Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Wymiana gniazda 13 pin

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

#16 elvis52

elvis52

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Telefon:609044279
  • SkądKatowice
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 540 UL
  • Holownik:Ford Galaxy 1.9 TDi 90km/Galaxy 2.0 TDCi 140km

Napisano 09 marzec 2017 - 20:32

Po to żeby było zgodnie z bezpieczeństwem i sztuką - to po pierwsze, a po drugie większe przekroje przewodów i przekaźnik w obwodzie lodówki mają sens - jaki - poszukaj na Forum.

Nie będę szukał bo nie mam takiej potrzeby. Instalację mam zmodernizowaną na 12v i wszystko śmiga. Sa bezpieczniki w odpowiednich miejscach od tego by zabezpieczyć wszystko. Lodówki w czasie jazdy nie używam. Już lepiej na gazie załączyć

#17 Michalc3

Michalc3

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2455 postów
  • Skądk.Mikołowa G. Śląsk
  • Model:Dethleffs Tourist 450 DB
  • Holownik:Peugeot 3008 2.0 HDi

Napisano 10 marzec 2017 - 13:00

W internecie można znaleźć wiele przykładów na hasło "trust me, I'm an engineer". Bardzo mi się podoba zdjęcie grupy ludzi w wodzie na leżakach, na desce radyjko podłączone do prądu przez przedłużacz, gdzie połączenie tego przedłużacza leży dziarsko na klapku pływającym na tej wodzie. No i przecież wszystko działa, więc w czym problem? Można przecież pociągnąć od akumulatora w aucie, do samej przyczepy wszystko w przewodach po 0,5 mm. Wyjdzie taniej, niż przewidział nawet producent. I też przecież będzie działało. Po co więcej, skoro działa? Miałem takiego znajomego, który miał kawałek gruntu i stawiał sposobem gospodarczym dom. Kiedy rozmawiałem z nim na temat fundamentów, które położył - powiedział mi "architekci naciągają użytkowników i każą ładować straszne ilości materiałów w fundamenty, co jest bez sensu". ponieważ budował budynek parterowy, to odchudził fundamenty do minimum wg niego. Po 10 latach przeprowadzali się do innego budynku, bo w tym pękały mury. Na szczęście zdążyli przed katastrofą. Kiedy więc na forum wypowiadają się ludzie, którzy mają wiedzę i doświadczenie, które niejednokrotnie udowodnili, to może byłoby wskazane poczytać i przyjąć do wiadomości. Nawet mając odrębne zdanie, ale nie znając wszystkich reguł i powiązań, to schować je sobie "w kieszeń". Na forum jest nawet masa wyliczeń, które precyzyjnie wyjaśniają, dlaczego właśnie takie przekroje, dlaczego takie zabezpieczenia. Ale oczywiście koledzy mądrzejsi wolą swoje "a po co, skoro działa". Ten mój kolega przecież też pomieszkał 10 lat w tym domku z kart...

#18 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8669 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 10 marzec 2017 - 18:30

Nic dodać, nic ując :ok:

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#19 elvis52

elvis52

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1768 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 marzec 2017 - 08:34

W internecie można znaleźć wiele przykładów na hasło "trust me, I'm an engineer". Bardzo mi się podoba zdjęcie grupy ludzi w wodzie na leżakach, na desce radyjko podłączone do prądu przez przedłużacz, gdzie połączenie tego przedłużacza leży dziarsko na klapku pływającym na tej wodzie. No i przecież wszystko działa, więc w czym problem? Można przecież pociągnąć od akumulatora w aucie, do samej przyczepy wszystko w przewodach po 0,5 mm. Wyjdzie taniej, niż przewidział nawet producent. I też przecież będzie działało. Po co więcej, skoro działa? Miałem takiego znajomego, który miał kawałek gruntu i stawiał sposobem gospodarczym dom. Kiedy rozmawiałem z nim na temat fundamentów, które położył - powiedział mi "architekci naciągają użytkowników i każą ładować straszne ilości materiałów w fundamenty, co jest bez sensu". ponieważ budował budynek parterowy, to odchudził fundamenty do minimum wg niego. Po 10 latach przeprowadzali się do innego budynku, bo w tym pękały mury. Na szczęście zdążyli przed katastrofą. Kiedy więc na forum wypowiadają się ludzie, którzy mają wiedzę i doświadczenie, które niejednokrotnie udowodnili, to może byłoby wskazane poczytać i przyjąć do wiadomości. Nawet mając odrębne zdanie, ale nie znając wszystkich reguł i powiązań, to schować je sobie "w kieszeń". Na forum jest nawet masa wyliczeń, które precyzyjnie wyjaśniają, dlaczego właśnie takie przekroje, dlaczego takie zabezpieczenia. Ale oczywiście koledzy mądrzejsi wolą swoje "a po co, skoro działa". Ten mój kolega przecież też pomieszkał 10 lat w tym domku z kart...

