Skocz do zawartości

Montaż WC Thetford w fabryczne miejsce FENDT Saphir 450


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam zamiar w końcu zamontować w mojej cepce WC Thetford. Mam takie szczęście że w miejscu gdzie w innych egzemplarzach takiego samego modelu Saphir 450 jest pusto. A moje pytanie - bo po to napisałem ten post, czy muszę dziurawić ten fabryczny podest który będzie pod nowo instalowanym WC czy po prostu postawić na tym nowy sprzęt i tyle.Trzecie zdjęcie pokazuję już fabryczny WC, prawdopodobnie model C402.  

post-14791-0-29546500-1487863556_thumb.jpg

post-14791-0-94609700-1487863589_thumb.jpg

post-14791-0-44064100-1487863591_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie to wygląda. To WC Thetford to miałoby być dedykowane do przyczep, zamontowane jak na zamieszczonym zdjęciu (jak fabryka), czy wstawione WC przenośne też Thetforda?

 

Masz w ogóle w ścianie zewnętrznej drzwiczki serwisowe do wyciągania kasety ("wyprowadzania kota") i miejsce na kasetę? Jeśli tak, to wyglądałoby że kaseta mieści się w podeście.

 

Jeśli tych drzwiczek nie ma, to dziurawienie przy wstawianiu toalety dedykowanej do przyczepy - jak na zdjęciu - dotyczyłoby raczej ściany zewnętrznej (wstawienie drzwiczek), czyli należałoby zorganizować wkład (kasetę), drzwiczki serwisowe, i całą nadstawkę (a nawet obie - górna i dolna [podest]) z toaletą i skrzynią do instalacji kasety/zbiorników + podciągnąć zasilanie (pompka).

 

Nie wiem jak to jest w tym modelu, ale podwyższenie jest niskie, nie sądzę żeby w ogóle były tam drzwiczki serwisowe i skrzynia na kasetę, czyli może to być tak, że z jakiegoś powodu wyszła z fabryki w ogóle bez WC chemicznego (łazienka bez WC? cepa na stacjonarny pobyt?)

 

Jeśli chodzi o toaletę przenośną, postawić można ją chyba nawet na tym co jest, bez dziurawienia czegokolwiek. Kto wie, czy nie było to w taki sposób używane, lub jako miejsce do zasztauowania czegoś większego lub cięższego na czas przewozu (butle gaz., klimatyzator itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory w cepce jeździło wc chemiczne, dlatego jest zamontowany ten kawałek sklejki i mocowanie ekspanderów. Montując wc kasetowe wiem że muszę także zamontować drzwiczki serwisowe. Sprawa która mnie nurtuje to czy mam zamontować to wc na tym podeście który jest fabryczny czy wyciąć dziurę. 

Edytowane przez dawfil (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam zamiar w końcu zamontować w mojej cepce WC Thetford. Mam takie szczęście że w miejscu gdzie w innych egzemplarzach takiego samego modelu Saphir 450 jest pusto. A moje pytanie - bo po to napisałem ten post, czy muszę dziurawić ten fabryczny podest który będzie pod nowo instalowanym WC czy po prostu postawić na tym nowy sprzęt i tyle.Trzecie zdjęcie pokazuję już fabryczny WC, prawdopodobnie model C402.  

 

Witam!

Moim zdaniem tak i jest to całkiem prawdopodobne, a jeśli się potwierdzi (wyjdzie Ci z pomiarów) to fabryka montuje to w ten sam sposób. Musisz mieć tylko już zakupioną toaletę. Wejdzie tam bez problemu każda (C2 lub C402). Przy C2 musisz pamiętać, że są wersje "P" i "L", natomiast dla serii C4xx są wersje 402 oraz 403.

Gdyby wycięcie nie było potrzebne, to toaleta byłaby chyba zbyt wysoko (trudność siedzenia), ale jak wspomniałem, wszystko wyjdzie z pomiaru.  Toaleta musi mieć w komplecie ramkę maskującą wejście otworu dla kasety, więc wycięcie otworu w tej części brodzika będzie maskowane.

 

post-8228-0-94173400-1487868419_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moim zdaniem tak i jest to całkiem prawdopodobne, a jeśli się potwierdzi (wyjdzie Ci z pomiarów) to fabryka montuje to w ten sam sposób. Musisz mieć tylko już zakupioną toaletę. Wejdzie tam bez problemu każda (C2 lub C402). Przy C2 musisz pamiętać, że są wersje "P" i "L", natomiast dla serii C4xx są wersje 402 oraz 403.

Gdyby wycięcie nie było potrzebne, to toaleta byłaby chyba zbyt wysoko (trudność siedzenia), ale jak wspomniałem, wszystko wyjdzie z pomiaru.  Toaleta musi mieć w komplecie ramkę maskującą wejście otworu dla kasety, więc wycięcie otworu w tej części brodzika będzie maskowane.

 

attachicon.gifC4xx.jpg

 

Dzięki ,więc teraz zabieram się za poszukiwania....pewnie coś używanego bo nowy już wyguglałem za prawie 2,5 tyś.

Może wiesz gdzie szukać?

Edytowane przez dawfil (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C2, to sprawdzona konstrukcja i montowana również po 2000 roku, nawet i w 2006.

Jeden i drugi model ma swoje zalety oraz "wady".

Pytałem jednak nie o model, który wybierzesz, a o wersję, jakiej potrzebujesz.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma być "Thetford C-402C R White", chyba że wolisz inny kolor, np. jasno brązowy.
Najlepiej byłoby kupić nową za ok. 1500 zł.
Musisz pamiętać, że może dojść jeszcze koszt drzwiczek serwisowych i czegoś tam jeszcze, chociaż przy używkach, drzwiczki mogą być.

 

W każdym przypadku powinieneś upewnić się w kwestii wersji w danej ofercie.
Nowa za 1600, ale myślę, że gdyby się okazało, że jest niekompletna, to w obliczu podobnych ofert na tym samym portalu, byłaby warta ok. 1200.
Zwróć uwagę, że w modelu, który wybrałeś, istotnym dodatkiem jest obwodowa uszczelka toalety (montowana prawie na całym obwodzie toalety) oraz ramka wejścia kasety WC.
http://allegro.pl/toaleta-kasetowa-thetford-c402-nowa-kaseta-i6513720216.html#thumb/2
Inna:
http://allegro.pl/toaleta-thetford-c-402-c-prawa-i6651496000.html

 

W tej chwili używek tego modelu nie widzę, ale widywałem, więc musisz obserwować.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje C2 przekładałem z jednej strony na drugą (strony po przełożeniu wlewu, wskaźnika i zapadki na kasecie są zamienne). Dobrze by było dobrze wymierzyć drzwiczki, aby wyciętą część ściany można było włożyć w ramkę drzwiczek serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc podepnę się do tego. Chcę zamontować kibelek kasetowy w swojej babinie. W związku z tym, że jestem przysłowiowym szałaputem, to zazwyczaj szybciej kupuję jak myślę. No i kupiłem używkę i dopiero teraz zaczynam się zastanawiać - jak mam to zamontować :(  Wydawało mi się, że wystarczy tylko  kupić kibelek oraz drzwiczki i już będzie dobrze.Ale choćby w tym temacie wyczytałem słowa Kristofera, że :

"...Toaleta musi mieć w komplecie ramkę maskującą wejście otworu dla kasety, więc wycięcie otworu w tej części brodzika będzie maskowane."

No i teraz już w ogóle nie wiem o co chodzi i  co to za  maskownica?  :( 

Dla rozjaśnienia wkleję zdjęcie tego co już mam:

IMG_20180512_194422.thumb.jpg.7a8d6bf6e7807f39699b0ed4cd6c9a1b.jpg

 Czyli mam kibel z kasetą, elektryczną spłuczką oraz blachę montażową, do tego drzwiczki serwisowe z zamkiem i kluczykami. Wszystko w 100% sprawne i w dość dobrym stanie. Drzwiczki były z tej samej przyczepy co kibel. Oczywiście kaseta wyciągana z odpowiedniej strony.

