Skocz do zawartości

Telewizor, radio samochodowe, anteny oraz elektryka


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie kumam bazę :)  Dzięki za  odpowiedzi .

A takie jeszcze pytanko - dałem na wyjściu z regulatora na odbiorniki bezpiecznik 25A. Czy nie jest za mocny? Regulator ma 20A. Panel ma takie dane:

Moc szczytowa [Pmax]:160Wp

Sprawność ogniwa:21,7%

Sprawność modułu:20,4%

Napięcie mocy maksymalnej [Vmp]:17,8V

Natężenie prądu mocy maksymalnej [Imp]:8,99A

Napięcie obwodu otwartego [Voc]:22,3V

Prąd zwarciowy [Isc]:9,71A

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer,

przeczytałem Twój post chyba 20 razy, by wykorzystać Twoje rady najbardziej jak się da. Poniżej moje wnioski i spostrzeżenia.

Zacznę od prądu rozładowywania. Największy pobór prądu przewiduję między zapadnięciem zmroku a czasem, gdy dzieciaki pójdą spać. Ten okres z doświadczenia mogę przewidzieć na max 3 godziny. W tym czasie będzie taki maksymalny pobór prądu:

Obwód audio    8W
Telewizor    25W
Radio        20W
4 komórki    48W
Trzy kinkiety    6W
Św. zewnętrzne     4W
Listwa LED    20W

Razem        131W czyli 11A

Tak więc akumulator będzie rozładowywany prądem mniej więcej 10 godzinnym przez max 3 godziny. Tak więc jego pojemność obniży się o powiedzmy 5 Ah

czyli 33 Ah + 5 Ah to mamy 38 Ah.

Wcześniej nie będzie używane światło, tylko jakaś ładowarka i radyjko, to da mi około 4 A przez powiedzmy 3 godziny to mamy 12 Ah. Trzeba jednak pamiętać, że to będzie używane podczas pracy solara, przez co przy słonecznej pogodzie nie powinniśmy tego liczyć.

Później, gdy dzieciaki pójdą spać, będzie cicho cykać sobie radio, jakiś kinkiet i może listwa LED (przyciemniona) - czas ......... dopóki będzie towarzystwo i rozweselacz :) Tak więc przyjmuję 2 A przez powiedzmy 4h czyli 8Ah.

Sumując wieczorno-nocne zapotrzebowanie wychodzi 46Ah, czyli nie 1/3 pojemności AKU a jego połowa. Gorzej będzie, jeżeli będzie pochmurno/deszczowo, wtedy zapotrzebowanie energetyczne rośnie, ładowanie maleje. Tak więc dopiero w takich momentach mój trochę większy solar może się przydać, dodatkowo raczej trzeba będzie oszczędzać prąd. Tak czy inaczej, życie to zweryfikuje a powyższe wyliczenia raczej zawyżałem.

Co do temperatury, to podczas wieczorno-nocnego zapotrzebowania raczej nie będzie więcej niż te 25 stopni Celsjusza (nawet na południu), tak więc można liczyć, że przy rozładowywaniu temperatura nie będzie skracała życia akumulatora. Według mnie, temperatura jest raczej istotna przy ładowaniu, jednak kompensacja powinna zmniejszyć negatywny wpływ temperatury. Dziękuję, za te 24 mV/°C, w karcie produktu nie znalazłem takiej informacji, jak będę w cepce to ustawię tą wartość.

 

No i pozostał mi ten nieszczęsny % rozładowania akumulatora. 

