Skocz do zawartości

Wymiana gniazda 13 pin


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, Maciek ma rację. Nie zaśmiecajmy już tego tematu.

Ponieważ wszystko w temacie gniazd, wtyczek, wiązek i mozliwych rozwiązań już jest napisane temat można zamknąć.

Pozostaje tylko czytać i zastosować rowiązania u Siebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam taki sam problem jak Tom3653, chciałem sobie sparciałą wtyczkę 7pin wymienić na nową 13 (w aucie mam 13) i okazuje się że mam 3 luźne kable grubsze od innych: niebieski, niebiesko-biały i biało niebieski. W które piny mam podpiąć te 3 luźne? Oczywiście nie wiem czy mój holownik ma wszystkie piny aktywne, ale jak już wymieniam wtyczkę to może te luźne kable można po nią podłączyć?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem jak Tom3653, chciałem sobie sparciałą wtyczkę 7pin wymienić na nową 13 (w aucie mam 13) i okazuje się że mam 3 luźne kable grubsze od innych: niebieski, niebiesko-biały i biało niebieski. W które piny mam podpiąć te 3 luźne? Oczywiście nie wiem czy mój holownik ma wszystkie piny aktywne, ale jak już wymieniam wtyczkę to może te luźne kable można po nią podłączyć?

Pod podłogą przyczepy, lub w środku masz drugą stronę tego kabla. Zobacz, który jest do czego i już. Lodówka, cofania .. łatwo to zlokalizujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam taki sam problem jak Tom3653, chciałem sobie sparciałą wtyczkę 7pin wymienić na nową 13 (w aucie mam 13) i okazuje się że mam 3 luźne kable grubsze od innych: niebieski, niebiesko-biały i biało niebieski. W które piny mam podpiąć te 3 luźne? Oczywiście nie wiem czy mój holownik ma wszystkie piny aktywne, ale jak już wymieniam wtyczkę to może te luźne kable można po nią podłączyć?

 

 

 

Trzeba czytać ;)

Choćby post #29 tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, czytałem. Ilość kabli wskazuję na "Multicon", ale może ktoś już przerabiał temat i wie gdzie podłączyć te trzy przewody. Poszukam jakoś gdzie prowadzą te kable. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzisz w owym poscie odnośnika wskazującego miejsce w temacie, od którego powinieneś go przeczytać (pierwsze zdanie) ... :hmm:
Tam jest wszystko opisane, wystarczy zidentyfikować przewody w/g wskazówek.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podpowiedzcie.Czy po włączeniu stacyjki na 10 pinie powinien od razu pojawić się prąd czy dopiero po obciążeniu tego styk jakimś żródłem poboru?


PS. tak tłumaczą mi w punkcie montażu haka i w związku z tym nie mogą sprawdzić poprawności działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jak podłączyli ;).

w 99,99% podłącza się go "po stacyjce" a panowie plotą bzdury.

Chyba, że masz zamontowany specjalny układ pomiarowy który wykrywa podłączenie odbiornika elektrycznego na ten pin (np po rezystancji obwodu) i załącza dopiero przekaźnik.

Ale to technologia powszechna dopiero w 2154 roku ma być.

Dla tego Panowie walą w gumy ;). Prąd powinien tam być po stacyjce (wyjątkowo po odpaleniu samochodu - to jest do ogarnięcia małym kosztem lub nawet bez kosztowo), ale nie że dopiero jak odbiornik :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, niekoniecznie. Jeśli Mundek ma instalację z tzw. "CD" (detekcja przyczepy) lub choćby tego typu gniazdo haka, to może być tak, że napięcie pojawi się dopiero po podłączeniu przyczepy i najczęściej nie chodzi tu o pojawienie się obciążenia w instalacji, tylko o samo włożenie wtyczki. Aby sprawdzić, czy tak jest, często wystarczy włożenie samej wtyczki bez kabli (musi być w kompletnej obudowie, ponieważ jej obrzeże załącza microswitch gniazda dla detekcji).

