Skocz do zawartości

Woltomierz - kontrola rozładowania akumulatora


Ewka07

Rekomendowane odpowiedzi

Do ilu spada u was napięcie kiedy już jest na końcówce żywotności i nadaje się do ładowania?

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Ok 10,7V - oczywiście solar ładuje na bieżąco ale zabezpieczenia przed rozładowaniem odcinają odbiorniki w okolicach 10,5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witajcie,

Ja będę montował takie urządzenie,

 

http://allegro.pl/woltomierz-termometr-samochodowy-vs2mt-z-alarmem-i6773119793.html

 

 

Ma funkcje , o których mowa w tym wątku a i dodatkowo termometr. Wyprodukowane w Polsce a nie tam jakieś Aliex...etc.

Po montażu dam znać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu spada u was napięcie kiedy już jest na końcówce żywotności i nadaje się do ładowania?

 

Moim zdaniem, pomijając nawet błędne określenie (pewnie o dostępną pojemność Ci chodziło, a nie o żywotność) Twoje pytanie powinno brzmieć zupełnie inaczej, ponieważ to, o co pytasz, zależy m.in. od typu akumulatora, sposobu/prądu rozładowywania, ogólnego stanu akumulatora oraz od wymagań co do trwałości akumulatora, więc każda odpowiedź może być inna i niemal dowolna. Witus np. podał wartość 10,7 - 10,5 V. W bardzo dużym uproszczeniu można przyjąć, że dla wielu akumulatorów jest to wartość graniczna (akumulator rozładowany całkowicie) i według zadanego przez Ciebie pytania, taki akumulator wymaga właśnie natychmiastowego ładowania. W tym momencie powinno pojawić się jednak kolejne pytanie: czy taki sposób eksploatacji występuje stale, czy jest to tylko sporadyczny przypadek, bo jeśli akumulator eksploatowany jest w takich właśnie cyklach, to jego żywotność jest drastycznie obniżona.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o granice kiedy już nic nie robić i szukać podłączenia do ładowania. Analizuje tylko sytuację kiedy coś takiego może się zdarzyć np. Podczas weekendu kiedy nie mam kupionego prądu na polu.

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem:
1. Typ akumulatora :niewiem:
2. Sposób rozładowywania (w większości okresowy pobór prądu na poziomie kilkudziesięciu, kilkunastu, kilku A) :niewiem:
3. Zależy Ci na maksymalnej trwałości akumulatora, czy jest to bez znaczenia i możesz go częściej wymieniać na nowy :niewiem:

 

... a tak bardzo ogólnie, to masz odpowiedzi we wcześniejszych postach.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie zdanie na temat mierników zapalniczkowych?

http://allegro.pl/woltomierz-termometr-ladowarka-2xusb-tester-4w1-i6753607188.html?fromVariant=6753607147

 

mam wole gniazdo w przyczepie na ładowarki USB więc mogę wykorzystać je lub dziura w łóżku obok akumulatora i wyświetlacz tradycyjny:

http://allegro.pl/woltomierz-miernik-obudowa-dc-2-5-30v-led-red-i5973122634.html?fromVariant=6753606687

 

ewentualnie jak zamontuje jedno czy drugie rozwiązanie czy realnie rozładowuje to aku czy pomijalny pobór?

musze coś zamontować bo coś kradnie mi prąd i musze to kontrolować jakoś.

Czy antena sat która na czuwaniu ma 0,6W może go rozładować zauważalnie - ewent. bezpiecznik pozostaje aby wyłączyć centralkę anteny, movery odłączam przełącznikiem na off, przyczepa sama w sobie chyba nic nie ciągnie jak stoi więc nie wiem gdzie problem - TV i tuner wyciągam z zapalniczkowych gniazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie może mieć znaczenie 0,6 W  ;)

Wszystko, co pobiera "jakiś tam prąd", rozładowuje nam akumulator.
Dla przykładu: Twoja antena w trybie "stand by" pobiera z accu ok. 1,2 Ah/dobę.

W ciągu 10 "dni" wyciągnie Ci z akumulatora 12 Ah :look:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie może mieć znaczenie 0,6 W  ;)

Wszystko, co pobiera "jakiś tam prąd", rozładowuje nam akumulator.

Dla przykładu: Twoja antena w trybie "stand by" pobiera z accu ok. 1,2 Ah/dobę.

W ciągu 10 "dni" wyciągnie Ci z akumulatora 12 Ah :look:

ok ale to mi da 55Ah/1,2Ah = około 1,5 miesiąca a mi po dwóch dnia mover krzyczy że mało prądu i mam go naładować - nie wiem czy przyczepa tez ma jakiś stand by czy musze jakieś ekstra wyłączenie zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 m-ca do zupełnego rozładowania (100%), jeśli accu nowiutki i w pełni naładowany.
Może masz accu, którego stan nie jest najlepszy, może accu jest niedoładowany, może coś jeszcze szarpie z niego energię, może ...
Nikt tego nie wywróży. Sprawa prosta: miernik do ręki, wyłącz wszystkie odbiorniki (łącznie z anteną) i sprawdź, czy jest jakiś pobór prądu (wskazanie powinno być 0,00), chyba że masz instalację PV, to kilkanaście do kilkudziesięciu mA może pobierać kontroler.
Poza tym, centralka napędu może mieć ustawiony próg bezpieczeństwa accu dla nieco wyższego napięcia, niż to, kiedy accu jest wyładowany w 100% (np. 11 - 11,5 V) i dlatego "krzyczy" - sprawdź w instrukcji. Generalnie, wszystko będzie jasne po odczytaniu pomiaru z miernika.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaśki napisał:

A ja zastanawiam się nad czymś takim

Można to kupić w wielu wariantach i to o połowę taniej. A wyłącznik żeby niepotrzebnie prądu wyświetlacz nie pożerał kosztuje grosze.

 

IMG_20180415_101550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi :)

jedno pytanie : jaki bezpiecznik wstawicz między włącznik a "+" akumulatora ? Czy 10A będzie ok jezali te gniazdka mają ładować tylko telefony i tablet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jaśki napisał:

Dzięki za podpowiedzi :)

jedno pytanie : jaki bezpiecznik wstawicz między włącznik a "+" akumulatora ? Czy 10A będzie ok jezali te gniazdka mają ładować tylko telefony i tablet

Mi podpowiadali 5A do takiego obciążenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.