Po naładowaniu akumulatora przez ładowarkę Jula, napięcie akumulatora wynosiło 13,2V. Zgodnie z zamieszczoną przez Ciebie tabelą rozładowywania, po wyczerpaniu aku będzie miał 10,8V. Jednak regulator wyłączy odbiorniki przy 11,1V, przez co domniemuję, że będzie to oznaczać na regulatorze 0% naładowania. Tak więc rozpisując to liniowo, wychodzi mi taka tabela:

image.png.487e86c3626f87ddd3eb8e0994ce641e.png

Jednak nie zgadza się to z zamieszczonymi przeze mnie zdjęciami, gdzie przy 12,8V pozostało mi 56%. Tak więc myślę, że przy 12V (napięcie ostrzegawcze) będzie 0%:

image.png.7b8cf65259685023889c7f407a32e8d4.png

i tutaj już bliżej jest moich wskazań, gdzie przy 12,8V pozostało mi 56%. Jeżeli tak jest, to można wnioskować, że odbiorniki zostaną odcięte, gdy AKU będzie jeszcze posiadał ze 25% swojej pojemności. Praktyka to zweryfikuje. Dodam, że wcześniej, gdy ładowarka Jula naładowała mi akumulator na max'a, to właśnie regulator nie pokazywał, że AKU jest naładowany w 100% - nie pamiętam szczegółów.

I tutaj mam do Ciebie Kristofer pytanie, które mnie nurtuje od jakiegoś czasu. Jak to jest, gdy dwie ładowarki na raz ładują akumulator. Przecież obydwie mają jakiś tam program i obydwie zmieniają napięcia ładowania. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, gdzie w piękny słoneczny dzień solar nam będzie ładował akumulator a my będziemy podłączeni pod 230V i ładowarka sieciowa także będzie ładowała AKU. Czy tutaj one wzajemnie się nie pogryzą?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2018 o 22:41, Kristofer napisał:

Robisz wszystko sam, nierzadko pierwszy raz w życiu i starasz się robić to dobrze, a przy tym szczegółowo pokazujesz na forum. Gratuluję Ci wytrwałości, dociekliwości i osiąganych rezultatów, ponieważ wiem, ile czasu i pracy to wszystko wymaga :ok:

Krzysiek, ja jestem typem bardzo oszczędnym, przy tym lubiącym coś podłubać. W mieszkaniu 99% rzeczy robię sam, co zresztą bardzo lubię. Jednak poświęcam na to zbyt dużo czasu, przez co zaniedbuję trochę rodzinę. Tak czy inaczej, to jest moje hobby, styl życia, pasja. To samo przenoszę na inne obszary, takie jak samochód, przyczepa.

To, co robię na forum jest ewenementem w moim życiu. Z racji mojego zawodu, staram się unikać istnienia w necie. Jednak z tego forum tyle rzeczy biorę, że postanowiłem także coś dać. I jeżeli choćby jednej osobie się przydadzą, to będę szczęśliwy. Masz rację, że nie raz poświęcałem wiele godzin, by napisać jeden post, jednak uważam, że tak powinienem. Jednak nie uważam tego za poświęcenie, bo sam z tego korzystam. Bo opisując moje prace, kilka osób może to przeczyta i zwróci mi uwagę na moje błędy. Tak więc pisząc to, co piszę, daję od siebie 50% i jednocześnie otrzymuję 50%. Z Tobą jest całkowicie odwrotnie, bo Ty dajesz powiedzmy 99%, a 1% bierzesz dla siebie. Ten 1% to satysfakcja, że się komuś pomogło. I to mnie cieszy, że są tacy ludzie jak Ty. Bezinteresownie poświęcasz się na forum, spędzasz na nim wiele godzin, otrzymując jedynie satysfakcję (tak mi się wydaje). Tak więc jeszcze raz bardzo Ci dziękuję.

Koniec słodzenia bo mnie zemdliło.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pisząc to, co piszę, daję od siebie 50% i jednocześnie otrzymuję 50%.


Genialne słowa! Tak właśnie powinien myśleć każdy użytkownik (nieważne jakiego) forum!

Skoro już zadałem pytanie i uzyskałem odpowiedź to można powiedzieć, że ‚moralnym obowiązkiem’ jest opisać swoją pracę i wszystkie własne spostrzeżenia.

W wielu tematach tej zimy toczyliśmy wielokanałowe dyskusje i nawet jeśli któryś z nas się mylił, to odpowiedzi innych od razu prostowały temat. A to wszystko zostaje dla ‚potomnych’ ;-)

Sam poświęciłem wiele godzin najpierw na czytanie tych bardzo obszernych wątków zanim o coś zapytałem, albo uznałem że czas rozpocząć nowy temat, ale dzięki temu bardzo wiele się nauczyłem i teraz mogę pomagać innym, czy pisząc tu, czy w trakcie spotkań na kempingach ;-)

I pamiętaj, satysfakcji z wykonanej pracy nikt nam nie odbierze!


Zatem reasumując;
Nie mogę się doczekać aż na żywo obadam efekt Twoich prac i obgadamy pewnie parę kolejnych spraw przy zimnym piwku.
A jeśli już o trunkach mowa, to nie wiem czy Kristoferowi za jego pomoc w naszych modyfikacjach nie należałoby ‚kontenera’ postawić w podziękowaniu!

Pzdr
Adam



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AliExpress masz mnóstwo ofert w bardzo dobrych pieniądzach ;-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Właśnie znalazłem na AliExpress po 119 zł ... w PL było tak samo a miałbym na już :( tylko je wywiało?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S&A napisał:

I pamiętaj, satysfakcji z wykonanej pracy nikt nam nie odbierze!

:ok:

4 godziny temu, S&A napisał:

Nie mogę się doczekać aż na żywo obadam efekt Twoich prac i obgadamy pewnie parę kolejnych spraw przy zimnym piwku.

Też mam taka nadzieję, niedaleko od siebie mieszkamy, tak więc spotkać się gdzieś nie będzie trudno :piwo:

4 godziny temu, S&A napisał:

A jeśli już o trunkach mowa, to nie wiem czy Kristoferowi za jego pomoc w naszych modyfikacjach nie należałoby ‚kontenera’ postawić w podziękowaniu!

Zgadzam się w całej rozciągłości!!! Nie wiem jak, nie wiem gdzie, ale odwdzięczyć się trzeba będzie :dzieki: Problem w tym, że nie widuję Kristofera na listach spotkań karawaningowych, chyba woli spokój, ciszę i anonimowość.

3 godziny temu, witus napisał:

Ilbuster ten sterownik/wyświetlacz MT5 kupowałeś niedawno? Są gdzieś dostępne?
 

 Sterownik MT-5 kupiłem ze dwa/trzy miesiące temu u naszego forumowego kolegi Bartka (tarapukuara) - polecam. Zadzwoń do niego i się podpytaj, kiedy będą mieli sterowniki.

 

Dzisiaj przed robotą wpadłem do cepki, by sprawdzić co i jak.  Po około tygodniu ładowania w popołudniowe godziny, akumulator ma 13,2V, czyli według mnie jest naładowany w 100% (do takiego samego napięcia doładowała mi ładowarki z Jula). Niestety, ale sterownik wyświetla mi tylko 67% naładowania. Tak więc nie wiem, co jest grane. Albo coś mam źle skonfigurowane, albo ten sterownik ma jakąś wadę. Pal licho, jeżeli tylko źle wyświetla, bo przecież mogę patrzeć na napięcie akumulatora. Gorzej, jeżeli sterownik/regulator uważa, że akumulator nie jest naładowany i cały czas go doładowuje(przeładowuje). Tak jak wyżej pisałem, jedyne opcje, które mają na to wpływ to pojemność 90 Ah oraz typ akumulatora "GEL". Tak więc nie wiem, czy są jeszcze jakieś ukryte ustawienia, które muszę ustawić.

Dodatkowo spróbowałem ustawić kompensację na 24 mV/°C, jednak maksymalnie mogę ustawić 10 mV/°C :huh: Tak więc nie wiem, co z tym fantem zrobić :niewiem: Może tu jest przesunięty przecinek i 03 oznacza 30 mV/°C - nie wiem. Zabrałem instrukcję z przyczepy i wieczorem postudiuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lbuster napisał:

 Po około tygodniu ładowania w popołudniowe godziny, akumulator ma 13,2V, czyli według mnie jest naładowany w 100% (do takiego samego napięcia doładowała mi ładowarki z Jula). Niestety, ale sterownik wyświetla mi tylko 67% naładowania. Tak więc nie wiem, co jest grane. Albo coś mam źle skonfigurowane, albo ten sterownik ma jakąś wadę. Pal licho, jeżeli tylko źle wyświetla, bo przecież mogę patrzeć na napięcie akumulatora. Gorzej, jeżeli sterownik/regulator uważa, że akumulator nie jest naładowany i cały czas go doładowuje(przeładowuje).

U mnie jest bardzo podobnie, najpierw miałem przyczepę na dworze i solar  cały dzień  akumulator ładował. Być może do 100% nie doładował, bo mimo słońca pchał w  aku jakieś 0,8 A.Pod wieczór pojeździłem chwilę moverem i wstawiłem cepkę do ciemnego garażu. Na drugi dzień nie wyciągałem przyczepy więc podłączyłem ją pod 230 V, ładowarka biedronkowa pół dnia ładowała aku, aż wreszcie pokazała Full i stanęło na 13,1V. Tak pokazywał regulator jak i dodatkowy wyświetlacz. Co ciekawe ikona aku na MT 50 nie pokazywała pełnego naładowania akumulatora, pokazywała dokładnie 3/4 stanu naładowania, ale 13.1V napięcia. Do dziś nie wiem o co chodzi? Co ciekawe gdy w poprzedni dzień solar na dworze ładował akumulator, to ikona aku na MT 50 pokazywała w pełni naładowany akumulator, mimo iż jeszcze w nią solar coś tam pchał. Widać to nawet na moim zdjęciu z poprzedniej strony tematu. Z tymi ustawieniami regulatora też nie za bardzo mogę sobie poradzić, jedyne co mi się udało to ustawienie typu akumulatora, jego pojemność oraz datę i godzinę, resztę robi sam automatycznie. A z tym ustawieniem tego jak piszesz  /30 mV/°C/ to już w ogóle nie wiem o co chodzi i gdzie tego szukać.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2018 o 23:53, lbuster napisał:

Kristofer,

przeczytałem Twój post chyba 20 razy, by wykorzystać Twoje rady najbardziej jak się da. Poniżej moje wnioski i spostrzeżenia.

To wszystko, to nasze teoretyczne dywagacje - dopiero praktyczna eksploatacja w "polowych" warunkach i przez dłuższy okres czasu, pozwoli Ci zorientować się w rzeczywistych możliwościach Twojej instalacji w stosunku do potrzeb.
Zmiany napięcia na accu podczas jego rozładowywania nie postępują liniowo, więc w ten sposób nie przeliczysz prawidłowo.
Wiele zależy też od prądu rozładowywania, czasu i od stanu akumulatora (nawet nowego), ponieważ istnieje pewien rozrzut parametrów.
Być może Twój kontroler tak ma i pełne naładowanie wskaże, gdy będzie świetne nasłonecznienie, aby panel miał dostatecznie dużo czasu na naładowanie accu, a napięcie na jego zaciskach będzie przynajmniej w okolicy 14 V. Stąd wspomniałem poprzednio, abyś zrobił sobie jedno kontrolowane rozładowanie akumulatora stałą (znaną) wartością pradu i wtedy będziesz wiedział, jak dokładnie zachowuje się Twój akumulator i jaką wartość napięcia pokazuje wyświetlacz na każdym etapie rozładowywania, np. pomiar co godzinę, obciążenie 4,5 A (np. tylko żarówka reflektorowa 55 W, jako jedyne obciążenie - uważaj na temperaturę żarówki i odpowiednie jej zabezpieczenie!). Czas trwania testu: teoretycznie 20 godzin, aby wykorzystać 100 % pojemności accu. Zapisane wartości napięć, dadzą Ci konkretny obraz zachowania Twojego akumulatora.
Temperatura akumulatora jest istotna cały czas, nawet gdy stoi nieużywany, a nie tylko w czasie ładowania. Gdy jest ładowany, to jego temperatura jeszcze bardziej rośnie, więc gdy temperatura otoczenia (w przyczepie) wynosi np. 28 stopni C, to podczas ładowania może spokojnie przekroczyć 35 stopni (zależy od poziomu rozładowania accu,  prądu i czasu ładowania) - stąd ten współczynnik korekcji, który należy ustawić. Kompensacja temperaturowa działa tylko wtedy, gdy jest właściwie ustawiona dla danego akumulatora. Gdy kontroler posiada zamontowany sensor "wewnątrz" swojej obudowy, to wskazane jest umieszczenie go w bezpośrednim sąsiedztwie akumulatora. Gdy sensor jest wykonany, jako sonda zewnętrzna, to przytwierdza się ja do obudowy accu, a kontroler może być wtedy w innym miejscu. Na temperaturę otoczenia akumulatora podczas upałów, mamy raczej niewielki wpływ, więc należy się z tym pogodzić. Bardziej chodzi o to, aby nie zwiększać jej dodatkowo procesem intensywnego ładowania.
Co do pytania, o jednoczesne ładowanie accu ładowarką procesorową oraz PV, to bez obawy, nic się nie pogryzie. Obydwie "ładowarki" mierząc to, co dzieje się na zaciskach accu, dostosują własne parametry ładowania.

