Skocz do zawartości

Wymiana gniazda 13 pin


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Po to żeby było zgodnie z bezpieczeństwem i sztuką - to po pierwsze, a po drugie większe przekroje przewodów i przekaźnik w obwodzie lodówki mają sens - jaki - poszukaj na Forum.

Nie będę szukał bo nie mam takiej potrzeby. Instalację mam zmodernizowaną na 12v i wszystko śmiga. Sa bezpieczniki w odpowiednich miejscach od tego by zabezpieczyć wszystko. Lodówki w czasie jazdy nie używam. Już lepiej na gazie załączyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W internecie można znaleźć wiele przykładów na hasło "trust me, I'm an engineer". Bardzo mi się podoba zdjęcie grupy ludzi w wodzie na leżakach, na desce radyjko podłączone do prądu przez przedłużacz, gdzie połączenie tego przedłużacza leży dziarsko na klapku pływającym na tej wodzie. No i przecież wszystko działa, więc w czym problem? Można przecież pociągnąć od akumulatora w aucie, do samej przyczepy wszystko w przewodach po 0,5 mm. Wyjdzie taniej, niż przewidział nawet producent. I też przecież będzie działało. Po co więcej, skoro działa? Miałem takiego znajomego, który miał kawałek gruntu i stawiał sposobem gospodarczym dom. Kiedy rozmawiałem z nim na temat fundamentów, które położył - powiedział mi "architekci naciągają użytkowników i każą ładować straszne ilości materiałów w fundamenty, co jest bez sensu". ponieważ budował budynek parterowy, to odchudził fundamenty do minimum wg niego. Po 10 latach przeprowadzali się do innego budynku, bo w tym pękały mury. Na szczęście zdążyli przed katastrofą. Kiedy więc na forum wypowiadają się ludzie, którzy mają wiedzę i doświadczenie, które niejednokrotnie udowodnili, to może byłoby wskazane poczytać i przyjąć do wiadomości. Nawet mając odrębne zdanie, ale nie znając wszystkich reguł i powiązań, to schować je sobie "w kieszeń". Na forum jest nawet masa wyliczeń, które precyzyjnie wyjaśniają, dlaczego właśnie takie przekroje, dlaczego takie zabezpieczenia. Ale oczywiście koledzy mądrzejsi wolą swoje "a po co, skoro działa". Ten mój kolega przecież też pomieszkał 10 lat w tym domku z kart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie można znaleźć wiele przykładów na hasło "trust me, I'm an engineer". Bardzo mi się podoba zdjęcie grupy ludzi w wodzie na leżakach, na desce radyjko podłączone do prądu przez przedłużacz, gdzie połączenie tego przedłużacza leży dziarsko na klapku pływającym na tej wodzie. No i przecież wszystko działa, więc w czym problem? Można przecież pociągnąć od akumulatora w aucie, do samej przyczepy wszystko w przewodach po 0,5 mm. Wyjdzie taniej, niż przewidział nawet producent. I też przecież będzie działało. Po co więcej, skoro działa? Miałem takiego znajomego, który miał kawałek gruntu i stawiał sposobem gospodarczym dom. Kiedy rozmawiałem z nim na temat fundamentów, które położył - powiedział mi "architekci naciągają użytkowników i każą ładować straszne ilości materiałów w fundamenty, co jest bez sensu". ponieważ budował budynek parterowy, to odchudził fundamenty do minimum wg niego. Po 10 latach przeprowadzali się do innego budynku, bo w tym pękały mury. Na szczęście zdążyli przed katastrofą. Kiedy więc na forum wypowiadają się ludzie, którzy mają wiedzę i doświadczenie, które niejednokrotnie udowodnili, to może byłoby wskazane poczytać i przyjąć do wiadomości. Nawet mając odrębne zdanie, ale nie znając wszystkich reguł i powiązań, to schować je sobie "w kieszeń". Na forum jest nawet masa wyliczeń, które precyzyjnie wyjaśniają, dlaczego właśnie takie przekroje, dlaczego takie zabezpieczenia. Ale oczywiście koledzy mądrzejsi wolą swoje "a po co, skoro działa". Ten mój kolega przecież też pomieszkał 10 lat w tym domku z kart...

