Skocz do zawartości

Telewizor, radio samochodowe, anteny oraz elektryka


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba pamiętać, że BT nie jest zbyt bezpieczne, jednak nie rozwijajmy tego - to nie to forum.

No może nie jest. Ale w czym to przeszkadza kiedy BT używasz do komunikacji pilota z TV czy radia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Witam ponownie.
 
Spędziłem dzisiątki jak nie setki godzin czytając tematy związane z AKU/solar/mover. Jestem już dużo mądrzejszy, jednak coś czuję, że "jednak nie wszystko przeczytałem" lub nie wszystko zrozumiałem. Dlatego proszę o wyrozumiałość.
 
Zapotrzebowanie na prąd:
 
Telewizor - 30W/12V=2,5A * 3h = 7,5Ah
Radio - niby 4x50W MOSFET co podobno realnie daje 4x15W RMS, tak więc słuchając jednego kanału stereo przy średniej głośności to obstawiam 20w/12V=1,7A * 5h = 8,5Ah
Oświetlenie mam tradycyjne i w wielu miejscach nie będę wymieniał na LEDy bo można te oświetlenie ściemniać. Dlatego licząc taki miks to średnio 50W/12V = 4,2A *5h = 21Ah
 
Doliczając pompkę wody, telefony i czasami laptop to mam te 40Ah delikatnie mówiąc. Mover'a nie wspomnę.
 
Z chęcią bym wziął akumulator 100-150Ah, jednak wezmę 80Ah max 100Ah bo...
 
MW mojej przyczepy to podobno około 1250kg a DMC jest obniżone z 1500kg do 1400kg. Takięc dokładając AKU, mover, solar to jest to prawie 100kg i zostaje mi ładowności 50kg. Tak więc 4 rowery muszę eksmitować na samochód i chcąc nie chcąc, AKU ok. 80Ah MUSI mi wystarczyć.
 
Co do wyboru AKU to rozważam:
 

Toyama NPG 12V 80Ah - 709 PLN

Toyama NPCG 75 12V - 911 PLN
HZY EV 12-80 Ah - 800 PLN
HZY EV 12V 100Ah - 1015 PLN
 
Wszystkie były mniej lub bardziej polecane, wszystkie z polecanych sklepów, ostatni wymieniłem za sprawą Kristofera - czy warto dopłacić?
Tak czy siak, wydaje mi się, że AKU chyba lepiej poszukać u siebie lokalnie, bo czytałem, że z kurierem to różnie bywa.
 
Do powyższych akumulatorów panel solarny powinienem wybrać o mocy ok 100-130W. Jednak chciałbym większy, gdyż wolałbym mieć lepsze ładowanie w okresie wiosny i jesieni oraz w pochmurne dni. Dodatkowo lubię stawać w cieniu. Wiadomo, problem jest, gdy stanę w pełnym słońcu. Czy aby kontrolery ładowania nie potrafią ograniczyć tego ładowania? Wiem, że część wytworzonej energii pójdzie w kosmos, jednak w pozostałych warunkach będzie lepiej a dodatkowo przy nadmiarze prądu będę mógł go dodatkowo wykorzystać (co później). Tak więc zastanawiam się nad mocą około 170W. Gdzieś wyczytałem, że panele polikrystaliczne lepiej się zachowują w słabym nasłonecznieniu (mój profil) jednak na tym forum wyczytałem, że trzeba iść tylko i wyłącznie w monokrystaliczne. Tak więc chyba się tego będę trzymał. Poniżej kilka opcji, prośba do Was o wsparcie w tej dziedzinie bo o tym najmniej czytałem i najmniej wiem:
 
 
Pierwszy powinienem skreślić jako polikrystaliczy?
 
Regulator - tutaj jest raczej prosta piłka - polecany i sprawdzony 
 
 
oraz wyświetlacz/sterownik
 
Sterownik MT-5 z LCD - 109 PLN
 
 
20A wybrałem ze względu na panel 170W oraz wydaje mi się, że odbiorniki podłączone do regulatora także mają ograniczenie do 20A. Tak więc mniej nie może być.
 