W dniu 17.04.2018 o 00:20, lbuster napisał:

To, co robię na forum jest ewenementem w moim życiu. Z racji mojego zawodu, staram się unikać istnienia w necie. Jednak z tego forum tyle rzeczy biorę, że postanowiłem także coś dać. I jeżeli choćby jednej osobie się przydadzą, to będę szczęśliwy. Masz rację, że nie raz poświęcałem wiele godzin, by napisać jeden post, jednak uważam, że tak powinienem. Jednak nie uważam tego za poświęcenie, bo sam z tego korzystam. Bo opisując moje prace, kilka osób może to przeczyta i zwróci mi uwagę na moje błędy. Tak więc pisząc to, co piszę, daję od siebie 50% i jednocześnie otrzymuję 50%.

Na forum zauważam każdy przejaw pomocy i chęć dzielenia się własnym doświadczeniem z innymi, stąd moje uznanie dla Twoich poczynań wyrażone w poprzednim poscie i wcześniejszych. :bravo:

W dniu 17.04.2018 o 00:20, lbuster napisał:

Bezinteresownie poświęcasz się na forum, spędzasz na nim wiele godzin, otrzymując jedynie satysfakcję (tak mi się wydaje).

Dobrze Ci się wydaje :skromny: - mogę zapewnić, że nie mam z tego tytułu żadnych profitów :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2018 o 06:23, S&A napisał:

A jeśli już o trunkach mowa, to nie wiem czy Kristoferowi za jego pomoc w naszych modyfikacjach nie należałoby ‚kontenera’ postawić w podziękowaniu!

 

Adamie - powiedz, gdzie i kiedy, abym mógł przygotować odpowiedni holownik dla tego kontenera :D  , a tak już poważnie, jeśli kiedykolwiek udaje mi się czasem komuś pomóc, to najprzyjemniejsza jest satysfakcja, dlatego dziękuję za wszystkie miłe słowa, które w tym temacie przeczytałem.

Na szczęście, takich "Kristoferów" jest na forum wielu (z tendencją wzrostową), co może świadczyć o tym, że prawie każdy po zdobyciu doświadczenia, chce się nim dzielić z innymi :ok: i to właśnie bardzo mnie cieszy.  

W dniu 17.04.2018 o 10:57, lbuster napisał:

:ok:Zgadzam się w całej rozciągłości!!! Nie wiem jak, nie wiem gdzie, ale odwdzięczyć się trzeba będzie :dzieki: Problem w tym, że nie widuję Kristofera na listach spotkań karawaningowych, chyba woli spokój, ciszę i anonimowość.