To jest Twoje zdanie. Moje inne. Wykorzystanie także inne. Awaryjne jeśli brakuje prundu a nie non stop. Od tego mam solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoje zdanie. Moje inne. Wykorzystanie także inne. Awaryjne jeśli brakuje prundu a nie non stop. Od tego mam solar

Taka jest prawda, że jeden lubi czekoladę, a drugi jak mu nogi śmierdzą :]

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa załatwiona.

Na 9,10,11,13 pin poszedł kabel 4mm2. Na kablu do 10 pinu zamontowałem przekaźnik który podaje pąd po przekręceniu zapłonu z zapalniczki w bagażniku. Kabel który był wcześniej w 9 pinie 2,5mm2 podłączyłem do 12 pinu i zostawiłem go luźno tak jak poradził mi Maciek, może kiedyś do czegoś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj :]

 

Rozebrałem wtyczkę aby ją wymienić i mam takie kable, jako że z elektryki jestem najlepszy  :P

a nawet jestem potomkiem Tesli  :lol:   :lol:   :lol:    mam pytanie czy to jest 13 pin przerobione

na  7 pin :hmm:   bo mogę w samochodzie przerobić na 13 pin, w przyczepie założyć  też 13 pin i będzie git :yay:

 

post-7306-0-89787900-1489602741_thumb.jpg

post-7306-0-12893600-1489602771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj :]

 

Rozebrałem wtyczkę aby ją wymienić i mam takie kable, jako że z elektryki jestem najlepszy  :P

a nawet jestem potomkiem Tesli  :lol:   :lol:   :lol:    mam pytanie czy to jest 13 pin przerobione

na  7 pin :hmm:   bo mogę w samochodzie przerobić na 13 pin, w przyczepie założyć  też 13 pin i będzie git :yay:

 

Mniej więcej od tego miejsca:

http://forum.karawaning.pl/topic/22824-wtyk-13-pin-ale-jaki/?p=518152

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 pinów we wtyczce + 3 luzem , więc 7+3 =10 

 

To jakim cudem ma być 13 pinów  :look:  :hmm:   Chyba ,że ja już ślepy jestem  :o

12 kabli to jest minimum .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, w poscie #26 podałem link do tematu, a tam w poscie #85 opisywałem podobną sytuację.

U Tomka pierwotnie była prawdopodobnie wtyczka "Multicon". W tamtym okresie było już co prawda gniazdo/wtyk "13 pin", ale piny 11 oraz 12 nie miały wówczas przypisania do czegokolwiek, pin 8 był opcjonalny (nie zawsze stosowany), a piny 9 (lodówka) i 10 (stały plus) nie miały osobnych "mas", tylko wspólną na pin 13 (ogólnie pin 13 był masą wspólną dla pinów 9, 10, 11, 12).
Z powyższego wynika, że do pełnego obłożenia podstawowych funkcji wystarczało 11 przewodów (lub 10, jeśli nie uwzględniono światła "cofania" - tyle właśnie jest u Tomka).
Dopiero w późniejszym okresie zmodernizowano standard (normę) i wprowadzono osobne masy dla pinów 9 i 10, wykorzystując w tym celu nie przypisany dotychczas pin 11, jako masę dla pin 10, natomiast masa z pin 13 pozostała masą jedynie dla pin 9. Pin 12 pozostał do dowolnego wykorzystania przez producentów samochodów/przyczep.
Gdyby Tomek chciał wykonać pełne połączenia dla aktualnie obowiązującego standardu, to musiałby zmienić cały główny przewód prowadzący do wtyczki przyczepy lub dołożyć obok istniejącego, jeszcze co najmniej dwa dodatkowe, co nie byłoby "eleganckim" rozwiązaniem.
Tu podawałem tabele połączeń m.in. dla omawianego standardu:
http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373894
Są tam też przyjęte kolory dla poszczególnych przewodów, jednak zawsze należy się upewnić, czy w danej przyczepie jest to zgodne z tabelą, gdyż zdarzały się odstępstwa, np. odwrotne przypisanie funkcji w odniesieniu do niektórych kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na siłę, mam do wymiany gniazdo w aucie które nigdy nie było używane i trochę nie działa, dlatego przy wymianie chciałbym założyć 13 pin

w aucie skoro mam w przyczepie jakieś dodatkowe kable i mogę zasilić lodówkę :hmm:

Tak to sobie wykombinowałem, ale jak się nie da to tez żadna tragedia :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.