Skocz do zawartości

Równoległe podłączenie ładowarki 15V oraz panela foto do regulatora


Stu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dziś temat związany z karawaningiem, ale w szczególny sposób :)

Dostałem z zaprzyjaźnionej firmy prośbę o konsultację takiej oto instalacji:

Panel 50W, do tego regulator 8A oraz akumulator 45Ah. Całość zasila mini-stację przekaźnikową w górach, gdzie nie ma energii elektrycznej (jest tylko okresowe zasilanie z agregatu). Układ pracuje zgodnie z założeniami regulatora solarnego, czyli akumulator jest podłączony do wyjścia z protekcją (11V), zaś odbiornik do wyjścia na obwody zasilające. Problem pojawia się w momencie, gdy jest uruchamiany agregat i trzeba doładować z tego źródła akumulator. Dotychczas odbywało się to za pomocą dodatkowej ładowarki, podłączanej równolegle z wyjściem ze sterownika solara. Jest to jednak dość kłopotliwe i wymaga każdorazowo interwencji użytkownika. Pomysł polega na tym, żeby zastosować zasilacz wysterowany np na 15V i ok 4A i podłączyć go równolegle z panelem do wejścia do sterownika. W teorii każdorazowo po uruchomieniu agregatu prąd ładowania wzrastałby do ok 6A i jednocześnie wykorzystywał funkcjonalność regulatora - kontrolę ładowania akumulatora oraz zabezpieczenie go przed zbyt dużym rozładowaniem. Czy jest szansa, żeby to poprawnie zadziałało? Chodzi o maksymalne uproszczenie instalacji i jej energooszczędność - dobrze byłoby uniknąć dodatkowych elementów sterujących układem...

Pzdr

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator to zwykły Phocos CA08-2. Z danych, jakie znalazłem wynika, że rozłącza ładowanie przy 14,5V, podtrzymuje napięciem 13,7, zaś odłącza akumulator przy spadku do 11,5V. Panel niskonapięciowy, napięcie pracy to ok 17V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czasem prądy z panela nie mają innej charakterystyki niż napięcie i prąd z ładowarki ? Ja u siebie na panelu widzę np. 38-40 volt wchodzące do regulatora czyli w tym miejscu w którym jak rozumiem chcecie podłączyc ładowarkę. Moim zdaniem - zgłupieje, moze sie nie spali choć trudno powiedzieć, trzeba by sprawdzić ale to moze drogo kosztować ;)

 

Ja bym ładowarkę podłączył bezpośrednio pod akumulator - lub do wyjścia na akumulator w regulatorze czyli chyba tak jak to robicie obecnie.

Dlaczego to kłopot ? Nie ma prądu z solara jest ładowanie z ładowarki, są oba prądy to i tak będzie działało, nie ma żadnego to będzie szło z akumulatora na odbiorniki a jak dojdzie do 11.5 to się wyłączy i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak ładowarke podepniesz pod wyjście na aku w regulatorze. Regulator bedzie widział pelny aku i nie bedzie brał prądu z panela. Ja bym zastosował diody na obu układach co by prąd z jednego nie zaklocał pracy drugiego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko ze jak ładowarke podepniesz pod wyjście na aku w regulatorze. Regulator bedzie widział pelny aku i nie bedzie brał prądu z panela. Ja bym zastosował diody np http://www.tme.eu/pl/details/80sq05-dio/diody-schottky-tht/diotec-semiconductor/80sq05/ na obu układach co by prąd z jednego nie zaklocał pracy drugiego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.