To prawda. Gdy mam już czas wolny, to staram się unikać zgiełku, dużych skupisk ludzkich i gwaru, stąd trudno znaleźć moją kandydaturę na listach spotkań, czy zlotów. Dodatkowo, mój wolny czas na ogół nie pokrywa się z datami takich spotkań, więc nawet gdybym chciał, to trudno by mi było to zrealizować. Mimo wszystko, udało mi się poznać osobiście wiele osób z forum i z wieloma utrzymuję stały kontakt, łącznie ze spotkaniami przy każdej nadarzającej się okazji, więc nigdy nic nie wiadomo ;) Gdyby taka okazja się zdarzyła, to będzie mi miło.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lbuster napisał:

Dodatkowo spróbowałem ustawić kompensację na 24 mV/°C, jednak maksymalnie mogę ustawić 10 mV/°C :huh: Tak więc nie wiem, co z tym fantem Zabrałem instrukcję z przyczepy i wieczorem postudiuję.

Wszystko jest dobrze, tylko aby osiągnąć dla swojego akumulatora korekcję 24 mV, musisz ustawić na wyświetlaczu 4 mV.
Bierze się to stąd, że kontroler programuje się w mV/celę acu, czyli 4 x 6 = 24
Nie wiem, nie pamiętam, czy instrukcja coś na ten temat mówi, ale teraz już będziesz wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie, ponieważ pracy przed pierwszym wyjazdem było co nie miara.

Zacznę od zacytowania części swojego postu:

W dniu 12.04.2018 o 16:02, lbuster napisał:

Niestety, ale w tym momencie zauważyłem jeden mankament. Po załączeniu zasilania z solara, radio gubiło mi fale. Tak więc niestety, ale muszę wymienić cały kabel, sztukowany nie daje rady:

20180408_154132_kolo.thumb.jpg.1778cce0d39ee0f794e4be3048e65482.jpg

Tak więc muszę znaleźć końcówkę antenową do radia do której włożę standardowy przewód antenowy (domowy). A no i na tą chwilę muszę przeprosić poniższe urządzonka, które zbeształem 

20180331_160647.thumb.jpg.22b66b747b12e952b13d3a5816d1c677.jpg

 Po pierwsze, to już nie przepraszam  powyższych ładowarek samochodowych, po włożeniu pierwszej z nich do samochodu do gniazda zapalniczki w podłokietniku, radio  zaczęło źle odbierać fale radiowe, tak więc jest to szajz nic nie warty.

Co do anteny i odbioru radia w przyczepie, to zakupiłem dedykowaną końcówkę do radia samochodowego, założyłem ją na dobrej klasy przewód antenowy (bez łączenia) no i ...

No i doooopa. Przy ładowaniu przez solar radio praktycznie nie łapało fal radiowych. Oczywiście muzyka z USB odbierała bardzo dobrze.

Powiem tak, wkurzyłem się nieziemsko. No to poszedłem po rozum do głowy, czyli zapaliłem fajka, napiłem się bezalkoholowego. I nagle .... olśnienie. Skoro kabel jest raczej w porządku, no to co jest na końcu kabla ..... antena.

Drabina w łapę i na dach:

20180421_141629.thumb.jpg.2b2e6c684adae2d7fae940bac8990ac2.jpg

Jak widać na powyższym zdjęciu, antena jest bardzo blisko solara, jeszcze bliżej przewodów od solara. Wystarczyło odsunąć antenę o pół metra i wróciły programy radiowe, co prawda z szumem, ale już działały. Tak więc zacząłem testy lokalizacji anteny, antena z tyłu przyczepy, mimo, że dalej od solara, odbierała gorzej:

20180421_145426_v2.thumb.jpg.cd7f427e885f2352e12fca58c8c9649b.jpg

Tak więc niestety, ale musiałem wrócić na dach, umieściłem antenę najdalej od salara jak się dało.

Na przyszłość czeka mnie przeniesienie anteny na drugą stronę dachu, a radia na tą chwilę z przyjemnością mogę słuchać po zmroku B)

CDN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście wrócę do tematu listwy LED.

Niestety, ale podczas montażu taśmy LED w listwie aluminiowej, przynajmniej ze dwa razy urwałem przylutowany kabel - wkurzająca robota dla chińczyków. Dodatkowo używałem zbyt grubych kabli, tak więc ich sztywność zwiększała prawdopodobieństwo urwania lutów. Tak wiec przy takich zabawach używajcie naprawdę cienkich przewodów, strzelę - grubo poniżej 1mm2.

