.

Jeżeli pomyliłeś np. bojler z termą, która może mieć ok. 300 - 350 W, to teoretycznie, przy niezbyt dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, dobrym nasłonecznieniu i odpowiedniej mocy instalacji PV oraz dobrze dobranym akumulatorze (typ i pojemność), zasilanie takiej termy przez krótki okres czasu i przy pomocy przetwornicy jest możliwe.

Zastanawiam się jednak nad sensem, bo tego typu zamiana energii zawsze będzie mało efektywna.

W takich samych warunkach nasłonecznienia, pozostawiona na słońcu woda, np. w 20 litrowym kanistrze, będzie wręcz gorąca :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.