Skocz do zawartości

Klimatyzacja do przyczepy.


TikTak

Rekomendowane odpowiedzi

Trafko, my pewnie posiedzimy wieczorem przy ognisku a inni chętniej obejrzą tv w klimatyzowanej przyczepie. Każdy robi co mu się podoba.

 

ja tam nie lubię się pocić a wieczorem klima wyłączona, grill gorący albo popijam piwko i moczę kija;d

 

a net-a i telefon potrzebuję za względów zawodowych..... 15 minut korzystania dziennie a po dwóoch tygodniach nie mam pobojowiska w firmie;d

 

Hołduję przyrodzie, ciszy i spokojowi;d :czerwona:

 

Wypisz wymaluj jak u mnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Klima postojowa dla przyczepy, to moim zdaniem nieporozumienie. Przyczepa posiada większą kubaturę, niż kabina ciężarówki.
Poza tym, takie klimatyzacje są najczęściej przewidziane do zasilania z b. pojemnych baterii akumulatorów 24 V

To przykłady ofert klimatyzacji przeznaczonych dla karawaningu:
https://goliat.com.pl/produkty/sklep/caravaning/klimatyzacje-i-ogrzewanie-lodowki/klimatyzacje-kempingowe,2,5241
https://allegro.pl/do-przyczep-i-naczep-kempingowe-18564?string=klimatyzacja&order=pd&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-aut-1-5-0222

Wielkość otworu 500 x 700 nie powinna być problemem. Klimatyzacje dachowe posiadają dużo większe wymiary zewnętrzne, natomiast wymagają trochę mniejszych otworów pod wewnętrzny dyfuzor. Bywają 400x400 wzwyż, 500x500 wzwyż, np. Dometic B-1901, przy zewn. wymiarach 950x625 potrzebuje otworu 525x515, a z kolei Dometic B-2200, przy zewn. 980x650, potrzebuje otworu 560x550.
Jeżeli posiadany otwór po oknie okaże się trochę większy, niż wymagany dla klimy, można go zmniejszyć odpowiednio wklejoną ramką. Od góry nakleja się dociętą z zapasem maskownicę np. z blachy ALU lub tworzywa. Potem całość przykryje uszczelnienie i zewnętrzna część klimatyzatora.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kristofer"

 

Klima postojowa dla przyczepy, to moim zdaniem nieporozumienie. Przyczepa posiada większą kubaturę, niż kabina ciężarówki.

Poza tym, takie klimatyzacje są najczęściej przewidziane do zasilania z b. pojemnych baterii akumulatorów 24 V

 

 

 

 

 

Moze i nieporozumienie

Lecz kabina ciężarówki nie ma tak dobrej termoizolacji jak cepka a i kubaturą wcale nie ma wielkiej rożnicy. Nie mam tu na myśli wielkich cepek lecz 4/4.5m i taka klima z ciężarówki spokojnie podoła obniżyć tęperatude do 20/ 19c`

A co do zasilania,oto pytanie do Ciebie - jak długo pociągnie klima na aku z któraś klimatyzacji z tych co podałeś?

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klasycznej karawaningowej nie spotkałem się inną niż 400x400mm (czasem jest to określane 350-400x350-400), ale rzeczywiście nie jest to moja branża ;)

I z tego co wiem klima Dometic B-2200 ma dystrybutor 560x550, ale otwór montażowy około 400x400


A co do aku - to moja 1100 bez kłopotu chodziła 30-60min by zrzucić temperaturę przed snem... nie robiąc większego wrażenia na akumulatorze (według jakiejś tam matematyki wychodzi że powinna móc pracować nawet do 3h na 110Ah).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli FreshJet 1100

Ten klimatyzator ma 4 stopniowy nadmuch a zapewne u Ciebie chodzi przez 30/60 min. na 1 biegu ponieważ ten bieg spokojnie wystarczy do zbicia tęperatury. Jeśli jest inaczej a chcesz.powiedziec ze jest maxymalnie obciażona 430W i te 60 min. nie robi wrażenia na aku

- aku rozładowane w 30%

to smiał mozesz powiedzieć ze oszukałeś matematykę i fizykę. Zrób coś z tym nie marnuj takiego talentu

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klasycznej karawaningowej nie spotkałem się inną niż 400x400mm (czasem jest to określane 350-400x350-400), ale rzeczywiście nie jest to moja branża I z tego co wiem klima Dometic B-2200 ma dystrybutor 560x550, ale otwór montażowy około 400x400

 

Masz rację - dla Dometica podałem wielkość dyfuzora, a tam rzeczywiście jest pod otwór 400x400.

