Skocz do zawartości

panel 10W do podtrzymania aku - dioda bypass


polo63

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Mam zapytanie dotyczące zamontowanej diody (bocznikującej) bypass w małym paneliku 10W który chcę wykorzystać do "podtrzymywania" akumulatorów. Dioda jest zamontowana tak jak na tym obrazku:
http://1.bp.blogspot.com/-8pn0AsV4FBY/Txxf4Coi_aI/AAAAAAAAAqg/69vmb_5qS5Q/s400/dioda%2Bbypass%2Bw%2Bpanelu%2Bfotowoltaicznym.png

 dioda%2Bbypass%2Bw%2Bpanelu%2Bfotowoltai

i z tego co wyczytałem do moich planów zastosowania panelu muszę ją wlutować w jeden z przewodów, "dlaczemu?" zapytacie, a no temu co by solar mi aku "ładował" a nie z niego prąd przy braku ładowania zabierał - dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa sorki zapomniałem - regulatora nie mam żadnego - chcę bezpośrednio solarek pod aku podłączyć poprzez gniazdo zapalniczki (mobilnie) i czy mi nie cofnie się prąd z akumulatorka gdy "słońca" nie będzie?- o to mi chodzi, piszesz @BartoszK że solar nie zabiera prądu więc może zostać tak jak jest teraz, czy lepiej przelutować te diodę dla moich potrzeb?

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polo, diody nie musi być ponieważ regulator działa jak dioda (tak w uproszczeniu).

Przy połączeniu bezpośrednim, musi być ponieważ solar nocą będzie działał jak grzałka (tak w uproszczeniu).

 

Zastanawiam się tylko czy takie bezpośrednie podłączenie jest. Jak wiemy solary mają dużo wyższe napięcia pracy niż 12V i o ile prąd będzie mały to napięcie dużo za duże dla akku.

Według mnie połączenia bez jakiegokolwiek regulatora nie powinieneś robić.

 

Pytanie też po co? Prąd Ci ucieka z akku czy co?

 

10W przy zakładam "12V" to ok. 0,8A a to nie jest jakis kosmos.

 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@strus251 mój panelik Maximum Pawer Voltage ma rzędu 17,49V więc jak dobry alternator - więc jeśli dobrze rozumiem (i od początku myślałem) ową diodę lepiej przelutować na jeden z przewodów (coby nocą grzałki z solara nie zrobić)?

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do diody to tak, co do napięcia 17,49 to już dobrze uszkodzony alternator a nie dobry ;).

Według mnie może on doprowadzić do uszkodzenia akku podłączony bezpośrednio. 

 

Przy czym ta dioda która jest może tak pozostać, ona nie jest bypass tylko zabezpiecza panel przed odwrotnym podpięciem do akku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polo, diody nie musi być ponieważ regulator działa jak dioda (tak w uproszczeniu).- nie mam regulatora

Przy połączeniu bezpośrednim, musi być ponieważ solar nocą będzie działał jak grzałka (tak w uproszczeniu).- czyli przelutować diodę z obrazka na jeden z kabli?

Zastanawiam się tylko czy takie bezpośrednie podłączenie jest. - nie wiem o co chodzi

Jak wiemy solary mają dużo wyższe napięcia pracy niż 12V i o ile prąd będzie mały to napięcie dużo za duże dla akku. - nawet ponad 70Ah kwasowego?

Według mnie połączenia bez jakiegokolwiek regulatora nie powinieneś robić. Pytanie też po co? Prąd Ci ucieka z akku czy co? 10W przy zakładam "12V" to ok. 0,8A a to nie jest jakis kosmos-chodzi mi o uzyskanie efektu "podtrzymania akumulatora "(zimowe przestoje)z ładowarki 230V ale przy zastosowaniu panela 12V, no i wykorzystywaniu go latem do "bilansowania strat" na pokładzie kamperka (światło, ładowarki), dlatego taki mały wybrałem by nie przeładował mi właśnie akumulatora/rów.

 

 

Pogadamy o tym jeszcze na zlocie @strus251 bo mam więcej pytań jeszcze - myślałem że uda się ten temat w jednym krótkim zdaniu zamknąć, a tu dłuższa dysputa się szykuje :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwazor wszystko dobrze piszesz -ale ja tylko tego jednego solara będę używał do ww. celów i nie chcę by mi aku rozładował,a wręcz odwrotnie i stąd pytanie czy diode mam przełożyć na jeden kabel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle na ile ogarniam fotowoltaikę, to ta dioda w tym układzie ma za zadanie właśnie wyłączyć "z obiegu" panel, który został zacieniony, jako dioda bocznikująca, ale imho nie zabezpieczy przed rozładowaniem akumulatora.

Swoją drogą, panel słaby, pozornie moc idealna do zasilania podtrzymującego, ale takie ładowanie bez choćby najprostszego regulatora i tak może zaszkodzić aku, zamiast go konserwować. Jest to ładowanie ciągłe (nawet najprostszy regulator PWM ładuje pulsowo), nic nie zabezpiecza przed przeładowaniem (nie odcina, po osiagnięciu max. napięcia w pełni naładowanego akumulatora), nie ma żadnych zabezpieczeń (każdy rpraktycznie regulator ma o ile nie fizyczne - to przynajmniej logiczne zabezpieczenia przeciwspięciowe itp. które odetną ładowanie aku w razie potrzeby). Nawet jeżeli wepnie się diodę, to w nocy dioda będzie się grzała non stop.

 

Sposób ładowania (ciągły) jest ważny w przypadku aku kwasowego lub AGMa, zwykłych, tj. bez tzw. pancernych płyt dodatnich, po prostu ciągłe ładowanie aku kwasowego (rozruchowego) małym prądem nie jest wskazane.

 

Napięcie ładowania jest zdecydowanie za wysokie, a może być i wyższe, bo podajesz Pmp, które jest teoretycznie najniższym napięciem. Zaśniedzieją gdzieś styki i może pójść sporo wyższe (napięcie rozwarcia), pod 22-24 V, i będzie niefajnie.

 

Pomysł prosty, ale bez regulatora na zimowy postój nie halo, i nawet 10-ki bym tak nie zostawił. W słoneczne dni zimą aku będzie dawał ponad 1A ładowania, dużo za wysokim napięciem (o cirka 3-3,5V). Wiosną nie musi, ale może być zonk, czemu aku w cepie wytrzymuje godzinę pod obciążeniem, skoro mógłby 5.

 

Koszty regulatora ładowania są żadne, zużywany prąd niewielki, tym bardziej, że do tego napięcia zwykły góra 3-5 amperowy PWM byłby jak najbardziej ok, koszt może 50 zł za produkt o cokolwiek znaczącej marce

 

Poprawcie mnie, jeśli coś pokręciłem, ale nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.