Skocz do zawartości

Wymiana gniazda 13 pin


MKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli nie masz podpiętej masy na + po zapłonie na pinie 10, więc np. nie powinna chodzić lodówka z 12v w trakcie jazdy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale chodzi ;)

Czyli musze miec gdzies w budzie "zmostkowane" te masy. Jak dzisiaj dojade na camping to wywale ze schowka wszystkie toboły aby dostac sie do przewodow i popatrze jak to wygląda:zarowka:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jaśki napisał:

Dodam jeszcze ze teraz "po kluczyku" działa mi też oświetlenie

To nie najlepiej, bo przeważnie na postoju w trasie kluczyk jest w kieszeni a światła brak. Zobacz czy nie masz puszek elektrycznych pod podłogą cepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam puszke na podłodze (w środku budy) pod przednim schowkiem. Teraz buda jest juz zapakowana bo za chwile jedziemy na święta. Jak dojade na camping to postaram sie wywalić graty i dostać do tej puszki i popatrzeć (może jakoeś foto tu wkleję). 

Z tego co tu wyczytalem i z obecnych wiadomości / obserwacji wnioskukę ze mam instalację "starego" typu (buda jest z 1996r) i większość urządzeń działa na jednym +. Dlatego w czsie jazdy będę pilnował aby jedynym odbiornikiem była lodówka :)

 

Ps

Przepraszam za częściowy brak polskich znaków...tak to jest jak na szybko odpisuje sie z telefonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe podłączenie winno zapewnić ze stałego plusa oświetlenie wnętrza przyczepy i pompki wody (krany i WC), a po stacyjce tylko lodówkę. Masa może być jedna, ale jej przekrój winien być przynajmniej na poziomie 4 mm kw. -  jeżeli nie wykorzystujesz pinu do kontroli podpięcia przyczepy . - Ja w swojej instalacji na  masę i zasilanie lodówki zastosowałem w samochodzie i przyczepie przewody o przekroju 6 mm kw.-  to wnioski po pomiarach elektrycznych - . Dopiero przy takich przewodach na grzałce lodówki  jest odpowiednie napięcie, a lodówka naprawdę dobrze chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2018 o 09:16, Jaśki napisał:

Dodam jeszcze ze teraz "po kluczyku" działa mi też oświetlenie

Przede wszystkim powinieneś sprawdzić najpierw sygnały na pin 9 i 10 gniazda haka, czyli czy prawidłowo zostały połączone przez serwis. Nie takie błędy czasem się zdarzają, więc sprawdź, czy na pin 9 gniazda samochodu masz rzeczywiście stały plus, a na 10 plus "po stacyjce". Jeśli się upewnisz i wszystko jest tak, jak być powinno, to dopiero wtedy możesz przełożyć miejscami przewody w przyczepie, chociaż ja bym raczej sprawdził najpierw sposób podłączenia lodówki. Nigdy nie wiadomo, jakie zmiany poczynił poprzedni właściciel przyczepy. Jeśli przewody przełożysz, to musisz pamiętać, że mimo iż lodówka zacznie działać, jak chciałeś, to masa "wspólna" przyczepy (przewód o większym przekroju) podłączony zostaje z drugiej strony jedynie do pin 13 gniazda haka, co powoduje obciążenie jedynie tego przewodu. Nie wiesz nawet, jaki ma on przekrój, więc sytuacja może nie być w pełni bezpieczna przy pełnym obciążeniu, trwającym znacznie dłużej, niż kilka minut testu, nie wspominając o tym, że spadek napięcia może być większy od spodziewanego i lodówka "nie rozwinie skrzydeł" podczas jazdy (pin 13 staje się jedyną wspólną masą dla 9 i 10). Aby było dobrze, powinieneś po stronie przyczepy (wtyk) zmostkować pin 13 i 11. Moim zdaniem, w ogóle powinieneś doprowadzić do stanu, gdy lodówka dostaje zasilanie po włączeniu zapłonu, natomiast cała reszta odbiorników (w tym oświetlenie) zaczyna działać od razu po podłączeniu przyczepy do auta.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)

Niestety w ostatni weekend nie udało mi się "zajrzeć" w głąb instalacji i może dopiero w następny weekend się za to zabiorę.