Wiem tylko, że takie budki jak moja mają kibelki kasetowe, bo nawet znalazłem zdjęcie :

 

176994816_Kibelstay.jpg.3a3f5c1ec1b19a68690477998fa5205c.jpg

 

Wydaje mi się, że kupiłem taki sam kibelek jak na zdjęciu, no chyba, że się mylę. Ten taki kątownik plastikowy, widoczny na ściance wewnętrznej  czyli po lewej stronie kibelka mam już fabrycznie zamontowany u siebie w  łazience. Spytam więc - co mi ewentualnie jeszcze brakuje?

I teraz najważniejsze pytanie - jak w ogóle zabrać się za montaż tego kibelka.Boję się tylko wycięcia w ścianie zewnętrznej, przecież drzwiczki muszą się idealnie zgrywać z otworem kasety. Jak to wymierzyć żeby czegoś nie spieprzyć. Nie mogę otworu wycinać na raty, bo to byłoby proste i bezpieczne, bo potrzebuję wyciętą blachę do montażu w drzwiczki. Więc jak to idealnie wymierzyć? Może ktoś montował i podpowie jak sobie poradził? I jeszcze jedno pytanie - czy ta blacha montażowa do ściany utrzyma ten cały kibel? Czy on tylko na niej wisi, czy jeszcze gdzieś jest dodatkowo montowany? Doradźcie coś proszę, bo nie wiem jak się za to zabrać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka maskująca nie zawsze jest konieczna. To jest ramka umieszczana w przestrzeni między otworem drzwiczek, a bokiem toalety. Gdy toaleta przylega bezpośrednio do ściany, to ramki się nie montuje. Poza tym, taką ramkę można bez problemu zrobić we własnym zakresie z dowolnego materiału, chociażby ze sklejki (oryginalnie jest wytłoczona z tworzywa sztucznego).

227711276_WCramkamaskujca.thumb.jpg.a7ffa548fc256286cb1aeb9d161e5822.jpg


Do montażu brakuje Ci już chyba tylko chęci i pewności siebie :hmm: Z potrzebnych elementów masz raczej wszystko. Ponieważ masz na wewnętrznej ścianie już ten kontur dla toalety ("kątownik"), to będzie dużo łatwiej z jej odpowiednim umiejscowieniem. Przygotuj najpierw wszystko, aby dopasować toaletę we wnętrzu łazienki, łącznie z jej osadzeniem / mocowaniem do ściany. Z drzwiczkami wstrzymaj się do chwili, gdy kasetę będziesz miał już ustaloną wewnątrz. Zakładam, że żadnych niespodzianek w ścianie nie będzie, ponieważ napisałeś, że model przyczepy był w wersjach z WC ("kątownik" na ścianie zresztą na to wskazuje). Gdy WC będzie już umiejscowione, to musisz go  jeszcze raz wyjąć, pomierzyć stronę skierowaną do drzwiczek i odzwierciedlić sobie pomiar na ścianie od wewnątrz. Możesz potem cieniutkim wiertłem zrobić otworki pilotujące, wiercąc od strony wnętrza w czterech narożnikach narysowanego konturu, pamiętając jednocześnie, aby wiertło było jak najbardziej prostopadle do płaszczyzny ściany, co zapewni niewielki błąd pokrycia otworu wewnętrznego i zewnętrznego. To ważne, ponieważ unikniesz niezamierzonego przesunięcia krawędzi wycinanego potem otworu drzwiczek.

616307527_przyblioneumiejscowieniedrzwiczek.jpg.1f353d5474fbf766be6555fd13996c0e.jpg


Stelaż metalowy montowany do ściany nie jest elementem nośnym. Głównie utrzymuje on toaletę opierającą się o ściankę w ustalonej pozycji, natomiast generalnie toaleta utrzymuje się na swojej dolnej podstawie, zwłaszcza, gdy na niej usiądziesz ;)  Tu właśnie musisz zwrócić uwagę na odpowiednie spasowanie toalety  z podłogą i brodzikiem. Wewnątrz prawdopodobnie wszystko spasuje się idealnie, a być może będziesz musiał zrobić pod toaletą jakieś podstawki, czy wzmocnienia z drewnianych listew, ale to wyjdzie podczas montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.