Skocz do zawartości

Wymiana gniazda 13 pin


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam wszystkich serdecznie

 

Wczoraj zakupiłem pierwszą w swoim życiu przyczepkę, jest to COACHMAN Mirage 500/5. No i do tej pory myślałem że przyczepy mają 13 pinów, ale się myliłem ponieważ w niej są dwa gniazda po 7 bolców. Wie ktoś jak to podłączyć, jedno to światła więc już 7 mniej a co z drugimi?.

 

Dziękuje serdecznie o pomoc.

W drugim masz zapewne 3 kable - 1 minus i 2 plusy. Jeden stały do zasilania wnętrza przyczepki i drugi postacyjkowy do lodówki. Ściągnij sobie schemat wtyczki 13pin z googli i złóż obie 7ki w jedną 13tke i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą sprawdziłem i jest pełno po 7 kabli w każdej

Albo przerób na 13 pin - podłączenia masz wcześniej w poście podane, albo jak wcześniej kolega powiedział kup przejście z 2 x 7 na 13. Widziałem takie i wiem że działają. To dwa rozwiązania. Ja przerobiłem wtyk na 13 i jest ok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(

Lodówka podłączona pod stały plus.

Brak jest + po zapłonie, masy do plusa i sprawdzanie świateł.

Wszystko już zakupione do zmiany ma 13, w wekend lifting okablowania robie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(

 

To nie oszczędność, tylko dawny standard obowiązujący w okresie, z którego pewnie masz przyczepę. W owym czasie, w przyczepach nie było lamp cofania, a przewód "masy" zasilania był wspólny dla wyprowadzeń od dziewiątego do dwunastego. W początkowym okresie stosowania tego standardu połączeń, tylko pin 9 był wykorzystywany (stały plus 12 V), natomiast piny 10, 11, 12 nie miały w ogóle określonego zastosowania.

Oczywiście wiązkę 10 przewodową można bez problemu wykorzystać w zestawieniu ze standardowym wtykiem Jaeger (13-pin), aby mieć stały plus w przyczepie oraz +12 V dla lodówki (po wł. "zapłonu"), jednak pod warunkiem, że w przyczepie nie ma światła cofania.

Piny 1 do 7, to zewnętrzne oświetlenie "drogowe" przyczepy, a więc standard. Pozostają trzy przewody. Ten o największym przekroju podłącza się do pin 13, mostkując go jednocześnie z pinem 11, natomiast dwa pozostałe przewody, to pin 9 (stały plus) oraz pin 10 (dla lodówki).

Przy takim podłączeniu wtyku przyczepy, wszystko będzie działać zarówno w przypadku, gdy gniazdo (13 pin) w samochodzie jest według tego samego (starego) standardu, jak i w przypadku, gdy ma połączenia według standardu nowego. Jedyną "niedogodnością" takiego sposobu podłączenia jest mniejsza sumaryczna obciążalność dla pin 9 i 10, niż przy obecnym standardzie, co jednak nie powinno mieć znaczenia, jeśli w czasie jazdy, jedynym obciążeniem będzie lodówka.

Przekrój przewodów na pin 9, 10, 13 i mostku 13/11 powinien wynosić min. 2,5 mm², choć w zasadzie na pin 13 i mostku 13/11 powinien być jeszcze większy, np. 4mm².

Jeśli w wiązce 10 pin, którą masz, wspomniane przewody mają mniejszy przekrój, niż 2,5 mm², to mimo wszystko warto przewód jednak wymienić, a wtedy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewód i podłączenia wykonać w/g obecnie stosowanego standardu.

Wszystkie niezbędne informacje odnośnie gniazd, wtyków i standardów, znajdziesz tu (posty #28 i #29):

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373889

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem działa :-)

 

W samochodzie mam:

"drogowe" 1mm

"-" na 13 pinie 2.5mm, a na 11 pinie 4mm

"+" na 9 pinie 2.5mm, a na 10 pinie 4mm

 

W przyczepie w kablu oprócz "drogowych" po 1mm, mam 3x 2.5mm i do nich podłączyłem oświetlenie,wyciąg kuchenny, pompy, nawiew, lodówkę wedle instrukcji.

Jeszcze tylko musze sprawdzić ile V na lodówkę nachodzi bo włącznik świecić świeci ale ile V to czas pokaże.

Choć lampka ładnie świeci tak samo jak na krótko pod aku była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Cześć,

Po przeczytaniu całego wątku i kilku "pobocznych" chciałby się tylko szanownych kolegów upewnić czy prawidłowo kombinuje :)

W moim holowniku wczoraj w salonie dołożyli mi wiązki na stały "+" i "+" po stacyjce. Musieli to zrobić bo jak we wrześniu kupowałem auto to zamówiłem "pełne 13 pin", ale okazało się, że założyli "niepełne" :( Teraz jest już prawidłowo. Wiązka dedykowana, założona w ASO :D

Jak wróciłem do domu to oczywiście sprawdziłem czy dział mi lodówka w cepce. I działa ale na stałym "+".

W tym momencie  wymyśliłem sobie, aby w gnieździe przyczepy zamienić pin 9 i 10 aby lodówka działała tylko na włączonym zapłonie (na wypadek jak bym zapomniał jej wyłączyć na postoju)

Potwierdźcie koledzy czy dobrze kombinuję, że wystarczy zamienić tylko te dwa przewody (9 i 10). Czy również powinienem zamienić 11 i 13?

Dodam, że w aucie nie mogę nic zmieniać

Z góry dziękuję za utwierdzenie mnie w moim pomyśle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz sprawdzić gdzie są podłączone. Większość wiązek w nowych autach ma masy spięte do 1 konkretnego punktu w bagażniku, więc to nie powinien być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że działa to nic dziwnego, bo to masa i to masa, ale sprawdź czy obie schodzą się do jednego punktu w bagażniku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bagażniku nie jestem w stanie nic zobaczyć. ..za dobrze ukryli przewody w ASO ;) z tego co mi mówili "wstawili oryginalną dedykowaną wiązkę"

Jezeli chodzi o samą instalację w cepie to  mam tam przewód 10'cio żyłowy (wiec starszego typu - tak jak pisze powyżej Kristofer). We wtyku mam wolne piny 8, 11 i 12. 

Do pinów 9, 10 i 13 mam przrwody o wiekszym profilu niz pozostałe (1, 2,3,4,5,6,7) a wszystko wygląda tak:

 

20180330_180948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.