Prawdą jest, że przeważająca większość tych urządzeń, zwłaszcza w wersjach europejskich posiada montaż pod otwór 400x400, ale widywałem różne, choć nie były to częste przypadki.

 

post-8228-0-24975700-1492831044_thumb.jpg

 

post-8228-0-04990400-1492831045_thumb.jpg

 

post-8228-0-75004500-1492831045_thumb.jpg

 

post-8228-0-34804400-1492831046_thumb.jpg

Nie zmienia to jednak faktu, o którym pisałem. Moim zdaniem, przy odrobinie inwencji można przystosować posiadany otwór do zamontowania standardowej klimy. Ze względów wytrzymałościowych, lepiej oczywiście by było, gdyby usytuowanie tego otworu było, jak na rys.1, niż 2

 

post-8228-0-63122000-1492831046_thumb.jpg

Dla niektórych klimatyzatorów produkowane są nawet specjalne nakładki/ramki, gdy otwór jest zbyt duży (najczęściej dla klimy 350 - 360 x 350 - 360 i istniejącego otworu 400 - 450 x 400 - 450). Coś podobnego można wykonać samodzielnie, ale dla posiadanych wymiarów otworu.

Moze i nieporozumienie

Lecz kabina ciężarówki nie ma tak dobrej termoizolacji jak cepka a i kubaturą wcale nie ma wielkiej rożnicy. Nie mam tu na myśli wielkich cepek lecz 4/4.5m i taka klima z ciężarówki spokojnie podoła obniżyć tęperatude do 20/ 19c

 

Co do porównania izolacji, to ew. mógłbym się zgodzić, chociaż pewności nie mam, czy teraźniejsze "ciągniki" nie mają bardzo dobrze izolowanej termicznie kabiny. :hmm:

Z tym "brakiem wielkiej różnicy", to raczysz żartować, chyba że porównujesz kabinę do najmniejszej Niewiadówki.

Pomijając jednak kwestie izolacji oraz kubatury, pozostaje sprawa zasilania klimy "postojowej", którą zaproponowałeś, a która posiada konstrukcję (dmuchawa, kompresor) przystosowaną do zasilania z 24 V DC.

 

Jestem ciekawy, jaka jest Twoja propozycja w tym aspekcie, czyli zasilanie takiej klimy w przyczepie, codziennie przez okres np. kilku godzin???

A co do zasilania,oto pytanie do Ciebie - jak długo pociągnie klima na aku z któraś klimatyzacji z tych co podałeś?

 

Nie rozumiem skąd takie pytanie i jakie może mieć znaczenie zasilanie karawaningowej klimy z akumulatora w całym okresie jej używania???

Klimatyzacja karawaningowa z natury (względy techniczno ekonomiczne) jest przystosowana do zasilania z sieci AC 230 V.

Zasilanie jej z akumulatora (z reguły poprzez odpowiednią przetwornicę), to marginalne przypadki i generalnie ułamek jej ogólnego czasu pracy.

Głównym zasilaniem dla niej, zawsze będzie sieć ~230 V. Reszta zależy już od indywidualnych potrzeb i sposobu korzystania z klimy.

O takim przypadku wspomniał "Misio" i nie sądzę, aby zawsze traktował akumulator, jako główne źródło zasilania dla swojej klimy (z powodów oczywistych).

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli FreshJet 1100

Ten klimatyzator ma 4 stopniowy nadmuch a zapewne u Ciebie chodzi przez 30/60 min. na 1 biegu ponieważ ten bieg spokojnie wystarczy do zbicia tęperatury. Jeśli jest inaczej a chcesz.powiedziec ze jest maxymalnie obciażona 430W i te 60 min. nie robi wrażenia na aku

- aku rozładowane w 30%

to smiał mozesz powiedzieć ze oszukałeś matematykę i fizykę. Zrób coś z tym nie marnuj takiego talentu

 

Dla mnie 30% czy nawet 50% rozładowania akumulatora gdy nazajutrz się doładuje uważam za jego zwykły tryb prac - w końcu do tego służy...a nie po to by stał wiecznie naładowany lub z akumulatora 110Ah wykorzystywać maxymalnie powiedzmy 1-5Ah bo po co wówczas takiego klunkra wozić?