Z rzeczy koniecznych to na pewno muszę  zmostkować 11 i 13 od strony "cepy" i popatrzeć jak w przyczepie rozdzielić lodówkę od reszty odbiorników (tak aby chodziło po różnych "+")

Jak uda mi się za to zabrać to postaram się wrócić z relacją :)

Jeszcze raz BARDZO dziękuję za wszystkie podpowiedzi i sugestie!!

Edytowane przez Jaśki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam Hobby 420 z 1991 r. z wtykiem 7 pin. Od strony holownika mam gniazdo 13 pin. Po zastosowaniu przejściówki z 13 na 7 pin wszystko działa oprócz 12V w przyczepie. Dopiero po włączeniu światła przeciwmgłowego w samochodzie w przyczepie jest zasilanie 12v.  Tak jest ponieważ na 2 pinie w samochodzie w gnieździe 13 PIN jest światło przeciwmgłowe, a na pinie 2 we wtyku przyczepy jest zasilanie 12V. 

Aby nie mieć problemów z przejściówką i mieć prawidłowe zasilanie 12V w przyczepie chce zmienić przewód z wtykiem od przyczepy z 7 na 13 pin. Wszystkie przewody podłącze tak samo ja kabel, który był do tej pory 7 żyłowy.  Natomiast zasilanie 12V chce wziąć z pinu 10 czyli + po zapłonie ze stacyjki a masę z pin 11. Prościej pin 10 i 11 z samochodu łącze z pinem 2 i 3 z przyczepy. Ponieważ w przyczepie nie mam światła wstecznego ani przeciwmgłowego (tak przeszedłem badanie techniczne, ponieważ w starszych przyczepach nie są wymagane te światła) to kilka przewodów z kabla 13 żyłowego zostanie mi wolnych, a dokładnie 6 kabli. 

I pytania: 

Czy w mojej przyczepie na jednym obwodzie 12V jest podłączone wszystko razem czyli światło, pompka i lodówka? (nie mam akumulatora w przyczepie).

Czy dla bezpieczeństwa, skoro kilka żył mam wolnych od kabla z przyczepy, wykorzystać dwa kable (2 x 2,5 mm) jako masa? (przewód 13 żyłowy do przyczep kempingowych, 5 x 2,5 + 8 x 1,5)        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takiej wtyczce? Nie jest to taka za 12zł ani za 100zl, tak pośrodku. Będzie w miare czy tani chińczyk?

http://allegro.pl/wtyczka-elektryczna-13-pin-biegunowa-brink-do-haka-i6778050821.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Miałem przetarty kabel 13pin i przy wymianie paru innych pierdułek zleciłem wymianę kabla na nowy. Przed wymianą z ciekawości rozebrałem wtyczkę i kabel był 12 lub trzynasto żyłowy. Nowy jak po odbiorze sprawdziłem w domu jest 8 żyłowy i nie wiem, czy tak jest ok czy reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, malwa89 napisał:

Witam. Miałem przetarty kabel 13pin i przy wymianie paru innych pierdułek zleciłem wymianę kabla na nowy. Przed wymianą z ciekawości rozebrałem wtyczkę i kabel był 12 lub trzynasto żyłowy. Nowy jak po odbiorze sprawdziłem w domu jest 8 żyłowy i nie wiem, czy tak jest ok czy reklamować.

 Oczywiście, że reklamować. Przewód powinien być 13 żyłowy (minimum 12). Pozostając przy 8 żyłowym, pozbawiasz się możliwości prawidłowego zaopatrzenia przyczepy w zasilanie "stałe" oraz "po stacyjce". Jacy "fachowcy" tak spartaczyli zlecenie :hmm: Przy takim podejściu do pracy, na Twoim miejscu sprawdziłbym rzetelność montażu również  tych "kilku pier-ek" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2018 o 17:33, bolek830 napisał:

Witam, mam Hobby 420 z 1991 r. z wtykiem 7 pin. Od strony holownika mam gniazdo 13 pin. Po zastosowaniu przejściówki z 13 na 7 pin wszystko działa oprócz 12V w przyczepie. Dopiero po włączeniu światła przeciwmgłowego w samochodzie w przyczepie jest zasilanie 12v.  Tak jest ponieważ na 2 pinie w samochodzie w gnieździe 13 PIN jest światło przeciwmgłowe, a na pinie 2 we wtyku przyczepy jest zasilanie 12V. 

