Skocz do zawartości

Pierwsza podróż z przyczepą - jaka przyczepa?


LongAiR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

szykujemy się z rodziną do wyjazdu na 3tyg do Włoch na przełomie czerwca i lipca. W tym roku postanowiliśmy wypożyczyć przyczepę żeby zobaczyć czy nas to w ogóle kręci, bo do tej pory objechaliśmy Europę z namiotem i chyba czas na zmiany :)

 

Pytanie mam właściwie jedno na początek:

 

1. Jaka przyczepa?

Przetrzepałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaką masę przyczepy mogę pociągnąć i jestem w kropce. Mam doświadczenie z przyczepką towarową i nie planuję na razie robić B+E, więc musi wystarczyć samo B.

 

Parametry mojego samochodu z DR (Citroen C4GP, 1.6blueHDI, 120KM, automat):

F1: 2205

F2: 2205

F3: 3405

G: 1359

O1: 1500

 

Czy mam szukać przyczepki do 1200 (F3-F1)? Czy może być cieższa byle suma DMC była mniejsza niż 3.5t?

 

Jedziemy w 4 osoby: 2dorosłych i 2dzieci (1,5 i 3 lata).

 

Przyda się każda wskazówka, modele przyczep, sama informacja jaka DMC, na co zwrócić uwagę przy wypożyczeniu.

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie! :)

Edytowane przez LongAiR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ciągnąc maksymalnie przyczepę o DMC 1500, z tym, że dopuszczalna masa zestawu to 3405 - czyli tyke maksymalnie może ważyć Twój cały zestaw. Oczywiście z tym silnikiem to szukałbym budy jak najlżejszej - nie chodzi o DMC a masę rzeczywistą

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ciągnąc maksymalnie przyczepę o DMC 1500, z tym, że dopuszczalna masa zestawu to 3405 - czyli tyke maksymalnie może ważyć Twój cały zestaw. Oczywiście z tym silnikiem to szukałbym budy jak najlżejszej - nie chodzi o DMC a masę rzeczywistą

Widzę, że holownik mamy podobny. Z doświadczenia możesz mi napisać w jakim obszarze jeśli chodzi o masę rzeczywistą celować? Akurat to auto mam od niedawna i zastanawiam się jak się będzie sprawować z przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że holownik mamy podobny. Z doświadczenia możesz mi napisać w jakim obszarze jeśli chodzi o masę rzeczywistą celować? Akurat to auto mam od niedawna i zastanawiam się jak się będzie sprawować z przyczepą.

 

Podobny, ale Ty masz nowszy silnik, który ma więcej KM i większy moment obrotowy, ale za to auto trochę jednak większe - chociaż masz nowego C4GP, więc w nich zeszli trochę z wagi.

 

Wg mnie spokojnie możesz celować do rzeczywistej wagi 1300 - nie mylić z DMC. Bo DMC możesz mieć i 1500, ale chodzi o to ile do przyczepy załadujesz. Czyli przykładowo, pożyczasz cepę z DMC 1500, której waga rzeczywista na pusto to 1100 kg. Ładujesz do niej 200 kg klamotów i jej masa rzeczywista to 1300 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz B+E to max DMC przyczepy możesz mieć 1295 kg

 

Racja, zapomniałem o B+E. Więc zgadza się ;)

Maksymalnie przyczepa DMC 1200 kg..

 

Bo? To, że DMC zestawu = 3405 nie oznacza, że od tego odejmujemy DMC pojazdu i zostaje nam tyle DMC na przyczepę.  Pozycja w F3 to nie jest suma F2 i O1 - to nie ma z tymi masami nic wspólnego. DMC przyczepy dla tego auta to 1500 kg, a w jakim stosunku wag to będzie to jest inna sprawa. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - ważne aby przy ważeniu auta i przyczepy nie wyszło więcej jak 3405 kg dla sumy wagi auta i przyczepy...

 

ważony możesz być w Czechach, Austrii, Słowenii i Włoszech.... czyli praktycznie wszędzie ... w nocy mniejsze ryzyko wagi 

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki potrzebowałem potwierdzenia jak, że dobrze wyliczyłem 1295 :)

 

Znalazłem 2 przyczepy 1200 i 1250 więc na spokojnie się z nimi zabiorę.

 

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

A możecie mi jeszcze powiedzieć jak to jest ze spaniem "na haku"? Prawdopodobnie ze 2 noce będziemy chcieli na autostradzie spędzić przy stacji, ale nie wiem jak to jest z przepisami. Jedziemy przez Niemcy - Austria - Włochy.

 

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi jeszcze powiedzieć jak to jest ze spaniem "na haku"? Prawdopodobnie ze 2 noce będziemy chcieli na autostradzie spędzić przy stacji, ale nie wiem jak to jest z przepisami. Jedziemy przez Niemcy - Austria - Włochy.

 

 

Ja wjeżdżam na stację, szukam miejsca najlepiej obok innych zestawów/kamperów , sprawdzam czy obok nie stoi TIR chłodnia (całą noc chodzi sprężarka i nie da się spać), rozkładam 2 tylne łapy a z przodu unoszę trochę na kole podporowym żeby odciążyć auto i usztywnić przyczepę i tyle. W sezonie o 22-23 robi się bardzo tłoczno na stacjach. Czasami mijam 2-3 stacje żeby znaleźć fajne miejsce i się wyspać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie o 1:1,33 ;)

 

 


Racja, zapomniałem o B+E. Więc zgadza się  ;)


 

Bo? To, że DMC zestawu = 3405 nie oznacza, że od tego odejmujemy DMC pojazdu i zostaje nam tyle DMC na przyczepę.  Pozycja w F3 to nie jest suma F2 i O1 - to nie ma z tymi masami nic wspólnego. DMC przyczepy dla tego auta to 1500 kg, a w jakim stosunku wag to będzie to jest inna sprawa. 

 

 

 

W moim wypadku, F3 równa się F2 i O1 ;)

Edytowane przez PLopaPL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to 1:1,33 nie tyczy się akurat rzeczywistej masy holownika?

 

 

Jeżeli dobrze przeliczam, maks przyczepkę jaką możesz ciągnąć to taka o dmc 1461

 

1461 x 1,33 + 1461 = 3404

Edytowane przez PLopaPL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.