U mnie klima chodziła na pełnych obrotach...

 

Dla niektórych klimatyzatorów produkowane są nawet specjalne nakładki/ramki, gdy otwór jest zbyt duży (najczęściej dla klimy 350 - 360 x 350 - 360 i istniejącego otworu 400 - 450 x 400 - 450). Coś podobnego można wykonać samodzielnie, ale dla posiadanych wymiarów otworu.

 

...

Pomijając jednak kwestie izolacji oraz kubatury, pozostaje sprawa zasilania klimy "postojowej", którą zaproponowałeś, a która posiada konstrukcję (dmuchawa, kompresor) przystosowaną do zasilania z 24 V DC.

 

Jestem ciekawy, jaka jest Twoja propozycja w tym aspekcie, czyli zasilanie takiej klimy w przyczepie, codziennie przez okres np. kilku godzin???

Nie rozumiem skąd takie pytanie i jakie może mieć znaczenie zasilanie karawaningowej klimy z akumulatora w całym okresie jej używania???

Klimatyzacja karawaningowa z natury (względy techniczno ekonomiczne) jest przystosowana do zasilania z sieci AC 230 V.

Zasilanie jej z akumulatora (z reguły poprzez odpowiednią przetwornicę), to marginalne przypadki i generalnie ułamek jej ogólnego czasu pracy.

Głównym zasilaniem dla niej, zawsze będzie sieć ~230 V. Reszta zależy już od indywidualnych potrzeb i sposobu korzystania z klimy.

O takim przypadku wspomniał "Misio" i nie sądzę, aby zawsze traktował akumulator, jako główne źródło zasilania dla swojej klimy (z powodów oczywistych).

IMHO

 

Takich rozwiązań ze zmniejszeniem otworu bym komuś nie proponował a tym bardziej na forum...Co nie zmienia faktu że sam dla siebie gdybym potrzebował to pewnie bym tak zrobił...Chociaż moim zdaniem (w przypadku PLopaPL) dużo lepszym rozwiązaniem było by pozostawienie fajnego okna i wykonanie (oczywiście z prawidłową konstrukcją przy zachowaniu technologii) kolejnego otworu dachowego i tam zamontowanie klimatyzatora...

 

Też już widziałem a nawet raz montowałem (chociaż w zupełnie innych warunkach i założeniach) klimatyzację 24V po prostu z transformatorem/zasilaczem z 230V. Więc jak ktoś ma "inne racje" to też jest to możliwe

 

Akurat u mnie klima była używana dokładnie 3razy wciągu 2lat na 230V, Częściej pracowała podczas jazdy (dla wyjaśnienia by ktoś się nie rozpędził była zamontowana na kamperze), a najczęściej właśnie z akumulatora tuż przed snem jak wspomniałem 30-60min...Może też dlatego tylko tyle że jeździmy już najczęściej do miejsc gdzie nie mam zasilania 230V jak i nie wyjeżdżamy za granicę (np. w tamtym roku byliśmy raz na 4dni na Słowacji jakieś 20-30km od granicy...) i te upały nie były aż tak nam doskwierające...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie kombinował i zamontował podłogową, która nie podnosi środka ciężkości a kosztuje podobnie czyli drogo.

 

U mnie z dachu metr przed końcem długiej budki zniknela klima, teraz sposób pakowania i wywazania znacząco się zmienił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena podobna to tak ciut naciągane ;) , ale nie ukrywam że dlatego też swoją chcę sprzedać - by wejść w podpodłogową...

 

wiadomo, że podłogowa będzie droższa, dojadą dodatkowe elementy typu rury, kratki itd. Ale markowa dachowa to też teraz kwota bliżej 6000zł i więcej. Podłogową za to można łatwiej zamontować samemu i w ten sposób wyjdzie ona już bardzo podobnie jak dachowa + montaż w porządnym serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dachową zamontowalem w 3h...

No i podpodlogowa zajmuje miejsce...

Ale nie każdy ma 2 prawe ręce jak Ty czy ja ;). Sam montowalem raz i 2 razy demontowalem dachową. Co do miejsca to fakt, tylko ja o tym nie pomyslalem bo mam 3 schowki do wyboru i ból głowy z tej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.