Opisywałem sprawę dokładnie tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/16765-12v-z-aku-movera-do-instalacji-knaus-sudwind-450/?p=372050

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale założyłem że taka błacha sprawa jak detekcja wtyku nie położy na łopatki serwisu od haków ;).

Z drugiej strony jak oni widzą w tym takie komplikacje to kto wie.

 

Tak czy inaczej, mundek zmień warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na 9 pinie mam nawet bez wkładania wtyczki, wszystko inne działa ale na 10 pinie brak napięcia nawet po podłączeniu przyczepy i pracującym silniku, sprawdziłem to podłączając do przewodów idących do lodówki wentylator 12 V i nie działa a jak dam napięcie z małego akumulatorka przez styki 10 i11 we wtyczce przyczepy wentylator działa czyli w instalacji przyczepy wszystko ok.Wybieram się w piątek do tego warsztatu zobaczymy co powiedzą bo poprzednio twierdzili że na pinie 10 będzie napięcie dopiero po włożeniu wtyczki i podłączeniu odbiornika-uwierzyłem ale okazało się że tak nie jest/ mam 50 km do warsztatu/. Warsztatu nie mogę zmienić bo zapłaciłem 1480 zł za założenie haka i elektryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podłącze się pod temat " gniazda 13-pinowego " i zadam pytanie dot. gniazda typu Multicon ze microswitch-em. Czy przy każdym wkładaniu wtyczki w gniazdo i wyjmowaniu musi pracować przełącznik od microswitch-a ? Czy zawsze jest słyszane tzw. " kliknięcie " przy w/w operacjach ??

Szczególnie liczę na rzeczową i konkretną odpowiedź Krzysztofa - jako najbardziej zorientowanego w tych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest dużo różnych wykonań tego typu gniazd, zarówno "Multicon", jak i "Jaeger".
Część z nich posiada wbudowany dodatkowy przełącznik, który często służy, jako np. odłącznik świateł przeciwmgłowych.
Bywa, że jest on wykonany jedynie, jako dwie sprężyste "blaszki" (różnej jakości) i wtedy wspomniany "klik" nie jest słyszalny.
Wyłącznie przy wykonaniu, w którym zastosowano autonomiczny microswitch we własnej obudowie, takie klikniecie podczas umieszczania wtyczki
powinno być słyszalne, choć jego głośność bywa różna i czasem można nie usłyszeć, jeśli wokół nie panuje cisza.
Oczywiście jedyną, miarodajną metodą sprawdzenia poprawności działania owego przełącznika nie jest akustyczne kliknięcie, tylko fizyczny pomiar na jego wyprowadzeniach.

 

post-8228-0-76513900-1492640244_thumb.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest dużo różnych wykonań tego typu gniazd, zarówno "Multicon", jak i "Jaeger".

Część z nich posiada wbudowany dodatkowy przełącznik, który często służy, jako np. odłącznik świateł przeciwmgłowych.

Bywa, że jest on wykonany jedynie, jako dwie sprężyste "blaszki" (różnej jakości) i wtedy wspomniany "klik" nie jest słyszalny.

Wyłącznie przy wykonaniu, w którym zastosowano autonomiczny microswitch we własnej obudowie, takie klikniecie podczas umieszczania wtyczki

powinno być słyszalne, choć jego głośność bywa różna i czasem można nie usłyszeć, jeśli wokół nie panuje cisza.

Oczywiście jedyną, miarodajną metodą sprawdzenia poprawności działania owego przełącznika nie jest akustyczne kliknięcie, tylko fizyczny pomiar na jego wyprowadzeniach.

 

attachicon.gifMulticon z microswitchem.jpg

 

Krzysztof!

dziękuję za odpowiedź, mnie ona dużo wyjaśniła.

 

p.s

jak coś to będę Ciebie " męczył "  w bezpośredniej korespondencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.