Skocz do zawartości

Czy wielkość ma znaczenie


Zulos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przeglądając forum napotkałem wiele spostrzeżeń, że w układzie 2+2, cepka o wielkości budy 390-420 to będzie zdecydowanie za mało (a do takiej się przymierzam).

Moje dotychczasowe spostrzeżenia i doświadczenia to karawaning namiotowy (powiedzmy, że duży, w miarę wypasiony namiot) często z towarzyszeniem znajomych z cepkami.

Uważam, że przy założeniu, że jeździmy w sezonie letnim - od połowy maja do połowy października - to wielkość nie ma aż takiego znaczenia.

Z moich obserwacji wynika, że z przyczepy wychodzi się rano po obudzeniu i wraca w nocy na spanie, a czas wolny i tak spędza się na zewnątrz - nawet jak pada deszcz (oczywiście pomijam sytuacje, że przez cały tydzień leje i w przedsionku powódź)...

Dla mnie najistotniejsze elementy przyczepki to:

- jak największa lodówka,

- łóżko ze stałym materacem (nie rozkładane) dla rodziców, co by się wygodnie wyspać, bo stare sterane kręgosłupy nie lubią łączonych materacyków;-)

Rozmiar kuchni i łazienki się dla mnie nie liczy. Co do tej pierwszej to i tak mamy kuchnię zewnętrzną i przyrządzać posiłki wolimy w przedsionku, a łazienka to wiadomo - nikt z moich znajomych nie korzystał jeszcze z prysznica w swojej cepce;-)

Więc powiedzcie mi - o co chodzi z tym rozmiarem?

Rozumiem, że ma on znaczenie w przypadku użytkowania przyczepy w miesiącach zimowych (choć jeżdżę na nartach nie zamierzam z cepką jeździć w Alpy;-), ale uświadomcie ignoranta jakie to ma znaczenie przy wyjazdach letnich?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 174
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zawsze mówiłam, że wielka przyczepa nie jest dla mnie... Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i zasmakowałam w większej przestrzeni życiowej ;)
Adria miała 360 cm, Amara 500 cm, a Ventana 558 cm w środku, 615 cm na zewnątrz, 766 cm z dyszlem, zestaw z autem ma prawie 13 metrów...

Też jesteśmy z tych "nocujących" w przyczepie, a dzień to najczęściej zwiedzanie, spacery, pływanie, rowery.

Do tego jeździ z nami duży pies i dosyć miałam przeskakiwania go nocą, kiedy chciałam iść do kibelka :)

Na dodatek nie jesteśmy w stanie wytrzymać więcej niż dwa, trzy dni w jednym miejscu, więc zwykle nie rozkładamy przedsionka.

Czasem jak pada, to nawet daszka nie rozkładamy, żeby potem nie wozić na kolejne miejsce mokrego.

Dlatego przydaje się "pokój dzienny" (mamy układ: piętrówka dla dzieci, stałe dla rodziców i rozkładane ze stołu służące właśnie jako jadalnia).

I nam właśnie tak pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa przyczepa,więcej miejsca,więcej przestrzeni,więcej wygody. Jak rano w 4 zaczniecie się krzątać po przyczepie zaczniesz być może odczuwać brak tego pół metra ;)

To czego potrzebujesz i tak wyjdzie w trakcie użytkowania.

Pamiętam jak dziś że dla mnie konieczny był prysznic przy zakupie. Trafiła mi sie cepa bez,ale kupiłem ją z myślą że i tak zamontuje,po roku okazało się że prysznic jest mi zbędny i dawno o nim zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeździ z nami duży pies i dosyć miałam przeskakiwania go nocą, kiedy chciałam iść do kibelka :)

Czyli możecie wszystko zwalić na biednego czworonoga...

Ja nie mam co przeskakiwać, więc ten argument mi odpada;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek nie jesteśmy w stanie wytrzymać więcej niż dwa, trzy dni w jednym miejscu, więc zwykle nie rozkładamy przedsionka.

Czasem jak pada, to nawet daszka nie rozkładamy, żeby potem nie wozić na kolejne miejsce mokrego.

No my raczej wypracowaliśmy sobie metodę 5+ i raczej nie jesteśmy nigdy w jednym miejscu krócej, stąd klamoty zawsze trzeba rozłożyć

Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i zasmakowałam w większej przestrzeni życiowej ;)

To akurat rozumiem i nie podlega dyskusji;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kiedy przesiadałem się z Niewiadówki na obecną 4 metrową to miałem wrażenie, że jest ogromna. Teraz zaczynamy trzeci w niej sezon i już coraz częściej rozglądamy się za większą. Z jednej strony ta jest ok, bo ma wszystko albo prawie wszystko co potrzeba ale syn mały jeszcze to śpi na hamaku, który może jeszcze z rok albo dwa będzie wystarczający, a później trzeba będzie coś kombinować.  Wszystko też zależy od tego jak się spędza czas. My dużo chodzimy, zwiedzamy więc przyczepa służy do spania i dość często zmieniamy lokalizację więc targanie jakiegoś kloca 6 metrów jakoś mi się nie uśmiecha. Gdybym jeździł w jedno miejsce na cały urlop to raczej bym się nie zastanawiał i kupił najdłuższą jaką mógłbym uciągnąć. Jeździmy z 2 dzieci i raczej nie używamy przedsionka tylko daszek. Nie wozimy też żadnego zbędnego szpeju więc wszystko co potrzebujemy wozimy w przyczepie ewentualnie w aucie. Jedyne czego używamy na zewnątrz to szafka kuchenna z decathlonu, bo miejsca na produkty spożywcze zawsze nam brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa przyczepa,więcej miejsca,więcej przestrzeni,więcej wygody. Jak rano w 4 zaczniecie się krzątać po przyczepie zaczniesz być może odczuwać brak tego pół metra ;)

No tak - w domu mamy trzy łazienki więc nie ma problemu ogarnąć 4 osoby;-)

 

Ale gdzie ten sezon letni sp%2

Właściwie zawsze zagranica - Węgry, Chorwacja, Włochy...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem rozmiar 500 później 450, teraz 550.  Stałe łóżko dla rodziców + piętrusy dla dzieciaków i do tego stolik z kanapami na środku. Duża łazienka :), z prysznica korzystamy w PL bardzo często, w Europie prawie wcale.

 

Jeżeli stać Cię na zakup movera, a holownik może ciągnąć wiele, masz prawko i nie boli Cię viatoll to idź w kierunku dużej.

 

Jaka jest różnica w jeździe z małą a dużą ? przez 99,9% jazdy żadna. Na campingu mając movera możesz być lepszy w manewrach niż z małą bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam kilka osób które podobnie myślało a po roku przyczepy były sprzedawane bo rozmiar około 400 dla 4 osobowej rodziny był za mały. Zacznij rozglądać się za czymś w okolicach 470.

Niby to rozumiem, ale przez kilka lat wystarczał nam namiot, więc myślę, że analogicznie na kilka lat wystarczy nam mała przyczepa...

Poza tym - jak na razie - trzyma mnie mały holownik;-(

I tak przed zakupem cepki zamierzam go zmienić, ale to wciąż będzie DMC max. 1200

Jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kiedy przesiadałem się z Niewiadówki na obecną 4 metrową to miałem wrażenie, że jest ogromna. Teraz zaczynamy trzeci w niej sezon i już coraz częściej rozglądamy się za większą. Z jednej strony ta jest ok, bo ma wszystko albo prawie wszystko co potrzeba ale syn mały jeszcze to śpi na hamaku, który może jeszcze z rok albo dwa będzie wystarczający, a później trzeba będzie coś kombinować.  Wszystko też zależy od tego jak się spędza czas. My dużo chodzimy, zwiedzamy więc przyczepa służy do spania i dość często zmieniamy lokalizację więc targanie jakiegoś kloca 6 metrów jakoś mi się nie uśmiecha. Gdybym jeździł w jedno miejsce na cały urlop to raczej bym się nie zastanawiał i kupił najdłuższą jaką mógłbym uciągnąć. Jeździmy z 2 dzieci i raczej nie używamy przedsionka tylko daszek. Nie wozimy też żadnego zbędnego szpeju więc wszystko co potrzebujemy wozimy w przyczepie ewentualnie w aucie. Jedyne czego używamy na zewnątrz to szafka kuchenna z decathlonu, bo miejsca na produkty spożywcze zawsze nam brakuje. 

No my też nie spędzamy za dużo czasu na piczce (tzn. na pitch'ce;-) na kempingu i dlatego upieram się, że rozmiar cepki aż takiego znaczenia nie ma. Z reguły robimy urlopy łączone (np. 5 dni Chorwacja i 5 dni na basenach na Węgrzech). No i mamy dwie córki (7 i 6 lat), więc na najbliższe lata mała cepka powinna wystarczyć.

A jak za 5 lat będę chciał zmienić, to może nie będzie aż tak strasznego problemu sprzedać za dobre pieniądze od I właściciela, garażowanej i mało używanej cepki, co by zamienić na większą, nie?;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stać Cię na zakup movera, a holownik może ciągnąć wiele, masz prawko i nie boli Cię viatoll to idź w kierunku dużej.

Niestety towcar.info brutalnie sprowadza mnie na ziemię, jeśli chodzi o możliwości obecnego holownika i dość ogranicza mnie także przy przyszłym.

Myślę, że to jest dobra opcja na najbliższe powiedzmy 5 lat, a później można zmienić i cepkę i holownik;-) Jednak w 3,5 t chciałbym się zmieścić...

a w jakim wieku masz te dzieci ? Jeżeli mogą spać razem to w rozmiarze 450 na siłę dacie radę.

6 i 7 lat - drobne dziewczynki

po tatusiu oczywiście;-)

albo chociaż po mężu matki;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

tak się składa że jeździmy 400setką i mieścimy się w 2+3. Dajemy radę ale musi być przedsionek. Dodam że dzieci w przedziale od 6 do 14. Moim zdaniem jeżeli cepka ma służyć do wyjazdów w ciepłe miejsca to tym bardziej mała, jest mobilniejsza. W Chorwacji to i tak wszyscy chcieli spać w przedsionku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim mokrym snem jest adria altea 402 ph - właśnie głównie z uwagi na wieeelką lodówę, gdzie zmieszczą się napoje i dla dzieci i dla tatusia;-)

tylko cenowo trochę się niestety nie spinam...:-(


Witam wszystkich,
tak się składa że jeździmy 400setką i mieścimy się w 2+3. Dajemy radę ale musi być przedsionek. Dodam że dzieci w przedziale od 6 do 14. Moim zdaniem jeżeli cepka ma służyć do wyjazdów w ciepłe miejsca to tym bardziej mała, jest mobilniejsza. W Chorwacji to i tak wszyscy chcieli spać w przedsionku:)

no właśnie - mój przyjaciel i sąsiad ma leciutką francuską 400-tkę, którą legutko podrasował i jeżdżą nią w 6 osób (w dodatku mieszczą w niej jeszcze ponton z silnikiem) i są zadowoleni - można?;-)


apropopopos lodówki - czy wiecie może jakim cudem Weinsberg podaje, że ich lodówka (podblatowa) ma 107 l, podczas gdy wszystkie inne tego typu lodówki (także inne koncernu Knaus), mają 85, max 90 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.