Skocz do zawartości
MKJ

Wymiana gniazda 13 pin

Rekomendowane odpowiedzi

jacek00

Kup sobie kabel redukcję z 2x7 PIN na 13 PIN

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

Witam wszystkich serdecznie

Wczoraj zakupiłem pierwszą w swoim życiu przyczepkę, jest to COACHMAN Mirage 500/5. No i do tej pory myślałem że przyczepy mają 13 pinów, ale się myliłem ponieważ w niej są dwa gniazda po 7 bolców. Wie ktoś jak to podłączyć, jedno to światła więc już 7 mniej a co z drugimi?.

Dziękuje serdecznie o pomoc.

W drugim masz zapewne 3 kable - 1 minus i 2 plusy. Jeden stały do zasilania wnętrza przyczepki i drugi postacyjkowy do lodówki. Ściągnij sobie schemat wtyczki 13pin z googli i złóż obie 7ki w jedną 13tke i po kłopocie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Miodzio

Temat kolegi dvd został scalony.

Schemat podłączenia wtyczek 2x7 PIN dostępne są na przykład tu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dvd

przed chwilą sprawdziłem i jest pełno po 7 kabli w każdej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
krzall

przed chwilą sprawdziłem i jest pełno po 7 kabli w każdej

Albo przerób na 13 pin - podłączenia masz wcześniej w poście podane, albo jak wcześniej kolega powiedział kup przejście z 2 x 7 na 13. Widziałem takie i wiem że działają. To dwa rozwiązania. Ja przerobiłem wtyk na 13 i jest ok :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
strus251

Mała uwaga ale bardzo istotna.

Przejście ma być z 13 na 2x7 a nie z 2x7 na 13.

Są to przejścia w odwrotna stronę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chiccoo

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(

Lodówka podłączona pod stały plus.

Brak jest + po zapłonie, masy do plusa i sprawdzanie świateł.

Wszystko już zakupione do zmiany ma 13, w wekend lifting okablowania robie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(

To nie oszczędność, tylko dawny standard obowiązujący w okresie, z którego pewnie masz przyczepę. W owym czasie, w przyczepach nie było lamp cofania, a przewód "masy" zasilania był wspólny dla wyprowadzeń od dziewiątego do dwunastego. W początkowym okresie stosowania tego standardu połączeń, tylko pin 9 był wykorzystywany (stały plus 12 V), natomiast piny 10, 11, 12 nie miały w ogóle określonego zastosowania.

Oczywiście wiązkę 10 przewodową można bez problemu wykorzystać w zestawieniu ze standardowym wtykiem Jaeger (13-pin), aby mieć stały plus w przyczepie oraz +12 V dla lodówki (po wł. "zapłonu"), jednak pod warunkiem, że w przyczepie nie ma światła cofania.

Piny 1 do 7, to zewnętrzne oświetlenie "drogowe" przyczepy, a więc standard. Pozostają trzy przewody. Ten o największym przekroju podłącza się do pin 13, mostkując go jednocześnie z pinem 11, natomiast dwa pozostałe przewody, to pin 9 (stały plus) oraz pin 10 (dla lodówki).

Przy takim podłączeniu wtyku przyczepy, wszystko będzie działać zarówno w przypadku, gdy gniazdo (13 pin) w samochodzie jest według tego samego (starego) standardu, jak i w przypadku, gdy ma połączenia według standardu nowego. Jedyną "niedogodnością" takiego sposobu podłączenia jest mniejsza sumaryczna obciążalność dla pin 9 i 10, niż przy obecnym standardzie, co jednak nie powinno mieć znaczenia, jeśli w czasie jazdy, jedynym obciążeniem będzie lodówka.

Przekrój przewodów na pin 9, 10, 13 i mostku 13/11 powinien wynosić min. 2,5 mm², choć w zasadzie na pin 13 i mostku 13/11 powinien być jeszcze większy, np. 4mm².

Jeśli w wiązce 10 pin, którą masz, wspomniane przewody mają mniejszy przekrój, niż 2,5 mm², to mimo wszystko warto przewód jednak wymienić, a wtedy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewód i podłączenia wykonać w/g obecnie stosowanego standardu.

Wszystkie niezbędne informacje odnośnie gniazd, wtyków i standardów, znajdziesz tu (posty #28 i #29):

http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373889

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chiccoo

Podłączyłem działa :-)

W samochodzie mam:

"drogowe" 1mm

"-" na 13 pinie 2.5mm, a na 11 pinie 4mm

"+" na 9 pinie 2.5mm, a na 10 pinie 4mm

W przyczepie w kablu oprócz "drogowych" po 1mm, mam 3x 2.5mm i do nich podłączyłem oświetlenie,wyciąg kuchenny, pompy, nawiew, lodówkę wedle instrukcji.

Jeszcze tylko musze sprawdzić ile V na lodówkę nachodzi bo włącznik świecić świeci ale ile V to czas pokaże.

Choć lampka ładnie świeci tak samo jak na krótko pod aku była.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kristofer

Wypada więc pogratulować wykonania połączeń :ok: 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi