Skocz do zawartości

Remont instalacji gazowej oraz ogrzewania


Zon3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dokonałem zakupu przyczepy BEYERLAND 380-2 QUARTZ z 1987r. Instalacje gazowe do kuchenki, lodówki oraz ogrzewania nie wyglądają najlepiej tzn. nie widziały najwyraźniej remontu już od dłuższego czasu. Do rzeczy - chciałbym wymienić reduktory oraz przewody doprowadzające gaz do tych urządzeń stąd pytanie czy reduktory załączone na zdjęciach są oryginalne i takie powinny być? gdzie dostanę takie przewody, zawory i złączki? Niestety nie odnalazłem instrukcji do danego modelu przyczepy, która ułatwiłaby mi życie, może ktoś z użytkowników posiada taką przyczepe i wie jak to ustrojstwo uruchomić  :) Z góry dziękuję za pomoc :)

post-25187-0-59136000-1489769147_thumb.jpg

post-25187-0-74379900-1489769177_thumb.jpg

post-25187-0-82474000-1489769201_thumb.jpg

post-25187-0-39661100-1489769213_thumb.jpg

post-25187-0-44790000-1489769232_thumb.jpg

post-25187-0-90065700-1489769270_thumb.jpg

post-25187-0-63498000-1489769328_thumb.jpg

post-25187-0-36635000-1489769340_thumb.jpg

post-25187-0-21044100-1489769347_thumb.jpg

post-25187-0-29133300-1489769353_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego masz najlepsze ogrzewanie jakie jest montowane w przyczepach, ten system jest w przyczepach całorocznych i wzorowo sobie daje radę przy niskich temperaturach. Mam trochę info o tym systemie, co dokładnie byś chciał wiedzieć :hmm: .

Pisz śmiało odpowiedzi się znajdą.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego poprzedni właściciel nie potrafił tego uruchomić nawet nie podpinał butli, nie używał też kuchenki ani lodówki  :swieca:  chciałbym całą instalacje przejrzeć w kwestii wycieków.. dzisiaj podłączyłem butle i usłyszałem syyyyyk - zlokalizowałem wyciek przewód od reduktora butli był dziurawy (już wymieniony) ale mimo wszystko w reduktorów jest wyczuwalny zapach gazu dość mocno. Czy reduktory ze zdjęć są oryginalne i takie same powinienem kupić czy też ktoś już grzebał i założył nieodpowiednie? jak powinny być odkręcone poszczególne zawory - ustawiałem w różnych pozycjach i nawet do kuchenki nie doszedł gaz.. W kwestii ogrzewania nie mam pojęcia jak je się uruchamia.. Dziękuję za zainteresowanie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o zawory to ten do pieca jest zamknięty, reduktory są takie jak powinny być, choć są już trochę stare i należało by je wymienić na nowe, reduktory szukaj w firmie GOK  http://gok.pl/produkty/caravaning-camping, zrób zdjęcie panela od pieca PRIMUS to pojedziemy dalej z uruchomieniem. Zanim jednak zaczniesz cokolwiek uruchamiać upewnij się że instalacja gazowa jest szczelna !!!!!.

Jak będziesz miał chwilę to możesz się zapoznać z moim archiwum od PRIMUSA i nie tylko

  https://drive.google.com/drive/folders/0B8JuzhD4SrjYZlc3eWRKdFB1bkk

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

ps. fajnie było by też gdybyś uzupełnił profil o podstawowe informacje o sobie czasami ułatwi to podpowiedzi gdzie co można zdobyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jest to starszy panel niż w mojej przyczepce lecz bardzo dobry , i teraz tak jeśli ustalisz że instalacja gazowa jest szczelna, napięcie w przyczepie jest ( czyli zasilacza pod napięciem względnie akumulator !!!!- ten system ogrzewania wymaga zasilania 12V ) przekręcisz / włączysz jeden z dwu wyłączonych palników bezpośrednio na piecu, możesz zwiększyć zadaną temperaturę na panelu ( to pokrętło z podanymi temperaturami) jeśli poczujesz lub usłyszysz charakterystyczne kliknięcie w panelu to jednocześnie przy piecu w jego tylnej części musi ruszyć POMPA , i jednocześnie powinien kliknąć elektrozawór w piecu !! po spełnieniu tych wymogów system podejmie próbę uruchomienia pieca, jeśli świeca żarowa jest sprawna ( nie podłączać 12V bezpośrednio do świecy !!!!!! świeca pracuje na napięcie 2,5-3,2Volta nowa kosztuje 170 EURO) i elektrozawór puści gaz do pieca to po około 15-20 sekund powinien nastąpić zapłon ( głuchy wybuch we wnętrzu pieca) po odpaleniu wyłącznik termoparowy/ termiczny po osiągnięciu odpowiedniej temperatury będzie podtrzymywać pracę pieca jeśli nie odpali lub będzie się palić zbyt słabo i nie ogrzeje wystarczająco tego elementu to piec się wyłączy awaryjnie, by ponowić próbę należy pstryknąć włącznikiem z boku pieca lub wyłączyć pokrętło na panelu( skręcić temperaturę do minimum i ponownie ją podnieść do żądanej no i to tyle ( chyba )  . A tak na marginesie masz może pod siedzeniami elektryczny piec ???? , sprawdź wnętrze przyczepy pod siedzeniami przy rurach.

 

Jak coś to pisz.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod siedzeniami nic nie znalazłem, ale za siedzeniami są rozprowadzone grzejniki :) Na testy posiadam akumulator 74ah myślę, że wystarczy. Teraz kwestia zakupu reduktorów i złączek mam nadzieje, że znajdę takie same. Dziękuję za wyczerpujące i pomocne odpowiedzi :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, accu 74Ah wystarczy zdecydowanie na rozruch i pracę systemu, pompka przy piecu pobiera 2W, elektronika i elektrozawór to kolejne obciążenie w granicy 5-7W więc będzie dobrze. Jedynie w trakcie rozruchu będzie większe zapotrzebowanie na energię podczas żarzenia świecy żarowej. Czekamy na efekty prac rozruchowych, w razie czego śmiało pytaj.

 

Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, dawno mnie tu nie było(praca)  :]  na szybkiego niestety nie dało mi się uruchomić ogrzewania ani lodówki(w tym tygodniu wyciągam piec i lodówke i okaże się w czym problem), kuchenka działa ale po chwili gaśnie jakby przy palnikach gaz uciekał :oslabiony: W wolnej chwili zacząłem też remont sufitu w cepce .. Mam pytanie odnośnie reduktora ze zdjęć idącego przy butli 11kg. Nie znalazłem reduktora takiego jak jest założony obecnie pa = 0,5bar  2,5kg/h 1-10bar, z tego co udało się ustalić dostępne są reduktory GOK 50mbar 1,5kg/h czy taki reduktor będzie pasować tzn czy będzie odpowiednia przepustowość na piec, kuchenke i lodówke? jestem niestety zielony w temacie reduktorów a potrzebna jest wymiana dwóch z nich :) Pozdrawiam :yes:

Edytowane przez Zon3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, oczywiście że wystarczy , przynajmniej w mojej przyczepce tak jest ( wiadomo że 500-ka była by lepsza) lecz trudno dostępna. Ja stosuje dwa reduktory jeden redukuje na 50mbar do pieca i po trójniku następny na 30mbar do lodówki i kuchenki

 

post-1979-0-28007300-1491162411_thumb.jpg

 

obecny reduktor zakupiłem trochę bardziej wypasiony co by mniej więcej wiedzieć ile gazu mam i co mam w butli

post-1979-0-99530000-1491162506_thumb.jpg

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.