Cały czas się zastanawiam, czy nie zakupić polecanej na forum przetwornicy PerfectPower PP602 12V Waeco. Niby mógłbym się bez niej obejść, ale dobrze w razie czego mieć to urządzenie, choćby pod suszarkę żony czy na jakąś nietypową ładowarkę.
 
Mover - tutaj chyba sprawa jest prosta. Jako, że lubię wspierać polską gospodarkę i jest coś dobrego (i niestety drogiego) to jestem prawie przekonany co do wyboru P1 A
 
Jedyny dylemat, jaki mam, to automatyczne dociąganie rolek. Czy według Was to jest całkowicie bezpieczne? Rozumiem, że większość automatów ma zabezpieczenie, że po podpięciu przyczepy do samochodu rolki się nie zablokują na kole, jednak nadal mam obiekcje. Oczywiście wygoda jest na plus.
 
Co do nadmiaru prądu w ładną słoneczną pogodę to rozważam przepływowy podgrzewacz wody działający na żądanie - opisze to później bo brakuje miejsca. Tak wiem, że powinienem o tym nie myśleć.
 
Z góry dzięki za zainteresowanie i porady.
 
Pzdr.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumujesz słusznie. Zapotrzebowanie na energię zawsze lepiej wyliczyć z zapasem, więc w rzeczywistości może się okazać, że będzie jednak niższe, niż napisałeś.
Z podanych akumulatorów, osobiście wybrałbym któryś z tych trzech - poz. 4, 8, 9.
Victron Energy, to klasa sama w sobie, jednak są to najdroższe akumulatory na rynku, dlatego sam musisz sobie odpowiedzieć, czy dla Twoich potrzeb warto.
Rzeczywiście najlepiej by było, gdybyś znalazł sklep z akumulatorami blisko miejsca zamieszkania (odbiór własny - delikatny transport i ew. kwestie gwarancyjne).
Panele poli mają niższą sprawność. Z podanych modeli wybrałbym ew. ten z poz. 2, ale obecnie może być niedostępny.
Przypuszczam, że np. taki, również powinien być OK:
https://www.ledats.pl/pl/panele-monokrystaliczne/3476-panel-fotowoltaiczny-150w12v-monokrystaliczny.html
Jeżeli potrzebujesz przetwornicy, to Waeco jest bardzo dobrym wyborem.
Napęd P1 ma na forum dobre opinie. Automatyczne dociąganie rolek, nie każdemu jest potrzebne i choć to wygodna opcja, to jednak znacząco podnosi koszt zakupu. Oczywiście wszystkie te rozwiązania muszą być bezpieczne, inaczej nie otrzymałyby  homologacji.
Z tym nadmiarem prądu, to może być różnie i raczej będą to sytuacje sporadyczne, chyba, że Twoje wyliczenie zapotrzebowania na energię okaże się w praktyce przeszacowane. Wykorzystanie energii z inst. PV do ogrzewania wody, jest po prostu nieefektywne.
Nadmiar energii oznacza bardzo dobre warunki nasłonecznienia, więc wodę bez problemu zagrzejesz i to mocno, np. w plastikowym kanistrze postawionym na słońcu, a nadmiar energii lepiej wykorzystać na ładowanie za dnia laptopa i telefonów, niż robić to wieczorem.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeden mały szczegół, zapas ładowności masz naprawdę niewielki, piszesz że mw masz podobno ok 1250. Zanim zainwestujesz kupe kasy i roboty zważ budkę, żeby nie okazało się że zamontujesz zabawki i już będziesz przeładowany, a gdzie gaz, woda, ubrania itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100% racji Jacek, zważenie to powinna być pierwsza rzecz, którą powinienem zrobić. Jest to jedno z wielu moich zaniedbań. Od dwóch lat nie udało mi się tego zrobić mimo, iż zjechałem wiele tysięcy kilometrów w PL i EU. Jednak jeżeli przełożę 4 rowery na samochód, to ubędzie mi co najmniej 60kg i powiedzmy, że bilans się prawie wyrówna. A do tej pory jeździło mi się całkiem dobrze i po tej wymianie ciężar z przodu i tyłu przyczepy powędruje na środek, blisko osi, tak więc jazda może się tylko poprawić. Dodatkowo pamiętajmy, że fabrycznie cepka jest przystosowana do 1500kg i z Volvo mógłbym nią legalnie jeździć. Tak więc z bezpieczeństwem jazdy będzie OK, tylko przed wyjazdem do Austrii będę się musiał zważyć  :oslabiony:

 

Kristofer, dziękuję za Twoje zdanie.

Myślę, że po raz n-ty zaufam Twojej wiedzy i zakupię akumulator Victron Energy 12V/90Ah . W lokalnym sklepie znalazłem go w lepszej cenie, choć na obrazku jest inne zdjęcie. Numer katalogowy jest ten sam, tak więc myślę, że w którymś sklepie masowo wklejali zdjęcia jednego modelu.

 

Patrząc na Twoją propozycję panelu widzę, że wymiary są podobne a moc trochę mniejsza. Czy mimo wszystko uważasz, że jest to porównywalny wybór. W sumie jakbym wybrał Twoją propozycję to bym miał komplet solarny w jednym sklepie. Dodatkowo odezwałbym się do forumowego kolegi tarapukuara i może uzyskał jakiś rabacik. Chyba pójdę w tym kierunku.

 

Co do ogrzewania wody to moja wizja się tak przedstawiała:

Aktualny stan jak jest 230V:

 

post-20089-0-20298100-1512429680_thumb.png

 

Do tego dokładam przepływowy ogrzewacz wody ok 100W oraz dodatkową pompkę wody z małą wydajnością:

 

post-20089-0-97222000-1512429768_thumb.png

 

Zakładamy, że mam pełny akumulator, piękną słoneczną pogodę i nie pobieram prawie w ogóle prądu czyli z PV mam niewykorzystywane powiedzmy 8A. W takiej sytuacji mógłbym to przeznaczyć do zasilenia podgrzewacza oraz dodatkowej pompki (do cyrkulacji). Czyli ręcznie załączam system, przepływowy podgrzewacz ogrzewa wodę, pompka robi zamknięty obieg pompując lekko ogrzaną wodę do 5-cio litrowej Trumy gdzie się miesza i woda dalej idzie do pogrzewacza. Taki zamknięty system sobie działa godzinę, dwie. W pewnym momencie odkręcamy jakiś kran, pompka cyrkulacyjna przestaje działać, zaczyna działać oryginalna pompka w zbiorniku wody pompując wodę do trumy, ciepła bądź letnia woda leci do podgrzewacza który ją dodatkowo podgrzewa i dalej na kran/prysznic idzie "ciepła" woda.

 

Oczywiście weźcie pod uwagę, że to jest dopiero moja świeża koncepcja i nie wiem, czy to w ogóle wypali, potrzeba obliczeń i chłodnej kalkulacji. Dodatkowo będę to rozważał, jeżeli będę miał dodatni bilans energetyczny (czyli najwcześniej po kolejnym sezonie). Plus takiego rozwiązania to mała inwestycja i może by była szansa wziąć szybki letni prysznic w upalne lato bez infrastruktury. Jednak tak na szybko to nie znalazłem przepływowego ogrzewacza na 12V z małą mocą np. 100W.

 

Inna opcją, którą rozważam to zamiast przepływowego podgrzewacza zastosować panel słoneczny do podgrzewania wody na dachu. Choć tutaj jest o wiele więcej wad, jak choćby duża pojemność wodna obwodu, dodatkowa waga oraz konieczność ciągłej cyrkulacji, bo w przeciwnym wypadku woda w panelu słonecznym mogłaby się zagotować.