To jest Twoje zdanie. Moje inne. Wykorzystanie także inne. Awaryjne jeśli brakuje prundu a nie non stop. Od tego mam solar

#20 ed

ed

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2488 postów
  • Telefon:Jak potrzebny podam na PW
  • SkądGliwice
  • Model:Beyerland 400-2
  • Holownik:Toyota Corolla 1,4

Napisano 11 marzec 2017 - 09:26

To jest Twoje zdanie. Moje inne. Wykorzystanie także inne. Awaryjne jeśli brakuje prundu a nie non stop. Od tego mam solar

Taka jest prawda, że jeden lubi czekoladę, a drugi jak mu nogi śmierdzą :]

Użytkownik ed edytował ten post 11 marzec 2017 - 09:27

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:    Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.

Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ed

#21 elvis52

elvis52

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 1768 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 marzec 2017 - 12:29

To chyba nie na temat

#22 Effendi

Effendi

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 7181 postów
  • SkądPoznań
  • Sprzęt:Brak

Napisano 12 marzec 2017 - 20:20

teraz wiemy komu nogi śmierdzą !!!

Taka jest prawda, że jeden lubi czekoladę, a drugi jak mu nogi śmierdzą :]

Jeżeli ludzie ciągle Cię ranią myśl o nich jak o papierze ściernym. Ścieranie boli ale po takiej polerce Ty pięknie błyszczysz a oni są tylko bezużytecznymi śmieciami....

#23 MKJ

MKJ

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 154 postów
  • Telefon:606455890
  • SkądBiałogard / Bjuv
  • Model:Hobby 540 UF
  • Holownik:Kia Sorento 2,5CRDI , Citroen C5

Napisano 13 marzec 2017 - 19:10

No i sprawa załatwiona.
Na 9,10,11,13 pin poszedł kabel 4mm2. Na kablu do 10 pinu zamontowałem przekaźnik który podaje pąd po przekręceniu zapłonu z zapalniczki w bagażniku. Kabel który był wcześniej w 9 pinie 2,5mm2 podłączyłem do 12 pinu i zostawiłem go luźno tak jak poradził mi Maciek, może kiedyś do czegoś się przyda.

Monia i Krzyś J   :) 

Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami.

#24 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 11335 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 19:33

Zapytam tutaj :]

Rozebrałem wtyczkę aby ją wymienić i mam takie kable, jako że z elektryki jestem najlepszy  :P

a nawet jestem potomkiem Tesli  :lol:   :lol:   :lol:    mam pytanie czy to jest 13 pin przerobione

na  7 pin :hmm:   bo mogę w samochodzie przerobić na 13 pin, w przyczepie założyć  też 13 pin i będzie git :yay:

Załączone miniatury

• 20170315_1550211.jpg
  • 20170315_1550251.jpg

#25 maciejkos

maciejkos

Karawaning user

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 573 postów
  • SkądWawa
  • Model:Elddis Knight

Napisano 15 marzec 2017 - 19:38

mam pytanie czy to jest 13 pin przerobione

Tak to wygląda, masz luźne dwa plusy(9 i 10) oraz ich wspólną masę.

