Skocz do zawartości

Dobór najdłuższej jednoosiowej przyczepki do holownika


PLopaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam koleżanki i kolegów,

Planuje zakup przyczepki kempingowej. Mam do dyspozycji dwa holowniki. Jednym z nich jest bmw x5 manual a drugim skoda superb III 4x4.

Chciałbym kupić najdłuższą możliwą przyczepkę jednoosiową. Teraz pytanie, jaką markę wybrać? Chciałbym aby to była jakaś półka średnia bądź wyższa. Łóżko piętrowe nie jest mi potrzebne.

Zastanawiam się nad poszukiwaniem wersji zimowej, warto? W jakich temperaturach "zwykła" wersja się sprawdza? Jak duże zbiorniki na wodę i odpady?

Budżet to 55-60 tys. złotych.

 

Zastanawiam się też, czy lepszą opcją byłoby wypożyczenie na kilka dni przyczepki i sprawdzenie, czy załapię bakcyla. Od roku jestem napalony na cepki. Oglądałem kilka przyczep moich znajomych, każdy chwali niezależność i kontakt z przyrodą. 

Tutaj pojawia się kolejne pytanie, czy ktoś zna jakąś dobrą wypożyczalnię, gdzie mają duży wybór nowszych modeli? To samo pytanie do komisów sprzedających przyczepki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Uuu to tam nie znam, nie moje strony, ale jest tu kilku kolegów z tych stron pewnie Ci napiszą.

Ale pomysł z wypożyczeniem dobry :ok:  szkoda się pchać w przyczepę za 60 koła i z tego zrezygnować

a tak możesz wypożyczyć sobie przyczepkę i to nawet taką jaka chcesz kupić, znaczy się rocznikowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się fendt'y, hobby, knaus i tabbert

 

Warto szukać wersji z podgrzewaną podłogą i klimatyzacją dachową? Co to jest klimatyzacja podłogowa? Czy te urządzenia można zasilać z akumulatora w przyczepie czy wymagane jest podłączenie do sieci (a może warto bawić się z agregatem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego upierasz się nad jednoosiową? Jak masz x5 i masz tam mocny silnik, do tego szukasz dużej przyczepy to dlaczego nie 2 osie?? I bezpieczniej będziesz podróżował i będzie większa oraz bardziej wytrzymała.

 

Podgrzewana podłoga to super sprawa jeśli jeździsz zimą. Latem, wczesna wiosna czy jesień to aż tak potrzebna nie jest. Klima przydaje się w upalne dni ale bez niej też nie jest źle. 

Raczej nie zasilisz klimy z 12V. Czasami bywają klimy gazowe - ale to widziałem tylko w angielskich przyczepach. Sama klima dachowa mocno obciąża dach więc osobiście bym sie zastanawiał. Ale jeśli kupisz przyczepę bez klimy dachowej to taka klima to koszt około 4-5 tyś zł więc musisz przekalkulować cenę.

A agregatem raczej nie ma sensu się bawić i do tego denerwować sąsiadów. Teraz za 700-1000 zł można mieć super instalacje solarną która naprawdę dobrze ładuje akumulatory.

Edytowane przez stef (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najdłuższa na 1 osi... Do X'a owszem do Skody nie bardzo....

Długi zwis z tyłu skody i będzie bujać jak na łajbie

 

A6 ciągałem 560-tkę... po tych doznaniach przesiadłem się na Vana bo nie chciałem terenówki


A dlaczego upierasz się nad jednoosiową?

łatwiej się manewruje a na łukach drogi nie pcha prosto...

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najdłuższa na 1 osi... Do X'a owszem do Skody nie bardzo....

Długi zwis z tyłu skody i będzie bujać jak na łajbie

 

A6 ciągałem 560-tkę... po tych doznaniach przesiadłem się na Vana bo nie chciałem terenówki

łatwiej się manewruje a na łukach drogi nie pcha prosto...

 

Na codzień wolę jeździć skodą. Jest wygodniej, w x'sie na tylnych poduchach i sportowym zawieszeniu komfort jest porównywalny do jazdy taboretem... Zastanawiałem się nad zakupem nowej alhambry właśnie do przyczepki. Skoda w wersji liftback - jaką przyczepkę można bezpiecznie ciągać?

 

Kabe Royal Hacienda proponuję hehehe

 

a tak na poważnie - ile osób ma tam "mieszkać" ?

 

Bo powodów i zdań ZA i NIE są setki.

 

Ja, moja druga połowa i nasz mały synek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dużą przyczepę ( z dyszlem pewnie 8 i więcej metrów szerokość 250cm , DMC robi się

z automatu 1,7 do 2,0 tony to zapomnij o lekkich autach z 2-litrowymi silnikami.

Pozostaje ci tylko "taboret"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dużą przyczepę ( z dyszlem pewnie 8 i więcej metrów szerokość 250cm , DMC robi się

z automatu 1,7 do 2,0 tony to zapomnij o lekkich autach z 2-litrowymi silnikami.

Pozostaje ci tylko "taboret"

 

Myślałem między innymi o czymś takim:

 

http://allegro.pl/tabbert-puccini-560-2007r-bedlno-k-kutna-i6732878909.html

https://www.otomoto.pl/oferta/przyczepa-kempingowa-fendt-topas-560-ID6yNAsl.html

https://www.otomoto.pl/oferta/hobby-560-wlu-excellent-przyczepa-kempingowa-hobby-560-wlu-2011-r-ID6yF4CP.html

 

Celuję w dmc do 1600 kg. Tylko brakuje mi doświadczenia jak to się sprawdzi. Ktoś używał podobny zestaw?

W x ciągałem troszkę lawetę 2500 dmc załadowaną po brzegi i jechało się przyjemnie.

A dlaczego upierasz się nad jednoosiową? Jak masz x5 i masz tam mocny silnik, do tego szukasz dużej przyczepy to dlaczego nie 2 osie?? I bezpieczniej będziesz podróżował i będzie większa oraz bardziej wytrzymała.

 

Podgrzewana podłoga to super sprawa jeśli jeździsz zimą. Latem, wczesna wiosna czy jesień to aż tak potrzebna nie jest. Klima przydaje się w upalne dni ale bez niej też nie jest źle. 

Raczej nie zasilisz klimy z 12V. Czasami bywają klimy gazowe - ale to widziałem tylko w angielskich przyczepach. Sama klima dachowa mocno obciąża dach więc osobiście bym sie zastanawiał. Ale jeśli kupisz przyczepę bez klimy dachowej to taka klima to koszt około 4-5 tyś zł więc musisz przekalkulować cenę.

A agregatem raczej nie ma sensu się bawić i do tego denerwować sąsiadów. Teraz za 700-1000 zł można mieć super instalacje solarną która naprawdę dobrze ładuje akumulatory.

dwuosiowe wydają się dla mnie za długie, poza tym cierpi manewrowość...

Edytowane przez PLopaPL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mała" 2 osiówka i duża 1-osiówka to w zasadzie te same wymiary , ta sama szerokość i ta sama waga.

Szedłbym w 2 osie tak ca 620/640.

Tak czy tak na manewry Mover bo rączek nie wystarczy.

Widzę ,że kolega troszkę "zielony" ..bez urazy :-).. a do sezonu w zasadzie czasu już za wiele nie

zostało.

I jeszcze jedno - laweta to nie "stodoła" na haku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mała" 2 osiówka i duża 1-osiówka to w zasadzie te same wymiary , ta sama szerokość i ta sama waga.Szedłbym w 2 osie tak ca 620/640.Tak czy tak na manewry Mover bo rączek nie wystarczy.Widzę ,że kolega troszkę "zielony" ..bez urazy :-).. a do sezonu w zasadzie czasu już za wiele niezostało.I jeszcze jedno - laweta to nie "stodoła" na haku.

 

Ja w tym roku nie kupię przyczepki. Raczej chce kilka razy wypożyczyć różne kombinacje i wybrać taką wersje która będzie mi odpowiadać - wtedy gorączkowo będę szukać. Na razie tylko się rozglądam i zagłębiam w temat.

Generalnie przyznam Ci rację, jestem zielony co do przyczepek kempingowych - dlatego zarejestrowałem się na forum. Mówią, że ten, kto pyta to nie błądzi ;)

 

1 i 2 jeżeli chodzi o sprzedawców nie mają zbyt dobrych opinii

Niekoniecznie będę u nich kupować, raczej chciałem podać przykład co mnie interesuje.

 

Dwuosiowym nie mówie nie. Duża jest różnica w cenie między jedno- - dwuosiową? Jak wyglądają koszta eksploatacji?

Edytowane przez PLopaPL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla 3 osób potrzebujesz tak wielkiej przyczepy?? 

Moim zdaniem - jak duża przyczepa to 2 osie - podparcie ramy moim zdaniem to bardzo ważna kwestia, poza tym na prostej masz stabilniejszy zestaw.

Ale dla 3 osób nie wystarczyłaby Tobie ta buda: przykład: http://allegro.pl/hobby-excellent-495-namiot-bedlno-k-kutna-i6739398332.html#thumb/5

 

Poza tym z tak wielką i długa buda jak piszesz - czyli maksymalna długość dla 1 osi to i tak za dużo nie pojeździsz. Raczej będzie to transfer z domu  na kemping i stacjonarne wakacje.

Pamiętaj , że za większy zestaw tez czasami trzeba więcej płacić na kempingach.

Proponuję, byś albo podjechał do kogoś i pooglądał różne przyczepy albo jak piszesz - wypożycz nawet przed sezonem - będzie taniej i testuj. Pamiętaj, że przyczepa jest po to by się z nią przemieszczać więc musi to być kompromis pomiędzy wygoda mieszkania, a manewrowością. I tak jak koledzy pisali - przyczepa kempingowa to nie laweta. Z laweta znacznie łatwiej się jeździ i co ważne widać co jest z tyłu - nawet jak jest załadowana. Buda Ci ogranicza mocno pole widzenia i do tego jest szersza od auta na całej swej wysokości. I przez te wysokie i  płaskie boki przyczepa kempingowa zupełnie inaczej zachowuje się na drodze. Szybki bus który cie wyprzedza może napędzić ci niezłego strachu. Przyczepy długie lubią się wtedy bujać na boki. I dlatego pisze o 2 osiach bo może gorzej się manewruje ale za to bezpieczeństwo na drodze jak dla mnie to priorytet.

No i też tak jak napisano powyżej - przy tak dużych przyczepach konieczny jest mover - czyli silniki przy kołach dzięki którym ustawisz przyczepę tam gdzie chcesz na kempingu. Inaczej marnie widzę sprzęgła w twoich autach.

I pamiętaj tez o DMC przyczepy, bo silnik skody może i poradzi ale przepisy jej nie pozwolą ( o tym dużo na tym forum napisano) a i zestaw może być niebezpiecznie niestabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.