Poniżej wstępne złożenie listwy LED na której wykonałem testy:

20180420_195551.thumb.jpg.9b8f35239f4995a52f44fd897f54bf86.jpg

20180420_195558.thumb.jpg.7705f2a1b001c3e09e4da5c2172c8202.jpg

Poniżej założony klosz frosted o przepuszczalności 90%

20180420_205015.thumb.jpg.daf4b3605c2b852ff5d59d6cb92b34c6.jpg

Klosz transparentny o przepuszczalności 95% zbyt eksponował diody - został na zapas.

Poniżej widać, jak po podłączeniu listwy pod akumulator od wkrętarki, świeci się punktowo na niebiesko włącznik/ściemniacz

20180420_205005.thumb.jpg.3745775359081c593e6732c4bb6e9e16.jpg

a tutaj z włączoną listwą

20180420_205027.thumb.jpg.ccb67443d474fa3a28ae931f22e68cca.jpg

Zaślepki skleiłem z przewodem i listwą aluminiową przy pomocy szybkoschnącego kleju tylu kropelka czy super glue

20180420_210936.thumb.jpg.25115c4f08305c186e96c506a8190d21.jpg

 Klosza z jednej strony nie przyklejałem, by:

- móc ewentualnie serwisować listwę

- wymienić klosz na transparentny

- ewentualna woda w wyniku nieszczelności miała dokąd spłynąć

Tak więc listwa sobie schnie:

20180421_132739.thumb.jpg.178987c25416fb96160eafb8ec2ffde4.jpg

a ja przygotowuje miejsce klejenia

20180421_132901.thumb.jpg.381f6697c2171f675731cfb122fd94a0.jpg

Jako, że nie miałem na miejscu Sikaflexu 252, bo mi się skończył, to w lokalnym sklepie kupiłem zachwalany Mamut:

20180421_132853.thumb.jpg.35870f89d63cf59c89526c7aff332ed1.jpg

Zapewne nie jest on tak dobry jak sikaflex, jednak do lekkiej listwy przyklejonej na dużej powierzchni na pewno się sprawdzi (jak na razie przeżył wyjazd na Słowację i z powrotem).

Przyklejenie listwy oraz podłączenie kabli i bezpiecznika do kupy:

20180421_155320.thumb.jpg.0a90c1c69e77a32ab74e3ece1e4a04f4.jpg

20180421_155327.thumb.jpg.7366d911e42e71901ede9218e085dda2.jpg

Od góry wylazł nierównomiernie klej, który później palcem rozprowadziłem na całej długości:

20180421_155527.thumb.jpg.b8c1a57170953257d2e86ef80a8b00e8.jpg

Plus tego kleju to fakt, że po przymocowaniu listwy do pionowej ściany trzymał się bardzo dobrze - korekty musiałem robić z dużą siłą - tak trzymał.

Efekt końcowy:

20180421_155935.thumb.jpg.11f214a32911cd1cbde3171d1f783d28.jpg

20180421_160110.thumb.jpg.12479447a7aadfcfe3d3762d1d5d6ac8.jpg

Nocny test:

20180421_203937.thumb.jpg.b014e2bd4b7f4ca4c136067569089e9f.jpg

Światło włączone maksymalnie:

20180421_203954.thumb.jpg.cdf6b915a8e19531f3af40c377badc1c.jpg

minimalnie:

20180421_204011.thumb.jpg.f112a74cf77957fcb0de67d79faf75fd.jpg

Wybrałem profil aluminiowy typ "H" gdyż pozwala on skierować światło pod kątem 30 lub 60 stopni. Ja skierowałem światło 30 stopni od pionu ściany dzięki czemu oświetlam przestrzeń pod markizą(przedsionkiem) a nie pół pola kempingowego i nie świecę innym po oczach. Poniżej widać, że dobrze oświetlone są jakieś 2 metry od przyczepy: 

20180421_204222.thumb.jpg.48e2b86b5aed515c6755d579b63d7b80.jpg

 

CDN.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.