Użytkownik maciejkos edytował ten post 15 marzec 2017 - 19:38

#26 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8669 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 15 marzec 2017 - 19:51

Zapytam tutaj :]

Rozebrałem wtyczkę aby ją wymienić i mam takie kable, jako że z elektryki jestem najlepszy  :P

a nawet jestem potomkiem Tesli  :lol:   :lol:   :lol:    mam pytanie czy to jest 13 pin przerobione

na  7 pin :hmm:   bo mogę w samochodzie przerobić na 13 pin, w przyczepie założyć  też 13 pin i będzie git :yay:

Mniej więcej od tego miejsca:

http://forum.karawan...-jaki/?p=518152

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#27 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 11335 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 20:11

Mniej więcej od tego miejsca:

http://forum.karawan...-jaki/?p=518152

Ok dla mnie wszystko jasne, nic z tego nie wiem  :]   ale widzę że mam 13 pin, resztę połapie mój elektryk :yay:

#28 Maras

Maras

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2940 postów
  • Skądz wioski z tramwajami
  • Model:the best KNAUS SPORT 450 FS

Napisano 15 marzec 2017 - 22:35

7 pinów we wtyczce + 3 luzem , więc 7+3 =10 

To jakim cudem ma być 13 pinów  :look:  :hmm:   Chyba ,że ja już ślepy jestem  :o

12 kabli to jest minimum .  

jeżeli nie odpisuje na post to pewnie jestem na rybach lub w przyczepie

pozdrawiam Marek

gallery_4917_659_33708.gif

#29 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8669 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 16 marzec 2017 - 02:36

Marku, w poscie #26 podałem link do tematu, a tam w poscie #85 opisywałem podobną sytuację.

U Tomka pierwotnie była prawdopodobnie wtyczka "Multicon". W tamtym okresie było już co prawda gniazdo/wtyk "13 pin", ale piny 11 oraz 12 nie miały wówczas przypisania do czegokolwiek, pin 8 był opcjonalny (nie zawsze stosowany), a piny 9 (lodówka) i 10 (stały plus) nie miały osobnych "mas", tylko wspólną na pin 13 (ogólnie pin 13 był masą wspólną dla pinów 9, 10, 11, 12).
Z powyższego wynika, że do pełnego obłożenia podstawowych funkcji wystarczało 11 przewodów (lub 10, jeśli nie uwzględniono światła "cofania" - tyle właśnie jest u Tomka).
Dopiero w późniejszym okresie zmodernizowano standard (normę) i wprowadzono osobne masy dla pinów 9 i 10, wykorzystując w tym celu nie przypisany dotychczas pin 11, jako masę dla pin 10, natomiast masa z pin 13 pozostała masą jedynie dla pin 9. Pin 12 pozostał do dowolnego wykorzystania przez producentów samochodów/przyczep.
Gdyby Tomek chciał wykonać pełne połączenia dla aktualnie obowiązującego standardu, to musiałby zmienić cały główny przewód prowadzący do wtyczki przyczepy lub dołożyć obok istniejącego, jeszcze co najmniej dwa dodatkowe, co nie byłoby "eleganckim" rozwiązaniem.
Tu podawałem tabele połączeń m.in. dla omawianego standardu:
http://forum.karawan...ngowy/?p=373894
Są tam też przyjęte kolory dla poszczególnych przewodów, jednak zawsze należy się upewnić, czy w danej przyczepie jest to zgodne z tabelą, gdyż zdarzały się odstępstwa, np. odwrotne przypisanie funkcji w odniesieniu do niektórych kolorów.

#30 TOM3653

TOM3653

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 11335 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 05:48

Nic na siłę, mam do wymiany gniazdo w aucie które nigdy nie było używane i trochę nie działa, dlatego przy wymianie chciałbym założyć 13 pin

w aucie skoro mam w przyczepie jakieś dodatkowe kable i mogę zasilić lodówkę :hmm:

Tak to sobie wykombinowałem, ale jak się nie da to tez żadna tragedia :]

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych