Skocz do zawartości

Wymiana gniazda 13 pin


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie mam w swoim gnieździe 10,11,12 pinu, pin 9 nie jest podłączony.

Chcę wymienić gniazdo na nowe i dołożyć kable żeby w przyczepie działało oświetlenie i lodówka.

Mam pytanie odnośnie kabli w starym gniazdku (zaznaczone na zdjęciu). O ile biały jest zmostkowany z pinem 2 więc tu wystarczy obciąć (tak mi się wydaje) i po problemie, to nie wiem gdzie podłączyć ten czarny? 

post-19269-0-75762400-1488990015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To jest mikrostyk "wyłączający" wsteczny. Czyli dzięki temu auto wie, że jest podpięta cepa i np wyłącza czujniki cofania.

 

Możesz tego w ogóle nie podłączać.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

W takim układzie to i tak miałem coś zrąbane, bo czujniki cały czas piszczą jak cofam z przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mikrostyk "wyłączający" wsteczny. Czyli dzięki temu auto wie, że jest podpięta cepa i np wyłącza czujniki cofania. Możesz tego w ogóle nie podłączać.

Niestety nie jest to styk wyłączajacy wsteczny. Mikrowyłącznik  który jest zaznaczony na zdjęciu rozłącza światło przeciwmgielne w samochodzie jak jest podpięta przyczepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to styk wyłączajacy wsteczny. Mikrowyłącznik który jest zaznaczony na zdjęciu rozłącza światło przeciwmgielne w samochodzie jak jest podpięta przyczepa.

To też rozłącza + to co napisałem powyżej. Wyłączający celowo było w cudzysłowie

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując, czarny nie podpinam a biały podłączam pod pin 2.

Mam jeszcze pytanie o czerwony, był podłączony pod pin 9, grubość chyba 2,5 mm czy mogę go wykorzystać jako masa dla pinu 10 czy ciągnąć nowy grubszy kabel? Na 9 pin będę ciągną 4mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga na 2,5mm i ładowanie aku mam na krańcach kabla 14,6v więc nie widzę potrzeby instalacji na 4mm. Oczywiście na równi z lodówka załączoną podczas jazdy to można zapomnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek właśnie tak chcę zrobić żeby ten kabel 2,5mm2 który mam wpięty pod 9 pin przełożyć na 11 pin i podpiąć do

karoserii jako masa dla 10 pinu a do 9 pociągnąć nowy od accu.

Jeśli u Łukasza chodzi bez problemu to spróbuję zostawić ten 2,5mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek tak czy siak ciągniesz nowe kable. Proponuję zrobić to porządnie i mieć z głowy. Do niwego gniazda podpinasz pierwsze 8 pin. Czarne możesz podłączyć tak jak w starym gnieździe lub spiąć ze sobą bo nie będziesz miał przeciwmgielnych. Resztę kabli ciągnął bym na nowo tj. 9 i 13 na 2.5mm2 lub 4mm2(9 może zostać stary) i 10 i 11 na 4mm2. Kable kup sobie pojedyñczo na metry i dołącz do oryginalnej wiązki owijając taśmą. Ja tak mam u siebie bo oryginalna wiązka 13pin miała małe przekroje.

 

Pisane na kolanie

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest do lodówki i aku. Po cholerę bawić się z przełącznikami, przekaźnikami itd.

Po to żeby było zgodnie z bezpieczeństwem i sztuką - to po pierwsze, a po drugie większe przekroje przewodów i przekaźnik w obwodzie lodówki mają sens - jaki - poszukaj na Forum. Co do przekroi przewodów to w swojej instalacji do lodówki zastosowałem przewody 6 mmi dopiero wtedy na grzałce lodówki jest napięcie zapewniające jej prawidłowe działanie. Przewody ( + i - ) poprowadziłem od akumulatora przez samochód i przyczepę do lodówki. Mało kto wie, że w instalacjach ze wspólną masą (-) sprawdza się stwierdzenie, że "masa masie nie jest równa" a masą wraca suma prądów ze wszystkich odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja i spokój na przyszłość. Powymieniam na grubsze, mam całą wiązkę wyciągniętą na zewnątrz więc nie będzie problemu z dołożeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.