Skocz do zawartości

Czy uszkodze akumulator ??


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie zwiazane z akumulatorem w mojej przyczepie. Otoz jest to Centra Futura 75Ah. Sa to aku bezobslugowe a wiec w jakis sposob trwale zamkniete. Obawiam sie ze nie ma otworow wentylacyjnych dla gazow.

Mam prostownik samoczynny z amperomierzem za 60 pln. Nie wiem czy ten prostownik nie przeladuje tego aku dlatego zadaje pytanie tutaj. Zrobilem maly test i prosze o pomoc w interpretacji wynikow.

Przed ladowaniem aku mial napiecie 12.5V (i w okienku kontrolnym jest zielona kropka) wiec na moje oko byl naladowany.

Po 20 godzinach ladowanie spadlo z 2.5A do 1.5A a napiecie wzroslo z 12.5V do 15.2V od kilku godzin wynosi 15.2V.

 

I teraz pytanie: Czy taki prostownik nadaje sie do ladowania tego aku non-stop ?

Czy prad 1.5A podawany przez kolejne 2-3 dni non-stop jest w stanie rozsadzic ten aku?

Chodzi mi o to ze chce ten prostownik podlaczyc na stale tak aby przy podaniu 220V na przyczepe nastepowalo automatyczne ladowanie aku. I przez caly postoj na polu niech sie laduje.Czy to sie tak da ?

 

Wielkie dzieki za pomoc.

 

I jeszcze jedno pytanie przy okazji. Czy lampy zewntrzne (nad drzwiami zewnetrznymi) dzialaja w waszych przyczepkach na 12V czy na 220V ? Bo moja nie dziala i nie wiem jak jest zasilana. Na obudowie pisze 220V ale jak wykrecilem zarowke to ona jest 12V. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15,2 V to trochę za dużo

 

powinno być max 14-14,v

 

prostownik sam powinien ustalic stopień ładowania

 

troszkę martwi mnie to napięcie 15V - moze tam jest jakaś regulacja - bo to troszkę za dużo i faktycznie w takim wypadku moze aku paść

 

normalny prostownik nie powinien doprowadzić do wybuchu aku chyba że ma rozwalony regulator napięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz jest to Centra Futura 75Ah. Sa to aku bezobslugowe a wiec w jakis sposob trwale zamkniete. Obawiam sie ze nie ma otworow wentylacyjnych dla gazow.

Jest to moim zdaniem obecnie najlepszy akumulator na rynku z 3 letnią gwarancją i bezpłatnym programem asistance.

Akumulator ma z czoła zawór bezpieczeństwa, pod który w moim przypadku jest podłączona cienka rurka odprowadzająca ew. gazy na zewnątrz auta (aku mam wewnątrz kabiny pod nogami pasażera :ok: ).

Takim prostownikiem nie wolno ładować akumulatora permanentnie. Nadaje się do tego jedynie prostownik automatyczny np taki:

http://www.allegro.pl/item386391613_automatyczny_prostownik_6v_12v_7a_mikroprocesor.html

http://www.allegro.pl/item381201353_prostownik_12v_automatyczny_oryginal_holender.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14,4 volt powinno być w aucie przy odpalonym silniku, natomiast prostownikiem spokojnie możesz ładować do 15,5 volta i napewno nic się nie stanie, nowe, automatyczne prostowniki do takiego napięcia własnie ładują

Chodzi mi o to ze chce ten prostownik podlaczyc na stale tak aby przy podaniu 220V na przyczepe nastepowalo automatyczne ladowanie aku. I przez caly postoj na polu niech sie laduje.Czy to sie tak da ?

Czy w twojej przyczepie nie ma transformatora, że chcesz go zastąpić akumulatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim prostownikiem nie wolno ładować akumulatora permanentnie. Nadaje się do tego jedynie prostownik automatyczny np taki:

http://www.allegro.pl/item386391613_automatyczny_prostownik_6v_12v_7a_mikroprocesor.html

http://www.allegro.pl/item381201353_prostownik_12v_automatyczny_oryginal_holender.html

 

Wlasnie pytam dlaczego nie wolno?

Wspomniane oferty z allegro maja jedna zasadnicza wade: wymagaja inwestycji a ja prostownik juz mam i do tego wydaje sie ze calkiem niezly bo po 2 dniach prob non-stop napiecie nie wzroslo ponad 15.3V a prad ladowania oscyluje wokol 1A.

Wiec wydaje sie ze nic groznego nie moze sie stac ale pewnosci nie mam wiec pytam :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy cyklicznej zależy nam na pełnym i szybkim naładowaniu akumulatora. W takim wypadku można stosować

prąd ładowania w zakresie 0,1...0,25C,i należy ustawić nieco wyższe napięcie ładowania − 2,4...2,5V/ogniwo.

Gdy jednak akumulator ma pracować w urządzeniu, w którym będzie ciągle do ładowywany, nie wolno ustawiać tak dużego napięcia ładowania.

Przy pracy buforowej należy ustawić napięcie rzędu 2,25...2,30V/ogniwo (nominalnie 2,275V).

Przy takim napięciu ciągły prąd doładowujący będzie miał wartość rzędu0,0005... 0,004C, co całkowicie wystarczy do uzupełnienia strat wynikających

z samorozładowania. Przy tak małym prądzie, gazy powstające przy pełnym naładowaniu na bieżąco rekombinują na ujemnej elektrodzie zamieniając się w wodę

akumulator nie traci pojemności wskutek wysychania.

Gdyby jednak akumulator pozostawał stale pod napięciem 2,4...2,5V/ogniwo, prąd doładowania byłby dużo większy, co wydatnie skróciłoby czas pracy akumulatora. .

Jak widać,utrzymywanie na akumulatorze napięcia

2,5V/ogniwo skróci kilkakrotnie czas jego służby. A w optymalnych warunkach(T=20...22°C, U=2,23....2,33V/ogniwo)przeciętny czas życia akumulatora przy

pracy buforowej wyniesie około 5 lat. Cytat z książki.

 

Czyli jeśli aku będzie stale pod napięciem to max napięcie 13,5 -13,8V.

Jeśli Ładujesz i Odłączysz to 15,2 V jest ok, pozostawienie go spowoduje wygotowanie elektrolitu i utratę pojemności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.