 

No ale to jest EWENTUALNA pieśń przyszłości i nie ten temat  :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaryjnie możesz nagrzać wodę poprzez przetwornicę. Na nagrzanie bojera 5l zje Ci około połowy pojemności akumulatora, a wówczas będziesz miał możliwość szybkiej kąpieli dla 2 osób (przetestowane na własnej skórze). Więc nie bawiłbym się w przeróbki i poszukiwania małych grzałek. Nie dadzą rady w przepływie. Zobacz, że domowe podgrzewacze pobierają dużo prądu, a strumień nagrzanej wody nie jest zbyt wielki. A co dopiero przy 12V. Szybciej czajnikiem nagrzejesz wodę i zalejesz do zbiornika :) Tak mi się wydaje.

 

Ogólnie temat nurtuje mnie od jakiegoś czasu i również analizowałem różne przeróbki. Da mnie pozostaje albo 230V, albo przetwornica, jeśli wiem, że nie będę potrzebował zbyt dużo prądu na później. Jeśli to za mało lepiej poszukać bojlera gazowego z jakiejś angielki by się nie wykosztować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer katalogowy jest ten sam, tak więc myślę, że w którymś sklepie masowo wklejali zdjęcia jednego modelu.

 

W tym linku wstawili złą fotkę - 120 Ah, zamiast 90 Ah:

http://www.soltec.sklep.pl/akumulator-zelowy-victron-energy-gel-12v90ah-p-810.html

Patrząc na Twoją propozycję panelu widzę, że wymiary są podobne a moc trochę mniejsza. Czy mimo wszystko uważasz, że jest to porównywalny wybór.

 

Moc minimalnie mniejsza, ale akurat do wybranego akumulatora ten panel będzie OK.

 

Awaryjnie możesz nagrzać wodę poprzez przetwornicę. Na nagrzanie bojera 5l zje Ci około połowy pojemności akumulatora, a wówczas będziesz miał możliwość szybkiej kąpieli dla 2 osób (przetestowane na własnej skórze). Więc nie bawiłbym się w przeróbki i poszukiwania małych grzałek. Nie dadzą rady w przepływie. Zobacz, że domowe podgrzewacze pobierają dużo prądu, a strumień nagrzanej wody nie jest zbyt wielki. A co dopiero przy 12V. Szybciej czajnikiem nagrzejesz wodę i zalejesz do zbiornika :) Tak mi się wydaje.

 

Ogólnie temat nurtuje mnie od jakiegoś czasu i również analizowałem różne przeróbki. Da mnie pozostaje albo 230V, albo przetwornica, jeśli wiem, że nie będę potrzebował zbyt dużo prądu na później. Jeśli to za mało lepiej poszukać bojlera gazowego z jakiejś angielki by się nie wykosztować. 

 

:ok: Przychylam się do tej opinii.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy.

 

 

To że 60kg ubędzie nie znaczy że nie będziesz przeładowany. Zanim porobisz zakupy to jà zważ, pare minut i pare zł na pierwszym lepszym skupie złomu albo u handlarza węglem

 

Problem polega na tym, że przez 2 lata nie znalazłem w okolicy miejsca ważenia. Drugi problem to że już przeniosłem wszystko do piwnicy i ważenie mało mi da. Trzy, to że nawet jakbym chciał to bym musiał wziąć dzień wolny. Tak więc muszę zaryzykować, szkoda mi czasu na czekanie do wiosny gdzie w tym czasie mogę zamontować wszystko wewnątrz cepki (na wiosnę zostanie solar i mover).

 

Awaryjnie możesz nagrzać wodę poprzez przetwornicę. Na nagrzanie bojera 5l zje Ci około połowy pojemności akumulatora, a wówczas będziesz miał możliwość szybkiej kąpieli dla 2 osób (przetestowane na własnej skórze).

 

Może i masz rację, będę musiał zobaczyć jak się ewentualnie wpiąć w zasilanie termy. Sterowanie jest z konsoli, więc zapewne jest jakiś przekaźnik no i żeby prąd mi nie wrócił do instalacji przyczepy oraz jak podłączę 230V żeby mi nie wrócił do przetwornicy.

 

 

Szybciej czajnikiem nagrzejesz wodę i zalejesz do zbiornika :) Tak mi się wydaje.

 

W takim wypadku w zbiorniku wody bym musiał mieć max 10l wody i zagotować chyba ze 2 czajniki, żeby leciała letnia. Dodatkowo zanim dojdzie przewodami zimnej wody do prysznica to także się ochłodzi (o ciepłej nie wspomnę bo terma po drodze). Dodatkowo zastanawiam się, czy taka ciepła woda nie wpłynie negatywnie na pompkę. Poza tym człowiek na stare lata robi się wygodny, a takie atrakcje mam co rok przez tydzień w mieszkaniu w trakcie konserwacji urządzeń, czego mam serdecznie dosyć. Ale fakt, awaryjne rozwiązanie jest bez żadnej instalacji :yes:

 

 

Ogólnie temat nurtuje mnie od jakiegoś czasu i również analizowałem różne przeróbki. Da mnie pozostaje albo 230V, albo przetwornica, jeśli wiem, że nie będę potrzebował zbyt dużo prądu na później. Jeśli to za mało lepiej poszukać bojlera gazowego z jakiejś angielki by się nie wykosztować. 

 

Chyba zdam się na Twoje doświadczenie i przemyślenia. Bojler gazowy - bez jaj - nie za takie pieniądze, plus instalacja - chyba wolałbym z czajnikiem latać :miga:

Choć jakby nie patrzeć, na angielki prawie wszyscy narzekają, ale w taki momentach ja zazdroszczę, jak np. Maciejkoś bierze sobie prysznic bez 230V :slina:

 

 

Moc minimalnie mniejsza, ale akurat do wybranego akumulatora ten panel będzie OK.

 

OK, teraz już nie mam wątpliwości. Czyli zamawiam takie wyposażenie:

 

Victron Energy 12V/90Ah

PANEL FOTOWOLTAICZNY 150W/12V MONOKRYSTALICZNY

Tracer-2210RN 12V/24V 20A MPPT

 
plus jakaś przelotka, klej i profile aluminiowe (Kristofer nie popiera ale później opiszę swój patent).
 
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, rób jak uważasz. Ale tak, widzę po mojej budzie, też liczyłem i wychodziło mi z 70kg mniej niż wyszło na wadze, teraz zakładając mover szybko poleciałem i podnosze dmc, fakt tylko 50kg mogę ale zawsze coś. A Ty masz jeszcze mniejszą ładowność niż ja przed podnoszeniem.

 

Jacek, ja na pewno nie wycofam się z energetycznego uniezależnienia się, czyli aku i solar muszą być. Być może wstrzymam się z mover'em i jak na wiosnę zważę cepkę to wtedy podejmę decyzję. Choć aktualnie cena movera na AleDrogo to 5300 a na wiosnę przed sezonem może zdrożeć.

 

Powiedz mi bardziej szczegółowo, jak to było z Twoimi masami. Bo ja do końca nie wiem, ile mam ładowności - zakładam te 150 bo oryginalnie przy DMC 1500 by było 250, co jest rozsądne.

 

 

A i jeszcze jedno. Wyczytałem, że taki bojler Truma ma grzałkę 300W. Powiedzmy, że w godzinę by się podgrzał, tak więc pobrał by ze 25Ah, ze stratami przetwornicy bliżej 30Ah. To by cię zgadzało z Twoim stwierdzeniem Szary, że zjadło ci pół akumulatora.

Oczywiście mam nadzieję, że przetwornica PerfectPower PP602 12V Waeco, która ma 550/1100W nosem by wciągnęła takie zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może i masz rację, będę musiał zobaczyć jak się ewentualnie wpiąć w zasilanie termy. Sterowanie jest z konsoli, więc zapewne jest jakiś przekaźnik no i żeby prąd mi nie wrócił do instalacji przyczepy oraz jak podłączę 230V żeby mi nie wrócił do przetwornicy.

 

Wg mnie nie ma większego znaczenia, że całe napięcie pójdzie na całą budę. To już nie są duże straty prądu. Nie na tyle by warte były przeróbek. IMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.