Aby nie mieć problemów z przejściówką i mieć prawidłowe zasilanie 12V w przyczepie chce zmienić przewód z wtykiem od przyczepy z 7 na 13 pin. Wszystkie przewody podłącze tak samo ja kabel, który był do tej pory 7 żyłowy.  Natomiast zasilanie 12V chce wziąć z pinu 10 czyli + po zapłonie ze stacyjki a masę z pin 11. Prościej pin 10 i 11 z samochodu łącze z pinem 2 i 3 z przyczepy. Ponieważ w przyczepie nie mam światła wstecznego ani przeciwmgłowego (tak przeszedłem badanie techniczne, ponieważ w starszych przyczepach nie są wymagane te światła) to kilka przewodów z kabla 13 żyłowego zostanie mi wolnych, a dokładnie 6 kabli.

Jeśli zrobisz to tak, jak opisałeś (nieprawidłowo), to chcąc mieć zasilanie gdzieś na postoju, będziesz musiał mieć umieszczony kluczyk  w stacyjce samochodu i na dodatek w pozycji "zapł. wł". W tym przypadku, również piny 3 i 11 wtyczki powinieneś połączyć.

W dniu 5.04.2018 o 17:33, bolek830 napisał:

I pytania: 

Czy w mojej przyczepie na jednym obwodzie 12V jest podłączone wszystko razem czyli światło, pompka i lodówka? (nie mam akumulatora w przyczepie).

Tego, poza Tobą nikt nie wie i nie sprawdzi. Nikt też nie zgadnie, czy poprzedni właściciel nie dokonał jakichś zmian. Sam musisz sprawdzić.
Jeśli dotychczas miałeś zasilanie w przyczepie jedynie po włączeniu "przeciwmgłowego", to nie sądzę, aby lodówka była podłączona do instalacji 12 V, co nie oznacza, że teraz nie mógłbyś tego zrobić. Raczej podłączone było tylko oświetlenie lub jego część i pompki wody. Zasilanie lodówki zrób na indywidualnych przewodach (nie tych, na których masz pozostałe odbiorniki) i właśnie te przewody podłącz do pin "10" oraz "11" gniazda. Aby już całkowicie zrobić to prawidłowo, to powinieneś rozdzielić masę świateł "drogowych" i odbiorników wewnętrznych. Masa dla oświetlenia "drogowego" pin 3 przyczepy, do pin 3 gniazda.
Masa odbiorników wewnętrznych pin 13, do pin 13 gniazda. Obecny pin "2" z przyczepy powinien być łączony z pin "9" gniazda, a masa tego zasilania z pin "13" gniazda, natomiast lodówka (wyłącznie) piny 10 (+) oraz 11 (-). Dopiero takie podłączenie będzie znormalizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2018 o 17:33, bolek830 napisał:

Czy dla bezpieczeństwa, skoro kilka żył mam wolnych od kabla z przyczepy, wykorzystać dwa kable (2 x 2,5 mm) jako masa? (przewód 13 żyłowy do przyczep kempingowych, 5 x 2,5 + 8 x 1,5)        

Prawidłowo, przewody o przekroju 2,5 mm², to: masa oświetlenia "drogowego", masa dla plusa (const), masa dla plusa ("po stacyjce"), plus const, plus "po stacyjce" - łącznie 5 przewodów 2,5 mm². Pozostałe przewody 8 x 1,5 mm², to poszczególne światła "drogowe" łącznie ze światłem cofania (pin 8) oraz "CD".

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?do=findComment&comment=373901

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.