Skocz do zawartości

Pomoc Elektryka


Ivan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowicze

Potrzebuje pomocy elektryka.

Dzis w nocy przestała mi działać instalacja 12v-brak oświetlenia oraz nie działa pompka wody.

Prąd w gniazdkach jest, bezpieczniki też ok.Dodam iż oświetlenie sterowane jest z panela przy dzwiach-przyczepa Hobby.

Może ktoś zna jakiegoś elektryka w okolicy Koszalin-Kołobrzeg bo obecnie przebywam z rodziną w Gąskach.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

         Jestem tu nowy i dopiero zaczynam przygodę z karawaningiem. Ostatnio zginęło mi oświetlenie w  połowie przyczepy. To znaczy: w przedniej części przyczepy oświetlenie działa i gniazdo na 12V również. Natomiast w łazience i w tylnej części, oraz przed drzwiami oświetlenia  już nie ma. Co może być przyczyną?

         Drugie pytanko. Czy można lodówkę podłączyć bezpośrednio(bez jakichkolwiek przekaźników), żeby pracowała podczas jazdy?

     Jestem totalnym laikiem w tych sprawach a czeka mnie długa wyprawa. Proszę więc Was o pomoc.Z góry wielkie dzięki.

Edytowane przez Dziki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy bezpiecznik odpowiedzialny za tylnią sekcje się nie spalił.

 

Co do drugiego pytania --- to masz wtyczkę - 13 pinową ?

Tak. Wtyczka 13 pin.

Bezpieczniki te co są widoczne sprawdziłem i są ok., ale zajrzę jeszcze raz dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

         Jestem tu nowy i dopiero zaczynam przygodę z karawaningiem. Ostatnio zginęło mi oświetlenie w  połowie przyczepy. To znaczy: w przedniej części przyczepy oświetlenie działa i gniazdo na 12V również. Natomiast w łazience i w tylnej części, oraz przed drzwiami oświetlenia  już nie ma. Co może być przyczyną?

         Drugie pytanko. Czy można lodówkę podłączyć bezpośrednio(bez jakichkolwiek przekaźników), żeby pracowała podczas jazdy?

     Jestem totalnym laikiem w tych sprawach a czeka mnie długa wyprawa. Proszę więc Was o pomoc.Z góry wielkie dzięki.

Ad 2. Można, tylko jak na postoju zapomnisz wyłączyć lodówkę to możesz mieć kłopoty z odpaleniem samochodu. Nawet po stosunkowo krótkim czasie -  ten czas skraca się wraz z wiekiem akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy brak tego 12V nie jest do powiązania z np. Wypięciem wtyczki z cepki na chwilę bo coś chciałeś zrobić, przełozyc kabel itd, lub z zanikiem prądu na polu?

 

Panel przy drzwiach martwy ale stan wody pewnie pokazuje w zbiorniku? O ile ma tą opcję

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a czy brak tego 12V nie jest do powiązania z np. Wypięciem wtyczki z cepki na chwilę bo coś chciałeś zrobić, przełozyc kabel itd, lub z zanikiem prądu na polu? Panel przy drzwiach martwy ale stan wody pewnie pokazuje w zbiorniku? O ile ma tą opcję

Jest to bardzo prawdopodobne. Z tą wodą to nie wiem, ale z wypięciem wtyczki, czy też odłączeniem akumulatora w przyczepce to całkiem możliwe. Wiem, ze aku odpinałem i sprawdzałem czy ma ładowanie z kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ płyta energobloku jaki masz a w zasadzie sterowania w szafie jest jedną płytą gdzie jest 12V i 230V (do bojlera).

W przypadku wypinania wtyczki ze ściany dochodzi do przepięcia z części 230 na 12 i palą się przekaźniki itd.

Można to sprawdzic zwierajac styki przekaźnika (są dostępne) ale trzeba wiedziec o co chodzi.

 

Koledze stalo się to samo w Hobby, naprawa byla poniżej 300zl a gość którego udało się namierzyć do naprawy stwierdził że ma te płyty co chwila do naprawy z tymi samymi objawami. Zalecał aby nigdy nie odpinać 230V od cepki tylko najpierw ze słupka. Podobno pomaga.

 

Nie mniej sam tego nie naprawisz. Postaram się ustalic kontakt do tego elektronika dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ płyta energobloku jaki masz a w zasadzie sterowania w szafie jest jedną płytą gdzie jest 12V i 230V (do bojlera).

W przypadku wypinania wtyczki ze ściany dochodzi do przepięcia z części 230 na 12 i palą się przekaźniki itd.

Można to sprawdzic zwierajac styki przekaźnika (są dostępne) ale trzeba wiedziec o co chodzi.

 

Koledze stalo się to samo w Hobby, naprawa byla poniżej 300zl a gość którego udało się namierzyć do naprawy stwierdził że ma te płyty co chwila do naprawy z tymi samymi objawami. Zalecał aby nigdy nie odpinać 230V od cepki tylko najpierw ze słupka. Podobno pomaga.

 

Nie mniej sam tego nie naprawisz. Postaram się ustalic kontakt do tego elektronika dla Ciebie.

Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wielkie dzięki za pomoc. Okazał się, że jednak bezpiecznik był przepalony,ale tak dziwnie, że prawie niewidocznie. Pomoc fachowca na szczęście nie będzie konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.